*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 23844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 03:25:29 πμ »
Έπομένως μόνο αν ζητήσεις βελτίωση είσαι υποχρεωμένος να υπηρετήσεις, όχι για οριστική τοποθέτηση. Έτσι δεν είναι;

Έτσι είναι. Marsa, μπορείς να κάνεις του χρόνου αίτηση για απόσπαση είτε πάρεις οργανική είτε όχι και δεν θα χρωστάς τίποτα. Αν πάρεις μετάθεση, πάλι δεν θα χρωστάς τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:46 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 08:21:03 πμ »
Έχετε απόλυτο δίκιο ως προς αυτό (πράγμα που με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί με συμφέρει κι εμένα κάτι τέτοιο! ;))
Ή με πληροφόρησαν λάθος από το γραφείο ή μου το είπαν και δεν το ερμήνευσα σωστά... :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 09:54:31 πμ »
Καλημέρα!  :)
Όσον αφορά τις αποσπάσεις, να προσθέσω/υπενθυμίσω εδώ ότι αν η απόσπαση έχει γίνει σε γραφεία ΔΔΕ, Υπουργείο και ανάλογες θέσεις τότε θεωρείται ότι η οργανική θέση έχει υπηρετηθεί κι επομένως δικαιούται αίτησης μετάθεσης ο εκπαιδευτικός. Επίσης απ' ό,τι ξέρω αν η απόσπαση σε ένα σχολείο έχει γίνει "για τις ανάγκες της υπηρεσίας" πάλι θεωρείται ότι υπηρετήθηκε η οργανική. Ωστόσο για το τελευταίο δεν βρήκα κάτι να γράφει η εγκύκλιος των μεταθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 06:37:03 μμ »
Έπομένως μόνο αν ζητήσεις βελτίωση είσαι υποχρεωμένος να υπηρετήσεις, όχι για οριστική τοποθέτηση. Έτσι δεν είναι;

Έτσι είναι. Marsa, μπορείς να κάνεις του χρόνου αίτηση για απόσπαση είτε πάρεις οργανική είτε όχι και δεν θα χρωστάς τίποτα. Αν πάρεις μετάθεση, πάλι δεν θα χρωστάς τίποτα.

Ελπίζω να εννοείς τη φετινή σχολική χρονιά (πες ναι, πες ναι  ;)
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:46 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 06:53:10 μμ »
Ναι, μπορείς να κάνεις την άνοιξη αίτηση για απόσπαση (για την επόμενη χρονιά)  :)

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 11:55:22 μμ »
Να ΄σαι καλά βρε Ιωάννα!!!!  :) :) :)
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 12:42:11 μμ »
Παιδιά για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο  διαφωτίστε με σας παρακαλώ. Είμαι διορισμένη σε δυσπρόσιτο, με προσωρινή τοποθέτηση, αλλά έχω άδεια λόγω εγκυμοσύνης. Τον επόμενο χρόνο θέλω να παραμείνω στο δυσπρόσιτο για τα μόρια. Τι ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω στην αίτηση ώστε να παραμείνω στο ίδιο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 03:22:05 μμ »
Παιδιά για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο  διαφωτίστε με σας παρακαλώ. Είμαι διορισμένη σε δυσπρόσιτο, με προσωρινή τοποθέτηση, αλλά έχω άδεια λόγω εγκυμοσύνης. Τον επόμενο χρόνο θέλω να παραμείνω στο δυσπρόσιτο για τα μόρια. Τι ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω στην αίτηση ώστε να παραμείνω στο ίδιο σχολείο;

Θα κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση (θα γράψεις με κόκκινο "ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ" στο πάνω μέρος της αίτησης μετάθεσης). Όταν γίνουν οι μεταθέσεις και φύγουν όσοι είναι να φύγουν, θα κάνεις δήλωση προτίμησης και θα δηλώσεις το σχολείο της προσωρινής τοποθέτησης.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 03:49:42 μμ »
Ναι αλλά αν το δηλώσουν κι άλλοι το συγκεκριμένο σχολείο, δεν υπάρχει περίπτωση να σε στείλουν αλλού;
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ που θέλω να παραμείνω στο Γεννάδι, αλλά φοβάμαι να παραμείνω στην Α' Δωδεκανήσου, μήπως το πάρει άλλος και δε θέλω να μείνω μέσα στη Ρόδο ή κάπου αλλού με λίγα μόρια. Αν έχω καταλάβει καλά, είναι υποχρεωμένοι να μου δώσουν οργανική αν παραμείνω 2η χρονιά στην Α' Δωδεκανήσου, αλλά αυτή θα είναι οπουδήποτε στην περιφέρεια.

Έχω και μια ακόμη απορία πάνω σ'αυτό. Αν π.χ. το ίδιο σχολείο το δηλώσουμε 3 άτομα, ποιός θα πάει τελικά σε αυτό;
Όποιος έχει τα πιο πολλά μόρια (μετάθεσης) ή με κοινωνικά κριτήρια πάλι;

Τέλος, υπάρχει περίπτωση να ΕΧΕΙ κενό το σχολείο, αλλά να ΜΗ μας το δώσουν εμάς, με σκοπό να πάει κάποιος νεοδιόριστος σα δυσπρόσιτος;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 03:56:40 μμ »
Τέλος, υπάρχει περίπτωση να ΕΧΕΙ κενό το σχολείο, αλλά να ΜΗ μας το δώσουν εμάς, με σκοπό να πάει κάποιος νεοδιόριστος σα δυσπρόσιτος;

Για να στείλουν νεοδιόριστο σαν δυσπρόσιτο (δηλαδή να βγει το σχολείο ονομαστικά στην εγκύκλιο διορισμών και να το δηλώσει κάποιος) θα πρέπει να υπάρχει οργανικό κενό (θα είχε γινεί από φέτος αν ήταν έτσι).
Όταν "ανοίγουν" δυσπρόσιτα κατά τη διαδικασία της τοποθέτησης, τα κενά αυτά είναι σίγουρα λειτουργικά. Σε κάποιον ανήκει η συγκεκριμένη θέση ο οποίος, αφού υπηρέτησε τη διετία, όπως υποχρεούται, πήρε απόσπαση ή λείπει σε άδεια και κάποια στιγμή ή θα επιστρέψει ή θα πάρει μετάθεση (οπότε το κενό γίνεται οργανικό και δίνεται ονομαστικά στην εγκύκλιο)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 04:39:52 μμ »
Ναι αλλά αν το δηλώσουν κι άλλοι το συγκεκριμένο σχολείο, δεν υπάρχει περίπτωση να σε στείλουν αλλού;
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ που θέλω να παραμείνω στο Γεννάδι, αλλά φοβάμαι να παραμείνω στην Α' Δωδεκανήσου, μήπως το πάρει άλλος και δε θέλω να μείνω μέσα στη Ρόδο ή κάπου αλλού με λίγα μόρια. Αν έχω καταλάβει καλά, είναι υποχρεωμένοι να μου δώσουν οργανική αν παραμείνω 2η χρονιά στην Α' Δωδεκανήσου, αλλά αυτή θα είναι οπουδήποτε στην περιφέρεια.

Αν το δηλώσει κι άλλος με περισσότερα μόρια, θα πάρει αυτός τη θέση. Λίγοι όμως επιλέγουν να παραμείνουν και να πάρουν οργανική στο δυσπρόσιτο. Οι περισσότεροι θα φύγουν με μετάθεση.

Παράθεση
Έχω και μια ακόμη απορία πάνω σ'αυτό. Αν π.χ. το ίδιο σχολείο το δηλώσουμε 3 άτομα, ποιός θα πάει τελικά σε αυτό;
Όποιος έχει τα πιο πολλά μόρια (μετάθεσης) ή με κοινωνικά κριτήρια πάλι;

Αθροίζονται τα μόρια σχολείου+χρονιάς με τα μόρια από τα κοινωνικά κριτήρια. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, υπερισχύουν τα κοινωνικά κριτήρια.

Παράθεση
Τέλος, υπάρχει περίπτωση να ΕΧΕΙ κενό το σχολείο, αλλά να ΜΗ μας το δώσουν εμάς, με σκοπό να πάει κάποιος νεοδιόριστος σα δυσπρόσιτος;

Κανονικά όχι. Ό,τι κενό υπάρχει (δεν έχει σημασία αν είναι δυσπρόσιτο) το δίνουν σε όσους έρχονται με μετάθεση ή ζητούν οριστική τοποθέτηση, και οι νεοδιόριστοι παίρνουν ό,τι περισσέψει.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 12:46:32 πμ »
Ιωάννα είσαι η ψυχή του forum!!!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 11:38:24 πμ »
Όσοι διορίστηκαν το 2006, και ΔΕΝ θέλουν να ζητήσουν μετάθεση, είναι υποχρεωμένοι να κάνουν τη διαδικασία, αφήνοντας κενές τις περιοχές και γράφοντας πάνω «Μόνο για οριστική τοποθέτηση»; Και δηλώνουμε σχολεία; Και τι δικαιολογητικά υποβάλλουμε;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά για αίτηση μετάθεσης
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 02:55:18 μμ »
Όσοι διορίστηκαν το 2006, και ΔΕΝ θέλουν να ζητήσουν μετάθεση, είναι υποχρεωμένοι να κάνουν τη διαδικασία, αφήνοντας κενές τις περιοχές και γράφοντας πάνω «Μόνο για οριστική τοποθέτηση»; Και δηλώνουμε σχολεία; Και τι δικαιολογητικά υποβάλλουμε;

Υποχρεωμένοι δεν είναι, αλλά καλό είναι να το κάνουν για να έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν σχολείο. Η δήλωση σχολείων γίνεται σε επόμενο στάδιο, αφού γίνουν οι μεταθέσεις και κάθε Β/θμια βγάλει τα κενά. Δικαιολογητικά μάλλον δεν χρειάζονται (υπάρχουν στον ατομικό φάκελο του καθενός), εκτός αν υπάρχει κάποια αλλαγή στην οικογενειακή κατάσταση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.