*

Αποστολέας Θέμα: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!  (Αναγνώστηκε 3512 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« στις: Απρίλιος 09, 2024, 04:30:47 μμ »
Το θέμα είναι νέοι κανονισμοί στα σχολεία ή σε απλά ελληνικά "Τι μας περιμένει τους βαριόμοιρους!!!".
Από Σεπτέμβριο, καταλήψεις, webex, χρονόμετρα 15λεπτων, σωματικοί έλεγχοι για τον τρόπο χρήσης του κινητού ( θα γίνει και αυτό), ατελείωτοι σύλλογοι για τιμωρίες, γονείς στα δικαστήρια για θέματα που διαφωνούν με τον κανονισμό, κάθε μέρα απουσίες στην πλατφόρμα (δηλαδή θα πρέπει να φέυγουμε μετά τις 2 για να περνάμε το ημερήσιο δελτίων απουσιών, εφόσον λεέι ψηφιοποίηση και άμεση ενημέρωση κηδεμόνων) κλπ, κλπ...... Και ξαναλέω "Τι μας περιμένει τους βαριόμοιρους!!!".
Υπάρχει κανείς , υπάρχει κανείς, αν υπάρχει ρωτάω (τραγουδούσε κάποτε ο Πανταζής), που να πιστεύει ότι όλα α παραπάνω θα έχουν ουσιαστικό αποτέλεσμα. Και κλείνοντας α γράψω και κάτι που μόλι τώρα μου ήρθε στο μυαλό.
"Τι μας περιμένει τους βαριόμοιρους!!!".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:50:45 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2024, 07:08:53 μμ »
Το θέμα είναι νέοι κανονισμοί στα σχολεία ή σε απλά ελληνικά "Τι μας περιμένει τους βαριόμοιρους!!!".
Από Σεπτέμβριο, καταλήψεις, webex, χρονόμετρα 15λεπτων, σωματικοί έλεγχοι για τον τρόπο χρήσης του κινητού ( θα γίνει και αυτό), ατελείωτοι σύλλογοι για τιμωρίες, γονείς στα δικαστήρια για θέματα που διαφωνούν με τον κανονισμό, κάθε μέρα απουσίες στην πλατφόρμα (δηλαδή θα πρέπει να φέυγουμε μετά τις 2 για να περνάμε το ημερήσιο δελτίων απουσιών, εφόσον λεέι ψηφιοποίηση και άμεση ενημέρωση κηδεμόνων) κλπ, κλπ...... Και ξαναλέω "Τι μας περιμένει τους βαριόμοιρους!!!".
Υπάρχει κανείς , υπάρχει κανείς, αν υπάρχει ρωτάω (τραγουδούσε κάποτε ο Πανταζής), που να πιστεύει ότι όλα α παραπάνω θα έχουν ουσιαστικό αποτέλεσμα. Και κλείνοντας α γράψω και κάτι που μόλι τώρα μου ήρθε στο μυαλό.
"Τι μας περιμένει τους βαριόμοιρους!!!".

Διαφωνώ.
Κατ αρχας δεν ανακαλύπτουν τον τροχό. Τα σοβαρα σχολεία έχουν κανονισμό και τον εφαρμόζουν. Τα σοβαρα σχολεία με το που εμφανιστεί κινητό ή χτυπήσει, αποβάλλουν. Τα σοβαρα σχολεία ζητάνε αποζημίωση από τους γονείς για ζημιές των παιδιών τους. Βασικά αυτά  γίνονταν στο σχολείο μου και επι προηγούμενων διοικήσεων ππυ ήταν τραγικές, ανεκτικές και ανοργάνωτες.

Για τις απουσίες δρν ξέρω τι σχεδιάζουν, έχω καταλάβει ότι τα δικαιολογητικά καταργήθηκαν για να μην γίνεται κατάχρηση στη Γ λυκείου με πλαστέ, αλλά αυτό δημιούργησε τεράστια θέματα. Οτιδήποτε αλλάξει, θα είναι για καλό.

Οο ποινές έως δυο μέρες ήταν πολύ δεσμευτικές γιατί δεν επιτρεπόταν διαβάθμιση.

Για την πλατφόρμα μόνο
έχω όχι απλα επιφυλάξεις, όπως όλοι υποθέτω.
Κατά τ άλλα για να συνοψίσω: επι ΣΥΡΙΖΑ έγιναν στο γυμνάσιο σημαντικές μεταρρυθμίσεις με τα τετράμηνα, τον περιορισμό των εξετάσεων κλπ οι οποίες δυστυχώς δεν διατηρήθηκαν, ενώ διατηρήθηκαν πολύ προβληματικές μεταρρυθμίσεις στο κομμάτι των απουσιών και των ποινών. Δεν ξέρω γιατί μια συντηρητική κυβέρνηση προτίμησε να μεταρρυθμίσει τα λιγότερο προβληματικά πρώτα, ίσως πίστευαν ότι για τις  ποινές θα είχαν κάνει τος αλλαγές νωρίτερα και δεν τους βγήκε. Έπρεπε πάντως να γίνουν. Έπρεπε να είχαν γίνει ήδη.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2024, 07:26:41 μμ »
Νομίζω ότι η θέση μου ήταν σαφής. Δεν διαφωνώ με τα μέτρα, αλλά με τον τρόπο που θα εφαρμοστούν, καθώς και με τον ποιον θα βαρύνει η εφαρμογή τους. Και ξανατονίζω.
Τι μας περιμένει τους βαριόμοιρους!!!".

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2024, 09:28:39 μμ »
Νομίζω ότι η θέση μου ήταν σαφής. Δεν διαφωνώ με τα μέτρα, αλλά με τον τρόπο που θα εφαρμοστούν, καθώς και με τον ποιον θα βαρύνει η εφαρμογή τους. Και ξανατονίζω.
Τι μας περιμένει τους βαριόμοιρους!!!".

Εργαζόμενοι είμαστε, προφανώς η εφαρμογή θα βαρύνει εμάς. Τα περισσότερα θεωρώ ότι μας λύνουν τα χέρια. Και δεν κατανοώ πέραν της πλατφόρμας των καταγγελιών, τι το μεμπτό υπάρχει για να βαρυγκομαμε. Συνεδριάσεις για ποινές δεν κάνουν τα σχολεία ήδη; Τώρα μπορεί να γίνονται και λιγότερες αφού ο διευθυντής θα δίνει έως και τριήμερη. Κανονισμό συντάσσαμε ήδη, απουσίες περνούσαμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:50:45 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2024, 09:36:18 μμ »
Ο.κ συναδελφε. Αφου δεν βλεεπεις τίποτα το μεπτο και είμαστε εργαζόμενοι είναι ο.κ....

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 09, 2024, 09:49:03 μμ »
Η πλατφόρμα καταγγελιών θεωρώ πως είναι σοβαρότατο θέμα και θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Ο κάθε ψυχάκιας γονιός θα καταγγέλλει ό,τι του 'ρθει και θα μπλέκουμε κι άντε ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Κι οι ψυχάκηδες δεν είναι λίγοι...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2024, 09:50:56 μμ »
Είμαι σε σχολείο όπου τα κινητά κυκλοφορούν φανερά με την ανοχή των καθηγητών (στραβά μάτια). Νομίζω ότι δεν θα υπάρξει ομοφωνία ως προς την εφαρμογή των μέτρων.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2024, 10:01:18 μμ »
Είμαι σε σχολείο όπου τα κινητά κυκλοφορούν φανερά με την ανοχή των καθηγητών (στραβά μάτια). Νομίζω ότι δεν θα υπάρξει ομοφωνία ως προς την εφαρμογή των μέτρων.

λύκειο; Γιατί στα λύκεια το έχω καταλάβει ότι έχει χαθεί η μπάλα.
Στο σχολείο μου πέρσι και πρόπερσι υπήρχε μεγάλη χαλαρότητα. Σε συναδέλφους που γινόταν μέσα της τρελής (φάση σαν να είσαι επαλ ας πούμε, κι ήταν Α Γυμν), ξέραμε ότι υπήρχαν και βίντεο. Όμως κι έτσι ακόμα, αποβολή επειδή χτύπησε κάποιο ξυπνητήρι ή ήρθε μήνυμα, ήταν δεδομένη.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2024, 09:01:01 πμ »
Η πλατφόρμα καταγγελιών θεωρώ πως είναι σοβαρότατο θέμα και θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Ο κάθε ψυχάκιας γονιός θα καταγγέλλει ό,τι του 'ρθει και θα μπλέκουμε κι άντε ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Κι οι ψυχάκηδες δεν είναι λίγοι...
Ακριβώς. Τελικά η πλατφόρμα θα αποδειχθεί άλλος ένας παράγοντας άσκησης ψυχολογικής πίεσης στους εκπαιδευτικούς. Ούτε παρατήρηση δεν θα τολμούν να κάνουν σε μαθητή, μἠπως και ερμηνευτεί ως... bullying.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2024, 09:42:01 πμ »
Ο κάθε ψυχάκιας γονιός

Και μαθητής, διάβασα κάπου, και ελπίζω να ήταν δημοσιογραφική υπερβολή. Προβλέπω σκηνές απείρου κάλλους, όπου μαθητές θα "καταγγέλλουν" διάφορα, επειδή π.χ. ο/η συμμαθητής/-τρια δεν τον ψήφισε για το πενταμελές.


Είμαι σε σχολείο όπου τα κινητά κυκλοφορούν φανερά με την ανοχή των καθηγητών (στραβά μάτια). Νομίζω ότι δεν θα υπάρξει ομοφωνία ως προς την εφαρμογή των μέτρων.

Να διαχωρίσουμε κάτι. Άλλο το να χρησιμοποιούνται τα κινητά στο χώρο του σχολείου, και άλλο το να μένουν (αυστηρώς) μέσα στην τσάντα. Υπάρχουν και αρκετά σχολεία που δεν είναι αυτό που λέμε "σχολείο γειτονιάς". Τα πρότυπα και πειραματικά είναι ένα παράδειγμα, και όχι μοναδικό. Στις περιπτώσεις αυτές μπορεί το κινητό να πρέπει να χρησιμοποιηθεί π.χ. για να ειδοποιήσει το παιδί τον γονέα σε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης. Και μη μου πείτε "το σχολείο έχει τηλέφωνο", γιατί φανταστείτε ένα ολόκληρο τμήμα να πρέπει να ειδοποιήσουν τους γονείς τους από αυτό. Ούτε αποτελεί λύση η παράδοση όλων των κινητών στο γραφείο του διευθυντή ή των διδασκόντων μέχρι τη λήξη του ωραρίου, γιατί και χρονοβόρο θα είναι να τα παραδίδουν το πρωί και να τα παίρνουν το μεσημέρι, και μπερδέματα μπορεί να γίνουν σε περιπτώσεις ίδιων συσκευών. Κατά τη γνώμη μου, οι εσωτερικοί κανονισμοί που θα συνταχθούν θα πρέπει να κινηθούν στη φιλοσοφία "πιάστηκες με κινητό στο χέρι ή στην τσέπη σε ώρα διαλείμματος ή κενού; Τιμωρείσαι."
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2024, 10:00:53 πμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2024, 02:29:00 μμ »
Η πλατφόρμα καταγγελιών θεωρώ πως είναι σοβαρότατο θέμα και θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Ο κάθε ψυχάκιας γονιός θα καταγγέλλει ό,τι του 'ρθει και θα μπλέκουμε κι άντε ν' αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Κι οι ψυχάκηδες δεν είναι λίγοι...

Εκτός από αυτό όμως, επειδή δυστυχώς περιστατικά συμβαίνουν, και τα περιστατικά δεν λύνονται με τη μια, θα κινδυνεύουμε και υποτιθέμενη ολιγωρία σε πράγματα που όντως έχουν συμβεί. Οι ψυχακηδες κάποια στιγμή γίνονται αντιληπτοί. Το θέμα είναι τα αληθινά θέματα. Θα καλύπτεται κανεις με το κλασικό ότι κάναμε συνεδρίαση, μιλήσαμε με την οικογένεια, παραπεμψαμε στο ΚΕΔΑΣΥ; Όχι…
Το άλλο θέμα είναι μην μας καταγγέλουν και για περιστατικά μεταξύ συμμαθητών εκτός σχολείου που δεν φέρουμε καμία ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2024, 04:15:41 μμ »

Να διαχωρίσουμε κάτι. Άλλο το να χρησιμοποιούνται τα κινητά στο χώρο του σχολείου, και άλλο το να μένουν (αυστηρώς) μέσα στην τσάντα. Υπάρχουν και αρκετά σχολεία που δεν είναι αυτό που λέμε "σχολείο γειτονιάς". Τα πρότυπα και πειραματικά είναι ένα παράδειγμα, και όχι μοναδικό. Στις περιπτώσεις αυτές μπορεί το κινητό να πρέπει να χρησιμοποιηθεί π.χ. για να ειδοποιήσει το παιδί τον γονέα σε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης. Και μη μου πείτε "το σχολείο έχει τηλέφωνο", γιατί φανταστείτε ένα ολόκληρο τμήμα να πρέπει να ειδοποιήσουν τους γονείς τους από αυτό. Ούτε αποτελεί λύση η παράδοση όλων των κινητών στο γραφείο του διευθυντή ή των διδασκόντων μέχρι τη λήξη του ωραρίου, γιατί και χρονοβόρο θα είναι να τα παραδίδουν το πρωί και να τα παίρνουν το μεσημέρι, και μπερδέματα μπορεί να γίνουν σε περιπτώσεις ίδιων συσκευών. Κατά τη γνώμη μου, οι εσωτερικοί κανονισμοί που θα συνταχθούν θα πρέπει να κινηθούν στη φιλοσοφία "πιάστηκες με κινητό στο χέρι ή στην τσέπη σε ώρα διαλείμματος ή κενού; Τιμωρείσαι."

Είμαι στην επαρχία και τα μισά παιδιά φεύγουν από το σπίτι στις 7.30 ή νωρίτερα και γυρνάνε κοντά στις 3.  Ή μετακινουνται με αυτοκίνητο. Προφανώς τα παιδιά θ έχουν μαζί κινητό, το ξέρουμε. Έχουμε πει όμως ότι αν είναι στην τσάντα κλειστο για χρήση εκτός σχολείου και δεν το δει κανείς, δεν το ακούσει κανείς, δεν το έχουν στην τσέπη κλπ, ουσιαστικά κάνουμε ότι δεν το ξέρουμε. Αν χτυπήσει έστω και κατά λάθος, ημερήσια αποβολή, όπως και αν το δούμε στο χέρι. Βασικά θεωρούσα αυτονόητο ότι αυτό το κάνουν όλα τα σχολεία. Και θα έλεγα ότι είναι και χαλαρή προσέγγιση αφού ξέρουμε ότι τα έχουν μαζί. Π΄ρωτη φορά περσι άκουσα για το επαλ μας ότι βγάοζυν τα κινητά στο μάθημα και εξεπλάγην. μετά κατάλαβα ότι και στα γενικά λύκεια μπορεί να συμβεί. και όντως εμαθα ότι στο δικό μας γενικό λύκειο, αν γίνει αντιληπτό κινητό, στην καλύτερη παιρνουν ωριαία.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2024, 05:01:19 μμ »
Είμαι στην επαρχία και τα μισά παιδιά φεύγουν από το σπίτι στις 7.30 ή νωρίτερα και γυρνάνε κοντά στις 3.  Ή μετακινουνται με αυτοκίνητο. Προφανώς τα παιδιά θ έχουν μαζί κινητό, το ξέρουμε. Έχουμε πει όμως ότι αν είναι στην τσάντα κλειστο για χρήση εκτός σχολείου και δεν το δει κανείς, δεν το ακούσει κανείς, δεν το έχουν στην τσέπη κλπ, ουσιαστικά κάνουμε ότι δεν το ξέρουμε. Αν χτυπήσει έστω και κατά λάθος, ημερήσια αποβολή, όπως και αν το δούμε στο χέρι. Βασικά θεωρούσα αυτονόητο ότι αυτό το κάνουν όλα τα σχολεία. Και θα έλεγα ότι είναι και χαλαρή προσέγγιση αφού ξέρουμε ότι τα έχουν μαζί. Π΄ρωτη φορά περσι άκουσα για το επαλ μας ότι βγάοζυν τα κινητά στο μάθημα και εξεπλάγην. μετά κατάλαβα ότι και στα γενικά λύκεια μπορεί να συμβεί. και όντως εμαθα ότι στο δικό μας γενικό λύκειο, αν γίνει αντιληπτό κινητό, στην καλύτερη παιρνουν ωριαία.


Σε λυκειο που ηταν η μητερα μου πριν 15 χρονια, στο σχολειο απαγορευαν τα κινητα. Ξεθηκωθηκαν οι γονεις και απαιτουσαν να ειναι τα κινητα ανοιχτα και ανα πασα στιγμη να μπορουν να επικοινωνούν με τα παιδια τους…

Εκει θελει διευθυντη/τρια με @@ να μπορεσει να συγκρουστει με τους γονεις. Θα υπαρξει;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Νέοι κανονισμοί στα σχολεία!!
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2024, 05:27:59 μμ »
Και μαθητής, διάβασα κάπου, και ελπίζω να ήταν δημοσιογραφική υπερβολή. Προβλέπω σκηνές απείρου κάλλους, όπου μαθητές θα "καταγγέλλουν" διάφορα, επειδή π.χ. ο/η συμμαθητής/-τρια δεν τον ψήφισε για το πενταμελές.


Να διαχωρίσουμε κάτι. Άλλο το να χρησιμοποιούνται τα κινητά στο χώρο του σχολείου, και άλλο το να μένουν (αυστηρώς) μέσα στην τσάντα. Υπάρχουν και αρκετά σχολεία που δεν είναι αυτό που λέμε "σχολείο γειτονιάς". Τα πρότυπα και πειραματικά είναι ένα παράδειγμα, και όχι μοναδικό. Στις περιπτώσεις αυτές μπορεί το κινητό να πρέπει να χρησιμοποιηθεί π.χ. για να ειδοποιήσει το παιδί τον γονέα σε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης. Και μη μου πείτε "το σχολείο έχει τηλέφωνο", γιατί φανταστείτε ένα ολόκληρο τμήμα να πρέπει να ειδοποιήσουν τους γονείς τους από αυτό. Ούτε αποτελεί λύση η παράδοση όλων των κινητών στο γραφείο του διευθυντή ή των διδασκόντων μέχρι τη λήξη του ωραρίου, γιατί και χρονοβόρο θα είναι να τα παραδίδουν το πρωί και να τα παίρνουν το μεσημέρι, και μπερδέματα μπορεί να γίνουν σε περιπτώσεις ίδιων συσκευών. Κατά τη γνώμη μου, οι εσωτερικοί κανονισμοί που θα συνταχθούν θα πρέπει να κινηθούν στη φιλοσοφία "πιάστηκες με κινητό στο χέρι ή στην τσέπη σε ώρα διαλείμματος ή κενού; Τιμωρείσαι."
Το παιδι μου ειναι μαθητής σε πειραματικό. Σε περίπτωση προωρης αποχώρησης μας έρχεται εγκαίρως ενημέρωση κάθε φορά μέσω του myschool. Επίσης άμεση ενημέρωση έρχεται στο κινητό μας αν κάποιο παιδι αργήσει την πρωτη ωρα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.