*

Αποστολέας Θέμα: Εύσημα  (Αναγνώστηκε 1202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εύσημα
« στις: Φεβρουάριος 19, 2024, 04:33:05 μμ »
Καλησπερα σας , την Παρασκευή το πρωί μέσα στο μάθημα στην τάξη ένας μαθητής μου μίλαγε με τον διπλανό του , του έκανα σύσταση να μην μιλάει αλλά συνέχισε , του είπα να βγει έξω ώστε να κάνω μάθημα και εκείνος σηκώθηκε και αφού μου έβρισε τα θεία βγήκε έξω ! Η διευθύντρια έλλειπε την Παρασκευή ,σήμερα το πρωί μου είπε ότι όλα καλά και αφού ο μαθητής ζήτησε συγνωμη δεν μπορεί να του δώσει αποβολή αλλά ούτε σύλλογο μπορεί να κάνει  και όλα καλά !
Εσείς τι πιστεύετε ; Όλα Κάλα;
ΥΓ1 το περιστατικό έγινε σε ΓΕΛ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύσημα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:43 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Εύσημα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2024, 04:54:57 μμ »
Καλησπερα σας , την Παρασκευή το πρωί μέσα στο μάθημα στην τάξη ένας μαθητής μου μίλαγε με τον διπλανό του , του έκανα σύσταση να μην μιλάει αλλά συνέχισε , του είπα να βγει έξω ώστε να κάνω μάθημα και εκείνος σηκώθηκε και αφού μου έβρισε τα θεία βγήκε έξω ! Η διευθύντρια έλλειπε την Παρασκευή ,σήμερα το πρωί μου είπε ότι όλα καλά και αφού ο μαθητής ζήτησε συγνωμη δεν μπορεί να του δώσει αποβολή αλλά ούτε σύλλογο μπορεί να κάνει  και όλα καλά !
Εσείς τι πιστεύετε ; Όλα Κάλα;
ΥΓ1 το περιστατικό έγινε σε ΓΕΛ

Συνάδελφε με όλο το θάρρος μόνο εσύ θα το κρίνεις αν όλα καλά. Κάποιος θα σου έλεγε όχι καλά και πως εσύ θα αποφασίσεις αν θα το κυνηγήσεις (με κίνδυνο να έρθεις σε κόντρα με την διευθύντρια) ή όχι. Άλλος θα σου πει ναι όλα καλά. Προσωπικά αν είναι η πρώτη φορά σε συννενόηση και με τον διευθυντή θα φρόντιζα να γίνει σαφές μπροστά στο μαθητή πως αν επαναληφθεί κάτι τέτοιο η τιμωρία θα είναι βαρύτατη και θα το έληγα.

Αποσυνδεδεμένος biles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύσημα
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2024, 05:01:31 μμ »
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση ειλικρινά ! Ζήτησα από την διευθύντρια να τιμωρηθεί το παιδι με μια μέρα αποβολή τουλάχιστον ώστε να καταλάβει και εκείνο ότι πρέπει να σέβεται το σχολείο αλλά η διευθύντρια ήταν ανένδοτη στο να μην τιμωρηθεί το παιδί ! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Εύσημα
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2024, 08:33:28 μμ »
Δε μπορεί να σου απαγορεύσει η διευθύντρια να συζητήσεις το θέμα με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Ειδικά στο λύκειο, αρκετοί από αυτούς τον έχουν μαθητή κι οι ίδιοι. Επίσης σύλλογο μπορούν να συγκαλέσουν κι οι εκπαιδευτικοί, όχι μόνο η διευθύντρια. Απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του 1/3 του συλλόγου διδασκόντων κι η διευθύντρια δε μπορεί να αρνηθεί μετά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εύσημα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:43 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εύσημα
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2024, 09:04:07 μμ »
Συμφωνώ με τον victor. Επίσης, γιατί δεν πήρες άμεσα τους γονείς; Την ίδια μέρα. Εγώ έτσι καταλαβαίνω τι γίνεται. Αν πεις στον γονιό "το παιδί σας είπε αυτή τη βρισιά" και σου πουν "το δικό μου παιδί δεν βρίζει ποτέ", τότε καταλαβαίνεις πολλά....

Αποσυνδεδεμένος biles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύσημα
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2024, 09:38:46 μμ »
Πήρα τηλέφωνο τον πατέρα του την ίδια στιγμή ! Ο άνθρωπος μου μικησε πολύ ευγενικά και μου ζήτησε χίλια συγνωμη εκ μέρους του γιου του , ότι θα έρθει από το σχολείο να μου ζητήσει ξανά συγνωμη και ότι θα δεχτεί οποία ποινή!
Θα ήθελα να πω επίσης ότι ουδέποτε είχα κάποιο θέμα με οποιοδήποτε τμήμα , παιδί ή συνάδελφο στο σχολείο και ότι είναι η πρώτη φορά που συνέβει και για αυτό μου κάνει εντύπωση η συμπεριφορά της διευθύντριας η οποία δεν θέλησε να δώσει έστω μια μέρα αποβολή και είπε ότι το ζήτημα τελείωσε και δεν μπορεί να κάνει κάτι

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύσημα
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 05:23:14 μμ »
Εγώ απλά αυτό που θα πω είναι ότι όσο αφήνουμε τέτοια περιστατικά να διαιωνίζονται, τόσο περνάμε στα παιδιά το μήνυμα ότι ό,τι και να συμβεί θα υπάρχει ένα καθεστώς ατιμωρησίας, καμία επίπτωση ή συνέπεια για τα ίδια και άρα ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ενώ στην πραγματικότητα είναι σαν να τρέφουμε το αυγό του φιδιού. Επομένως μετά να μην διερωτηθεί η διευθύντρια εάν η βρισιά εξελιχθεί σε προπηλακισμό.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύσημα
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 07:00:43 μμ »
Αφού ρωτάς συνάδελφε, άκου και την δική μου γνώμη και ας μην γίνομαι αρεστή. Έχω όμως καλές προθέσεις. Η διάκριση, δηλ η ικανότητα για ορθή κρίση, ορθή απόφαση, η σωστή ερμηνεία καταστάσεων με λίγα λόγια είναι μεγάλο πράγμα. Δες δυο εικόνες:
α. Η πρώτη: Έχουμε έναν μαθητή που αυθαδίασε για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο μάθημα και πήρε ωριαία αποβολή, όπως και έπρεπε. Ενημερώθηκαν οι γονείς και είχαν την (σπάνια) πρέπουσα στάση, ζήτησαν χίλια συγγνώμη, αναγνώρισαν το λάθος (και το δέχτηκαν και ως δικό τους μάλιστα, ακόμη πιο σπάνιο), δέχτηκαν οποιαδήποτε ποινή αποφασιστεί και τέλος ήρθε και ο μαθητής και ζήτησε συγγνώμη. Η καθηγήτρια επιμένει να δοθεί και ημερήσια αποβολή (που δεν αφορά σε απόφαση μόνο της ίδιας, την εισηγείται δηλ)και η διευθύντρια το αρνείται. Η καθηγήτρια εκδικητικά επιμένει πως η μονοήμερη θα συνετίσει τον μαθητή ή θα αυξήσει το κύρος της ή τελοσπάντων έτσι έπρεπε να τιμωρούνται οι παραβάτες κάθε είδους. Τον μαθητή εγγυημένα τον χάνει για πάντα
β. Η δεύτερη: Πάνω στα δικαιολογημένα νεύρα της, η καθηγήτρια ζητά από τη διευθύντρια την μονοήμερη και εκείνη δικαιολογημένα την συγκρατεί. Την επομένη η καθηγήτρια μπαίνει στο τμήμα με τον μαθητή και του ζητά να ζητήσει συγγνώμη από τους συμμαθητές του. Το κάνει μάλλον, αλλά και να μην το κάνει του εξηγεί πως η συγγνώμη αυτή ήταν για δικό του λάθος κ να φανταστεί πόσο άσχημο ήταν να αναγκαστεί ο πατέρας του να ζητήσει συγγνώμη για πράξη του γιου του
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εύσημα
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 07:22:39 μμ »
Εάν ο μαθητής δεν έχει δώσει άλλη αφορμή και αν γενικα το σχολείο δεν αντιμετωπίζει τετοια ζητήματα, μπορεί η διευθύντρια να θεώρησε ότι δεν χρειάζεται άλλη έκταση. Δεν γνωρίζουμε το πλαίσιο, την πολιτική του σχολείου, την έκταση τέτοιων ζητημάτων και την εν γενει αντιμετώπισή τους. Δεν είμαι της αποψης ότι όποιος παρεκτραπεί μια φορά θα την περναει πιο λαιτ, γιατί καμία φορά η τιμωρία του λειτουργεί αποτρεπτικά για άλλους, δείχνοντας ότι το σχολείο δεν κάνει διακρίσεις. Ούτε θεωρώ a priori υπερβολική τη μονοήμερη, ούτε αντίστροφα λανθασμένη τη στάση της διεύθυνσης. Αυτά κρίνονται κατά περίπτωση. Σε ένα σχολείο που γενικα όλα πάνε καλά, δεν θα με ενοχλούσε μια επιείκεια, σε ένα σχολείο όμως με σοβαρα ζητήματα και αδράνεια της διοίκησης, θα είχα άλλη γνώμη.

Επίσης, η τιμωρία δεν έχει νόημα αν δεν είναι άμεση. Αν
λειπει διευθυντής και γίνει κάτι πολύ χοντρό καλό είναι ο αντικαταστάτης να συγκαλέσει συνεδρίαση. Αν όμως δεν γίνει εκείνη την ώρα, δεν βρίσκω νόημα να γίνει επόμενη ημέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2024, 07:24:10 μμ από Έσπερος »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.