*

Αποστολέας Θέμα: Απεργία (απορία)  (Αναγνώστηκε 2188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elstam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απεργία (απορία)
« στις: Φεβρουάριος 22, 2024, 03:16:08 μμ »
Είμαι παράλληλη στήριξη σε δημοτικό σχολείο. Δεν ξέρω ακόμα αν θα κάνω απεργία αλλά σε περίπτωση που δε κάνω αλλά κάνει η δασκάλα της τάξης ή κάποιος δάσκαλος ειδικότητας τι προβλέπεται για το τμήμα; Μοιράζονται; Συνήθως οι παράλληλες όταν λείπουν οι εκπαιδευτικοί της τάξης κρατάμε το τμήμα. Αλλά σε περίπτωση απεργίας δεν το θεωρώ καθόλου συναδελφικο να κρατήσω το τμήμα. Οπότε θα ήθελα να μάθω τι προβλέπει ο νόμος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (απορία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:50 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2024, 03:26:49 μμ »
Δεν υπάρχει νόμος που να προβλέπει τι γίνεται σε περίπτωση απεργίας που να μην απεργούν όλοι. Ας ξεκινήσουμε από αυτό. Το πρόβλημα του τι κανεις τα παιδιά δημιουργείται επειδή δεν απεργούμε όλοι και δεν το λέω επικριτικά, ούτε εγω απεργώ συστηματικά. Σε μονοήμερες μόνο του κλάδου, δεν απεργώ ποτέ. Αν όμως θελουμε να φανεί έξω ότι υπάρχει απεργία, τα παιδιά πρέπει να φεύγουν. Δεν έχει νόημα να απεργεί κάποιος και το σχολείο να παρέχει υπηρεσία φύλαξης.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2024, 06:09:39 μμ »
Είμαι παράλληλη στήριξη σε δημοτικό σχολείο. Δεν ξέρω ακόμα αν θα κάνω απεργία αλλά σε περίπτωση που δε κάνω αλλά κάνει η δασκάλα της τάξης ή κάποιος δάσκαλος ειδικότητας τι προβλέπεται για το τμήμα; Μοιράζονται; Συνήθως οι παράλληλες όταν λείπουν οι εκπαιδευτικοί της τάξης κρατάμε το τμήμα. Αλλά σε περίπτωση απεργίας δεν το θεωρώ καθόλου συναδελφικο να κρατήσω το τμήμα. Οπότε θα ήθελα να μάθω τι προβλέπει ο νόμος.
πως το εννοειτε το "συναδελφικο" (εννοωντας προφανως αντισυναδελφικο); αν η ειναι αρρωστη η δασκαλα το κρατατε ολο τμημα; αν ειστε αρρωστη εσεις θα το κρατησει η κανονικη δασκαλα ολο το τμημα; αν απεργησετε ΜΟΝΟ εσεις ειναι υποχρεωμενη η κανονικη να κρατησει ολο το τμημα; ολοι συναδελφοι ειστε (ειμαστε), δεν υπαρχουν καποιες εκπαιδευτικες ελιτ που ασχολουνται μονο με 1 ή 2 παιδια και οι υπολοιποι εκτος απο εκπαιδευτικο εργο ειναι υποχρεωμενοι να κανουν και baby sitting. το καλυτερο και  πιο "συναδελφικο" ειναι να απεργησετε και εσεις...

Αποσυνδεδεμένος Elstam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2024, 09:12:46 μμ »
@wipers υποδείξεις για το τι θα κάνω ή τι δε θα κάνω δεν έχω ανάγκη. Ήταν ξεκάθαρο τι ρώτησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2024, 09:17:28 μμ από Elstam »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία (απορία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:50 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2024, 09:44:07 μμ »
Τα παιδιά φεύγουν καθώς απεργεί η δασκάλα τους. Εσείς μένετε σχολείο, απλά παρούσα, καθώς δεν απεργείτε.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 22, 2024, 10:48:34 μμ »
@wipers υποδείξεις για το τι θα κάνω ή τι δε θα κάνω δεν έχω ανάγκη. Ήταν ξεκάθαρο τι ρώτησα.
οκ, σου ευχομαι καλο διορισμο και παντα να πεφτεις σε σχολεια που οι "παλιοι"  σκεφτονται οπως εσυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2024, 10:53:31 μμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος Elstam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2024, 05:43:58 πμ »
@wipers ο,τι να ναι, προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι ρωτάω. Ρωτάω για να ξέρω τι να πω σε περίπτωση που η διευθύντρια μου πει να κρατήσω το τμήμα, ενώ κανονικά πρέπει να μοιραστούν (και να πάω με το παιδί μου στην αντίστοιχη τάξη) ή για παράδειγμα να φύγουν νωρίτερα αν ο δάσκαλος της ειδικότητας κάνει απεργία, ή να μην έρθουν καθόλου αν λείπει η δασκάλα. Εγώ ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα κάτσω στο σχολείο να κάνω το ωράριο μου και δε θα φυγω. Οκ καταλάβαμε τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 23, 2024, 08:07:08 πμ »
@wipers ο,τι να ναι, προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι ρωτάω. Ρωτάω για να ξέρω τι να πω σε περίπτωση που η διευθύντρια μου πει να κρατήσω το τμήμα, ενώ κανονικά πρέπει να μοιραστούν (και να πάω με το παιδί μου στην αντίστοιχη τάξη) ή για παράδειγμα να φύγουν νωρίτερα αν ο δάσκαλος της ειδικότητας κάνει απεργία, ή να μην έρθουν καθόλου αν λείπει η δασκάλα. Εγώ ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα κάτσω στο σχολείο να κάνω το ωράριο μου και δε θα φυγω. Οκ καταλάβαμε τώρα;

Είτε μοιραστούν, είτε τα κρατήσεις εσυ, είναι φύλαξη παιδιών που ο δάσκαλος απεργεί και θα έπρεπε να είναι σπίτι τους για να ταλαιπωρηθεί και ο γονέας και να καταλάβει ότι έγινε απεργία. Οτιδήποτε άλλο είναι αδιάφορο αν θα γίνει έτσι ή αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2024, 08:25:36 πμ »
Τα παιδιά δεν τα κρατά η παράλληλη σε περίπτωση απεργίας της δασκάλας τους. Πάνε σπίτι. Η παράλληλη παραμένει, απλά, στο σχολείο ως μη απεργούσα.

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 23, 2024, 12:32:57 μμ »
Απεργεί ο δάσκαλος τα παιδιά δεν έρχονται σχολείο. Δεν τα κρατάει η παράλληλη. Χαριστικά μόνο αν αρρωστήσει

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2024, 11:00:55 πμ »
Είτε μοιραστούν, είτε τα κρατήσεις εσυ, είναι φύλαξη παιδιών που ο δάσκαλος απεργεί και θα έπρεπε να είναι σπίτι τους για να ταλαιπωρηθεί και ο γονέας και να καταλάβει ότι έγινε απεργία. Οτιδήποτε άλλο είναι αδιάφορο αν θα γίνει έτσι ή αλλιώς.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 25, 2024, 04:38:33 μμ »
καλά. Εσύ συναδέλφισα περιμένεις να πεις αυτό που σου λένε οι συνάδελφοι (που έχουν απόλυτο δίκιο σε ότι λένε) και η διευθύντρια να το ακούσει. Αν δεν απεργούν πολλοί δάσκαλοι και έρθουν τα παιδιά θα κάνεις φύλαξη. Γι αυτό κάνε απεργία.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία (απορία)
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 25, 2024, 09:23:10 μμ »
Η παράλληλη αν δεν απεργεί παραμένει στο σχολείο. Τα παιδιά φεύγουν. Δεν έχει νόημα η φύλαξη καθώς έτσι ακυρώνεται η απεργία του συναδέλφου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.