*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α  (Αναγνώστηκε 114677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johndim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 06:44:10 μμ »
Είχα 16 ώρες και μου έδωσαν 5 ώρες για συμπλήρωση σε άλλο σχολείο.Εκέι μπορώ να απαιτήσω να πάρω μαθήματα α΄ανάθεσης μου (ΠΕ04-02) ή δεν ισχύει α΄ή β΄ανάθεση στη συμπλήρωση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anantina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 08:13:27 μμ »
Anna Geo 77, απαγορεύεται με νόμο να εργάζεσαι την ίδια μέρα σε δύο σχολεία και ειδικότερα με πρωϊνό και απογευματινό ωράριο.Το έχω δει αλλά δεν θυμάμαι τον νόμο. Ψαξ'το και θα το βρεις σίγουρα.
"Όσο ζω, ελπίζω!"

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 10:01:42 πμ »
Γνώμη μου είναι πως δεν απαγορεύεται. Δες εδώ

Άμα βρει κανένας τέτοιο νόμο να το ποστάρει.

Αποσυνδεδεμένος Caponord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 09:24:50 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα. Διδάσκω σε δύο σχολεία της περιφέρειας. Στο ενα απο αυτα διδάσκω 9 ώρες για συμπλήρωση ωραρίου. Οι μισές απο αυτές τις ώρες υπολογίζονται ως υπερωρίες (αν δεν κάνω λάθος!). Ειναι κάποιος συνάδελφος στην ίδια θέση να με "φωτίσει" τι διαδικασία ακολουθείται και τι έγγραφα χρειάζονται να συμπληρωθούν; ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 12, 2009, 08:52:53 μμ »
Αν το σχολείο στο οποίο συμπληρώνεις ωράριο ανήκει σε άλλο δήμο από το σχολείο τοποθέτησης δικαιούσαι τις μισές ώρες υπερωρία και οδοιπορικά.Θα πρέπει να κάνεις χαρτιά είτε στο τέλος του κάθε τριμήνου είτε στο τέλος  του σχολικού έτους.
Υπάρχει ένα ειδικό έντυπο -το οποίο θα πάρεις από το σχολειο ή από τη μισθοδοσία-στο οποίο συμπληρώνεις στη μια στήλη τις ημερομηνίες  που πήγες στο σχολείο και στη δεύτερη στηλη πόσες ώρες δίδαξες.Στη συνέχεια θα πρέπει να το σφραγίσουν και οι δύο διευθυντές.Αυτό για τις υπερωρίες.
Για τα οδοιπορικά θα συμπληρώσεις σε  ένα δεύτερο έντυπο μόνο τις ημερομηνίες και επίσης σφραγίδες από διευθυντές.Πρέπει ακόμη να προσκομίσεις μια βεβαίωση -νομίζω από τη νομαρχία- για τη χιλιομετρική απόσταση μεταξύ των δύο σχολείων,καθώς και υπεύθυνη δήλωση οτι κατοικείς στον τόπο που είναι το σχολείο τοποθέτησης.
Νομίζω οτι αυτά είναι τα χαρτιά αλλά για σιγουριά ρώτησε και τους διευθυντές σου.Αυτοί τα ξέρουν




Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 03:46:02 μμ »
Αν το σχολείο στο οποίο συμπληρώνεις ωράριο ανήκει σε άλλο δήμο από το σχολείο τοποθέτησης δικαιούσαι τις μισές ώρες υπερωρία και οδοιπορικά.Θα πρέπει να κάνεις χαρτιά είτε στο τέλος του κάθε τριμήνου είτε στο τέλος  του σχολικού έτους.
Υπάρχει ένα ειδικό έντυπο -το οποίο θα πάρεις από το σχολειο ή από τη μισθοδοσία-στο οποίο συμπληρώνεις στη μια στήλη τις ημερομηνίες  που πήγες στο σχολείο και στη δεύτερη στηλη πόσες ώρες δίδαξες.Στη συνέχεια θα πρέπει να το σφραγίσουν και οι δύο διευθυντές.Αυτό για τις υπερωρίες.
Για τα οδοιπορικά θα συμπληρώσεις σε  ένα δεύτερο έντυπο μόνο τις ημερομηνίες και επίσης σφραγίδες από διευθυντές.Πρέπει ακόμη να προσκομίσεις μια βεβαίωση -νομίζω από τη νομαρχία- για τη χιλιομετρική απόσταση μεταξύ των δύο σχολείων,καθώς και υπεύθυνη δήλωση οτι κατοικείς στον τόπο που είναι το σχολείο τοποθέτησης.
Νομίζω οτι αυτά είναι τα χαρτιά αλλά για σιγουριά ρώτησε και τους διευθυντές σου.Αυτοί τα ξέρουν






1. έχει κανεις την νομοθεσία πανω σε αυτό ...

2. έχω διάθεση σε 2 σχολεία ( δηλ πηγαίνω σε 3 σχολεία εαν προσθέσεις και το σχολείο που έχω την οργανική μου ). Προφανώς παίρνω υπεροριακά τις μισές ώρες από αυτες που κάνω στα 2 σχολεια που έχω διάθεση . Σωστα ... ?  ( και τα 3 σχολεία που διδάσκω είναι σε διαφορετικούς δήμους )

Thnx in advance
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2010, 03:48:07 μμ από Dadi »
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 05:21:47 μμ »
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚ/ΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜ. ΔΗΜ/ΚΗΣ ΠΟΛΓΠΚΗΣ ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΜΙΣΘΩΝ & ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:22α ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟΥ
ΤΜΗΜΑ: Α
Ταχ. Δ/νση: Πανεπιστημίου 37
101 65-Αθήνα Πληροφορίες: Γ. Κόττη Τηλέφωνσ:210 33 38 402
 
Αθήνα    20/2/2009
Αριθ.Πρωτ.2/55768/0022 σχετ.2/53565/0022 ,2/45341/0022,  2/1089/0022/09, 2/71622/0022

ΠΡΟΣ:ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ                                                   1.ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΔΙΟΙΚ. & ΟΙΚ. ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ Δ/ΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ             ΤΜΗΜΑ Γ'                                      Α. Παπανδρέου 37 151 80 - Μαρούσι
2.   Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
Ιατρίδου 8
341 00 - ΧΑΛΚΙΔΑ
3.   Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
Διοικητήριο
531 00  Φλώρινα
4.   ΠΕΡ. Δ/ΝΣΗ Π, & Δ. ΕΚΠ/Σης ΠΕΛ/ΣΟΥ
Δ/ΝΣΗ Δ/θΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ
ΓΡΑΦΕΙΟ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
23051 - Σκάλα Λακωνίας
5.   Υ.Δ.Ε. ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Λ, Κουντουριώτη 158 741 00 - Ρέθυμνο
6.   ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
Δ/ΝΣΗ 26η ΣΥΝΤ/ΣΜΟΥ & ΕΛΕΓΧΟΥ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΤΜΗΜΑ Α'

ΘΕΜΑ: «Συμπλήρωση ωραρίου εκπαιδευτικών και οδοιπορικά έξοδα».

ΣΧΕΤ: α) Υπ' αριθ. 1645/4-6-2008 έγγραφο της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Φλώρινας .
β) Αριθ.90029/ΙΒ/9-7-2008 έγγραφο της Δ/νσης Οικονομικών Υποθέσεων του ΥΠΕΠΘ
γ) αριθμ, 1262/19-12-2008 έγγραφο του Γραφείου Δ/θμιας Εκπ/σης Λακωνίας
δ) αριθ.5640/17-9-08 έγγραφο της Υ.Δ.Ε. Ρεθύμνου και

Σε απάντηση των ανωτέρω σχετικών σας εγγράφων, σας πληροφορούμε τα εξής: Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 15 και του άρθρου 18 παρ. 2 του ν.1566/1985, οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται για συμπλήρωση  μέρους του ωραρίου τους σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης λαμβάνουν α) οδοιπορικά έξοδα σύμφωνα  με τις κείμενες διατάξεις (v.2685/99) και β) αποζημίωση για κάθε ώρα διδασκαλίας εκτός έδρας  , οριζόμενη στο ήμισυ της προβλεπόμενης από την παρ. 19 του  ίδιου άρθρου και νόμου.
 
Δεν παίρνουν τα παραπάνω οδοιπορικά έξοδα και αποζημίωση όσοι συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο σε σχολεία πόλης ή  κωμόπολης στην οποία κατοικούν.
Τα σχολεία που λειτουργούν στην περιφέρεια της τέως διοίκησης της πρωτεύουσας και του τέως δήμου Θεσσαλονίκης θεωρούνται ότι λειτουργούν στην ίδια πόλη.
Στους εκπαιδευτικούς που καταβάλλονται οδοιπορικά  έξοδα (χιλιομετρική αποζημίωση)  δεν καταβάλλεται ταυτόχρονα και το 1/3 της   ημερήσιας αποζημίωσης, που  προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ.21 του ν. 2685/99 και τούτο  διότι ,οι προαναφερόμενοι εκπαιδευτικοί δεν μετακινούνται με τις διατάξεις του άρθρου 14 του ν.1566/1985.
Σύμφωνα με την αριθ. 456/99  Γνωμοδότηση της Ολομέλειας του Νομικού Συμβουλίου του κράτους, η οποία έγινε αποδεκτή από τον Υφυπουργό οικονομικών, οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται κατ εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 14 παρ. 15 και του άρθρου 18 παρ. 2   του ν.1566/85 για τη συμπλήρωση του ωραρίου διδασκαλίας τους σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης ,δικαιούνται τα οδοιπορικά έξοδα και την αποζημίωση που προβλέπονται από την παρ.15 του άρθρου 14 του ίδιου νόμου, ακόμα και στην περίπτωση που η απόσταση μεταξύ του σχολείου όπου διατίθενται και του τόπου διαμονής τους είναι μικρότερη οπό την απόσταση μεταξύ του σχολείου της οργανικής τους θέσης και του τόπου διαμονής τους.
Το Ελεγκτικό Συνέδριο με την αριθ.234/93 πράξη του, δέχεται ότι τα οδοιπορικά έξοδα αφορούν αποκλειστικά τα έξοδα στα οποία υποβάλλεται ο υπάλληλος κατά την μετακίνησή του και που είναι ανάλογα με το μέσο που χρησιμοποιεί για το σκοπό αυτό. Συνεπώς, στην περίπτωση που εκπαιδευτικοί ενδεχομένως θα έχουν την ίδια μέρα κάποιες ώρες διδασκαλίας στο σχολείο της έδρας τους και στη συνέχεια θα μετακινηθούν για συμπλήρωση του ωραρίου τους σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης ,δικαιούνται αποζημίωση για εκτέλεση  υπηρεσίας και σαν αφετηρία λαμβάνεται η έδρα της οργανικής του θέσης και όχι ο τόπος διαμονής τους.
Συνεπώς, σύμφωνα  τα ανωτέρω η καταβολή των παραπάνω οδοιπορικών εξόδων και αποζημίωσης , δικαιολογείται σε όσους διατίθενται για  συμπλήρωση μέρους του  υποχρεωτικού τους ωραρίου σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης, όπως ρητά ορίζεται από την ανωτέρω διάταξη του άρθρου  14 του ν.1566/85.
Τα  ανωτέρω  οδοιπορικά   έξοδα  και     αποζημίωση  δεν  καταβάλλονται σε  όσους διατίθενται για συμπλήρωση μέρους του υποχρεωτικού τους ωραρίου στις εξής  περιπτώσεις:
1.   σε σχολεία εντός της ίδιας πόλης ή κωμόπολης,
2.   σε σχολεία πόλης ή κωμόπολης στην οποίο κατοικούν και
3.   σε σχολεία χωριών.
Κάθε άλλο έγγραφο με  αντίθετο, περιεχόμενο για το ίδιο θέμα παύει να ισχύει.
Η Δ/νση Οικονομικών Υποθέσεων του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, προς την οποίο κοινοποιείται το παρόν, παρακαλείται να ενημερώσει όλες τις Δ/νσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, προς αποφυγή άσκοπης αλληλογραφίας.
Εσωτ.Διαν.:Δ22-Α                                     Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
                                                              ΚΩΝ/ΝΟΣ ΜΠΑΖΙΩΤΗΣ
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 07:22:02 μμ »
Αυτό που αναφέρεται πιο πάνω είναι η περσυνή εγκύκλιος και αν δεν κάνω λάθος η εγκύκλιος δεν είναι υπεράνω του νόμου.

Ο νόμος που ψάχνεις είναι ο Ν.1566/85
που ορίζει στο άρθρο 14 παρ. 15

"Όσοι διατίθενται για συμπλήρωση μέρους του ωραρίου τους σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης   παίρνουν  οδοιπορικά έξοδα, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και αποζημίωση για κάθε ώρα διδασκαλίας εκτός έδρας που ορίζεται στο μισό από την προβλεπόμενη στην παράγραφο 19. Δεν παίρνουν τα παραπάνω οδοιπορικά έξοδα και αποζημίωση όσοι συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο σε σχολεία πόλης ή κωμόπολης στην οποία κατοικούν. Τα σχολεία που λειτουργούν στην περιφέρεια της τέως διοίκησης της πρωτεύουσας και του τέως δήμου Θεσσαλονίκης θεωρούνται ότι λειτουργούν στην ίδια πόλη."

Ενδέχεται να άκουσες ότι φέτος θα τα κόψουν κτλ.
Όπως και να 'χει πρέπει να κάνεις την αίτηση και να μην δεχτείς καμία προφορική άρνηση.
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 02:57:49 μμ »
F-χαριστώ
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 08:53:31 μμ »
Είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα και να εκφράσω την δική μου απορία εδώ.
Έχω 22 ώρες (με υποχρεωτικό ωράριο 21) στο ίδιο σχολείο όμως οι  3 δεν είναι ώρες μαθήματος, αλλά βιβλιοθήκης.Έμαθα σήμερα πως δεν δικαιούμαι να πληρωθώ υπερωρία τη μία έξτρα ώρα λόγω του ότι είναι ώρα βιβλιοθήκης.
Ειλικρινά δεν με πειράζει καθόλου, απλά θα ήθελα να βρώ κάποιο νόμο που να διευκρινίζει όλα αυτά.Ας πούμε και οι 3 ώρες εργαστηρίων δεν είναι ώρες μαθήματος, δεν πληρώνονται λοιπόν υπερωρία κάποιοι ???

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 09:49:00 πμ »
.... μα τι πραγματα ειναι αυτά !!! Και ποιος τους ειπε ότι η ωρα που ειναι επιπλέον ειναι αυτη της βιβλιοθηκης και όχι μια από τις 19 που διδάσκεις.

Κοιταξε να δεις .... κανονικά ( σε άλλους "πλανητες" ) θα έπρεπε να παρεις 1 ωρα υπερωριά .... μολις τους το πείς θα σου πουν "καλά θα σου βάλουμε 2 ωρες στηβ βιβλιοθηκη " και θα τελειώσει το θέμα.

Αυτο που με ενοχλεί ειναι μια γραμμή που διακρίνω γενικότερα .... ¨" τον είδες μικρό και δεν μιλά  .... γ@μ##@$% τον ... "

Να ξερεις ...την 1 ωρα υπερορια δεν θα την πληρωθείς .....
Να ξερεις .... υπάρχει αντίστοιχη περιπτωση "δικού τους" ανθρώπου που ΘΑ την πληρωθεί
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 03:37:07 μμ »
Dadi, ψυχραιμία.Δεν υπάρχουν οι "εδώ" πλανήτες και οι "εκεί" πλανήτες.Όταν κάποιος δικαιούται κάτι βάση νόμου δεν γίνονται διακρίσεις μεταξύ καινούργιων και παλιων, δικών μας και δικών σας.
Απλά δυστυχώς όταν έχεις μόνο 1 ώρα υπερωρία δεν πληρώνεται. Το ξέρω γιατί είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο στον άντρα μου πέρισυ και το ψάξαμε.Υπάρχει νόμος αλλά δεν μπορώ να ψάξω να τον βρώ τώρα.Αλλά είναι σίιγουρο.Από 2 ώρες και πάνω πληρώνονται.Ούτε έχει σημασία οτι είναι ώρα βιβλιοθήκης.Και 22 ώρες μάθημα να είχες magda δεν θα την πληρωνόσουν την 1 ώρα.

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 06:07:53 μμ »
Dadi, ψυχραιμία.Δεν υπάρχουν οι "εδώ" πλανήτες και οι "εκεί" πλανήτες.Όταν κάποιος δικαιούται κάτι βάση νόμου δεν γίνονται διακρίσεις μεταξύ καινούργιων και παλιων, δικών μας και δικών σας.
Απλά δυστυχώς όταν έχεις μόνο 1 ώρα υπερωρία δεν πληρώνεται. Το ξέρω γιατί είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο στον άντρα μου πέρισυ και το ψάξαμε.Υπάρχει νόμος αλλά δεν μπορώ να ψάξω να τον βρώ τώρα.Αλλά είναι σίιγουρο.Από 2 ώρες και πάνω πληρώνονται.Ούτε έχει σημασία οτι είναι ώρα βιβλιοθήκης.Και 22 ώρες μάθημα να είχες magda δεν θα την πληρωνόσουν την 1 ώρα.

 Φυσικά και πληρώνεσαι έστω και την 1 ώρα υπερωρία, τουλάχιστον αν πρόκειται για μάθημα -για βιβλιοθήκη δεν γνωρίζω. Εγώ είχα πέρυσι 22 ώρες (με υποχρεωτικό ωράριο 21) και φυσικά, πληρώθηκα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και στην ώρα τους όλες τις υπερωρίες του έτους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2021, 09:10:24 μμ από AlexandeR »
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος sofia_ko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου με διάθεση σε επιπλέον σχολείο/α
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 08:57:12 πμ »
Αυτό που αναφέρεται πιο πάνω είναι η περσυνή εγκύκλιος και αν δεν κάνω λάθος η εγκύκλιος δεν είναι υπεράνω του νόμου.

Ο νόμος που ψάχνεις είναι ο Ν.1566/85
που ορίζει στο άρθρο 14 παρ. 15

"Όσοι διατίθενται για συμπλήρωση μέρους του ωραρίου τους σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης   παίρνουν  οδοιπορικά έξοδα, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και αποζημίωση για κάθε ώρα διδασκαλίας εκτός έδρας που ορίζεται στο μισό από την προβλεπόμενη στην παράγραφο 19. Δεν παίρνουν τα παραπάνω οδοιπορικά έξοδα και αποζημίωση όσοι συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο σε σχολεία πόλης ή κωμόπολης στην οποία κατοικούν. Τα σχολεία που λειτουργούν στην περιφέρεια της τέως διοίκησης της πρωτεύουσας και του τέως δήμου Θεσσαλονίκης θεωρούνται ότι λειτουργούν στην ίδια πόλη."

Ενδέχεται να άκουσες ότι φέτος θα τα κόψουν κτλ.
Όπως και να 'χει πρέπει να κάνεις την αίτηση και να μην δεχτείς καμία προφορική άρνηση.

Εγώ έχω συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τα οδοιπορικά έξοδα που δικαιούμαι σίγουρα, αλλά από τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω να σταλεί στα σχολεία η έγκριση μετακίνησης και μετά να τα καταθέσω. Υποπτεύομαι ότι θέλουν να μας τα "φάνε" κάποιοι εκεί πάνω, στην Ελλάδα ζούμε, έχουν δει πολλά τα μάτια μου.Τι μπορώ να κάνω, να τα καταθέσω χωρίς αυτήν την "έγκριση" που λένε; Να τα ζητήσω εγγράφως κάνοντας μία αίτηση στην υπηρεσία μου; Μέχρι πότε, υπάρχουν προθεσμίες; Θα ήθελα μία υπεύθυνη απάντηση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158542
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.