*

Αποστολέας Θέμα: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 2079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« στις: Νοέμβριος 10, 2023, 01:15:03 μμ »
Σε περίπτωση απόλυσης μπορείς να ξαναδιοριστείς αργότερα;

Σε περίπτωση παράιτησης μπορείς να ξαναδιοριστείς αργότερα;

Όποιος ξέρει με σιγουριά ας απαντήσει παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:50 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2023, 01:39:19 μμ »
Σε περίπτωση απόλυσης μπορείς να ξαναδιοριστείς αργότερα;

Σε περίπτωση παράιτησης μπορείς να ξαναδιοριστείς αργότερα;

Όποιος ξέρει με σιγουριά ας απαντήσει παρακαλώ.

Πρέπει να περάσει μια πενταετία (οταν πρόκειται για μόνιμο).


Δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης:
.
.
.
.
ii) Όσοι απολύθηκαν από θέση δημόσιας υπηρεσίας ή Ο.Τ.Α. ή άλλου νομικού προσώπου του δημοσίου τομέα λόγω οριστικής παύσης ή λόγω καταγγελίας της σύμβασης εργασίας για σπουδαίο λόγο, οφειλόμενο σε υπαιτιότητά τους, αν δεν έχει παρέλθει πενταετία από την απόλυση (άρθρο 9 του ν. 3528/2007). Πηγή:
.
.
.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2023, 02:00:09 μμ »
Σ΄ευχαριστώ, για περίπτωση παραίτηησς ισχύει το ίδιο;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2023, 06:26:39 μμ »
Σ΄ευχαριστώ, για περίπτωση παραίτηησς ισχύει το ίδιο;

Νομίζω ναι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:49:50 »

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2023, 08:30:44 μμ »
Είναι σίγουρο αυτό που λέτε? Γιατί εγώ έχω βρει αυτό.

“Αυτοδίκαιη παραίτηση υπαλλήλου από την πρώτη θέση σε περίπτωση αποδοχής διορισμού σε δεύτερη θέση”. Υπεύθυνη Δήλωση Επιπροσθέτως επισημαίνεται στην Εγκύκλιο πως κατά τη διαδικασία υποβολής των δικαιολογητικών εκ μέρους του υπαλλήλου στη δεύτερη θέση, προκειμένου στη συνέχεια ο φορέας διορισμού στη δεύτερη θέση να προβεί στην έκδοση της πράξης διορισμού του, ο υπάλληλος με υπεύθυνη δήλωση δύναται να γνωστοποιεί ότι υπηρετεί ήδη στο δημόσιο και ότι με την αποδοχή του διορισμού του στη δεύτερη θέση ενεργοποιείται η διάταξη της παρ.3 του άρ.35 του Υπαλληλικού Κώδικα. Ημερομηνία διορισμού Περαιτέρω, στις περιπτώσεις εφαρμογής της διάταξης της παρ. 3 του άρθρου 35 του Υπαλληλικού Κώδικα, ως ημερομηνία διορισμού του υπαλλήλου στη δεύτερη θέση λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία αποδοχής του διορισμού του στη θέση αυτή, η οποία δηλώνεται με την ορκωμοσία, ημερομηνία κατά την οποία άλλωστε λύεται αυτοδικαίως και η υπαλληλική σχέση με την πρώτη θέση.

Αναφορικά με τον περιορισμό της πενταετίας
Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι με τη διάταξη της παρ.17 του άρ.18 του ν.2190/1994, όπως ισχύει, ορίζεται ότι: «17.Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμίδας, που διορίστηκαν με τις διατάξεις του νόμου αυτού, δεν έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων του άρθρου 14 παρ. 1 , με τις διατάξεις του ίδιου νόμου, πριν παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους».


Διευκρινίζεται, ωστόσο, ότι ο εν λόγω περιορισμός δεν υφίσταται εφόσον η αποδοχή της δεύτερης θέσης αφορά σε διορισμό που γίνεται κατόπιν αίτησης που υποβλήθηκε σε διαδικασία πρόσληψης προ της κατάρτισης της υπαλληλικής σχέσης με την πρώτη Υπηρεσία διορισμού, ενώ σε κάθε περίπτωση δεν υφίσταται κώλυμα συμμετοχής εφόσον, κατά την ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων για τη δεύτερη θέση, έχει λυθεί η υπαλληλική του σχέση με την πρώτη Υπηρεσία διορισμού. Πηγή: www.especial.gr

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2023, 10:18:59 μμ »
Είναι σίγουρο αυτό που λέτε? Γιατί εγώ έχω βρει αυτό.

“Αυτοδίκαιη παραίτηση υπαλλήλου από την πρώτη θέση σε περίπτωση αποδοχής διορισμού σε δεύτερη θέση”. Υπεύθυνη Δήλωση Επιπροσθέτως επισημαίνεται στην Εγκύκλιο πως κατά τη διαδικασία υποβολής των δικαιολογητικών εκ μέρους του υπαλλήλου στη δεύτερη θέση, προκειμένου στη συνέχεια ο φορέας διορισμού στη δεύτερη θέση να προβεί στην έκδοση της πράξης διορισμού του, ο υπάλληλος με υπεύθυνη δήλωση δύναται να γνωστοποιεί ότι υπηρετεί ήδη στο δημόσιο και ότι με την αποδοχή του διορισμού του στη δεύτερη θέση ενεργοποιείται η διάταξη της παρ.3 του άρ.35 του Υπαλληλικού Κώδικα. Ημερομηνία διορισμού Περαιτέρω, στις περιπτώσεις εφαρμογής της διάταξης της παρ. 3 του άρθρου 35 του Υπαλληλικού Κώδικα, ως ημερομηνία διορισμού του υπαλλήλου στη δεύτερη θέση λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία αποδοχής του διορισμού του στη θέση αυτή, η οποία δηλώνεται με την ορκωμοσία, ημερομηνία κατά την οποία άλλωστε λύεται αυτοδικαίως και η υπαλληλική σχέση με την πρώτη θέση.

Αναφορικά με τον περιορισμό της πενταετίας
Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι με τη διάταξη της παρ.17 του άρ.18 του ν.2190/1994, όπως ισχύει, ορίζεται ότι: «17.Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. α` και β` βαθμίδας, που διορίστηκαν με τις διατάξεις του νόμου αυτού, δεν έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων του άρθρου 14 παρ. 1 , με τις διατάξεις του ίδιου νόμου, πριν παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους».


Διευκρινίζεται, ωστόσο, ότι ο εν λόγω περιορισμός δεν υφίσταται εφόσον η αποδοχή της δεύτερης θέσης αφορά σε διορισμό που γίνεται κατόπιν αίτησης που υποβλήθηκε σε διαδικασία πρόσληψης προ της κατάρτισης της υπαλληλικής σχέσης με την πρώτη Υπηρεσία διορισμού, ενώ σε κάθε περίπτωση δεν υφίσταται κώλυμα συμμετοχής εφόσον, κατά την ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων για τη δεύτερη θέση, έχει λυθεί η υπαλληλική του σχέση με την πρώτη Υπηρεσία διορισμού. Πηγή: www.especial.gr

1. Δεν μίλησε ο συνάδελφος για αυτοδίκαια παραίτηση
2. Αυτοδίκαια παραίτηση σημαίνει πως πως αποδέχομαι να προσληφθώ ως ΑΠΩ και άρα παραιτούμαι αυτοδίκαια απο ΑΜΩ. Ή να αποδεχθώ πρόσληψη σε προκήρυξη της οποίας οι αιτήσεις έγιναν πρίν της προκήρυξης για την πρόσληψη στην θέση που εργάζομαι τώρα.

Τα παραπάνω είναι ειδικές περιπτώσεις. Σε γενικές γραμμές ισχύει η πενταετία.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2023, 10:23:59 μμ »
ναι δεν εννοώ αυτοδίκαιη παραίτηση

ακόμη, ρωτώ για μόνιμους, όχι για αναπληρωτές

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2023, 11:36:04 μμ »
ναι δεν εννοώ αυτοδίκαιη παραίτηση

ακόμη, ρωτώ για μόνιμους, όχι για αναπληρωτές

Ισχύει λοιπόν η πενταετία όπως είπα.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 11, 2023, 01:03:23 μμ »
σωωστά το κοιταξα σήμερα στην τελευταία εγκύκλιο διορισμών που βγήκε.

Για την περίπτωση της παραίτησης δεν βρίσκω κάτι γραπτώς αλλά θα το κοιτάξω περαιτέρω.

Να ρωτήσω το εξής εάν γνωρίζεις: μετά απο πενταετία μπορεί ξανα να διοριστεί, αλλά απο πριν θα έχει κάνει τα χαρτιά του για να μπει στους πινακες σωστα; Και ίσως να είναι και αναπληρωτής πριν ή δεν γίνεται; Παλι πρεπει να περασει πενταετια;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 11, 2023, 03:52:49 μμ »
σωωστά το κοιταξα σήμερα στην τελευταία εγκύκλιο διορισμών που βγήκε.

Για την περίπτωση της παραίτησης δεν βρίσκω κάτι γραπτώς αλλά θα το κοιτάξω περαιτέρω.

Να ρωτήσω το εξής εάν γνωρίζεις: μετά απο πενταετία μπορεί ξανα να διοριστεί, αλλά απο πριν θα έχει κάνει τα χαρτιά του για να μπει στους πινακες σωστα; Και ίσως να είναι και αναπληρωτής πριν ή δεν γίνεται; Παλι πρεπει να περασει πενταετια;

1. Οι προυποθέσεις για να διοριστείς νομίζω πρέπει να συντρέχουν τόσο μέχρι το πέρας των αιτήσεων όσο και κατα τη χρονική στιγμή του διορισμού. Θα έλεγα λοιπόν πως δεν μπορείς να κάνεις καν τα χαρτιά σου πριν περάσει η πενταετία.

2. Αφού οι πίνακες είναι κοινοί και η προκήρυξη 1 θα έλεγα πως ούτε αναπληρωτής θα μπορούσες να είσαι πριν την πενταετία. Δεν είμαι σίγουρος όμως. Αν κάποιος γνωρίζει με βεβαιότητα ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 11, 2023, 04:27:47 μμ »
Καλησπέρα κ πάλι! Δηλαδή για να καταλάβω..επειδή είμαι αδαής..έστω ότι έκανα τα χαρτιά μου στη 2ΓΕ  ενω ημουν ανεργη και είμαι ψηλά στους πίνακες. Είμαι αναπληρώτρια και στο μεταξύ έχω κάνει χαρτιά κ για άλλη προκήρυξη για μόνιμη θέση.  Εάν είμαι εκεί επιτυχούσα και παραιτηθω από αναπληρώτρια και διοριστω μόνιμη,  θα πρέπει να περάσει 5ετια για να διοριστω ως μόνιμη καθηγήτρια αν με τραβήξει ο πίνακας για μονιμο διορισμό?  Και τις δύο αιτήσεις στις προκηρύξεις τις έκανα ούσα άνεργη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2023, 04:32:51 μμ από zoek »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 11, 2023, 04:57:02 μμ »
Καλησπέρα κ πάλι! Δηλαδή για να καταλάβω..επειδή είμαι αδαής..έστω ότι έκανα τα χαρτιά μου στη 2ΓΕ  ενω ημουν ανεργη και είμαι ψηλά στους πίνακες. Είμαι αναπληρώτρια και στο μεταξύ έχω κάνει χαρτιά κ για άλλη προκήρυξη για μόνιμη θέση.  Εάν είμαι εκεί επιτυχούσα και παραιτηθω από αναπληρώτρια και διοριστω μόνιμη,  θα πρέπει να περάσει 5ετια για να διοριστω ως μόνιμη καθηγήτρια αν με τραβήξει ο πίνακας για μονιμο διορισμό?  Και τις δύο αιτήσεις στις προκηρύξεις τις έκανα ούσα άνεργη.

Έστω οτι έχεις κάνεις ως άνεργη τα χαρτιά για την 2ΓΕ και για μια άλλη μόνιμη θέση. Αν σε πάρουν αναπληρώτρια και μετά σε καλέσουν για διορισμό στην δεύτερη προκήρυξη πηγαίνεις κανονικά και απο αναπληρώτρια λύνεται αυτοδίκαια η σύμβαση χωρίς συνέπεια. Αν στο μεταξύ η 2ΓΕ προκηρύξει θέσεις για μόνιμο αυτή τη φορά διορισμό πάλι νομίζω μπορείς να πάς να διοριστείς ως μόνιμη καθηγήτρια και λύνεται αυτοδίκαια η προηγούμενη σχέση εργασίας ως μόνιμη.

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Aπόλυση/παραίτηση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 09:20:07 μμ »
Σευχαριστω πολύ victor123 να είσαι καλά!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.