*

Αποστολέας Θέμα: Απουσία δασκάλου (παράλληλη στήριξη)  (Αναγνώστηκε 993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elstam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απουσία δασκάλου (παράλληλη στήριξη)
« στις: Ιανουάριος 31, 2024, 04:19:38 μμ »
Καλησπέρα σας!! Είμαι παράλληλη στήριξη σε ένα παιδί. Η δασκάλα απουσίαζε για λόγους υγείας αυτές τις μέρες και έτσι  κράτησα εγώ το τμήμα. Όμως η συνάδελφος μάλλον έχει κάτι σοβαρό και ίσως χρειαστεί να λείψει για ένα μήνα. Εγώ τι κάνω; Μου φαίνεται μεγάλο το διάστημα. Πώς να κινηθώ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσία δασκάλου (παράλληλη στήριξη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:16 »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσία δασκάλου (παράλληλη στήριξη)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 05:07:31 μμ »
Σύμφωνα με τη νομοθεσία, απαγορεύεται δάσκαλος τμήματος ένταξης η παράλληλης να αναλαμβάνει τμήμα. Τέθηκε προσφατα ερώτημα σε σύμβουλο ειδικής αγωγής και είπε ότι  αντίκειται στη νομοθεσια. Αν σε υποχρεώσει ο δ/ντης σου να μη δεχτείς και να το αναφέρεις στην υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος Elstam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσία δασκάλου (παράλληλη στήριξη)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 05:16:21 μμ »
Δεν ξέρω πώς να αντιμετωπίσω τη διευθύντρια η οποία θα χτυπήσει στο φιλότιμο. Και γενικά πώς να το αναφέρω στη διεύθυνση; Γραπτώς;

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσία δασκάλου (παράλληλη στήριξη)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 05:48:05 μμ »
Θα σου πω κάτι λόγω εμπειρίας. Αν συμβεί κάτι στο τμήμα πχ ένα ακραίο περιστατικό βίας, ένας τραυματισμός μαθητή, ποιος θα αναλάβει την ευθύνη; ποιος θα σε καλύψει; η δ/ντρια; δε νομίζω.
Τα γραπτά μένουν, οπότε αν πάει να στο ρίξει στο φιλότιμο ζήτησε γραπτώς ότι αυτό προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία. Εγώ αυτό θα έκανα, όχι λόγω άρνησης η τεμπελιάς αλλά λόγω ασφαλείας δικής μου.
Η απόφαση όμως είναι δική σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσία δασκάλου (παράλληλη στήριξη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:16 »

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσία δασκάλου (παράλληλη στήριξη)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 06:03:11 μμ »
Δυστυχώς υπάρχει κενό νόμου (και όχι τυχαία) ως προς την κάλυψη των έκτακτων κενών που προκύπτουν λόγω ασθένειας ενός εκπαιδευτικού ή κάθε λογής έκτακτης απουσίας. Η απόφαση λαμβάνεται από το ίδιο το σχολείο, όπου αναγκαστικά ανατίθεται προσωρινά (με το αντίστοιχο πρακτικό) η διδασκαλία του τμήματος σε κάποιον άλλο εκπαιδευτικό ή σε παραπάνω άτομα εκ περιτροπής για κάθε διδακτική ώρα (από ώρες που τυχόν πλεονάζουν, από ενισχυτική διδασκαλία, σπανιότερα ακόμα και κόβοντας ώρες από το ολοήμερο)...

Αν ήσουν παράλληλη σε παιδί άλλου τμήματος θα μπορούσες να επικαλεστείς την υποστήριξη που θα έχανε το παιδί εκείνο ώστε να μην έκανες αναπλήρωση σε άλλο τμήμα. Το γεγονός όμως πως το παιδί που υποστηρίζεις βρίσκεται στο τμήμα που πρέπει να καλυφθεί η απουσία, δυστυχώς δεν αφήνει και πολλές επιλογές στη διεύθυνση και στο σχολείο, καθώς νομίζω πως οποιαδήποτε άλλη επιλογή (π.χ. κάλυψη του προγράμματος από τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς με 1 - 2 ώρες ο καθένας ή ακόμη και προσωρινή συγχώνευση με άλλο τμήμα - αν υπάρχει), θα ήταν οργανωτικά και κυρίως παιδαγωγικά, μη προτιμητέα (εξάλλου η παράλληλη στήριξη πλέον λετουργεί στο πλαίσιο της συνεκπαίδευσης και όχι ως ατομική βοηθός).

Όλα αυτά φυσικά με την προϋποθεση πως το παιδί είναι διαχειρίσιμο και μπορεί να σταθεί μόνο του στο θρανίο, χωρίς να αποτελεί κίνδυνο για τα υπόλοιπα παιδιά. Αν όχι, τότε πρέπει να επιμείνεις στο να υπάρχουν δύο άτομα στην αίθουσα αναγκαστικά. Τέλος, αν η απουσία της εκπαιδευτικού είναι συνεχόμενη και εκ των προτέρων γνωστό το διάστημα απουσίας της, καλό θα ήταν να ενοχλήσετε και την πρωτοβάθμια, μήπως και μεριμνήσει για την αντικατάσταση της έστω με την βραχυχρόνια τοποθέτηση ενός άλλου εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απουσία δασκάλου (παράλληλη στήριξη)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 31, 2024, 08:55:40 μμ »
Οι δύο θεσμοί (γενική και ειδική αγωγή) συνυπάρχουν σε ένα σχολείο με διάφορες μορφές (παράλληλη, τμήμα ένταξης, υποστήριξη ΕΒΠ, νοσηλευτής κλπ) χωρίς όμως να ανατίθεται σε εκπαιδευτικό της μίας μάθημα της άλλης (ακόμα κι αν πχ εκπαιδευτικός γενικής έχει τα τυπικά προσόντα να διδάξει στην ειδική). Τέτοια ανάθεση έχει δικαίωμα το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ στην αρχή της χρονιάς, αφού φυσικά έχουν αναλάβει τα ωράριά τους όλοι οι εκπαιδευτικοί ειδικής και υπάρχουν ακόμα  ανάγκες σε προσωπικό και φυσικά να υπάρχει  περίσσεια εκπαιδευτικού γενικής με προσόντα για ειδική. Εννοείται ότι μπορεί να γίνει το ίδιο με την αντίθετη φορά (ο ειδικής να διδάξει γενική). Ακόμα και έτσι πάντως τα συμβούλια δεν προχωράνε εύκολα σε τέτοιες αναθέσεις γιατί υπάρχουν πίνακες αναπληρωτών/ωρομισθίων που φυσικά δεν έχουν εξαντληθεί.
Το καλύτερο για μένα είναι να κρατήσεις το παιδάκι που έχεις παράλληλη/τμήμα ένταξης κλπ και το υπόλοιπο τμήμα να απασχοληθεί από εκπαιδευτικό που είναι διαθέσιμος όπως λέει κι ο νόμος. Φυσικά στην παράλληλη μπορείς να κρατήσεις το παιδί με τον εκπαιδευτικό που αναπληρώνει την κενή ώρα (όχι δηλαδή σε άλλη αίθουσα όπως ενδεχομένως γίνεται με το τμήμα ένταξης).

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.