*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2024  (Αναγνώστηκε 11701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zwerty

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αποσπάσεις 2024
« στις: Απρίλιος 04, 2024, 08:00:37 μμ »
Γειά σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν στη απόσπαση κατά προτεραιότητα η περίπτωση ζ) της σελίδας 12 αν ο εκπαιδευτικός έχει σύζυγους που έχουν ιδιωτικό ιατρείο ή φαρμακείο σε προβληματική περιοχή δικαιούται απόσπαση κατά προτεραιότητα; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:05 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2024, 11:48:19 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : έστω ότι παίρνει κάποιος απόσπαση δε άλλο ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ. Σε περίπτωση που αλλάξουν οι λόγοι που συνέτρεχαν όταν κάναμε την αίτηση, μπορεί να γίνει ανάκληση της απόσπασης? Και αν ναι πόσο εύκολο είναι αυτό?
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2255
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 05, 2024, 12:56:26 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : έστω ότι παίρνει κάποιος απόσπαση δε άλλο ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ. Σε περίπτωση που αλλάξουν οι λόγοι που συνέτρεχαν όταν κάναμε την αίτηση, μπορεί να γίνει ανάκληση της απόσπασης? Και αν ναι πόσο εύκολο είναι αυτό?
Ευχαριστώ πολύ.

Ναι γίνεται ανάκληση απόσπασης και τις περισσότερες φορές οι αιτήσεις γίνονται αποδεκτές. Φυσικά αν κάνεις ανάκληση παραμένεις στη θέση που ήσουν αποσπασμένος μέχρι να έρθει αντικαταστάτης.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 05, 2024, 01:10:41 πμ »
Ναι γίνεται ανάκληση απόσπασης και τις περισσότερες φορές οι αιτήσεις γίνονται αποδεκτές. Φυσικά αν κάνεις ανάκληση παραμένεις στη θέση που ήσουν αποσπασμένος μέχρι να έρθει αντικαταστάτης.
Ευχαριστώ πολύ!
Μετά υποθέτω επιστρέφεις στην οργανική σου?
Κ αν αυτή έχει καλυφθεί? Σε τοποθετούν για τις ανάγκες της υπηρεσίας όπου υπάρχει κενό? Σ' αυτή την περίπτωση παίρνεις τα μόρια της οργανικής?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2024, 01:16:10 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:56:05 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 05, 2024, 06:55:49 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!
Μετά υποθέτω επιστρέφεις στην οργανική σου?
Κ αν αυτή έχει καλυφθεί? Σε τοποθετούν για τις ανάγκες της υπηρεσίας όπου υπάρχει κενό? Σ' αυτή την περίπτωση παίρνεις τα μόρια της οργανικής?
Ναι

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2255
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 05, 2024, 08:40:37 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!
Μετά υποθέτω επιστρέφεις στην οργανική σου?
Κ αν αυτή έχει καλυφθεί? Σε τοποθετούν για τις ανάγκες της υπηρεσίας όπου υπάρχει κενό? Σ' αυτή την περίπτωση παίρνεις τα μόρια της οργανικής?

Ναι

Στην πράξη μπορείς να ζητήσεις και έχεις το δικαίωμα να επιστρέψεις στην οργανική σου και να τοποθετηθεί αλλού ο πχ αναπληρωτής που ήταν εκεί. Στην πράξη όμως κανένας δεν θα πάει να απαιτήσει κάτι τέτοιο γιατί προκαλείται αναστάτωση και στη ΔΔΕ και στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 05, 2024, 10:01:26 πμ »
Στην πράξη γίνεται και έγινε και φέτος στο δικό μου σχολείο και μάλιστα πριν 2 εβδομάδες. Ο Αναπληρωτής έφυγε και πήγε σε άλλα σχολεία.  Μερικοί κάθονται πάνω στην νομιμότητα και ξεχνάνε την ηθική. Δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2255
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 05, 2024, 11:51:22 πμ »
Στην πράξη γίνεται και έγινε και φέτος στο δικό μου σχολείο και μάλιστα πριν 2 εβδομάδες. Ο Αναπληρωτής έφυγε και πήγε σε άλλα σχολεία.  Μερικοί κάθονται πάνω στην νομιμότητα και ξεχνάνε την ηθική. Δυστυχώς.

Συναδελφισσα όλα έχουν δύο όψεις. Από την μια ναι δεν είναι σωστό αλλά από την άλλη αν το δούμε ψυχρά ο αναπληρωτής κάνει ακριβώς αυτό. Αναπληρώνει. Αφού λοιπόν ο έχων την οργανική θέλει να επιστρέψει σε αυτή το λογικό είναι ο αναπληρωτής να αλλάξει θέση γιατί δεν υφίσταται η ανάγκη για αναπλήρωση. Ξαναλέω ούτε εγώ θα έδιωχνα τον αναπληρωτή αλλά δεν θεωρώ ανήθικο για κάποιον να το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 05, 2024, 01:21:05 μμ »
Και τι είναι ο αναπληρωτής; Το μπαλάκι του μόνιμου να νοικιάζει και να ξενοικιάζει σπίτια ανάλογα με τα κέφια του μόνιμου;
(μόνιμη είμαι υπόψιν)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2255
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 05, 2024, 06:46:32 μμ »
Και τι είναι ο αναπληρωτής; Το μπαλάκι του μόνιμου να νοικιάζει και να ξενοικιάζει σπίτια ανάλογα με τα κέφια του μόνιμου;
(μόνιμη είμαι υπόψιν)

Εμένα γιατί ρωτάς; Έχω πει ότι και εγώ διαφωνώ. Και εγώ μόνιμος είμαι αλλά ήμουν 15 χρόνια αναπληρωτής (μια χρονιά από το λιμένα Θάσου στα μέσα της χρονιάς με πήγαν στο εσπερινό ΕΠΑΛ Καβάλας επειδή ο μόνιμος ήθελε να γυρίσει στην οργανική). Ξαναλέω κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Το να αναφέρουμε μια κατάσταση όπως είναι δεν υποβιβάζουμε κάποιον. Αναφέρουμε την πραγματικότητα και το τι λέει ο νόμος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2024, 06:48:29 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Teacherlex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 05, 2024, 06:52:39 μμ »
Καλησπέρα εχω καποιες ερωτησεις αν καποιος ξερει και μπορει να βοηθησει.Ειμαι ΠΕ70 και θελω να κανω αποσπαση στην ειδικη.Που καταθετω τα χαρτια και το μεταπτυχιακο της ειδικης;Κανω την αιτηση στον ΟΠΣΥΔ και τα δικαιολογητικα στην εκαστοτε Α/θμια;Και μια δευτερη ερωτηση.Μπορω να κανω αιτηση αποσπασης σε 2 νομους;Και αν ναι πως λειτουργει;Εξεταζονται οι δυο αιτησεις στα δυο ΠΥΣΠΕ και αν με παρουν διαλεγω σε ποιο θελω να παω;Πχ το ενα ειναι το ΠΥΣΠΕ που ειμαι τωρα και το αλλο αυτο στο οποιο θελω να παω.Πως θα γινει η διαδικασια;Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 05, 2024, 07:01:12 μμ »
των γονέων των ίδιων των εκπαιδευτικών (και όχι των συζύγων τους) που είναι δημότες από διετίας και διαμένουν σε δήμο της περιοχής όπου ζητείται η απόσπαση, (μονάδα 1 για ποσοστό αναπηρίας 50-66% και μονάδες 3 για ποσοστό 67% και άνω), Πηγή: www.especial.gr

Για την αναπηρία γονέα πρέπει πέρα από τη γνωμάτευση να βάλουμε και πιστοποιητικό εντοπιότητας του γονέα?

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 05, 2024, 07:13:04 μμ »
των γονέων των ίδιων των εκπαιδευτικών (και όχι των συζύγων τους) που είναι δημότες από διετίας και διαμένουν σε δήμο της περιοχής όπου ζητείται η απόσπαση, (μονάδα 1 για ποσοστό αναπηρίας 50-66% και μονάδες 3 για ποσοστό 67% και άνω), Πηγή: www.especial.gr

Για την αναπηρία γονέα πρέπει πέρα από τη γνωμάτευση να βάλουμε και πιστοποιητικό εντοπιότητας του γονέα?
Ναι

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2024
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 05, 2024, 09:17:10 μμ »
Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.