*

Αποστολέας Θέμα: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου  (Αναγνώστηκε 7297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2891
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 16, 2023, 03:07:03 μμ »
Οι βιβλιοθήκες είναι κάποια λύση, αλλά για να κάνεις σωστά και αξιοπρεπώς τη δουλειά σου πρέπει να έχεις και πτυχίο Βιβλιοθηκονόμου.
Αυτό είναι λίαν απαραίτητο, εκ των ων ουκ άνευ, για να τοποθετηθείς γενικός διευθυντής προσωπικού πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:17 »

Αποσυνδεδεμένος viologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 16, 2023, 04:12:33 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Όπως και να 'χει είναι παρήγορο να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος και ότι και άλλοι έχουν παρόμοια συναισθήματα, προβληματισμούς και σκέψεις. Αναφέρθηκε ότι για να πάρεις απόσπαση σε φορείς και βιβλιοθήκες κτλ πρέπει να τρέξεις και να το κυνηγήσεις...τι εννοείτε με αυτό; Δλδ πέρα από την αίτηση τι άλλο μπορείς να κάνεις; Να βάλεις βίσμα; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αποσπάσεις και δεν γνωρίζω...Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 16, 2023, 07:55:37 μμ »
αποσπαση μετάταξη αλλά όχι ότι και σε φορέα είναι καλύτερα δεν ξέρεις τι σόι πυροβολημένους θα βρεις...όχι όμως παραίτηση διότι χάνεις ένα σταθερό μισθό

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 16, 2023, 08:31:33 μμ »
Kαλησπέρα, πιστεύω θα βοηθούσε να γραφεί μια επιστολή στον Πιερρακάκη προκειμένου να αλλάξει η νομοθεσία για τις παραιτήσεις. Θα διευκόλυνε να μπορείς να παραιτηθείς οποτε θέλεις και να υπάρχει ενα notice period ωστε να καλυφθεί το κενό. Γιατι με το υπάρχον πλαίσιο σε αναγκάζουν να παραιτηθείς Φλεβάρη μαζί με όσους βγαίνουν συντάξη και σε κρατάνε στην υπηρεσία μέχρι Σεπτέμβρη, οπότε είναι ανέφικτο να φύγεις έχοντας βρει πριν αλλη εργασία.

Προσωπικά μπορεί να μην παραιτηθώ ποτέ αλλά νομίζω όπως και να έχει δεν είναι ευχάριστο το συναίσθημα του να αισθάνεται κάποιος εγκλωβισμένος στην εργασία του στο εκπαιδευτικό σύστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2023, 09:00:47 μμ από mfroec »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:17 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 03:10:20 μμ »
Αυτό που αναφέρετε σχετικά με τα όρια, είναι μεγάλη κουβέντα. Ειδικά μετά τον κορωνοϊό και το webex? (γιατί άραγε;) η έννοια του ορίου έχει χαθεί. Ή εγώ είμαι εξαιρετικά άτυχη και πέφτω τα τελευταία χρόνια σε κάποιους διευθυντές, που δεν βάζουν κανένα όριο (είτε γιατί κοντεύουν στη σύνταξη, είτε γιατί θεωρούν ότι αυτό δεν τους ταιριάζει ως νοοτροπία) είτε γιατί είναι οι λεγόμενοι μαθητοπατέρες....Παλιότερα ευτυχώς είχα γνωρίσει και διευθυντές που είχαν τα σχολεία "κολλέγια", χωρίς να καταπιέζονται τα παιδιά, αλλά αυτοί υποθέτω είναι ελάχιστοι.
Όταν λοιπόν βρίσκεσαι σε ένα περιβάλλον που δεν τίθενται όρια και εσύ έχει μάθει να έχεις κάποια όρια, οδηγείσαι πολύ πιο γρήγορα στο burnout. Φυσικά το Υπουργείο δεν θα στενοχωρηθεί καθόλου για τους burn out εκπαιδευτικούς, γιατί χιλιάδες περιμένουν να πάρουν την θέση τους.
Έχω επίσης παρατηρήσει από συναδέρφους  ότι το burn out μοιάζει ή έχει και συμπτώματα κατάθλιψης....

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 03:28:43 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Όπως και να 'χει είναι παρήγορο να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος και ότι και άλλοι έχουν παρόμοια συναισθήματα, προβληματισμούς και σκέψεις. Αναφέρθηκε ότι για να πάρεις απόσπαση σε φορείς και βιβλιοθήκες κτλ πρέπει να τρέξεις και να το κυνηγήσεις...τι εννοείτε με αυτό; Δλδ πέρα από την αίτηση τι άλλο μπορείς να κάνεις; Να βάλεις βίσμα; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αποσπάσεις και δεν γνωρίζω...Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.
Ναι

Αποσυνδεδεμένος Teacherlex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 03:43:14 μμ »
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι μονιμη εκπαιδευτικος τα τελευταια 16 χρονια και σκεφτομαι φετος εκει κατα τον Φλεβαρη να υποβαλλω την παραιτηση μου. Δεν παει αλλο, η σχολικη πραγματικοτητα με εχει κουρελιασει. Το ψυχολογικο αντικτυπο ειναι μεγαλο. Απο που να το πιασεις...απο τα παιδια που καθε χρονο ειναι και πιο δυσκολα, την επιβαρυνση απο τα ολο και αυξανομενα καθηκοντα των πολλαπλων μας ρολων, την υποκρισια της διοικησης, τις αθλιες συνθηκες (27 παιδια, φασαρια εξω απο τη γυμναστικη, φασαρια μεσα, ο λαιμος στα ορια της εξαντλησης καθε μερα)....τελοσπαντων να μη σας κουραζω, τα ξερετε. Υπαρχουν αλλοι σαν κι εμενα που σκεφτονται την παραιτηση ως μονη λυση? Μιλαμε εχω σιχαθει τα παντα σχετικα με την εκπαιδευση, ουτε αδεια θελω ουτε αποσπαση, μου φαινονται ημιμετρα. Θελω να ξεκοψω οριστικα, εχω παθει burn out. Ειναι που ειμαι και ευσυνειδητη τρομαρα μου και θελω να τα κανω ολα παντα οπως πρεπει, να μαθαινουν τα παιδια, να κερδισω και τον αδιαφορο, να στεκομαι αξιοπρεπως στην ταξη...ουφ κουραστηκα. Πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας (ασχετα με το τι θα κανω μετα βιοποριστικα, αυτο μην το υπολογιζετε, μιλαω για αυτη καθαυτη την αποφαση να φυγω). Το σκεφτηκατε ποτε? Το εκανε κανεις? Οπως ολοι κι εγω διοριστηκα με κοπο, με ορεξη...με αλλα μυαλα...
Συναδελφε σε κατανοω απολυτα.Το σχολειο στη σημερινη εποχη δεν παλευεται.Ειδικα η αθμια εχει γινει απαλευτη.Οι ευθυνες και η γραφειοκρατια πλεον γινονται εμποδιο σε οτιδηποτε καλο παει να γινει στο σχολειο.Μαζι σου μεχρι εκει που δεν παει για την παραιτηση.Δεν θα σου πω εναλλακτικες γιατι ειπες οτι το βιοποριστικο δεν ειναι θεμα.Η μονη μου αμφιβολια εγκειται στο διαδικαστικο κομματι.Μπορεις να παραιτηθεις;Ξερεις κανεναν που το εχει κανει;Οτι εχω ψαξει σχετικα( ναι προφανως και εχω ψαξει για παραιτηση) ηταν παραιτηση για λογους υγειας η για συνταξιοδοτηση.Και τον δημοσιουπαλληλικο κωδικα που εχω διαβασει το σχετικο αρθρο δεν αναφερει παραιτηση εθελουσια.Αυτο που εχω βρει ειναι απολυση μετα απο 21 μερες ΑΑ στην υπηρεσια.Αλλα μετα δημοσιο δεν ξαναμπαινεις.Πιστευω θελει δικηγορο για να σιγουρευτεις οτι μπορεις να παραιτηθεις χωρις κυρωσεις.Ξαναλεω οτι το σχολειο δεν παλευεται πλεον.Και ειναι πολλοι οι δασκαλοι που ψαχνουν εναλλακτικες για να φυγουν απ την ταξη.Σε λιγα χρονια θα γινεται μαχη για τις αποσπασεις σε φορεις αν δεν γινεται ηδη.Αυτα,καλη τυχη και αν εχεις εξελειξεις ενημερωσε μας να εχουμε εικονα των εναλλακτικων μας  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 04:34:10 μμ »
Συναδελφε σε κατανοω απολυτα.Το σχολειο στη σημερινη εποχη δεν παλευεται.Ειδικα η αθμια εχει γινει απαλευτη.Οι ευθυνες και η γραφειοκρατια πλεον γινονται εμποδιο σε οτιδηποτε καλο παει να γινει στο σχολειο.Μαζι σου μεχρι εκει που δεν παει για την παραιτηση.Δεν θα σου πω εναλλακτικες γιατι ειπες οτι το βιοποριστικο δεν ειναι θεμα.Η μονη μου αμφιβολια εγκειται στο διαδικαστικο κομματι.Μπορεις να παραιτηθεις;Ξερεις κανεναν που το εχει κανει;Οτι εχω ψαξει σχετικα( ναι προφανως και εχω ψαξει για παραιτηση) ηταν παραιτηση για λογους υγειας η για συνταξιοδοτηση.Και τον δημοσιουπαλληλικο κωδικα που εχω διαβασει το σχετικο αρθρο δεν αναφερει παραιτηση εθελουσια.Αυτο που εχω βρει ειναι απολυση μετα απο 21 μερες ΑΑ στην υπηρεσια.Αλλα μετα δημοσιο δεν ξαναμπαινεις.Πιστευω θελει δικηγορο για να σιγουρευτεις οτι μπορεις να παραιτηθεις χωρις κυρωσεις.Ξαναλεω οτι το σχολειο δεν παλευεται πλεον.Και ειναι πολλοι οι δασκαλοι που ψαχνουν εναλλακτικες για να φυγουν απ την ταξη.Σε λιγα χρονια θα γινεται μαχη για τις αποσπασεις σε φορεις αν δεν γινεται ηδη.Αυτα,καλη τυχη και αν εχεις εξελειξεις ενημερωσε μας να εχουμε εικονα των εναλλακτικων μας  :D :D :D


Φυσικα και μπορεις να παραιτηθεις! Για προσωπικους/οικογενειακους λογους και ξερω και ατομο που το εκανε.
Αλιμονο αν σε κρατουσαν με το ζορι!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 05:55:43 μμ »
Αίτηση παραίτησης μπορεί να γίνει οποτεδήποτε μέσα στο διδακτικό έτος. Γνωμοδοτεί το κυσπε/κυσδε. Θα πρέπει να υπάρχουν σοβαροί λόγοι πχ υγείας. Τώρα αν γράψεις θέλω να παραιτηθώ επειδή δεν αντέχω άλλο πιθανώς να μη γίνει δεκτό. Άλλη λύση είναι να ζητήσεις άνευ αποδοχών μέχρι 31/08 (πάει στο απυσπε/απυσδε) και να υποβάλεις παραίτηση τον Φεβρουάριο μαζί με τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 07:34:47 μμ »
Είναι λυπηρό πάντως να θέλει να παραιτηθεί κάποιος όχι γιατί δεν του αρέσει το επάγγελμά του, αλλά γιατί οι συνθήκες τον οδηγούν σε αυτό. Το ότι το σύστημα μας οδηγεί σε burn out δεν σημαίνει ότι πρέπει να του κάνουμε την χάρη και να φεύγουμε. Άποψή μου. Αν όμως δεν τίθεται βιοποριστικό θέμα, τότε οκ, πάω πάσο.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 07:58:43 μμ »
Κι εγώ θα το ήθελα πάααρα πολύ να παραιτηθω αλλά για οικονομικούς λόγους δεν..   κι αυτό βολεύει το σύστημα συν  το ότι δεν μιλάμε! Πού θα πάει αυτό? Ή θα πάθουμε ψυχοσωματικά ή κρίση πανικού ή επαγγελματικη εξουθένωση?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2525
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 09:17:02 μμ »
Αυτό που αναφέρετε σχετικά με τα όρια, είναι μεγάλη κουβέντα. Ειδικά μετά τον κορωνοϊό και το webex? (γιατί άραγε;) η έννοια του ορίου έχει χαθεί. Ή εγώ είμαι εξαιρετικά άτυχη και πέφτω τα τελευταία χρόνια σε κάποιους διευθυντές, που δεν βάζουν κανένα όριο (είτε γιατί κοντεύουν στη σύνταξη, είτε γιατί θεωρούν ότι αυτό δεν τους ταιριάζει ως νοοτροπία) είτε γιατί είναι οι λεγόμενοι μαθητοπατέρες....Παλιότερα ευτυχώς είχα γνωρίσει και διευθυντές που είχαν τα σχολεία "κολλέγια", χωρίς να καταπιέζονται τα παιδιά, αλλά αυτοί υποθέτω είναι ελάχιστοι.
Όταν λοιπόν βρίσκεσαι σε ένα περιβάλλον που δεν τίθενται όρια και εσύ έχει μάθει να έχεις κάποια όρια, οδηγείσαι πολύ πιο γρήγορα στο burnout. Φυσικά το Υπουργείο δεν θα στενοχωρηθεί καθόλου για τους burn out εκπαιδευτικούς, γιατί χιλιάδες περιμένουν να πάρουν την θέση τους.
Έχω επίσης παρατηρήσει από συναδέρφους  ότι το burn out μοιάζει ή έχει και συμπτώματα κατάθλιψης....

Εγώ πάλι βλέπω ότι πολλοί  διευθυντές παλαιάς κοπής έχουν κουραστεί και έχουν φύγει. Οι καινούργιοι, τις περισσότερες φορές  εκτός από το ότι  έχουν περισσότερα τυπικά προσόντα, είναι πολύ πιο συστηματικοί και οργανωμένοι στο έργο τους και βάζουν εξ αρχής τα όριά τους. Και οι περισσότεροι νέοι εκπαιδευτικοί, επίσης, όπως έχω παρατηρήσει, ξεκαθαρίζουν από την αρχή τα όριά τους, έτσι ώστε το σχολείο να μην είναι ξέφραγο αμπέλι.  Όλα αυτά βοηθούν στη διαμόρφωση ενός υποστηρικτικού κλίματος, που μπορεί να απομακρύνει ή ακόμα και να εξαλείψει το burn out.  Εκτός, βέβαια, αν έχω πέσει και εγώ στην περίπτωση...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 09:31:52 μμ »

Παράθεση
Ή θα πάθουμε ψυχοσωματικά ή κρίση πανικού ή επαγγελματικη εξουθένωση?

Αυτό συμβαίνει. Βέβαια, βλέπω και θαυμάζω συναδέρφους με εξαιρετικές αντοχές, αλλά ορισμένοι από αυτούς είναι και ανταγωνιστικοί τύποι, οπότε ίσως τους δίνει τροφή όλο αυτό (μέντορες, συντονιστές, κλπ.. κλπ.). Τα τελευταία δύο χρόνια είχαμε δύο περιπτώσεις burn out, που οδήγησαν σε παραίτηση και απόσπαση αντιστοίχως...

Αποσυνδεδεμένος viologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 17, 2023, 11:16:40 μμ »
Για να παραιτηθεις οποτεδηποτε μεσα στο ετος πρεπει να συντρεχουν σοβαροι λογοι και γνωμοδοτει το κυσδε. Αν ομως καταθεσεις την αιτηση σου μεσα στη προθεσμια του Φεβρουαριου μαζι με τις αιτησεις που γινονται για τις συνταξιοδοτησεις τοτε η υπαλληλικη σχεση λυεται αυτο δικαια στις 31/8. Χωρις να χρειαζεται γνωμοδοτηση απο κυσδε ή να εχεις σοβαρους λογους. Θελεις να φυγεις και φευγεις. Εγω αυτο σκοπευω να κανω, οχι να παραιτηθω αυριο ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.