*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές πρώτου διορισμού  (Αναγνώστηκε 113151 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #280 στις: Ιούλιος 06, 2009, 01:45:50 πμ »
Έυτυχώς που είναι και το PDE  γιατί  με τόσες απορίες που έχουμε θα έπρεπε να κατασκηνώσουμε έξω από τη δευτεροβάθμια ;D
Εγώ έχω σειρά 292, υπάρχει περίπτωση να με πάρουν φέτος; Άλλοι μου λένε ότι αποκλείεται άλλοι ότι έχω ελπίδες. Κι έχω ένα σωρό εκκρεμότητες να τακτοποιήσω ???, όπωσ όλοι φαντάζομαι.
Όλα αυτά τα δικαιολογητικά που είπατε πιο πριν τα συγκεντρώνουμε για την αίτηση διορισμού που γίνεται τέλος Ιουλίου ή για αργότερα, αφού μάθουμε ότι μας παίρνουν φέτος;
Και τέλος και συγγνώμη για τις ανόητες ίσως απορίες μου: αν κάνω την αίτηση διορισμού τέλος Ιουλίου, πότε θα ξέρω αν διορίζομαι φέτος ή του χρόνου;
Επαναφέρω το τελευταίο μου μήνυμα, για να επανέλθουμε στο θέμα του τόπικ.
Αν ξέρει κάποιος θα το εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσει.

Συμπληρώνω ότι είμαι  ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:28 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #281 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:19:11 πμ »
TETA:

α) είσαι 52 θέσεις κάτω από τον "επίσημα" τελευταίο διοριστέο για φέτος. Με βάση αυτά που παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια δεν θα σου έλεγα ότι αποκλείεται να σε πάρουν φέτος αλλά θα σου έλεγα ότι είναι από χλωμό έως εκρού :-) Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα πιο σίγουρο γιατί αυτά τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς και δεν κινούνται βάσει σταθερών κανόνων: δεν ξέρουμε δηλ. φέτος πόσοι από αυτούς που είναι πάνω από εσένα δεν θα κάνουν τα χαρτιά τους για διορισμό μέσω ΑΣΕΠ για διάφορους λόγους, αφήνοντας έτσι θέσεις ανοιχτές για κάποιους της β' φουρνιάς όπως εσύ.
Πάντως να ξέρεις ότι αν σε πάρουν φέτος θα είσαι από τους πολύ τελευταίους στην επιλογή περιφέρειας, ενώ του χρόνου, με την κανονική σου σειρά, θα επιλέγεις πολύ νωρίτερα.
Έχεις εξετάσει τη δυνατότητα αναπλήρωσης για φέτος;

β) Τα χαρτιά που ανέφεραν πιο πάνω άλλοι συνάδελφοι θα τα χρειαστείς ΑΦΟΥ διοριστεις, τη μέρα που θα παρουσιαστείς στη ΔΔΕ όπου θα σε διορίσουν. Δεν θα τα χρειαστείς για να κάνεις την αίτηση διορισμού. Αυτή αν θυμάμαι καλά θέλει μόνο αντίγραφο πτυχίου;; θα σε γελάσω, πάντως σίγουρα δεν θέλει πολλή χαρτούρα.

γ) Οι διορισμοί ανακοινώνονται πολύ πολύ σύντομα μετά την τελευταία μέρα των αιτήσεων, καθώς οι αιτήσεις καταχωρούνται αυτόματα στο σύστημα, τη στιγμή που γίνονται, κι έτσι μετά απλά "τρέχει" η διαδικασία διορισμού και καταρτίζονται οι πίνακες. Χοντρικά το πολύ 1 εβδομάδα μετά τη λήξη των αιτήσεων θα ξέρεις που θα παρουσιαστείς και φυσικά εάν διορίστηκες.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #282 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:10:39 μμ »
μπραβο παιδια για τη συνδρομη σας,εμεις οι "ψαρούκλες" δεν ξερουμε φυσικα τι μας γινεται..
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #283 στις: Ιούλιος 06, 2009, 12:29:30 μμ »
duffyduck,
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Για να σου πω την αλήθεια και μένα η αίσθησή μου είναι ότι δε θα με πάρουν φέτος, αλλά ήθελα να ακούσω κι έναν πιο έμπειρο. Όσο για το ότι είμαι τελευταίες θέσεις φέτος δε με πειράζει, γιατί έχω ένα παιδάκι 2 ετών και μου είπαν ότι δικαιούμαι άδεια ανατροφής μέχρι να κλείσει τα 4. Άρα, είτε με πάρουν φέτος είτε του χρόνου εγώ θα πάρω την άδεια ανατροφής, αν έχω καταλάβει καλά.
Για την αναπλήρωση που λες μάλλον είναι επίσης χλωμό, γιατί έχω 17, 50 μόρια, μόνο από τον φετινό ασεπ και τίποτα άλλο. Η βάση αναπλήρωσης από ό,τι ακούω εδώ στο φόρουμ θα είναι φέτος κοντά στο 20- 21. ???
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντησή σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:28 »

Αποσυνδεδεμένος patra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #284 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:36:17 μμ »
Πολύ σημαντικά αυτά που μας λένε οι παλαιότεροι συνάδελφοι! ευχαριστούμε πολύ!!! Να ρωτήσω και γω κάτι με τη σειρά μου; Για να έχω μια συνολική εικόνα της διαδικασίας του διορισμού! Το που θα διοριστείς το μαθαίνεις απο κάπου συγκεκριμένα; Aνακοινώνεται στο ιντερνετ ή σου στέλνουν κάποιο χαρτί; Επίσης υπάρχει κάποια προθεσμία απο τη στιγμή που ανακοινώνονται οι περιοχές διορισμού για να παρουσιαστείς στη δευτεροβάθμια; Πότε πρέπει να πάς περίπου για να αποδεχθέις το διορισμό και να τοποθετηθείς σε σχολείο;(Αρχές ή τέλη Αυγούστου;)
Συγχαρητήρια στους νεοδιόριστους και ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Αποσυνδεδεμένος new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #285 στις: Ιούλιος 07, 2009, 02:54:18 πμ »
Στον τόπο κατοικίας τους.
Π.χ. Είναι μια φιλόλογος από την Έδεσσα (ΜΕ ΜΕΣΟ) και θέλει να διοριστεί στον τόπο κατοικίας της. Θα την διορίσουν και αναγκαστικά θα διορίσουν όλους τους προηγούμενους που δήλωσαν την περιοχή. Έτσι αν η περιοχή έχει π.χ. 4 κενά θα διοριστούν 14 φιλόλογοι. Τους υπόλοιπους θα τους διώξουν ως υπεράριθμους. Πέρσι δεν τους δόθυκε δικαίωμα αίτησης μετάθεσης, ενώ κάθε χρόνο δίνεται.

Συγνώμη αλλά πάλι δεν κατάλαβα. Αυτούς τους υπόλοιπους 10, τους υπεράριθμους , πού θα τους τοποθετήσουν?
Και κάτι ακόμη. Δηλώνουμε νομούς ,π.χ. Κυκλάδων Γρεβενών κλπ. ή περιοχές πχ Γ' Κυκλάδων , Β' Γρεβενών?
ΠΕ04.01

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #286 στις: Ιούλιος 07, 2009, 06:52:01 πμ »
Δηλώνετε περιοχές (Β Χίου) και όχι νομούς.

Σε προηγούμενο μήνυμα είχα πει:
"Μην είστε σίγουροι ότι αν διοριστείτε κάπου θα μείνετε κιόλας. Τελευταία στέλνουν π.χ. 10 άτομα κάποιας ειδικότητας σε μια περιοχή η οποία έχει 1 κενό. Οι υπόλοιποι 9 θα φύγουν ως υπεράριθμοι."
Και αυτό γιατί μπορεί κάποιοι κατευθείαν με την ανακοίνωση του διορισμού να πάνε στην περιοχή, να νοικιάσουν σπίτι να αγοράσουν έπιπλα, ηλεκτρικά και σε 20 μέρες να τους πουν αν θέλετε μπορείτε να πάτε σπίτι σας.
Μια χρονιά είχαν διορίσει σε μια περιοχή 19 Οικονομολόγους. Μια κυρία πήρε την οικογένειά της και μετακόμισε στην αντίστοιχη περιοχή. Ο σύζυγος έκανε αίτηση απόσπασης για συνηπηρέτηση, τα παιδιά ξεκίνησαν σε καινούριο σχολείο κ.λ.π.
Επειδή είχα τον γιο της μαθητή για 20 μέρες, είδα αυτή την ταλαιπωρία της οικογένειας  και γι αυτό είπα να μην βιαστείτε.
Φυσικά υπήρχαν και Οικονομολόγοι που δεν ήθελαν να φύγουν. Αυτοί εννοείται ότι μείνανε στην αντίστοιχη περιοχή και είχαν όλοι μειωμένο ωράριο.
Τώρα γιατί το Υπουργείο δεν υπολογίζει σωστά τα κενά και στέλνει περισσότερα άτομα σε μια περιοχή;
Η προηγύμενη περίπτωση με την Έδεσσα είναι πραγματική.



Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #287 στις: Ιούλιος 07, 2009, 10:42:07 πμ »
TETA:

α) είσαι 52 θέσεις κάτω από τον "επίσημα" τελευταίο διοριστέο για φέτος. Με βάση αυτά που παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια δεν θα σου έλεγα ότι αποκλείεται να σε πάρουν φέτος αλλά θα σου έλεγα ότι είναι από χλωμό έως εκρού :-) Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα πιο σίγουρο γιατί αυτά τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς και δεν κινούνται βάσει σταθερών κανόνων: δεν ξέρουμε δηλ. φέτος πόσοι από αυτούς που είναι πάνω από εσένα δεν θα κάνουν τα χαρτιά τους για διορισμό μέσω ΑΣΕΠ για διάφορους λόγους, αφήνοντας έτσι θέσεις ανοιχτές για κάποιους της β' φουρνιάς όπως εσύ.
Πάντως να ξέρεις ότι αν σε πάρουν φέτος θα είσαι από τους πολύ τελευταίους στην επιλογή περιφέρειας, ενώ του χρόνου, με την κανονική σου σειρά, θα επιλέγεις πολύ νωρίτερα.
Έχεις εξετάσει τη δυνατότητα αναπλήρωσης για φέτος;

β) Τα χαρτιά που ανέφεραν πιο πάνω άλλοι συνάδελφοι θα τα χρειαστείς ΑΦΟΥ διοριστεις, τη μέρα που θα παρουσιαστείς στη ΔΔΕ όπου θα σε διορίσουν. Δεν θα τα χρειαστείς για να κάνεις την αίτηση διορισμού. Αυτή αν θυμάμαι καλά θέλει μόνο αντίγραφο πτυχίου;; θα σε γελάσω, πάντως σίγουρα δεν θέλει πολλή χαρτούρα.

γ) Οι διορισμοί ανακοινώνονται πολύ πολύ σύντομα μετά την τελευταία μέρα των αιτήσεων, καθώς οι αιτήσεις καταχωρούνται αυτόματα στο σύστημα, τη στιγμή που γίνονται, κι έτσι μετά απλά "τρέχει" η διαδικασία διορισμού και καταρτίζονται οι πίνακες. Χοντρικά το πολύ 1 εβδομάδα μετά τη λήξη των αιτήσεων θα ξέρεις που θα παρουσιαστείς και φυσικά εάν διορίστηκες.
Μήπως γνωρίζεις περίπου πότε θα κάνουμε την αίτηση διορισμού?Επίσης μπορείς να μου εξηγήσεις το παρκάτω: εμείς διαλέγουμε περιοχή π.χ. Α΄Κοζάνης Β΄κτλπ. όταν θα βγεί ο πίνακας θα μας λέει την περιοχή αυτή που θα πάμε, τότε που θα πάμε? σε μια δευτεροβάθμια της περιοχής? εκεί θα έχουμε τη δυνατότητα επιλογής π.χ να επιλέξω Πτολεμαϊδα ή σε στέλνουν όπου θέλουν?
Πότε μας καλούν να πάμε περίπου? για να νοικιάσουμε σπίτι (επειδή διάβασα κάτι τρελά παραπάνω) τι πρέπει να περιμένω? Σε παρακαλώ επειδή βλέπω ότι τα λες κατανοητά απάντησέ μου σε ό,τι γνωρίζεις! Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #288 στις: Ιούλιος 07, 2009, 11:10:38 πμ »
Αυτή τη βεβαίωση περιουσιακής κατάστασης την παίρνουμε από την εφορία;


Αυτό ισχύει και για τις νηπιαγωγούς;

Εγώ διορίζομαι σίγουρα φέτος γιατί είμαι από τους πρώτους. Πείτε μου όμως κάτι:έχω δύο παιδιά τριών και ενός αντίστοιχα. Για το δεύτερο σκοπεύω να ζητήσω άδεια ανατροφής. Πιστεύετε ότι με συμφέρει να δηλώσω σε δυσπρόσιτο για να παίρνω τα μόρια; Κάποιος που ξέρει τί θα με συμβούλευε;
Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #289 στις: Ιούλιος 07, 2009, 11:12:06 πμ »
Almali,

η εγκύκλιος των διορισμών θα δημοσιευθεί γύρω στα τέλη του μήνα, αφού θα έχουν εκδοθεί τα οριστικά αποτελέσματα του ΑΣΕΠ για όλες τις ειδικότητες. Δίνουν συνήθως περίπου μια εβδομάδα για τις αιτήσεις και σχεδόν αμέσως μετά ανακοινώνονται οι διορισμοί. Χοντρικά, αν όλα πάνε καλά, μέσα στις πρώτες μέρες του Αυγούστου θα ξέρετε που διορίζεστε. Θα πρέπει να παρουσιαστείτε στο γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαιδευσης (ΔΔΕ) της περιοχής διορισμού φαντάζομαι αμέσως μετά τον 15γουστο - μέχρι τις 22-25 Αυγούστου θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι παρουσιάσεις γιατί μετά αρχίζουν τα ΠΕΚ. Όλα αυτά ανακοινώνονται και στο Ιντερνετ, στην ιστοσελίδα του Υπουργείου, εδώ, στην ΑΒ κλπ. Αποκλειεται δηλ. να μην το μάθεις αμέσως!

Τα γραφεία ΔΔΕ εδρεύουν στην πρωτεύουσα του νομού όπου διορίζεσαι. Ακομη πχ κι αν διοριστείς στη Δ' Κοζάνης (λέμε τώρα) θα πρέπει να παρουσιαστείς στο γραφείο ΔΔΕ που εδρεύει στην πόλη της Κοζάνης. Εκεί θα καταθέσεις τα χαρτιά σου, θα ορκιστείς και θα κάνεις ανάληψη υπηρεσίας. Την τελευταία ημέρα των παρουσιάσεων, αργά το μεσημέρι συνήθως, μετά και την τελευταία ορκωμοσία, συνεδριάζει το ΠΥΣΔΕ (το Υπηρεσιακό Συμβούλιο δηλαδή) και κάνει τις τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών στα σχολεία, ανά ειδικότητα, σύμφωνα με τα μόριά τους και τις προτιμήσεις τους. Σ' εμάς στο Ηράκλειο αυτό έγινε με απόλυτη διαφάνεια, δηλ. μαζευτήκαμε όλοι οι νεοδιόριστοι φιλόλογοι μέσα στο γραφείο του ΠΥΣΔΕ, για τον καθένα γινόταν ανάγνωση των μορίων του και των προτιμησεών του και η τοποθέτηση αποφασιζόταν μπροστά μας. Όποιος ήθελε δηλ. μπορούσε να υποβάλλει ένσταση άμεσα. Δεν ξέρω αν γίνεται παντού έτσι, πάντως αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθείται. Την ίδια μέρα λοιπόν μαθαίνεις σε ποιο σχολείο τοποθετήθηκες και ΤΟΤΕ ξεκινάς για την περιοχή σου, για να βρεις σπίτι κλπ κλπ. Θα πρέπει δηλ. ενδεχομένως να υπολογίσεις ένα αρχικό έξοδο για κάποιες μέρες ξενοδοχείου.

Σε μερικές περιοχές αυτό που περιγράφω είναι κάπως πιο περίπλοκο: αν πχ. διοριστείς στη Γ' Κυκλάδων (νησιά: Νάξος, ΔΟνούσα, Ηρακλειά, Σχοινούσα) θα πρέπει να παρουσιαστείς στη Σύρο γιατί εκεί είναι το γραφείο ΔΔΕ αφού αυτή είναι η πρωτεύουσα του Νομού Κυκλάδων. Μετά την τοποθέτηση λοιπόν πρέπει να πάρεις τα σχετικά καράβια για να πας στον τόπο όπου διορίστηκες. Εχει δηλ. μια ταλαιπωρία, αλλά οκ όλα λύνονται τελικά.

Αυτά που λένε οι συνάδελφοι παραπάνω για υπεραριθμίες κλπ είναι απόλυτα σωστά αλλά δεν αφορούν όλες τις ειδικότητες στον ίδιο βαθμό: μεγάλο πρόβλημα υπεραριθμιών έχουν συνήθως οι Οικονομολόγοι, οι Γυμναστές, αρκετά επίσης οι Πληροφορικοί και οι ξενόγλωσσοι (γαλλικής κύρίως) αλλά εμείς οι φιλόλογοι το αντιμετωπίζουμε σε πολύ μικρότερη έκταση. Για σενα, ως φιλόλογος δηλ., είναι πολύ πιθανότερο να μείνεις εκεί που διορίστηκες αρχικά.

Μην ξεχνάμε την εξαιρετική δουλειά που έχει κάνει ο συνάδελφος Γ. Μαλλιαρός στην ιστοσελίδα http://moriade.comli.com/
Δείτε την πολύ προσεκτικά, έχει σημαντικότατες πληροφορίες για σχολεία, μόρια, περιοχές κλπ και πρέπει οπωσδήποτε να τη συμβουλευτείτε κατά τη διαδικασία της αίτησης διορισμού και δήλωσης περιοχών.

Ελπίζω να σου είναι τώρα λίγο πιο ξεκάθαρα.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #290 στις: Ιούλιος 07, 2009, 11:40:09 πμ »
Εύχομαι στη σταδιοδρομία μας να συναντήσουμε πολλούς συναδέλφους σαν κι εσένα και τον Μαλλιαρό,η δουλειά του οποίου είναι πραγματικά αξιέπαινη...κάνει ό,τι δεν μπορεί να κάνει ένα ολόκληρο υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #291 στις: Ιούλιος 07, 2009, 12:33:11 μμ »
πραγματικά πολύ χρήσιμα όλα αυτά. να είστε καλά.
έχω κάποιες απορίες.
τη δεύτερη χρονιά προηγούνται οι επιτυχόντες του ασεπ ή όσοι είναι στον ενιαίο, στο 30 μηνο και 24μηνο?
όλα τα χαρτιά θα πρέπει να τα έχουμε πριν παρουσιαστούμε (δήλωση περιουσιακής κατάστασης, πιστοποητικό α/θμιας...)?
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #292 στις: Ιούλιος 07, 2009, 12:39:29 μμ »
Πάντοτε προηγούνται οι του Ενιαίου, 30μηνα, 24μηνα κλπ. Οι Ασεπίτες έρχονται και επιλέγουν τελευταίοι. Το μόνο δηλ. που σε ξεχωρίζει από τους άλλους είναι το πόσο προηγείσαι στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ, μόνο αυτό σου δινει ένα πλεονέκτημα στην επιλογή.

Το πιστοποιητικό της υγειονομικής επιτροπής μπορείς να το βγάλεις εκεί που θα διοριστείς, δεν είναι απαραίτητο να το έχεις έτοιμο. Σου δίνουν και μια πίστωση χρόνου. Το πιστοποιητικό περιουσιακής κατάστασης είναι ένα έντυπο που συμπληρώνεις στην υπηρεσία την ημέρα που παρουσιάζεσαι (σου το δίνουν αυτοί) - καλό είναι όμως, εάν έχεις ακίνητα στο όνομά σου, να κρατάς ένα αντίγραφο του Ε9 καλού κακού, έχω την εντύπωση ότι από κάποιους το είχαν ζητήσει. Τα υπόλοιπα πιστοποιητικά, αντίγραφα πτυχίων κλπ θα πρέπει να τα έχεις έτοιμα την ημέρα που θα παρουσιαστείς.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #293 στις: Ιούλιος 07, 2009, 12:49:03 μμ »
σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
άλλη μία απορία για τα δυσπρόσιτα.

στην εγκύκλιο λέει :

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ Ι: Κατά τη συμπλήρωση της αίτησης θα δηλώνεται η περιοχή διορισμού με τον κωδικό της και τη σειρά προτεραιότητας (π.χ. περιοχή: Δ΄ Ιωαννίνων-2004, 1η, δυσπρόσιτο σχολείο Πάτμου Δωδεκανήσου-1004, 2η, κ.ο.κ.). Επομένως η αίτηση διορισμού θα είναι κοινή για τις περιοχές και τα δυσπρόσιτα σχολεία.

δηλαδή θα δηλώσουμε π.χ. 1ο γ/σιο Λέρου Δωδεκανήσου-1004. στα δυσπρόσιτα έχουμε τη δυνατότητα να δηλώσουμε αν θέλουμε γυμνάσιο ή λύκειο. σωστά?
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159608
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.