*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110355 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #518 στις: Σεπτέμβριος 13, 2021, 07:20:26 μμ »
καλή σχολική χρονιά σε όλους!
Ερώτηση: τον Νοέμβριο συνάδελφος  ΠΕ03 αλλάζει ωράριο από 21 σε 20 ώρες. Τώρα θα πάρει 20 ή 21 ώρες?
Στη διεύθυνση που υπηρετώ (πρωτοβάθμια αλλά δε νομίζω να υπάρχει διαφοροποίηση για τη δευτεροβάθμια) μου είπαν πως αν μέχρι 31/12/2021 συμπληρώνω τα 10 έτη (τόσα χρειάζονται για να μειωθεί το ωράριο από 24 σε 23 ώρες) ξεκινάω με 23 ώρες. Εφόσον συμπληρώνει τον Νοέμβριο τον απαιτούμενο χρόνο θα πρέπει να ξεκινήσει με 20 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:53:49 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #519 στις: Σεπτέμβριος 13, 2021, 09:36:11 μμ »
Στη διεύθυνση που υπηρετώ (πρωτοβάθμια αλλά δε νομίζω να υπάρχει διαφοροποίηση για τη δευτεροβάθμια) μου είπαν πως αν μέχρι 31/12/2021 συμπληρώνω τα 10 έτη (τόσα χρειάζονται για να μειωθεί το ωράριο από 24 σε 23 ώρες) ξεκινάω με 23 ώρες. Εφόσον συμπληρώνει τον Νοέμβριο τον απαιτούμενο χρόνο θα πρέπει να ξεκινήσει με 20 ώρες.

Κι εμείς αυτό εφαρμόζουμε όποτε προκύπτει.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #520 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 05:05:34 μμ »
Αντίστοιχη περίπτωση για Δευτεροβάθμια όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει. Συνάδελφος πε02 συμπληρώνει 12 έτη στις 26 Δεκεμβρίου. Ξεκινάει με 21 ή με 20 ώρες;

Αν ξεκινήσει με 20 υπάρχει πιθανότητα να τον στείλουν σε άλλο σχολείο για μία ώρα;

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #521 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 05:12:54 μμ »
Αντίστοιχη περίπτωση για Δευτεροβάθμια όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει. Συνάδελφος πε02 συμπληρώνει 12 έτη στις 26 Δεκεμβρίου. Ξεκινάει με 21 ή με 20 ώρες;

Αν ξεκινήσει με 20 υπάρχει πιθανότητα να τον στείλουν σε άλλο σχολείο για μία ώρα;

Ευχαριστώ πολύ
Όταν αλλάζεις ωράριο μέχρι 31/12 τότε από 1η Σεπτεμβρίου παίρνεις το μειωμένο ωράριο. Τώρα αν δε βγαίνει πρόγραμμα παίρνεις και την επιπλέον ώρα ως υπερωρία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:53:49 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #522 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 05:15:46 μμ »
Στη διεύθυνση που υπηρετώ (πρωτοβάθμια αλλά δε νομίζω να υπάρχει διαφοροποίηση για τη δευτεροβάθμια) μου είπαν πως αν μέχρι 31/12/2021 συμπληρώνω τα 10 έτη (τόσα χρειάζονται για να μειωθεί το ωράριο από 24 σε 23 ώρες) ξεκινάω με 23 ώρες. Εφόσον συμπληρώνει τον Νοέμβριο τον απαιτούμενο χρόνο θα πρέπει να ξεκινήσει με 20 ώρες.
Αυτο ισχύει για την πρωτοβάθμια. Στη δευτεροβάθμια αλλάζει το ωράριο οταν συμπληρώσεις τον απαιτούμενο χρόνο και ή αφήνεις τις ώρες ή τις κρατας ως υπερωρίες. Επειδή δημιουργεί μπλεξιμο, συνηθως σου αφηνουν απο την αρχη της χρονιας τις ωρες που θα έπαιρνες αν άλλαζες τον Σεπτέμβριο

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #523 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 05:18:54 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αν ξεκινήσει με 20 μπορεί να τον στείλουν αλλού για μία ώρα ή μια και μειώνεται το ωράριο του το Δεκέμβρη δεν γίνει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #524 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 06:20:24 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αν ξεκινήσει με 20 μπορεί να τον στείλουν αλλού για μία ώρα ή μια και μειώνεται το ωράριο του το Δεκέμβρη δεν γίνει αυτό;
Λογικά οχι, αλλα και αυτο εξαρταται απο τις αναγκες της κάθε διευθυνσης

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #525 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 06:23:50 μμ »
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #526 στις: Σεπτέμβριος 16, 2021, 09:59:52 μμ »
Παιδιά εργάζομαι στην δευτεροβάθμια και πέφτω ωράριο σε λίγες μέρες . Στο myschool φαίνομαι ότι έχω 23 ώρες. Πρέπει να κάνω κάποια αίτηση στην δευτεροβάθμια ώστε να πέσει στις 21 ?

Πήρα τηλέφωνο στη ΔΙΔΕ και δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν!!! Ούτε η διευθύντρια μου επίσης
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #527 στις: Σεπτέμβριος 17, 2021, 12:05:01 πμ »
Δεν κάνεις αίτηση. Παίρνεις 21 ώρες και είσαι ΟΚ. Όλοι μπορούν να δουν από το Myschool ότι σε λίγες μέρες κλείνεις 72 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #528 στις: Σεπτέμβριος 17, 2021, 01:01:00 πμ »
Παιδιά εργάζομαι στην δευτεροβάθμια και πέφτω ωράριο σε λίγες μέρες . Στο myschool φαίνομαι ότι έχω 23 ώρες. Πρέπει να κάνω κάποια αίτηση στην δευτεροβάθμια ώστε να πέσει στις 21 ?

Πήρα τηλέφωνο στη ΔΙΔΕ και δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν!!! Ούτε η διευθύντρια μου επίσης
...Το ίδιο είχε συμβεί και σε εμένα... έπεφτα σε ωράριο από τις 14 Σεπτέμβρη... δήλωσα τότε στην διευθύντρια πως το ωράριο μου γίνεται 20 ώρες από μέσα Σεπτέμβρη και έπειτα. Η διευθύντρια στο myschool με έβλεπε με περισσότερες ώρες και δεν έλεγαν από την διεύθυνση να το αλλάξουν... Το myschool δεν έκλεινε τις αναθέσεις και η διευθύντρια επέμενε να πάρω περισσότερες ώρες. Η απάντηση μου ήταν "θα πάρω αναθέσεις βάσει του ωραρίου μου-βάσει νόμου. Το τι βλέπει ή δεν βλέπει το myschool η διεύθυνση και εσείς να τα βρείτε μεταξύ σας. Προσωπικά με το τρίπτυχο myschool - διεύθυνση δευτεροβάθμιας-διεύθυνση σχολείου δεν θα ασχοληθώ... Προσωπικά θα κινηθώ βάσει των δικαιωμάτων μου"... έπειτα από μία εβδομάδα έληξε το ζήτημα... και το myschool είχε ενημερωθεί και εγώ είχα ξεκινήσει με τις σωστές ώρες...
Υ.Γ... Καλό είναι συνάδελφοι να αφιερώνουμε λίγο χρόνο να διαβάζουμε την νομοθεσία... να ξέρουμε υποχρεώσεις αλλά και δικαιώματα... απλά πράματα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2021, 01:05:47 πμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #529 στις: Σεπτέμβριος 17, 2021, 11:55:43 πμ »
Στη βθμια, το ωράριο πέφτει από την επομένη της συμπλήρωσης του απαιτούμενου χρόνου. Αν δεν είναι σφικτό, δίνονται υπερωρίες.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #530 στις: Σεπτέμβριος 17, 2021, 06:01:26 μμ »
Καλησπέρα. Το σχολείο μας άνοιξε και έχουμε ήδη τρία παιδιά άρρωστα. Όλο αυτό που ζητάνε από τον υπευθυνο covid είναι εξωφρενικό. Εχω 21 ώρες ωράριο και δεν προλαβαινω να κάνω μάθημα.... Το έχουν σκεφτεί αυτό οι συντάκτες του ΦΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #531 στις: Σεπτέμβριος 18, 2021, 01:24:29 πμ »
Καλησπέρα. Το σχολείο μας άνοιξε και έχουμε ήδη τρία παιδιά άρρωστα. Όλο αυτό που ζητάνε από τον υπευθυνο covid είναι εξωφρενικό. Εχω 21 ώρες ωράριο και δεν προλαβαινω να κάνω μάθημα.... Το έχουν σκεφτεί αυτό οι συντάκτες του ΦΕΚ;
Αυτό που έχει άμεση προτεραιότητα είναι η εφαρμογή της τράπεζας θεμάτων στο Λύκειο, η εκμάθηση της Αγγλικής γλώσσας από το προ νήπιο και η εσωτερική αξιολόγηση των σχολικών μονάδων... "τα τμήματα δεν μπορούν να σπάσουν και να είναι ολιγομελή" όπως τόνισε η θεάρεστη Υπουργός και κυρία των τιμών της εκπαιδεύσεως... ο εκπαιδευτικός καλείται να είναι και επιδημιολόγος... και φυσικά ο υπεύθυνος covid να παρατήσει το μάθημα του για να πάρει σβάρνα τα τηλέφωνα να ενημερώσει κηδεμόνες, ΕΟΔΥ, γονείς μαθητών που ήταν δίπλα στο κρούσμα κλπ...
Υ.Γ... Θα το πω απλά... να προσέχετε τι ψηφίζετε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.