*

Ψηφοφορία

να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;

ναι
129 (44.2%)
οχι
144 (49.3%)
αδιαφορο
19 (6.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 289

Αποστολέας Θέμα: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;  (Αναγνώστηκε 37460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 01:55:48 πμ »
Παράθεση
Ioanna89,σαφως στοχος ειναι η αυτογνωσια.Στοχος που δε μπορουμε να πουμε οτι τον εχει επιτυχει η εκπαιδευση εως τωρα, αν και συμφωνα με το Daniel η χωρα μας αισθάνεται και δυνατή και σίγουρη για το ποιά είναι... Huh

Δηλαδη εσυ δεν το αισθανεσαι αυτο;; Οτι ειναι η μονη μακρα περιοδος απο την επταετια-Κυπρο και μετα που σιγα σιγα συνερχόμαστε απο τα κακα των πολιτικαντηδων, από απελευθερωτικους αγωνες, απο παγκοσμιους πολεμους, απο μικρασιατικες καταστροφες και προσφυγιες, από κατοχες και εμφυλιους, από δικτατοριες και εθνικες τραγωδιες και οικοδομουμε πάνω σε σταθερη και ειρηνική βαση;  :)
 Σε άλλη χωρα ζεις ή δεν ξερεις ιστορια; Επειδη πιστευω πως τιποτα απο τα δυο δεν ισχυει, με όλα τα στραβα μας (και σιγουρα ειναι πολλα) θα παραδεχτεις φανταζομαι, πως σημερα ο Ελληνας ζει (σαν κρατος αλλά και σαν ατομο) με υψηλο βιοτικό επιπεδο, πιο ωριμος , σιγουρος και με μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση απο ποτε στη συγχρονη ιστορια του.. Προς τι η ηττοπάθεια;
Διαφωνεις;  ;)



Daniel γνωριζεις πολυ καλα οτι συμφωνουμε στα περισσοτερα αλλα διαβασα κατι που νομιζω οτι δεν το εγραψες εσυ. 'Η αστειευεσαι ή το εγραψες εν ειρμω. "Ο ελληνας (σαν κρατος και σαν ατομο) με υψηλο βιοτικο επιπεδο, πιο ωριμος.......
Τι ειδους υψηλο βιοτικο επιπεδο εννοεις ? Το ζην ή το ευ ζην?. Γιατι ουτε το ενα ουτε το αλλο ισχυει. Οι πιο πολλοι Ελληνες ζουν με δανεικα. Και δεν το λεω εγω αυτο. Ο Ελληνας χρωσταει 3 ζωες στις τραπεζες. Αγοραζει σπιτι με δανειο,αυτοκινητο με δανειο, ρουχα με καρτες, διακοπες με διακοποδανεια, γιορταζει τα Χριστουγεννα με εορτοδανεια, αγοραζει ηλεκτρικες συσκευες με δανεια και τωρα τελευταια πληρωνει το σουπερμαρκετ και τα φροντιστηρια των παιδιων του με καρτες και παιρνει αλλα 10 δανεια για να αποπληρωσει τα προηγουμενα. Θεατρο και σινεμα δεν παει γιατι βλεπει τηλεοραση και γιατι δεν εχει λεφτα να πληρωσει τα 30 ευρω που εχει παει το εισιτηριο στο θεατρο και βιβλια δεν αγοραζει γιατι τα βλεπει σε εργο στο dvd. Σε πινακοθηκες δεν παει ενω τα μπουζουκια ειναι γεματα απο νεοπλουτους. Οι πιο πολλοι κανουν  2 και 3 δουλειες για να ζησουν και οι νεοι ζουν μεχρι τα 35 με τους γονεις τους γιατι δεν μπορουν να μεινουν μονοι τους με τα 700 ευρω. Παιδια δεν κανουν γιατι μια γεννα κοστιζει 6000 ευρω και ο εργοδοτης διωχνει την υπαλληλο που θα μεινει εγγυος. Εγω πιστευω οτι ολο το χρημα την τελευταια δεκαετια στην Ελλαδα εχει συγκεντρωθει σε 100 οικογενειες που κανουν κουμαντο και ανεβαζουν κυβερνησεις και το κρατος μας κανει οτι του πει η ευρωπαικη ενωση και η Αμερικη. Αν αυτο ειναι ωριμοτητα τοτε δε ξερω τι να πω. Διαβασες ενα αρθρο που λεει με ποιο κριτηριο διαλεξαν τα παιδια τις σχολες που θελουν να σπουδασουν? Ολα δασκαλοι και αστυνομικοι θελουν να γινουν λογω επαγγελματικης αποκαταστασης. Και καλα οι δασκαλοι αλλα οι αστυνομικοι? :-\   Μαλλον αυτο εννοεις ωριμοτητα? Την καταργηση των ονειρων προς χαρη του επαγγελματικου ωφελιμισμου. Λυπαμαι daniel αν δεν ειχα εμπιστοσυνη και μια εμφυτη αισιοδοξια για τον Ανθρωπο θα ειχα δεσει μια θηλια στο λαιμο μου. Μονο και μονο οτι συναντω εδω ανθρωπους που ανταλλασσουμε καποιες ιδεες για το μελλον των παιδιων μας για την αγαπη μας για τον Ανθρωπο και την εμπιστοσυνη μας στο Καλο που καθενας εχει μεσα του, αυτο με κανει να ελπιζω σε κατι καλυτερο .Αλλα αποκτησαμε ξαφνικα υψηλοτερο επιπεδο επειδη εχουμε τηλεοραση μεχρι και στον καμπινε (σορι) και κινητο των 600 ευρω και ωριμοτητα επειδη πορευομαστε με το αρπαξε να φας και κλεψε να'χεις και τις ιδιες και χειροτερες πελετειακες σχεσεις με τους πολιτευτες οπως και στον προηγουμενο αιωνα? Λυπαμαι αλλα σε αυτο δε συμφωνω και νομιζω οτι και εσυ μαλλον δεν εννοουσες αυτο. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:38 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 02:39:15 πμ »
Daniel δεν ειδα το δευτερο σου μηνυμα. Ειναι οι γεματες καφετεριες ανεβασμενο βιοτικο επιπεδο? Τωρα μου θυμισες το μακαριτη το Γιαννοπουλο που ελεγε τα μπουζουκια πολιτιστικα κεντρα. ;D (Ας πουμε και καμια βλακεια να περναει η ωρα :-\)
Και τα μεταπτυχιακα και τα διδακτορικα νομιζεις οτι η πλειοψηφια τα κανει για να ανεβασει το γνωστικο της επιπεδο ή γιατι καταλαβαινουν τα νεα παιδια οτι ενα πτυχιο δεν αποτελει εφοδιο επαγγελματικης αποκαταστασης? Υπηρχε περιπτωση πριν απο μερικα χρονια ανθρωποι με διδακτορικα να ηταν ανεργοι? Δυστυχως τωρα υπαρχουν εγγεγραμμενοι ανεργοι στον ΟΑΕΔ που εχουν διδακτορικο. Την υποβαθμιση των πτυχιων και των πτυχιουχων που συμβαινει κατα κορον τα τελευταια χρονια να το θεωρησω και αυτο οτι ειναι λογω ανοδου του βιοτικου μας επιπεδου?
Και οσον αφορα το λιγδιαρη Ελληνα που ζητιανευε για βοηθεια απο την Ευρωπη (που συνεβαινε οπως ανεφερες πριν 180 χρονια) να σου θυμισω κατι. Θυμασαι το καλοκαιρι πως περιφεραμε την αρμοδια Ευρωπαια επιτροπο  για τα οικονομικα πανω απο τα καμμενα με το ελικοπτερο και ο πρωθυπουργος της εκανε επιδειξη την καταστροφη προσδοκωντας μια γενναια επιχορηγηση? Και για να μην ειμαι μονοπλευρη και χαρακτηριστω οτι υποστηριζω το ενα ή το αλλο κομμα να σου θυμισω και ενα "ευχαριστω τους Αμερικανους" οχι πολυ μακρινο? 'Η μηπως να σχολιασω την αναγνωριση χωρις κανενα ελεγχο (το τονιζω το χωρις ελεγχο γιατι αυτο θεωρω οτι ειναι η λεξη κλειδι) των ΚΕΣ για να κανουμε τα χατηρια των ευρωπαιων εταιρων? Επισης ολο αυτο το ξεπουλημα του δημοσιου πλουτου και ολη αυτη η επιτηρηση λες και ειμαστε κακομαθημενα παιδια για να παρουμε τα πακετα της ευρωπαικης ενωσης που θα τα πληρωσουμε με αιμα (Πότε ειπατε οτι θα βγαινουμε σε συνταξη εμεις οι γυναικες? ), αν δεν ειναι απλωμενο χερι και ζητιανια που θα τη πληρωσουμε με το μεδουλι μας, τοτε τι ειναι? Εγω παντως δε νιωθω και μεγαλη εθνικη υπερηφανεια, ουτε αυτοπεποιθηση ουτε ασφαλεια για το μελλον ουτε ωριμοτητα ως λαος και ως χωρα. Το μονο που μου κραταει ζωντανη την ελπιδα ειναι τα παιδια μας για αυτο θεωρω οτι το πιο μεγαλο βαρος πεφτει στους δικους μας τους ωμους. Αν καταφερουμε τα παιδια μας αντι να παρουν ενα ακριβο κινητο να παρουν ενα φτηνοτερο και να παρουν και ενα βιβλιο και αντι να κλεινουν τα σχολεια και να σπανε τα θρανια να κανουν μια εκθεση ζωγραφικης και μια ομιλια για να ενημερωσουν τον κοσμο για τα προβληματα τους τοτε νομιζω οτι θα εχει γινει μια αρχη. Οσο τα παιδια μας ασχολουνται πως θα αγορασουν ακριβα αθλητικα παπουτσια και κανουν καταληψεις επειδη θελουν να χασουν μαθημα γιατι δεν εχουμε τιποτα ουσιαστικο να τους προσφερουμε τοσο η ευθυνη θα ειναι δικη μας. Γιατι ο δικος μας ωχαδελφισμος, η δικη μας αναξιοκρατια και το δικο μας χαμηλο επιπεδο ειναι υπευθυνα για την απαξιωση που δειχνουν τα παιδια μας και για τη δικη μας τη γενια και για τη ζωη γενικοτερα. Γιατι εγω βλεπω οτι  δεν τους προσφερουμε καμια εναλλακτικη λυση. Το μονο που ξερουμε ειναι να τα κατηγορουμε για το ενα ή για το αλλο αλλα δυστυχως δεν τους προσφερουμε το δικαιωμα της επιλογης. Δηλαδη τους προσφεραμε κατι καλυτερο και δεν το πηραν?

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 09:57:56 πμ »

Δηλαδη εσυ δεν το αισθανεσαι αυτο;; Οτι ειναι η μονη μακρα περιοδος απο την επταετια-Κυπρο και μετα που σιγα σιγα συνερχόμαστε απο τα κακα των πολιτικαντηδων, από απελευθερωτικους αγωνες, απο παγκοσμιους πολεμους, απο μικρασιατικες καταστροφες και προσφυγιες, από κατοχες και εμφυλιους, από δικτατοριες και εθνικες τραγωδιες και οικοδομουμε πάνω σε σταθερη και ειρηνική βαση; :)
 Σε άλλη χωρα ζεις ή δεν ξερεις ιστορια; Επειδη πιστευω πως τιποτα απο τα δυο δεν ισχυει, με όλα τα στραβα μας (και σιγουρα ειναι πολλα) θα παραδεχτεις φανταζομαι, πως σημερα ο Ελληνας ζει (σαν κρατος αλλά και σαν ατομο) με υψηλο βιοτικό επιπεδο, πιο ωριμος , σιγουρος και με μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση απο ποτε στη συγχρονη ιστορια του.. Προς τι η ηττοπάθεια;
Διαφωνεις; ;)
Παράθεση

Daniel,λυπαμαι αλλα θα διαφωνησω.Πραγματικα δε βλεπω τα πραγματα οπως τα περιγραφεις.Μακαρι να τα εβλεπα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 10:21:28 πμ »
Το μονο που ξερουμε ειναι να τα κατηγορουμε για το ενα ή για το αλλο αλλα δυστυχως δεν τους προσφερουμε το δικαιωμα της επιλογης. Δηλαδη τους προσφεραμε κατι καλυτερο και δεν το πηραν?

Συμφωνώ απόλυτα στο να δώσουμε στα παιδιά το δικαίωμα της επιλογής.
Και στο θέμα μας για τις παρελάσεις, δε θα ήταν μια πάρα πολύ καλή ιδέα να αποφασίσει η ίδια η νέα γενιά για το αν την εκφράζει ακόμα η απότιση του φόρου τιμής στους προγόνους με τη μορφή των μαθητικών παρελάσεων ή με όποια άλλη μορφή κρίνει αυτή καταλληλότερη?
Ας σταματήσουμε να παίρνουμε αποφάσεις εμείς για αυτά... και ας τα αντιμετωπίσουμε ως ώριμους νέους πολίτες που έχουν λόγο και αξίζει να ακουστεί...
Γιατί νομίζω πως όλα αυτά που λέμε αν τα διάβαζε ένας έφηβος δεν θα μπορούσε να μην μας βροντοφωνάξει: Hey teacher leave us kids alone....!!!

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:38 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5733
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 11:40:53 πμ »
Το μονο που ξερουμε ειναι να τα κατηγορουμε για το ενα ή για το αλλο αλλα δυστυχως δεν τους προσφερουμε το δικαιωμα της επιλογης. Δηλαδη τους προσφεραμε κατι καλυτερο και δεν το πηραν?

Συμφωνώ απόλυτα στο να δώσουμε στα παιδιά το δικαίωμα της επιλογής.
Και στο θέμα μας για τις παρελάσεις, δε θα ήταν μια πάρα πολύ καλή ιδέα να αποφασίσει η ίδια η νέα γενιά για το αν την εκφράζει ακόμα η απότιση του φόρου τιμής στους προγόνους με τη μορφή των μαθητικών παρελάσεων ή με όποια άλλη μορφή κρίνει αυτή καταλληλότερη?
Ας σταματήσουμε να παίρνουμε αποφάσεις εμείς για αυτά... και ας τα αντιμετωπίσουμε ως ώριμους νέους πολίτες που έχουν λόγο και αξίζει να ακουστεί...
Γιατί νομίζω πως όλα αυτά που λέμε αν τα διάβαζε ένας έφηβος δεν θα μπορούσε να μην μας βροντοφωνάξει: Hey teacher leave us kids alone....!!!



Καλό είναι να έχουν όλοι λόγο, ειδικά όταν τους αφορά το θέμα. Έχω όμως μια αμφιβολία για το αν θα έπρεπε να αποφασίζουν τα παιδιά από μόνα τους, επειδή είναι "οι ώριμοι νέοι πολίτες". Πιθανόν, κάποια να είναι ώριμα, αλλά δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά για όλα.΄Τώρα θα μου πεις, οι ενήλικοι είναι όλοι ώριμοι; Τι να σου απαντήσω... Θέλει πάντως λίγη σκέψη το πράγμα. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 01:28:32 μμ »
Σαφώς daniel έχεις πλήρες το δικαίωμα, με τη διαφορά ,και ΄δω να διορθώσω εμαυτόν,οτι η βούληση αυτή διαμορφώνεται απο την πλειοψηφία του λαού .Η μειοψηφία,κατα τεκμήριο αδύνατη, απλώς δημιουργεί εντυπώσεις σοβαροφανείς!Καληνύχτα συνάδελφοι!
Καληνυχτα imak και θα θελα να μου εξηγησεις αυτο το τελευταιο που ειπες γιατι δε μου ..ακουστηκε και τοσο ..δημοκρατικο!! Εκτος και δεν ξερεις τη χρηση της λεξης "σοβαροφανης" οποτε συγχωρεισαι! >:( 
Ο λόγος που ανέφερα τον Επιτάφιο του Περικλή ήταν για να σου δώσω απάντηση σε αυτό που εσύ χαρακτήρισες ''όχι και τόσο δημοκρατικό'',αναφερόμενος στα λόγια άλλου συναδέλφου.Η ουσία της δημοκρατίας-καλώς ή κακώς-βρίσκεται από την αρχή της γέννησής της στη θέληση των πολλών.Έχουν το δικαίωμα να σε χαρακτηρίζουν σοβαροφανή.Και δε χρειάζονται άλλες εξηγήσεις ως προς αυτό...γιατί και αυτοί σου έδωσαν το δικαίωμα να τους αποκαλέσεις συναισθηματικά κολλημένους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2007, 11:56:24 μμ από marmo »

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 01:40:04 μμ »
.. Για κοίτα τι λεει γι' αυτό ο "Επιταφιος", που σημειωτέον τον εγραψε ο Θουκυδίδης μιας και ο Περικλής ήταν ..αρκετα νεκρός για να τον απαγγείλει πάνω απ'τη ..σωρό του!!! >:( :( :-\ ;) ;D
Και τα παιδιά δεν κάνουν καταληψεις συνηθως για τετοια θέματα.. Κανουν εκδηλωσεις , συζητησεις, συναυλιες..
Μάλλον τα έχουμε αδικησει λιγο.. :-\
marmo δεν φανταζεσαι ποσο γνωριζω την "περίκλεια εποχή"... χε χε πλακα κάνω :D, αλλά γνωρίζω αρκετά για να ξερω πως οι απόψεις διίστανται για την πατρότητα του και κατα μια πολυ σημαντική εκδοχή ειναι ένας ύμνος στην Αθήνα και την Αθηναϊκή Δημοκρατία γραμμένος από τον Θουκυδίδη ..
Δες εδώ http://www.ekivolos.gr/epitafioi%20logoi-eisagogi.pdf στην 7, 8 σελιδα ειδικά..

Επίσης,με ενοχλεί το γεγονός ότι για να καλύψεις την άγνοιά σου σε ένα θέμα δε διστάζεις να παραπέμψεις μια φιλόλογο στο να διαβάσει πράγματα πολύ γνωστά για την ίδια…όταν εσύ δεν ήξερες ότι δεν είναι ο επικήδειος  για τον ίδιο τον Περικλή!Είναι γνωστό ότι ο  Θουκυδίδης τον έγραψε…και το θέμα δεν είναι κατά πόσο αυτός αποδίδει πραγματικά ένα λόγο που εκφώνησε ο Περικλής,αλλά η έννοια της δημοκρατίας στην πρώτη της σύλληψη!

Όταν λες ότι οι μαθητές δεν κάνουν για τέτοιους λόγους καταλήψεις παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις να κάνεις τη μειοψηφία πλειοψηφία,ακόμη και εκεί που δε μειοψηφεί τόσο (όπως έχεις ο ίδιος αναφέρει).Οι μαθητές του Λυκείου δεν απέχουν ηλικιακά από τους φοιτητές που ξέρουν να διεκδικούν.Και αν το σύνολο ενός σχολείου δε θέλει να λάβει μέρος στην παρέλαση,μπορεί να το καταφέρει…και χωρίς κατάληψη!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2007, 08:22:41 μμ από marmo »

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 01:42:30 μμ »
Daniel ας τους να λένε ρε φίλε.Όπως και να την χαρακτηρίσουν τη μειοψηφία,αυτή δεν θα τους κάνει τη χάρη να το βουλώσει...

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 02:15:22 μμ »
daniel μου σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά έχω και εγώ την πίκρα μου στο θέμα. Πριν 10 χρόνια που άρχισα να τραγουδάω τα μαγαζιά ήταν γεμάτα και δεν ήξερα που να κλείσω δουλειά.(τόσα τηλ. για δουλειά είχα). Με την έλευση του ευρώ άρχισαν τα πράγματα να παίρνουν τον κατήφορο. Και φέτος (μετά από μια διακοπή πέρυσι για λόγους υγείας) το τηλ. χτύπησε από...αλεξιπτωτιστές. Θέλω να σου πω δε πως δεν είμαι Θώδη και Μπεζεντάκου (Παναγία βόηθα). Σε ρεμπετάδικα δούλευα και σε μαγαζιά που έρχονταν οικογένειες. Πάντα λέγαμε πως στην Ελλάδα όσο και αν δεν έχουμε χρήματα για την μάσα πάντα τα δίναμε. Αυτό λοιπών τελείωσε γιατί πρέπει να πληρώσει ο κόσμος της κάρτες, τα δάνεια, όλα αυτά που ανέφερες. Γιατί με δάνεια τα αγοράζουμε όλα. Το καλό βιοτικό επίπεδο θα ήταν να είχαμε τέτοιους  μισθούς που θα μπορούσαμε να τα αγοράζουμε μόνοι μας, έστω και  με μία βοήθεια μικρή από τράπεζα, όχι εξ ολοκλήρου το ποσό από τράπεζα. Απλά ζηλεύουμε και φεσωνόμαστε..  :D
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5733
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 02:20:56 μμ »
Εγώ πάλι έχω την πεποίθηση ότι σε μια δημοκρατική κοινωνία ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει και να εκφράζει τις απόψεις του ελεύθερα, αρκεί να μην προσβάλλει κανέναν και να μην προσπαθεί να επιβάλλει την άποψη του στους άλλους δια της βίας, είτε είναι η πλειοψηφία είτε η μειοψηφία. Η πλειοψηφία αποφασίζει πάντα, όχι η μειοψηφία. Ούτε όμως η πλειοψηφία ούτε η μειοψηφία είναι ασύδοτη. Τώρα γιατί φτάσαμε να συζητάμε τα αυτονόητα δεν το γνωρίζω. Πέρασε και η 28η Οκτωβρίου, μας κούρασαν και οι παρελάσεις επί δέκα σελίδες στο forum... Κρατηθείτε για την 25η Μαρτίου. Μέχρι τότε, κάντε καμιά δέηση στον Ύψιστο να ανοίξει το πουγκί ο Αλογοσκούφης, μπας και γίνει κανένας διορισμός...
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 04:06:09 μμ »
Και να το ανοιξει το ερημο το πουγκι apri,τι θα βρει;Ισα ισα για να την ψωροπερασουν οι 300 της βουλης... :-X

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 06:08:34 μμ »
Χαχαχαχαχαχααα!!!  ;D  ;D  ;D  ;D Καλό eli eli.. Ετσι ειναι... δυστυχως  :-\

Λοιπόν αν κανω παραθεσεις στα μηνυματα σας για να ..απολογηθώ δε με φτανει μια μερα..  ;)  ;D  ;D

Κέλλυ κατ' αρχην κανεις εδω μεσα, ουτε εγω βεβαια, διαφωνει με αυτα που λες..Δε ζω αλλού..Εχεις σε όλα δικιο..
Νομίζω όμως πως γινεται μια συγχυση στην κριση των αξιων και του πολιτισμου του δυτικού κοσμου (που σαφως υπάρχει και το έχουμε συζητησει και συμφωνησει και σε άλλες συζητησεις) και που καταφανέστατα δεν είναι ελληνικο φαινομενο (και που ειναι θεμα άλλης κουβεντας που μπορουμε να κανουμε καποια στιγμη), και του βιοτικου επιπέδου  σε σχεση με παλιότερες εποχες .. Και μην κρινετε μονο απο τα τελευταια 6-7 χρονια με τη γενικοτερη κριση.. Ρωτηστε τους πατεραδες σας.. Εκεινοι ξερουν..

Και επαναλάμβανω μιλαω για καλυτερο επιπεδο ζωης (που δε σημαινει ασφαλώς καλυτερο πολιτισμο)..Μιλαω για την εδραιωση της δημοκρατιας, για τον Ελληνα που δε φοβαται το χωροφυλακα για να εκδηλωθει πολιτικά, για κεινον που απ' τις σβουνιες και τα χωματα του χωριου του, απεκτησε σπιτι και εξοχικό στην Αθηνα και το χωριό του (δεν εξεταζω αν εκανε σωστα η λαθος), που σπουδασε παιδια, που το κρεας δεν το τρωει καθε γιορτη και σχόλη, αλλά το χει μπουχτισει (ασχετα που μπορει να 'ναι και φτηνοτερο απο ..λαχανικα!!), που παιρνει αυτοκινητο στο γιο και την κορη (ασχετα αν ειναι λαθος και τα κακομαθαίνει..), που βγηκε και γλεντησε και το ριξε εξω (τουλαχιστο ως το 2000..) γιατι το χε αναγκη, που γεμιζει καθημερινα τις καφετεριες και τα καφενεια να τα πει με τους κολλητους του, με λιγα λογια για το Νεοέλληνα που με όλα του τα συμπλέγματα και ασχετως αν διαχειριστηκε σωστα αυτη του την ελευθερια και τη βελτιωση της ζωης του (υλική βελτιωση επαναλαμβανω), ανεβασε το επιπεδο ζωης του απο τις προηγούμενες γενιες και δε θεωρει οτι ζει σε Μπανανια ή σε τριτοκοσμική χωρα αλλά σε ευνομουμενη χωρα του πρωτου κοσμου και ηγερια των Βαλκανίων.. Όποιος δεν τα βλεπει όλα αυτα (σε σχεση με το παρελθον ξαναλέω), ή μικρός σε ηλικια ειναι και δεν τα ξερει ή εθελοτυφλει..  :-\
Και για να δωσω κι ενα παραδειγμα, το γεγονος οτι πχ ο Αμερικάνος εχει βαλει υποθηκη τη ζωη του ...15 φορες και οχι 3 που εχει βαλει ο Ελληνας (παρολο που συμφωνα με ερευνες το 49% των νοικοκυριων παραδοξως δεν χρωσταει ουτε δραχμη!,σε σχεση με το 51 που χρωστα και της Μιχαλούς!!! ακραια πραγματα..), δε σημαινει οτι δεν αισθανεται εαυτόν να παταει στα ποδια του, δυνατός και σιγουρος (αλλαζονεια θα το λεγαμε εμεις..)

Δε συζητω για κριση πολιτισμου και κοινωνιας, κριση αξιων και θεσμων ενδεχομενως, το ξαναλεω.. Εκει συμφωνω απολυτα με αυτα που λετε, οπως για το οτι ειμαστε πολλα χρονια πισω σε πολλά και θα μπορουσαμε να ειμαστε και πολύ καλυτερα..
Μιλω για πραγματα που σημερα θεωρουμε δεδομενα και μεχρι προτινος δεν ήταν..

marmo αν εσενα το παρακατω
Παράθεση
Η μειοψηφία,κατα τεκμήριο αδύνατη, απλώς δημιουργεί εντυπώσεις σοβαροφανείς!
δε σου φαινεται υποτιμητικο για μια κατηγορια πολιτων που τυχαινει να ειναι μειοψηφια, αλλα στο πνευμα της δημοκρατιας σου όπως την εννοεις, λυπαμαι.. Εγω προσωπικα στη θεση της πλειοψηφιας δε θα το λεγα ποτε.. Άρα κάποιου απο τους δύο (ή και των δύο) η "δημοκρατία" του έχει πρόβλημα..  :-\
Και το γεγονος οτι καποιος μπορει να μη θυμαται επακριβως κατι (αν ήταν ή όχι επικηδειος στον ίδιο τον Περικλη που υπήρξε και αυτός θύμα) δε σημαινει ότι έχει αγνοια του γεγονοτος, ή οτι δεν ξέρει ότι ο Επιταφιος αναφερεται στην εννοια της δημοκρατίας πρωτη φορα και δεν αναφερεται στις μειοψηφιες απαξιωτικά..  :-\
Και για να παραπεμψω καποιον σε κατι, ουτε υποτιμητικα το κανω (μονο φιλικα..), ουτε κοιταζω τι ειδικοτητα έχει..  ;D  ;D (Ασε που εχω γνωρισει μαθηματικους καλυτερους και με ευρυτερες γνώσεις για θεματα φιλολογικά απο φιλολογους..)

Παράθεση
Και αν το σύνολο ενός σχολείου δε θέλει να λάβει μέρος στην παρέλαση,μπορεί να το καταφέρει…και χωρίς κατάληψη!
Αυτό ακριβως ειπα και γω!! Δεν ξερω τι καταλαβες απο αυτο που εγραψα..  :-\
Και δε θυμαμαι να ειπα κανεναν "συναισθηματικά κολλημενο".. Παρ' ολο που προς τιμην τους, οι περισσότεροι απο  αυτους που υποστηρίζουν τις μαθητικες παρελασεις παραδεχονται ότι το κανουν από νοσταλγια και συναισθηματισμο και οτι δεν εχουν κατι να προσφερουν ουσιαστικοτερο από άλλου ειδους εκδηλώσεις..

Νινα εχουμε παρομοια πορεια βλεπω.. Επαιζα και γω σε μεζεδοπωλεια, μουσικες σκηνες και ρεμπεταδικα και συμφωνω απολυτως περι ευρω και πτωσης...
Φεσωνομαι άρα υπαρχω.. ;)

Και πιστευω πως το θεμα τεθηκε λαθος απο την αρχη: "Να αντικατασταθουν οι μαθητικες παρελασεις και με τι;" θα πρεπε να ήταν..

Αυτα! Και παντα φιλικα και συναδελφικα.. ;)
Γιάννης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2007, 06:49:50 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 07:36:46 μμ »
Τελικά, Daniel, έχεις τον τρόπο σου...(είδες τι κάνει μια δόση χιούμορ καμιά φορά  8)). Τα λες ωραία και χαλλλαράααα... ;D και μου φαίνεται ότι έχεις αρχίσει να "πείθεις" κόσμο! Σα να κλείνει η ψαλίδα... ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 07:45:48 μμ »
Χαχαχαχαχαχαχαχαααα!!  ;D  ;D  ;D  Sophie σ' ευχαριστω για τα κοπλιμεντα σου!!!  ;)

Δεν υπάρχει λόγος να μην τα πω έτσι βρε συ.. Ετσι μου βγαίνουν.. Δεν χρειαζονται φανατισμοι στις γνώμες, ούτε στον τροπο (αν και που και που υπηρξα και γω λιγο ειρων ή επιθετικός πάνω στην κουβεντα και μετα το μετάνιωνα.. :-\)

Ασε που πιστευω πως με τους περισσοτερους εδω μεσα θα μπορουσαμε να κάνουμε και καλή παρέα και συζητησεις live....  :)  :)

Και προς θεου.. Ειλικρινα, δεν προσπαθω να πεισω κανενα... Και η ψηφοφορια δε με ενδιαφερει καθολου..
Ασε που μπορει να ναι και μουφα..  Ο καθενας έχει κριση, σκεψη, γνωσεις, βιωματα και κρίνει..
Και αυτη η κριση παντα υποκειται σε αλλαγές αν αφηνεις το μυαλο και τις αισθησεις σου ανοιχτες...  ;)  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2007, 07:47:44 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.