*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές πρώτου διορισμού  (Αναγνώστηκε 114909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 26, 2008, 03:28:46 μμ »
Θέλω να πιστεύω ότι έγινε τυπογραφικό.Αν όχι,και τελικά διοριστεί στο Λύκειο δυσπρόσιτος χωρίς 1 ώρα μάθημα, που θα φύγει αμέσως θα κινηθώ νομικά.

Εχεις μήπως ακούσει τη φράση ¨για τις ανάγκες της υπηρεσίας¨?.Τοποθετήται, αναλαμβάνει  και φεύγει,απλά πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:12 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 26, 2008, 03:34:11 μμ »
Eιναι εμφανές οτι γινεται φωτογραφικα η τοποθετηση για να βγει υπεραριθμια  >:( >:( >:( >:( >:(
Magda κυνηγησε το οσο μπορείς. Το ιδιο κανουν και στα Κυθηρα. Οσοι θελουν να ερθουν Α Πειραια βγαινουν υπεράριθμοι στη Γ Πειραια που ειναι τα Κυθηρα και χωρις να πατησουν το ποδι τους στα Κυθηρα,  καθε μερα πινουν το καφεδακι τους στο Πασαλιμανι παιρνοντας τα μορια των Κυθηρων.

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 26, 2008, 03:43:15 μμ »
Α Κέλλυ, το Μικρολίμανο είναι καλύτερο! και ο Da Kancho να μας πει αν το μυρμηγκάκι είναι ΠΕ03 και δηλώνει Έβρο! Κάτι ψυλλιάζομαι!

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 26, 2008, 09:55:06 μμ »
Πήρα τηλέφωνο τον διευθυντή μας και ο άνθρωπος έπεσε ξερός!!!Πρέπει να έγινε λάθος και το αστεράκι αντί να μπει στο Γυμνάσιο Δικαίων μπήκε στο Λύκειο!!!Ευτυχώς έχει τα αντίγραφα των κενών που έδωσε.Τα σχολεία συστεγάζονται βέβαια αλλά θεωρώ πως τέτοια λάθη είναι απαράδεκτα.Για να δούμε τι θα παιχτεί τελικά.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:12 »

Αποσυνδεδεμένος cmich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:07:24 μμ »
Magda μήπως θα μπορούσες να δώσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με το σχολείο (γυμνάσιο), τους μαθητές, το κλίμα γενικά που επικρατεί στο σχολείο και τη ζωή (αν υπάρχει) στην περιοχή?Ομολογουμένως αν και είμαι από θεσσαλονική ο χειμώνας στον έβρο μου φαντάζει σαν ταινία του αγγελόπουλου.

Σ ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:14:35 μμ »
Ειδα οτι μιλατε για τα Δικαια και θα ηθελα να ρωτησω την magda  αν εχει συναδελφους που ερχονται καθε μερα απο Αλεξανδρουπολη...Εγω μενω Αλεξανδρουπολη και σκεφτομαι να το δηλωσω...Το πηγαινε-ελα καθε μερα παλευεται ή οχι?
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:19:27 μμ »
Κι εγώ πιστεύω πως έγινε λάθος και μπήκε το Λύκειο αντί για το Γυμνάσιο. Γιατί να δώσουν το "βυσματικό" κενό στο δυσπρόσιτο; Το δίνουν στη Γ' Έβρου, τοποθετείται ο δικός τους εικονικά στα Δίκαια και παίρνει άνετα και νομιμότατα την απόσπαση και με δικαίωμα μετάθεσης ως υπεράριθμος ...

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:43:36 μμ »
Ειδα οτι μιλατε για τα Δικαια και θα ηθελα να ρωτησω την magda  αν εχει συναδελφους που ερχονται καθε μερα απο Αλεξανδρουπολη...Εγω μενω Αλεξανδρουπολη και σκεφτομαι να το δηλωσω...Το πηγαινε-ελα καθε μερα παλευεται ή οχι?

πολυ δυσκολο. μια φιλη δασκαλα ηταν σε ενα χωριο της Ορεστιαδας και νοικιασε τελικα. ισως να ειναι κ χειροτερος δρομος μετα την Ορεστιαδα μεχρι τα Δικαια, δεν ξερω...

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:47:42 μμ »
πολυ δυσκολο. μια φιλη δασκαλα ηταν σε ενα χωριο της Ορεστιαδας και νοικιασε τελικα. ισως να ειναι κ χειροτερος δρομος μετα την Ορεστιαδα μεχρι τα Δικαια, δεν ξερω...

Πραγματι πολυ δυσκολο...Μιλαμε για πανω απο 300χλμ την ημερα!Δεν ξερω....Το πολυ πολυ να μενω στην πεθερα μου που μενει στο Σουφλι.... ;D ;D ;D ;D
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 26, 2008, 11:17:46 μμ »
Ομολογουμένως αν και είμαι από θεσσαλονική ο χειμώνας στον έβρο μου φαντάζει σαν ταινία του αγγελόπουλου.
Έζησα Ορεστιάδα σχεδόν ένα χρόνο.Ο χειμώνας οσόν αφορά το κρύο είναι σε νορμάλ επίπεδα.Απλά αν ρίξει κανά καλό χιόνι όπως αυτό του 2005,μπορεί να μην κινείται τίποτα για καμιά βδομάδα.Επίσης μπορεί σε όλη την υπόποιπη Ελλάδα να  γίνεται χαμός απο χιόνι και εκεί να είναι καλοκαιρία,όπως και το αντίθετο.Ο δρόμος απο Διδυμότειχο μέχρι Καστανιές είναι πολύ καλός.Γενικά αξίζει αν πάει κανείς Έβρο να πάει στα Βόρεια και να μέινει Ορεστιάδα.Θα περάσει καλά και θα πάρει και πιο πολλά μόρια απο τα σχολεία.  ;)

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 27, 2008, 12:01:50 πμ »
Οι τοποθέτηση τη 1η χρονιά είναι προσωρινή και τα κριτήρια μπορεί να είναι κοινωνικά ή η θέση κάποιου στον πίνακα από τον οποίο διορίστηκε, με ιεράρχηση των πινάκων όπως και για τους διορισμούς από το ΥπΕΠΘ. Δεν εφαρμόζεται η ίδια τακτική από όλες τις Δ/νσεις εκπαίδευσης. Σίγουρα προηγούνται οι ειδικές κατηγορίες, πολύτεκνοι κλπ. Τη 2η χρονιά παίρνει κανείς οριστική τοποθέτηση ή μένει στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, αν δεν πάρει οργανική θέση. Τα κριτήρια ωστόσο τότε, είναι αυστηρά και μόνο οι μονάδες μετάθεσης, που εξαρτώνται από το σύνολο της υπηρεσίας και το πού έχει διανυθεί, από γάμο, παιδιά, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση. Και εδώ όμως προτάσσονται οι ειδικές κατηγορίες. Η σειρά με την οποία δηλώνεις δεν μπορεί να σου στερήσει θέση την οποία θα πάρει κάποιος με λιγότερα μόρια επειδή τη δήλωσε με μικρότερο αύξοντα αριθμό. Αυτό δε γίνεται. Απλώς τη 2η χρονιά έχεις περιορισμένες επιλογές (20) και τα κενά μπορεί να είναι πχ 35. Αν είσαι χαμηλά στν κατάταξη (θα έχει βγει σχετικός πίνακας, μιλώντας πάντα για τη 2η χρονιά κεξ) και χαραμίσεις τις επιλογές σου στα πιο περιζήτητα σχολεία, θα έχουν πάρει ίσως άλλοι που ήταν πιο κάτω από εσένα τα σχολεία που θα προτιμούσες πλέον, αφού δεν έφτασες τα πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 27, 2008, 12:07:42 πμ »
Μάλλον κάποιο λάθος έκανα. Η προηγούμενη απάντησή μου ήταν για άλλο θέμα

Αποσυνδεδεμένος Sonaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 27, 2008, 02:22:51 πμ »
Δεν πειράζει, κάθε πληροφορία ειναι δεκτή, και δεν ήταν ασχετο με την δική μου απορία.

Εξάλλου μου έλυσε και αλλες απορίες που είχα. Ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ04.01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 27, 2008, 02:49:21 πμ »
Οι τοποθέτηση τη 1η χρονιά είναι προσωρινή και τα κριτήρια μπορεί να είναι κοινωνικά ή η θέση κάποιου στον πίνακα από τον οποίο διορίστηκε, με ιεράρχηση των πινάκων όπως και για τους διορισμούς από το ΥπΕΠΘ. Δεν εφαρμόζεται η ίδια τακτική από όλες τις Δ/νσεις εκπαίδευσης. Σίγουρα προηγούνται οι ειδικές κατηγορίες, πολύτεκνοι κλπ. Τη 2η χρονιά παίρνει κανείς οριστική τοποθέτηση ή μένει στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, αν δεν πάρει οργανική θέση. Τα κριτήρια ωστόσο τότε, είναι αυστηρά και μόνο οι μονάδες μετάθεσης, που εξαρτώνται από το σύνολο της υπηρεσίας και το πού έχει διανυθεί, από γάμο, παιδιά, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση. Και εδώ όμως προτάσσονται οι ειδικές κατηγορίες. Η σειρά με την οποία δηλώνεις δεν μπορεί να σου στερήσει θέση την οποία θα πάρει κάποιος με λιγότερα μόρια επειδή τη δήλωσε με μικρότερο αύξοντα αριθμό. Αυτό δε γίνεται. Απλώς τη 2η χρονιά έχεις περιορισμένες επιλογές (20) και τα κενά μπορεί να είναι πχ 35. Αν είσαι χαμηλά στν κατάταξη (θα έχει βγει σχετικός πίνακας, μιλώντας πάντα για τη 2η χρονιά κεξ) και χαραμίσεις τις επιλογές σου στα πιο περιζήτητα σχολεία, θα έχουν πάρει ίσως άλλοι που ήταν πιο κάτω από εσένα τα σχολεία που θα προτιμούσες πλέον, αφού δεν έφτασες τα πρώτα.



Καλησπερα. Ξερεις να μου πεις αν διοριστει κάποιος σε δυσπρόσιτο αν παίρνει αυτοματα και οργανικη εκει?Αν ναι, τι σημαινει αυτο αν φυγει μετα απο 2 χρονια?Ευχαριστω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161838
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.