*

Αποστολέας Θέμα: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!  (Αναγνώστηκε 11734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:31:32 μμ »
συγγνωμη giotamike αλλά σε ενα σημείο θα διαφωνήσω: τα graf γιατί να σβηστούν;;
είναι μορφή τέχνης αναγνωρισμένη σε παγκόσμιο επίπεδο πια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:51:24 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:38:24 μμ »
Georgia, κανένα πρόβλημα για τη διαφωνία σου. Άλλωστε τα φόρουμ είναι ένα τόπος για να ανταλλάσσουμε απόψεις. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε.

Προσωπικά λοιπόν μιλώντας, δεν μου αρέσει να βλέπω τέτοια μορφή τέχνης στο σχολείο. Ειδικά σε ένα φρεσκοβαμμένο σχολείο που πριν από μερικούς μήνες ήταν πολύ όμορφο. Δεν ταιριάζει με την αισθητική μου.

Αν προσέξεις όμως στο μήνυμά μου, έχω βάλει τη λέξη σε εισαγωγικά, μιας και αυτό που έχει γίνει τις τελευταίες μέρες δεν είναι αυτή η μορφή τέχνης που εσύ λες αλλά βωμολοχίες εναντίων όλων μέχρι αριθμοί τηλεφώνων για... Ο κάθε ένας που έχει ένα σπρέι γράφει και κάτι, συνήθως άσχημα πράγματα. Κανένα σχέδιο ή κάτι παρόμοιο.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός για την περίπτωση που αναφέρομαι.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 10:57:40 μμ »
Εγώ σήμερα ζήτησα από τους καταληψίες να κάνουμε μια άλλη μορφή διαμαρτυρίας για τα κακώς κείμενα.

Αφού το σχολείο είναι κλειστό, να το βάψουμε στα σημεία όπου υπάρχει "graffiti", να καθαρίσουμε τις αίθουσες από τα τσιγάρα τους καφέδες και ότι άλλο έχουν, να καθαρίσουμε τους εξωτερικούς χώρους και γενικά ένα από τα αιτήματα που έχουν -δηλαδή χρήματα για την παιδεία κλπ- να κάνουμε εμείς την αρχή.

Βέβαια η απάντηση, "Δάσκαλε, τι μας λες; Τρελάθηκες;; ", ήταν μια μεταξύ άλλων απαντήσεων.
giotamike εγώ λέω ότι καλό θα ήταν τα παιδιά να ακολουθήσουν την προτροπή σου και να καθαρίσουν το σχολείο τους. Να το κάνουν όμως επειδή αυτός είναι ζωτικός τους χώρος. Ένα μέρος στο οποίο περνάνε την μισή τους μέρα και τους παρέχει (όσο κι όπως τους παρέχει) γνώση. ΟΧΙ επειδή "πρέπει να κάνουμε εμείς την αρχή". Δεν γίνεται ο εθελοντισμός να γίνεται άλοθι των πολιτικών επιλογών των κυβερνήσεων. Τα σχολεία είναι στα χάλια που είναι (και στο κτηριακό τους κομμάτι) επειδή έτσι έχουν ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ οι κυβερνήσεις των τελευταίων χρόνων . Όχι επειδή δεν τα "προσέχουν" τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 18, 2008, 11:06:26 μμ »
Το δικό μου το σχολείο είναι στα χάλια που είναι γιατί μερίδα μαθητών και εκπαιδευτικών θεωρούν ότι δεν είναι ο δικός τους χώρος ή η δική τους περιουσία και τον καταστρέφουν. Είναι λένε κάποιου που τον λένε...κράτος.

Εμείς πρέπει να κάνουμε την αρχή και η αρχή -σύμφωνα  με τη γνώμη μου- δεν είναι να το καθαρίσουμε. Είναι να το προστατεύσουμε και να μην το βρομίσουμε ή το καταστρέψουμε. Όλα τα άλλα στα αυτιά μου είναι περιττά.

Τέλος, δεν θεωρώ ότι είναι εθελοντισμός αλλά καθήκον μας να κρατάμε τη περιουσία μας ακέραια και ασφαλή, γιατί και τα σχολεία είναι δική μας περιουσία. Κανένας Καραμανλής ή Παπανδρέου δεν φταίει αν πετάω το τσιγάρο μου από το παράθυρο ή αν καταστρέψω το εργαστήριο. Εγώ φταίω.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:51:24 »

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 12:04:33 πμ »
Έχετε προσέξει (όσοι ζουν στην Αθήνα) ότι το μετρό είναι ΠΑΝΤΑ καθαρό, περιποιημένο,χωρίς γκράφιτι, σκουπίδια, κλπ κλπ? Βέβαια στο μετρό υπάρχει φύλαξη, κάτι που δεν είναι δυνατόν να υπάρχει σε ένα σχολείο, στον ίδιο βαθμό. Αλλά από την άλλη, στο μετρό κυκλοφορούν χιλιάδες κόσμου καθημερινά, επομένως θα περιμέναμε, έστω αναλογικά, να εμφανίζονται και εκεί κάποιας μορφής "βανδαλισμοί"..(που παρατηρούνται στο τρένο να πούμε).
Αλλά όχι, το μετρό είναι ιδιωτικό, οτιδήποτε μη δημόσιο ο έλληνας το σέβεται και το προσέχει γιατί "αυτά είναι έργα, όχι σαν τα δικά μας", π.χ περιφερειακός Υμηττού, αεροδρόμιο, κλπ..όλοι φερόμαστε πολιτισμένα στο αεροδρόμιο, ακόμη και έξω από αυτό αλλά όλοι "πιθηκίζουμε" στις γειτονιές μας, στα σχολεία μας, στις πλατείες μας, στα πάρκα μας, στους δρόμους που διασχίζουμε καθημερινά..
Κοινωνιολογικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον η μελέτη αυτού του φαινόμενου, και σίγουρα θα έχουν γίνει σχετικές έρευνες.
Μπορεί όλες οι κυβερνήσεις ως τώρα να έχουν αποτύχει στην κοινωνική μέριμνα του τόπου, αλλά ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας!Είμαστε και εμείς λαός που δεν λέει να βάλει μυαλό, περιμένει να του τα σερβίρουν όλα έτοιμα, και εάν δεν του αρέσουν τα σπαει..Ή στον καναπέ, ή όλα γυαλιά καρφιά, αν είναι δυνατόν, χάθηκαν οι λύσεις βρε παιδιά??
ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:04:24 πμ »
Έχετε προσέξει (όσοι ζουν στην Αθήνα) ότι το μετρό είναι ΠΑΝΤΑ καθαρό, περιποιημένο,χωρίς γκράφιτι, σκουπίδια, κλπ κλπ? Βέβαια στο μετρό υπάρχει φύλαξη, κάτι που δεν είναι δυνατόν να υπάρχει σε ένα σχολείο, στον ίδιο βαθμό. Αλλά από την άλλη, στο μετρό κυκλοφορούν χιλιάδες κόσμου καθημερινά, επομένως θα περιμέναμε, έστω αναλογικά, να εμφανίζονται και εκεί κάποιας μορφής "βανδαλισμοί"..(που παρατηρούνται στο τρένο να πούμε).
Αλλά όχι, το μετρό είναι ιδιωτικό, οτιδήποτε μη δημόσιο ο έλληνας το σέβεται και το προσέχει γιατί "αυτά είναι έργα, όχι σαν τα δικά μας", π.χ περιφερειακός Υμηττού, αεροδρόμιο, κλπ..όλοι φερόμαστε πολιτισμένα στο αεροδρόμιο, ακόμη και έξω από αυτό αλλά όλοι "πιθηκίζουμε" στις γειτονιές μας, στα σχολεία μας, στις πλατείες μας, στα πάρκα μας, στους δρόμους που διασχίζουμε καθημερινά..
Κοινωνιολογικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον η μελέτη αυτού του φαινόμενου, και σίγουρα θα έχουν γίνει σχετικές έρευνες.
Μπορεί όλες οι κυβερνήσεις ως τώρα να έχουν αποτύχει στην κοινωνική μέριμνα του τόπου, αλλά ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας!Είμαστε και εμείς λαός που δεν λέει να βάλει μυαλό, περιμένει να του τα σερβίρουν όλα έτοιμα, και εάν δεν του αρέσουν τα σπαει..Ή στον καναπέ, ή όλα γυαλιά καρφιά, αν είναι δυνατόν, χάθηκαν οι λύσεις βρε παιδιά??
ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
Το μετρό είναι καθαρό γιατί έχει φύλακες και ένα κάρο καθαριστές/καθαρίστριες. Επίσης έχει και πολλές πολλές κάμερες από τις οποίες παρακολουθούν άλλοι φύλακες που άμα δουν κανάν νεαρό να ξαπλώνει στα σκαλιά φωνάζουν από τα μεγάφωνα "ο νεαρός παρακαλώ να σηκωθεί από τα σκαλιά" * , σαν την φωνή του θεού από το υπερπέραν ένα πράμα.

* το έχω δει αυτό να γίνεται

Είναι γεγονός βέβαια, ότι ένας ήδη καθαρός και οργανωμένος χώρος προδιαθέτει τους ανθρώπους να τον διατηρήσουν έτσι. Αλλά άμα το δεχτούμε αυτό ως αληθές, μάλλον σημαίνει ότι τα σχολεία που τα "βρωμίζουν " οι μαθητές δεν ήταν και πολύ καθαρά εξ αρχής, και σίγουρα καθόλου οργανωμένα :) Και τέλος μην ξεχνάμε ότι ο μαθητής δεν έχει συνηθίσει να βλέπει το αεροδρόμιο ως "φυλακή"  ;D

Πέρα από αυτά πάντως, με το να συζητάμε περί "καθαριότητας" ρίχνουμε μόνοι μας το επίπεδο των καταλήψεων στο "κάνουμε κατάληψη για καθαρές τουαλέτες". Νομίζω ότι σε αυτή τη συγκηρία τα παιδιά έχουν πολύ πιο σοβαρά αιτήματα που είναι υψηλότερα ιεραρχημένα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 12:49:21 μμ »
Καθόμαστε και συζητάμε για το αν τα παιδιά νιώθουν την κρατική περιουσία δική τους και κάνουμε συγκρίσεις με το μετρό;; Αντ' αυτού γιατί δεν αναρωτιέστε γιατί τα παιδιά δεν νιώθουν την κρατική περιουσία δική τους; Και πώς είναι δυνατόν να βλέπουν το κράτος δικό τους, όταν το κράτος αντιμετωπίζει τα παιδιά σαν παράπλευρες απώλειες και αναγκαίο κακό; Από πού θα βρουν τα παιδιά την ωριμότητα όταν το μόνο που βλέπουν από την πλειοψηφία των μορφών εξουσίας είναι υπεροψία και σαπίλα (και φυσικά και ημών συμπεριλαμβανομένων); Και ο δικός μας ρόλος είναι να κατηγορούμε τα παιδιά για όλα αυτά; Φυσικά πιο εύκολο είναι να κατηγορείς, παρά να ψάξεις τρόπους να κάνεις ουσιαστική δουλειά. Επιτέλους οι δυστυχισμένοι άνθρωποι ας παραιτηθούν από τη δουλειά τους! Αυτή η δουλειά απαιτεί αν μη τι άλλο την αγάπη για τα παιδιά και την αδιάκοπη προσπάθεια για αλλαγή! Όχι να καθόμαστε στο βάθρο μας και να κριτικάρουμε τα χάλια τους! Είμαστε μέρος του προβλήματος, μ' αυτή τη στάση το μόνο που θα γίνει είναι να διαιωνίζουμε την απόσταση και την αδιαφορία! Τη δική μας και τη δική τους! 

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:03:16 μμ »
Μέσα σε λίγες μόνο ώρες, από το βράδυ της Παρασκευής μέχρι το πρωί του Σαββάτου, μια ομάδα νεαρών «ισοπέδωσε» το πρώην πολυκλαδικό συγκρότημα Καλαμάτας, όπου σήμερα συστεγάζονται πέντε σχολεία και το εργαστήριο Φυσικών Ερευνών.

Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις του κλιμακίου του ΟΣΚ που επισκέφθηκε χθες το σχολικό συγκρότημα, το ύψος των ζημιών αγγίζει τις 200.000 ευρώ.

Οι δράστες έκαψαν θρανία και καρέκλες, ξεκόλλησαν πίνακες διδασκαλίας, προκάλεσαν φθορές ακόμα και στην οροφή του κτιρίου. «Ευτυχώς οι σιδεριές που υπάρχουν έξω από τα γραφεία των διευθυντών κράτησαν τους δράστες μακριά από πολύτιμα αρχεία και έγγραφα απολύτως απαραίτητα για τη λειτουργία των σχολείων» δήλωσε στον ΕΤ ο διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας κ. Γ. Σταματόπουλος. «Σκοπός μας είναι, το αργότερο μέχρι την Τετάρτη, να επιστρέψουν όλοι οι μαθητές στις τάξεις τους», ανέφερε ο αντινομάρχης Μεσσηνίας κ. Στ. Αναστασόπουλος.

Ελεύθερος Τύπος

ΠΛΗΡΩΝΕ ΕΣΥ ΚΟΡΟΙΔΟ ΕΛΛΗΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΕ!



Εγώ, το κορόϊδο, ο Ελληνας φορολογούμενος, πληρώνω επίσης τα Βατοπέδια, και την "ενίσχυση" των Τραπεζών (επειδή οι καημένες φυτοζωούνε), πληρώνω επίσης και τις από δώ και από εκεί μίζες των διάφορων κρατικών αξιωματούχων (των προηγούμενων, των νυν και των επόμενων). Σήμερα πληρώνω εγώ το κορόϊδο, τη στιγμή που κάποιοι πίνουν στην υγειά μου (του κορόϊδου δηλαδή).

Οι μαθητές, όμως, παρατηρούν ποιός είναι το κορόϊδο και βλέπουν οτι μελλοντικά θα είναι οι ίδιοι τα κορόϊδα.

Υ.Γ το σχόλιο απευθύνεται στον Ελεύθερο Τύπο και όχι στον thlemaxos

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:31:48 μμ »
Το μετρό είναι καθαρό γιατί έχει φύλακες και ένα κάρο καθαριστές/καθαρίστριες. Επίσης έχει και πολλές πολλές κάμερες από τις οποίες παρακολουθούν άλλοι φύλακες που άμα δουν κανάν νεαρό να ξαπλώνει στα σκαλιά φωνάζουν από τα μεγάφωνα "ο νεαρός παρακαλώ να σηκωθεί από τα σκαλιά" * , σαν την φωνή του θεού από το υπερπέραν ένα πράμα.

* το έχω δει αυτό να γίνεται

να καταθεσω και εγω την προσωπικη μου εμπειρια απο το μετρο. ειμαστε μια παρεα φιλων - ενηλικοι ολοι - που γυριζουμε απο πολυωρα μαθηματα. ειναι αργα το μεσημερι. συζηταμε τα θεματα μας και ενας απο την παρεα βγαζει ενα πακετο πατατακια, να τσιμπησει κατι ο ανθρωπος που εχει εξαϋλωθει...αρχιζει λοιπον να τρωει, μετα απο λιγο ακουμε το συνηθες τροπαρι "μπλα-μπλα...η καταναλωση φαγητων και ποτων απαγορευεται στους χωρους του μετρο. σας ευχαριστουμε!" σε λιγο ακουμε ξανα απο το υπερπεραν " παρακαλουμε σταματηστε να τρωτε!". δεν καταλαβαινει κανεις μας...ξανα "εσυ σταματα να τρως πατατακια!". εμεις ολοι ακαθεκτοι στην κουβεντα μας. στο τελος και παντα απο το υπερπεραν "εσυ με την πρασινη ζακετα και τα πατατακια τσακιρης σταματα επιτελους να τρως!".
ακομα γελαμε με το περιστατικο. ;D

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:41:10 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 01:53:17 μμ »
Το μετρό είναι καθαρό γιατί έχει φύλακες και ένα κάρο καθαριστές/καθαρίστριες. Επίσης έχει και πολλές πολλές κάμερες από τις οποίες παρακολουθούν άλλοι φύλακες που άμα δουν κανάν νεαρό να ξαπλώνει στα σκαλιά φωνάζουν από τα μεγάφωνα "ο νεαρός παρακαλώ να σηκωθεί από τα σκαλιά" * , σαν την φωνή του θεού από το υπερπέραν ένα πράμα.

* το έχω δει αυτό να γίνεται

να καταθεσω και εγω την προσωπικη μου εμπειρια απο το μετρο. ειμαστε μια παρεα φιλων - ενηλικοι ολοι - που γυριζουμε απο πολυωρα μαθηματα. ειναι αργα το μεσημερι. συζηταμε τα θεματα μας και ενας απο την παρεα βγαζει ενα πακετο πατατακια, να τσιμπησει κατι ο ανθρωπος που εχει εξαϋλωθει...αρχιζει λοιπον να τρωει, μετα απο λιγο ακουμε το συνηθες τροπαρι "μπλα-μπλα...η καταναλωση φαγητων και ποτων απαγορευεται στους χωρους του μετρο. σας ευχαριστουμε!" σε λιγο ακουμε ξανα απο το υπερπεραν " παρακαλουμε σταματηστε να τρωτε!". δεν καταλαβαινει κανεις μας...ξανα "εσυ σταματα να τρως πατατακια!". εμεις ολοι ακαθεκτοι στην κουβεντα μας. στο τελος και παντα απο το υπερπεραν "εσυ με την πρασινη ζακετα και τα πατατακια τσακιρης σταματα επιτελους να τρως!".
ακομα γελαμε με το περιστατικο. ;D

κορυφαιο!!!!!!!να σαι καλα με εκανες κ γελασα

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 02:27:29 μμ »
Το μετρό είναι καθαρό γιατί έχει φύλακες και ένα κάρο καθαριστές/καθαρίστριες. Επίσης έχει και πολλές πολλές κάμερες από τις οποίες παρακολουθούν άλλοι φύλακες που άμα δουν κανάν νεαρό να ξαπλώνει στα σκαλιά φωνάζουν από τα μεγάφωνα "ο νεαρός παρακαλώ να σηκωθεί από τα σκαλιά" * , σαν την φωνή του θεού από το υπερπέραν ένα πράμα.

* το έχω δει αυτό να γίνεται

να καταθεσω και εγω την προσωπικη μου εμπειρια απο το μετρο. ειμαστε μια παρεα φιλων - ενηλικοι ολοι - που γυριζουμε απο πολυωρα μαθηματα. ειναι αργα το μεσημερι. συζηταμε τα θεματα μας και ενας απο την παρεα βγαζει ενα πακετο πατατακια, να τσιμπησει κατι ο ανθρωπος που εχει εξαϋλωθει...αρχιζει λοιπον να τρωει, μετα απο λιγο ακουμε το συνηθες τροπαρι "μπλα-μπλα...η καταναλωση φαγητων και ποτων απαγορευεται στους χωρους του μετρο. σας ευχαριστουμε!" σε λιγο ακουμε ξανα απο το υπερπεραν " παρακαλουμε σταματηστε να τρωτε!". δεν καταλαβαινει κανεις μας...ξανα "εσυ σταματα να τρως πατατακια!". εμεις ολοι ακαθεκτοι στην κουβεντα μας. στο τελος και παντα απο το υπερπεραν "εσυ με την πρασινη ζακετα και τα πατατακια τσακιρης σταματα επιτελους να τρως!".
ακομα γελαμε με το περιστατικο. ;D
τόσο αστείο και ταυτόχρονα τόσο ανατριχιαστικό

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 02:32:44 μμ »
Έχετε προσέξει (όσοι ζουν στην Αθήνα) ότι το μετρό είναι ΠΑΝΤΑ καθαρό, περιποιημένο,χωρίς γκράφιτι, σκουπίδια, κλπ κλπ? Βέβαια στο μετρό υπάρχει φύλαξη, κάτι που δεν είναι δυνατόν να υπάρχει σε ένα σχολείο, στον ίδιο βαθμό. Αλλά από την άλλη, στο μετρό κυκλοφορούν χιλιάδες κόσμου καθημερινά, επομένως θα περιμέναμε, έστω αναλογικά, να εμφανίζονται και εκεί κάποιας μορφής "βανδαλισμοί"..(που παρατηρούνται στο τρένο να πούμε).
Αλλά όχι, το μετρό είναι ιδιωτικό, οτιδήποτε μη δημόσιο ο έλληνας το σέβεται και το προσέχει γιατί "αυτά είναι έργα, όχι σαν τα δικά μας", π.χ περιφερειακός Υμηττού, αεροδρόμιο, κλπ..όλοι φερόμαστε πολιτισμένα στο αεροδρόμιο, ακόμη και έξω από αυτό αλλά όλοι "πιθηκίζουμε" στις γειτονιές μας, στα σχολεία μας, στις πλατείες μας, στα πάρκα μας, στους δρόμους που διασχίζουμε καθημερινά..
Κοινωνιολογικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον η μελέτη αυτού του φαινόμενου, και σίγουρα θα έχουν γίνει σχετικές έρευνες.
Μπορεί όλες οι κυβερνήσεις ως τώρα να έχουν αποτύχει στην κοινωνική μέριμνα του τόπου, αλλά ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας!Είμαστε και εμείς λαός που δεν λέει να βάλει μυαλό, περιμένει να του τα σερβίρουν όλα έτοιμα, και εάν δεν του αρέσουν τα σπαει..Ή στον καναπέ, ή όλα γυαλιά καρφιά, αν είναι δυνατόν, χάθηκαν οι λύσεις βρε παιδιά??
ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
Το μετρό είναι καθαρό γιατί έχει φύλακες και ένα κάρο καθαριστές/καθαρίστριες. Επίσης έχει και πολλές πολλές κάμερες από τις οποίες παρακολουθούν άλλοι φύλακες που άμα δουν κανάν νεαρό να ξαπλώνει στα σκαλιά φωνάζουν από τα μεγάφωνα "ο νεαρός παρακαλώ να σηκωθεί από τα σκαλιά" * , σαν την φωνή του θεού από το υπερπέραν ένα πράμα.

* το έχω δει αυτό να γίνεται

Είναι γεγονός βέβαια, ότι ένας ήδη καθαρός και οργανωμένος χώρος προδιαθέτει τους ανθρώπους να τον διατηρήσουν έτσι. Αλλά άμα το δεχτούμε αυτό ως αληθές, μάλλον σημαίνει ότι τα σχολεία που τα "βρωμίζουν " οι μαθητές δεν ήταν και πολύ καθαρά εξ αρχής, και σίγουρα καθόλου οργανωμένα :) Και τέλος μην ξεχνάμε ότι ο μαθητής δεν έχει συνηθίσει να βλέπει το αεροδρόμιο ως "φυλακή"  ;D

Πέρα από αυτά πάντως, με το να συζητάμε περί "καθαριότητας" ρίχνουμε μόνοι μας το επίπεδο των καταλήψεων στο "κάνουμε κατάληψη για καθαρές τουαλέτες". Νομίζω ότι σε αυτή τη συγκηρία τα παιδιά έχουν πολύ πιο σοβαρά αιτήματα που είναι υψηλότερα ιεραρχημένα.

Σε λίγο θα ακούμε φωνή από το 'υπερπέραν": Εσύ με τις μαύρες φόρμες, άλλαξε πλευρό, ροχαλίζεις. Από το διπλανό διαμέρισμα δυσανασχετούν. Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόηση....
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυξάνονται οι καταλήψεις στα σχολεία!
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 19, 2008, 07:22:38 μμ »
1984, 24 χρόνια μετά. :P :P :P :P Καλέ γιατί δεν πρόσφερε ένα πατατάκι και στην κάμερα μήπως και τη λάδωνε;
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.