*

Αποστολέας Θέμα: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες  (Αναγνώστηκε 3192 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 23, 2024, 10:23:02 μμ »
Καλά τι γονείς είναι αυτοί που έχουν τέτοια ανεση; Τόσο αργόσχολοι; Ενταξει δεν είναι το σχολείο χώρος φύλαξης αλλά πόση άνεση πια να λειπει κάποιος από τη δουλειά για να κρατάει τα παιδιά στο σπίτι;

 Έσπερος , δεν είναι απαραίτητα αργόσχολοι . Υπάρχουν και άλλες πιθανότητες . Εγώ , αλλά και πολλοί γονείς συμμαθητών της κόρης μου όταν ήταν δημοτικό είχαμε παπουδογιαγιάδες , θείες , θείους κ.τ.λ.που τους είχαμε επιστρατεύσει σε τέτοιες περιπτώσεις. Επαρχία είμαστε . Το σόι ζει τριγύρω , στην ίδια πολυκατοικία πάνω-κάτω…Δεν λείπαμε από την δουλειά. Άδεια για ασθένεια τέκνου δεν έχω πάρει ποτέ . Ερχόταν η γιαγιά και την πρόσεχε τις ώρες που έλειπα. Επίσης, όταν το παιδί είναι πέμπτη - έκτη δημοτικού μπορεί να μείνει και κάποιες ώρες μόνο του ή να πάει σε κάποια φίλη -ο , τουλάχιστον εδώ στην επαρχία που τα έχουμε πιο ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:45 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 23, 2024, 10:34:11 μμ »
Όταν συναντάς κάθε χρόνο από τουλάχιστον έναν τέτοιο δεν το λες και απιθανοπεριπτωση...

Εγώ πάντως τα  τελευταία  χρόνια έχω συναντήσει πολλούς .
 Άλλος άδεια να ραντίσει, άλλος άδεια να μαζέψει ελιές , άλλη άδεια γιατί θα έρθει γυναίκα να μαζέψουν τα χαλιά, άλλη συνάδελφος να διερωτάται φωναχτά στο διάλειμμα ποια Δευτέρα να πάρει καλύτερα την τελευταία 10η ημέρα κανονικής άδειας αυτή ή την άλλη Δευτέρα(γιατί πρέπει να δημιουργείται τριήμερο), άλλος άδεια να ξεκουραστεί μια μέρα γιατί τον έχει κουράσει η καθημερινή διαδρομή για το σχολείο και….και….και…

Είπα να μην γράψω σε αυτό το θέμα αλλά……

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4252
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 23, 2024, 10:39:16 μμ »
Έσπερος , δεν είναι απαραίτητα αργόσχολοι . Υπάρχουν και άλλες πιθανότητες . Εγώ , αλλά και πολλοί γονείς συμμαθητών της κόρης μου όταν ήταν δημοτικό είχαμε παπουδογιαγιάδες , θείες , θείους κ.τ.λ.που τους είχαμε επιστρατεύσει σε τέτοιες περιπτώσεις. Επαρχία είμαστε . Το σόι ζει τριγύρω , στην ίδια πολυκατοικία πάνω-κάτω…Δεν λείπαμε από την δουλειά. Άδεια για ασθένεια τέκνου δεν έχω πάρει ποτέ . Ερχόταν η γιαγιά και την πρόσεχε τις ώρες που έλειπα. Επίσης, όταν το παιδί είναι πέμπτη - έκτη δημοτικού μπορεί να μείνει και κάποιες ώρες μόνο του ή να πάει σε κάποια φίλη -ο , τουλάχιστον εδώ στην επαρχία που τα έχουμε πιο ελεύθερα.

Δεν είναι αυτονόητο ότι όλοι έχουν τετοια βοήθεια, ούτε κανόνας. Εγω ξέρω ότι όλοι μας βρίζουν όταν σχολάνε τα παιδιά νωρίτερα, όχι οτι έχουν την άνεση να μην στέλνουν τα παιδιά σχολείο.

Και τέλος πάντων, εγω που δεν έχω παπουδογιαγιαδες κλπ όταν το παιδί μου ήταν νηπιαγωγειο, μοιραζόμουν τις άδειες με τον συζυγο και επειδή πάντα κολλούσα, δεν είχα την πολυτέλεια να ζητάω και για εμένα αναρρωτικές, πήγαινα σχολείο αρρωστη, με πυρετό, με αφωνία, με παυσίπονα και μάσκα, για να μην χάσω άλλο μάθημα, και δεν ζητουσα ποτέ άδεια ούτε για εξετάσεις που δεν μπορώ να κάμω στο νησί. Οπότε μου φαίνεται αδιανόητο αυτο που βλέπω να λείπουν άνευ λόγου με κανονικές ή ψεύτικες αναρρωτικές ή αιμοδοτικές. Δεν είναι υποπεριπτωσεις όπως λέει ο leon, στο σχολείο μου πέρσι είχαμε 3 τέτοιους και φέτος έχουμε 8 τουλάχιστον. Έχουμε φτάσει στο σημείο να επικαλούνται σοβαρό λόγο απουσίας και να μην το πιστεύουμε. Αφού βλέποντας τον τίτλο σκέφτηκα ότι κάποιος επι τέλους θα το σχολίαζε.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 23, 2024, 11:12:02 μμ »
Προφανώς δεν είναι αυτονόητο ότι έχουν όλοι βοήθεια απλά λέω ότι συμβαίνει συχνά. Δεν διαφωνούμε.  Και προφανώς αν είσαι μακριά από τον τόπο σου θα πάρεις άδεια όταν το παιδί σου είναι άρρωστο. Απλά το "αργόσχολοι" σχολίασα.
Επίσης, συμφωνώ μαζί σου για τις άδειες. Το ίδιο λέω κι εγώ. Ότι έχω συναντήσει πολλούς που θεωρούν δεδομένο ότι θα πάρουν όλες τις κανονικές, όλες για τη σχολική επίδοση.... Και κυρίως το βλέπω στους καινούργιους συναδέλφους .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:45 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4252
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 24, 2024, 06:10:31 πμ »
Προφανώς δεν είναι αυτονόητο ότι έχουν όλοι βοήθεια απλά λέω ότι συμβαίνει συχνά. Δεν διαφωνούμε.  Και προφανώς αν είσαι μακριά από τον τόπο σου θα πάρεις άδεια όταν το παιδί σου είναι άρρωστο. Απλά το "αργόσχολοι" σχολίασα.
Επίσης, συμφωνώ μαζί σου για τις άδειες. Το ίδιο λέω κι εγώ. Ότι έχω συναντήσει πολλούς που θεωρούν δεδομένο ότι θα πάρουν όλες τις κανονικές, όλες για τη σχολική επίδοση.... Και κυρίως το βλέπω στους καινούργιους συναδέλφους .

Ναι. Το φαινόμενο το παρατήρησα κι εγώ από όταν έγιναν οι διορισμοί. Και μπορώ να το δικαιολογήσω σε όσους έχουν οικογένεια. Όταν όμως έρχονται νέα παιδιά και μέσα στην ίδια χρόνια τη μια θέλουν κάτι για το μεταπτυχιακό τιυς (λογικό), την άλλη να πάνε στην άλλη άκρη της Ελλάδας γιατί παντρεύεται μια φίλη, την άλλη να πάνε να γιορτάσουν τα γενέθλια του φίλου τους, και τέτοιες απίθανες καταστάσεις που τα θεωρούν αυτονόητα, τρελαίνομαι. Γιατί δεν είναι ότι είναι ένας σε έναν σύλλογο, όταν συμπέσουν 4-5 τέτοιοι υπάρχει πρόβλημα. Γιατί μετά θα προστεθούν και οι απουσίες όσων έχουν πραγματική ανάγκη, και μετά τους παίρνει όλους η μπάλα.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3018
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 24, 2024, 10:56:50 πμ »
Σ' ένα σύλλογο τριάντα εκπαιδευτικών θα υπάρχει κι ένας ανεύθυνος. Εγώ αυτό έχω συναντήσει. Τώρα αν εσείς μπαίνετε σε σχολεία με δέκα ανεύθυνους τι να πω. Έχω αλλάξει δεκαπέντε σχολειά. Ποτέ δε μου 'χει συμβεί αυτό.

Αποσυνδεδεμένος diav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 24, 2024, 11:01:38 πμ »
Σ' ένα σύλλογο τριάντα εκπαιδευτικών θα υπάρχει κι ένας ανεύθυνος. Εγώ αυτό έχω συναντήσει. Τώρα αν εσείς μπαίνετε σε σχολεία με δέκα ανεύθυνους τι να πω. Έχω αλλάξει δεκαπέντε σχολειά. Ποτέ δε μου 'χει συμβεί αυτό.

Άσε ρε , αφού σου λένε οι άνθρωποι και υπερθεματίζω : κατάργηση ΟΛΩΝ των αδειών ΧΤΕΣ (αιμοδοτικές;;;;;; τιναφτορεεεε; ) , μόνο στους έχοντες παιδιά 2 μήνες λευκή επιταγή- άδεια . Α, και να επιστρέψουν όλοι και τρία μιστά από τους τρεις μήνες που κάθονται ! (να κρατάνε μόνο ένα ποσό στο ύψος του επιδόματος ανεργίας των εποχικών )

Πιέρ , 41τακατό μέχρι να σβήσει ο ήλιος ! Έτσι θα πάει μπροστά η εκπαίδευση !

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 24, 2024, 11:12:08 πμ »
Τι να πω Diav……. Αν εσύ αυτά καταλαβαίνεις οκ.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 24, 2024, 11:17:13 πμ »
Σ' ένα σύλλογο τριάντα εκπαιδευτικών θα υπάρχει κι ένας ανεύθυνος. Εγώ αυτό έχω συναντήσει. Τώρα αν εσείς μπαίνετε σε σχολεία με δέκα ανεύθυνους τι να πω. Έχω αλλάξει δεκαπέντε σχολειά. Ποτέ δε μου 'χει συμβεί αυτό.

Αν ήταν ένας σε σύλλογο τριάντα ατόμων δεν θα κάναμε συζήτηση….

Αποσυνδεδεμένος diav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 24, 2024, 11:26:11 πμ »
Τι να πω Diav……. Αν εσύ αυτά καταλαβαίνεις οκ.

Αχαχαχα, τοποθετήθηκα με σαφήνεια στο θέμα νωρίτερα (Τι καταλαβαίνει κανείς και πίσω από τις λέξεις άλλο... μεγάλο θέμα η κατανόηση κειμένου ! Διάβασε καλύτερα .  Είδα και τους "υπεύθυνους" τι κατάλαβαν , που νόμιζαν - πριν διοριστούν οι ανεύθυνοι φυσικά- ότι βρέχει και όχι ότι τους φτύνουν καιρό και σε κάθε περίπτωση ! Ακόμα κι εσύ αντέδρασες λίγο... Αργόσχολοι όσοι γονείς μπορούν να ασχοληθούν πιο ουσιαστικά με τα παιδιά τους; Δυσαναπλήρωτο κενό οι δάσκαλοι;  Φουλ δυσαναπλήρωτοι στα νεκροταφεία, στα νοσοκομεία της πρωτεύουσας να δείτε, όπου φυσικά και καλά κάνουν οι γιατροί αφού μπορούν και τους παίζουν , είναι αξιολογότεροι, ακόμα και οι νοσηλευτές . Όταν μιλά έτσι κόσμος  από τον πιο μίζερο και αυτομαστιγωνόμενο κλάδο και παρακαλά να πέφτουν φάπες , αντί να εξορθολογιστούν τα πράγματα,  θα έρχονται συνέχεια φάπες .  Καλοφάγωτες).

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3018
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 24, 2024, 12:33:58 μμ »
Θεωρώ πως οι συνάδελφοι θέλουν καλή τη πίστει να σχολιάσουν κάποια κακώς κείμενα, αλλά δεν αντιλαμβάνονται πως έτσι δημιουργούν εντυπώσεις που δίνουν την ευκαιρία στην αντιδραστική κυβέρνηση να περάσει αντιεκπαιδευτικές πολιτικές ενεργοποιώντας αντανακλαστικά κοινωνικού αυτοματισμού. Οι εκπαιδευτικοί είναι τεμπέληδες οι γιατροί είναι διεφθαρμένοι οι εφοριακοί είναι κλέφτες οι σταθμάρχες είναι μπεκρήδες κτλ κτλ. Πάντοτε να στρέφουν τη μια επαγγελματική ομάδα εναντίον της άλλης κι οι ίδιοι να κατεδαφίζουν τα πάντα αντιμετωπίζοντας το κράτος σα λάφυρο.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 24, 2024, 12:43:29 μμ »
Είπα εγώ ότι είμαστε τεμπέληδες; Είπα εγώ ότι οι γονείς είναι αργόσχολοι;Είπα εγώ να παίρνουν άδεια μόνο όσοι έχουν παιδιά; Είπα εγώ να καταργηθούν όλες οι άδειες;

Τέλος πάντων δεν θα το συνεχίσω άλλο . Εγώ είπα αυτό που ήθελα να πω .

Συνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 976
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 24, 2024, 12:50:39 μμ »
[quote author=Έσπερος link=topic=37567.msg1212022#msg1212022 date

Και τέλος πάντων, εγω που δεν έχω παπουδογιαγιαδες κλπ όταν το παιδί μου ήταν νηπιαγωγειο, μοιραζόμουν τις άδειες με τον συζυγο και επειδή πάντα κολλούσα, δεν είχα την πολυτέλεια να ζητάω και για εμένα αναρρωτικές, πήγαινα σχολείο αρρωστη, με πυρετό, με αφωνία, με παυσίπονα και μάσκα, για να μην χάσω άλλο μάθημα, και δεν ζητουσα ποτέ άδεια ούτε για εξετάσεις που δεν μπορώ να κάμω στο νησί.
[/quote]
Συνάδελφε, το καταλαβαίνω να μη θες να χαθούν μαθήματα κι εγώ αυτής της νοοτροπίας είμαι.
Αλλά μήπως να σκεφτείς λίγο περισσότερο κ την υγεία σου;
Δε θ αφήσουμε κ τα κόκκαλα μας στα σχολεία.
Μετά από τόσα χρόνια στην εκπαίδευση έχω συνειδητοποιήσει ότι όσοι είναι να μας κακολογησουν, θα το κάνουν ούτως ή άλλως κ αντίστοιχα όσοι είναι να εκτιμήσουν τη δουλειά μας.

Αποσυνδεδεμένος diav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαράδεκτες καταστάσεις με τις κανονικές άδειες
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 24, 2024, 12:51:48 μμ »
Θεωρώ πως οι συνάδελφοι θέλουν καλή τη πίστει να σχολιάσουν κάποια κακώς κείμενα, αλλά δεν αντιλαμβάνονται πως έτσι δημιουργούν εντυπώσεις που δίνουν την ευκαιρία στην αντιδραστική κυβέρνηση να περάσει αντιεκπαιδευτικές πολιτικές ενεργοποιώντας αντανακλαστικά κοινωνικού αυτοματισμού. Οι εκπαιδευτικοί είναι τεμπέληδες οι γιατροί είναι διεφθαρμένοι οι εφοριακοί είναι κλέφτες οι σταθμάρχες είναι μπεκρήδες κτλ κτλ. Πάντοτε να στρέφουν τη μια επαγγελματική ομάδα εναντίον της άλλης κι οι ίδιοι να κατεδαφίζουν τα πάντα αντιμετωπίζοντας το κράτος σα λάφυρο.

Αφενός καλή τη πίστει "απαράδεκτες οι αιμοδοτικές και να τις κολλήσω ΟΠΟΥ γουστάρω, γιατί έτσι πάει " δεν το λες (απορώ αν είναι συστηματικά για 20+ χρόνια αιμοδότες κάποιοι για να καταλάβουν).  Αφετέρου και τους υπεύθυνους γραμμένους κανονικά τους έχει η κυβέρνηση - κάνει ό,τι γουστάρει. Κ. αυτοματισμός υπάρχει προφανώς , αλλά βλέπεις ότι συντηρείται και ενδοκλαδικά από από άλλο σύνδρομο (βόρειας πρωτευούσης , δεν λέω ποιας)... οι εκπαιδευτικοί είναι εντελώς τεμπέληδες παλαιόθεν , οι γιατροί είναι τυχεροί γιατί τους έχουν μεγαλύτερη ανάγκη και πιέζουν μην υποκύπτοντας σε καταστάσεις δύσκολες (έχουν πολλές εναλλακτικές - όσοι ζουν σε επαρχία ίσως δεν το κατανοούν, αλλά ούτε στην πρωτεύουσα δεν μένουν , πάνε έξω : φίλοι γιατροί και παιδιά φίλων ειδικευόμενοι πλέον σε πολύ καλύτερες συνθήκες ! εδώ θα μείνουν των ιδιωτικών αει προσεχώς ), οι εφοριακοί μια χαρά λύνουν και δένουν περισσότερο από στελεχάρες της εκπαίδευσης (οι οποίοι διαγκωνίζονται να βγουν εκτός τάξης για πολύ λιγότερα λεφτά και τυχερά , βλ. τελευταίες ειδήσεις).
Βραβείο υπαλλήλου του έτους όποιος δεν λείψει ούτε μια μέρα (μόνο γονέας, άκληροι αποκλείονται).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162204
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.