*

Ψηφοφορία

να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;

ναι
129 (44.2%)
οχι
144 (49.3%)
αδιαφορο
19 (6.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 289

Αποστολέας Θέμα: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;  (Αναγνώστηκε 37583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5739
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #238 στις: Μάρτιος 26, 2010, 09:44:42 μμ »
Επειδή δεν αναφερόμαστε σε όχλο, αλλά σε στρατό που παρελαύνει συντεταγμένα εν καιρώ ειρήνης (άρα, δεν βρίσκεται εν βρασμώ ψυχής), θεωρώ ότι είναι αδικαιολόγητα τέτοιου είδους συνθήματα μίσους.

Μου κάνουν εντύπωση όμως δυο πράγματα:
Πρώτον, πώς αποφάσισαν να τα πουν, τη στιγμή που είχαν φάει καμπάνα στο παρελθόν -άδικα κατά τη γνώμη μου- άλλοι στρατιώτες που τραγουδούσαν το άκακο "Μακεδόνία ξακουστή";
Δεύτερον, είναι ιδέα μου ή ακούγονται στο video και παιδικές φωνές που αναπαράγουν τα συνθήματα;
 ( http://troktiko.blogspot.com/2010/03/blog-post_5917.html )
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2010, 09:46:31 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:40:40 »

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #239 στις: Μάρτιος 26, 2010, 09:51:20 μμ »
Σε μια κοινωνία υπάρχουν κάθε λογής άνθρωποι. Αν υπάρχουν και φασίστες, ας είναι τουλάχιστον αυτοί που όταν γίνει το μπαμ θα μπουν πρώτοι στη μάχη! Πολύ υποκρισία και λαϊκισμό διακρίνω! Για μεγάλη Αλβανία, για Μακεδονικό κράτος ως τη Θεσσαλονίκη, για τις τουρκικές προκλήσεις δεν έχει ακούσει κανένας? Τι θέλατε να τραγουδάνε στις ειδικές δυνάμεις (όχι στο στρατό), give peace a chance?


++++++++++++++++++++++++++++++++
Αν θυμάστε λίγο από σύγχρονη ιστορία αυτοί που μιλούσαν συνέχεια για πατρίδα και έθνος, έγιναν δοσίλογοι των Γερμανών, χίτες, γερμανοτσολιάδες ή χουντικοί το 67-74 και πήραν μέσα σε μία νύχτα το μεγαλύτερο μέρος της ελδυκ από την Κύπρο, αποβιβάζοντας το στρατό νύχτα στο λιμάνι του Βόλου και παραδίνοντας ουσιαστικά την Κύπρο στα νύχια της Τουρκίας! Άντε τώρα μάθαμε!! Για να είσαι πατριώτης πρέπει να μισείς ό,τι δεν είναι ελληνικο!!
χίτες, γερμανοτσολιάδες, χουντικοί, οϋκάδες, πατριώτες! Άμα ρίξεις και λίγο Λεωνίδα με λίγο από το φονιά τον Κολοκοτρώνη θα βγάλεις ψαρόσουπα!

Αποσυνδεδεμένος STENNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #240 στις: Μάρτιος 26, 2010, 09:52:14 μμ »
Αυτό σας πείραξε... σωστά οι ΟΥΚάδες και οι λοιποί θα έπρεπε να τραγουδάνε "μια ωραία πεταλούδα" και το "περνά περνά η μέλισσα"
Το αν ήταν λάθος που κάτι τέτοιο βγήκε εκτός στρατοπέδου αυτό είναι άλλη ιστορία...
Αλλά εγώ θα ρωτήσω:
1) Στα γήπεδα αυτά που ακούγονται ΔΕΝ είναι ρατσιστικά ;
2) Το μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι δεν είναι ρατσιστικό;
3) Το κάψιμο της Ελληνικής σημαίας δεν είναι ;
4) Οι εκδηλώσεις βίας από όποια μεριά και αν προέρχεται δεν είναι;

Δυστυχώς ΟΛΟΙ έναν ρατσισμό τον έχουμε..αλλά αυτό είναι φυσιολογικό... στη φύση του ανθρώπου είναι... γιατί και εγώ που λέω ότι δεν είμαι ρατσιστής...όταν κατηγορώ ΕΣΕΝΑ για ρατσισμό άθελά μου γίνομαι και εγώ ρατσιστής εναντίον σου..... 
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #241 στις: Μάρτιος 26, 2010, 09:54:03 μμ »
ο ρατσισμος μπορει να λειτουργησει και ως μηχανισμός άμυνας και επιβιωσης  σε πολλα επίπεδα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:40:40 »

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #242 στις: Μάρτιος 26, 2010, 10:03:03 μμ »
.....Αν θυμάστε λίγο από σύγχρονη ιστορία αυτοί που μιλούσαν συνέχεια για πατρίδα και έθνος, έγιναν δοσίλογοι των Γερμανών, χίτες, γερμανοτσολιάδες ή χουντικοί το 67-74 και πήραν μέσα σε μία νύχτα το μεγαλύτερο μέρος της ελδυκ από την Κύπρο, αποβιβάζοντας το στρατό νύχτα στο λιμάνι του Βόλου και παραδίνοντας ουσιαστικά την Κύπρο στα νύχια της Τουρκίας!
Ούτε όμως και το να μη μιλάει κάποιος καθόλου για πατρίδα και έθνος τον κάνει πατριώτη. Δεν είναι μόνο το ένα άκρο ή το άλλο. Μέση κατάσταση δεν υπάρχει;
Παράθεση
Άντε τώρα μάθαμε!! Για να είσαι πατριώτης πρέπει να μισείς ό,τι δεν είναι ελληνικο!!
Ούτε κι αυτό είναι σωστό.

syrrahm, συμφωνώ μαζί σου! Δεν υποστηρίζω τα άκρα. Απλώς να κυβερνά η λογική!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #243 στις: Μάρτιος 26, 2010, 10:03:11 μμ »
Το μίσος χρειάζεται για να υπερασπίσεις την πατρίδα σου ή αγάπη προς αυτήν;
Και τέλος πάντων ποιος είναι ο σκοπός αυτών των παρελάσεων; Η απόδοση τιμών, η ενίσχυση της ιστορικής μνήμης ή η «προετοιμασία» για έναν νέο πόλεμο;

Κι έπειτα μας προκαλεί έκπληξη που ψέκασαν το Γλέζο... :(






Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #244 στις: Μάρτιος 26, 2010, 10:10:45 μμ »
Σε μια κοινωνία υπάρχουν κάθε λογής άνθρωποι. Αν υπάρχουν και φασίστες, ας είναι τουλάχιστον αυτοί που όταν γίνει το μπαμ θα μπουν πρώτοι στη μάχη! Πολύ υποκρισία και λαϊκισμό διακρίνω! Για μεγάλη Αλβανία, για Μακεδονικό κράτος ως τη Θεσσαλονίκη, για τις τουρκικές προκλήσεις δεν έχει ακούσει κανένας? Τι θέλατε να τραγουδάνε στις ειδικές δυνάμεις (όχι στο στρατό), give peace a chance?


++++++++++++++++++++++++++++++++
Αν θυμάστε λίγο από σύγχρονη ιστορία αυτοί που μιλούσαν συνέχεια για πατρίδα και έθνος, έγιναν δοσίλογοι των Γερμανών, χίτες, γερμανοτσολιάδες ή χουντικοί το 67-74 και πήραν μέσα σε μία νύχτα το μεγαλύτερο μέρος της ελδυκ από την Κύπρο, αποβιβάζοντας το στρατό νύχτα στο λιμάνι του Βόλου και παραδίνοντας ουσιαστικά την Κύπρο στα νύχια της Τουρκίας! Άντε τώρα μάθαμε!! Για να είσαι πατριώτης πρέπει να μισείς ό,τι δεν είναι ελληνικο!!
χίτες, γερμανοτσολιάδες, χουντικοί, οϋκάδες, πατριώτες! Άμα ρίξεις και λίγο Λεωνίδα με λίγο από το φονιά τον Κολοκοτρώνη θα βγάλεις ψαρόσουπα!
Παρακαλώ μη διαστρεβλώνεις αυτά που λέω! Εγώ σου παρέθεσα ιστορικά γεγονότα, τα οποία μπορείς να τα διασταυρώσεις στο διαδίκτυο, αν όχι σε μια βιβλιοθήκη. Αυτοί που καπηλεύονταν τον Κολοκοτρώνη και άλλους ήρωες, τους πρόδωσαν με το χειρότερο τρόπο! Αν διαβάσεις τα απομνημονεύματα των Κολοκοτρώνη και Μακρυγιάννη, δε θα βρεις ίχνος μίσους! Μόνο μεγαθυμία και συγχώρεση ακόμη και για αυτούς που τους κυνήγησαν! Αυτοί ήταν πατριώτες!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #245 στις: Μάρτιος 26, 2010, 10:17:15 μμ »
Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τον ειρμό των γραφομένων σου, χωρίς παρεξήγηση!

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #246 στις: Μάρτιος 26, 2010, 10:47:34 μμ »
daimonman
1ον Με αυτά που γράφω δε θέλω να κάνω καμία ψαρόσουπα. Επομένως μη με διαστρεβλώνεις!
2ον Δεν ανέφερα ποτέ φονιά τον Κολοκοτρώνη.
3ον Στην πρώτη γραμμή για την πατρίδα δε θα πάνε μόνο οι φασίστες αλλά και εμείς που δε θεωρούμε τους Αλβανούς γουρούνια και ούτε θέλουμε να τους πιούμε το αίμα!
4ον Όσοι ήταν εθνικόφρονες, βασιλόφρονες και ό,τι άλλα -όφρονες, μιλούσαν συνεχώς για Ελλάδα αλλά όταν μας κατέλαβαν οι Γερμανοί στην πλειονότητά τους έγιναν χίτες, γερμανοτσολιάδες και ταγματασφαλίτες
5ον Όταν έφυγαν οι Γερμανοί, συντάχθηκαν ξανά πίσω από τις λέξεις: Ελλάδα, 1821, ήρωες, Κολοκοτρώνης κ.ά. λειτουργώντας σαν μια καινούργια κολυμπήθρα του Σιλωάμ (οι λέξεις πάντα).
6ον Η χούντα που μας έβαλε στο γύψο για να σώσει...την (ξανά) ΕΛΛΑΔΑ, απέσυρε εν μια νυκτί το μεγαλύτερο μέρος των στρατευμάτων της ελδυκ από την Κύπρο, αφήνοντάς την έρμαιο στις ορέξεις της Τουρκίας! Τα στρατεύματα τα αποβίβασε νύχτα στο λιμάνι του Βόλου, για να μην υπάρξουν αντιδράσεις!! Σε αυτή τη χώρα κακοποιήθηκαν τόσο πολύ οι λέξεις "πατρίδα", "Ελλάδα", "Κολοκοτρώνης", που για κάποιους (όχι, για εμένα) έγιναν συνώνυμο των ακροδεξιών! Όσοι τις χρησιμοποιούν δεν είναι κατ' ανάγκη πιο πατριώτες από τους άλλους! Την αγαπάμε την πατρίδα μας αλλά δε με ενοχλεί ο Ρουμάνος που μου αδειάζει το βόθρο, ο Αλβανός που μου έχτισε τη σκεπή, η Ρωσίδα που προσέχει τους γονείς μου! Αυτά από εμένα χωρίς διάθεση αντιδικίας!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #247 στις: Μάρτιος 27, 2010, 12:01:22 πμ »
daimonman
1ον Με αυτά που γράφω δε θέλω να κάνω καμία ψαρόσουπα. Επομένως μη με διαστρεβλώνεις!
2ον Δεν ανέφερα ποτέ φονιά τον Κολοκοτρώνη.
3ον Στην πρώτη γραμμή για την πατρίδα δε θα πάνε μόνο οι φασίστες αλλά και εμείς που δε θεωρούμε τους Αλβανούς γουρούνια και ούτε θέλουμε να τους πιούμε το αίμα!
4ον Όσοι ήταν εθνικόφρονες, βασιλόφρονες και ό,τι άλλα -όφρονες, μιλούσαν συνεχώς για Ελλάδα αλλά όταν μας κατέλαβαν οι Γερμανοί στην πλειονότητά τους έγιναν χίτες, γερμανοτσολιάδες και ταγματασφαλίτες
5ον Όταν έφυγαν οι Γερμανοί, συντάχθηκαν ξανά πίσω από τις λέξεις: Ελλάδα, 1821, ήρωες, Κολοκοτρώνης κ.ά. λειτουργώντας σαν μια καινούργια κολυμπήθρα του Σιλωάμ (οι λέξεις πάντα).
6ον Η χούντα που μας έβαλε στο γύψο για να σώσει...την (ξανά) ΕΛΛΑΔΑ, απέσυρε εν μια νυκτί το μεγαλύτερο μέρος των στρατευμάτων της ελδυκ από την Κύπρο, αφήνοντάς την έρμαιο στις ορέξεις της Τουρκίας! Τα στρατεύματα τα αποβίβασε νύχτα στο λιμάνι του Βόλου, για να μην υπάρξουν αντιδράσεις!! Σε αυτή τη χώρα κακοποιήθηκαν τόσο πολύ οι λέξεις "πατρίδα", "Ελλάδα", "Κολοκοτρώνης", που για κάποιους (όχι, για εμένα) έγιναν συνώνυμο των ακροδεξιών! Όσοι τις χρησιμοποιούν δεν είναι κατ' ανάγκη πιο πατριώτες από τους άλλους! Την αγαπάμε την πατρίδα μας αλλά δε με ενοχλεί ο Ρουμάνος που μου αδειάζει το βόθρο, ο Αλβανός που μου έχτισε τη σκεπή, η Ρωσίδα που προσέχει τους γονείς μου! Αυτά από εμένα χωρίς διάθεση αντιδικίας!
Στα ιστορικά δεδομένα που παραθέτεις να προσθέσω ότι πάρα πολλοί, ακόμα και γνωστοί οπλαρχηγοί, που πολέμησαν εναντίον των Τούρκων ήταν αλβανικής καταγωγής.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι σχέση έχουν οι οϋκάδες της παρέλασης με αυτούς που αναφέρεις στα 4, 5, 6. Περισσότερο σχέση έχουν με άτομα που έφτασαν τελικά στην Κύπρο κατά την τουρκική εισβολή με αεροπλάνα και οι περισσότεροι σκοτώθηκαν στον αέρα λόγω τραγικής ανοργανωσιάς των εγκεφάλων που αναφέρεις στο 6. Περισσότερη σχέση έχουν και με τους τρεις μάγκες που σκοτώθηκαν στα Ίμια με το ελικόπτερο, και με τους υπόλοιπους που σε οποιοδήποτε θερμό επεισόδιο βρίσκονται σε απόσταση πυρός από τον εχθρό, όταν εμείς κοιμόμαστε ήσυχα κάτω από τα σκεπάσματά μας. Πρόκειται για άτομα που επέλεξαν βέβαια αυτή τη δουλειά, έχουν επιλεγεί μετά από δοκιμασίες που εμείς μπορούμε να αναλογιστούμε μόνο βλέποντας ταινίες, έχουν εκπαιδευτεί για να αντιμετωπίσουν άμεσα και αποτελεσματικά οποιαδήποτε πρόκληση από κάθε πιθανό εχθρό και η ζωή τους βέβαια είναι πολύ διαφορετική και απαιτητική από τη δική μας εξαιτίας της εκπαίδευσης και της ετοιμότητάς τους.
Εξήγησα και πριν που οφείλεται η εχθρική στάση κάποιων εναντίων γειτονικών λαών. Άλλωστε η Ελλάδα έχει γεμίσει και νοτιοασιάτες, γιατί δεν απειλούν και αυτούς?
Μακάρι οι διακρατικές διαφορές να ήταν σαν τις σχέσεις των ανθρώπων, να καθόσουν κάτω και να έλεγες, ρε μπαγάσα, γιατί μαλώνουμε, να τα βρούμε. Καλώς ή κακώς πρέπει να έχουμε στρατό, και μάλιστα πέρα από εμάς τους απλούς φαντάρους που κάνουμε χαβαλέ, να έχουμε και ειδικές δυνάμεις πολύ εκπαιδευμένες αλλά και πορωμένες! Και θεωρώ άστοχο να κρίνουμε τα στρατιωτικά θέματα με ουμανιστικά κριτήρια, εφόσον ο ίδιος ο πόλεμος είναι ένας παραλογισμός!
Από εκεί και πέρα ο κοινωνικός ρατσισμός αντικατοπτρίζει κάθε φορά τον ξεπεσμό της κοινωνίας!
Τα προηγούμενα είχαν να κάνουν με τη στρατιωτική παρέλαση, που νομίζω ότι πρέπει να συνεχιστεί σα θεσμός και μάλιστα και με τα άρματα (δυο φορές το χρόνο είναι)!
Όσον αφορά το θέμα των μαθητικών παρελάσεων, όπως έχουν καταντήσει είναι εώς κωμικοτραγικές. Βέβαια από την άλλη θυμάμαι την περηφάνια που ένιωσα τόσο εγώ που ήμουν σημαιοφόρος όσο και άλλοι συμμαθητές μου σε μια παρέλαση που κάναμε στο Γυμνάσιο σα διαμαρτυρία για τη θέμα της Μακεδονίας. Επίσης έχω δει την περηφάνια που νιώθουν οι γονείς όταν παρελαύνει το παιδί τους σε μικρά χωριά! Δηλαδή το παν είναι να γνωρίζει το παιδί γιατί παρελαύνει και να νιώθει τιμή για αυτό, πράγμα πολύ δύσκολο να επιτευχθεί με τα σημερινά δεδομένα. Πιο πρακτικό θα ήταν οι εκδηλώσεις να περιλαμβάνουν γιορτές, λόγους, θεατρικές παραστάσεις, εργασίες για κινητοποίηση των μαθητών, παραδοσιακούς χορούς με φορεσιές, συζητήσεις.
Εμένα προσωπικά μου την έσπαγαν πολύ οι παρελάσεις κυρίως γιατί το αγαπημένο μου μάθημα ήταν η γυμναστική, και χάναμε ώρες από αυτή για να μάθουμε βήμα. Επίσης από τώρα πήρα την άδεια της διευθύντριάς μου να αναλάβω ενδυματολογικός υπεύθυνος όσον αφορά το μήκος της φούστας των μαθητριών στην επόμενη παρέλαση… ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #248 στις: Μάρτιος 27, 2010, 01:57:56 πμ »
daimonman
1ον Με αυτά που γράφω δε θέλω να κάνω καμία ψαρόσουπα. Επομένως μη με διαστρεβλώνεις!
2ον Δεν ανέφερα ποτέ φονιά τον Κολοκοτρώνη.
3ον Στην πρώτη γραμμή για την πατρίδα δε θα πάνε μόνο οι φασίστες αλλά και εμείς που δε θεωρούμε τους Αλβανούς γουρούνια και ούτε θέλουμε να τους πιούμε το αίμα!
4ον Όσοι ήταν εθνικόφρονες, βασιλόφρονες και ό,τι άλλα -όφρονες, μιλούσαν συνεχώς για Ελλάδα αλλά όταν μας κατέλαβαν οι Γερμανοί στην πλειονότητά τους έγιναν χίτες, γερμανοτσολιάδες και ταγματασφαλίτες
5ον Όταν έφυγαν οι Γερμανοί, συντάχθηκαν ξανά πίσω από τις λέξεις: Ελλάδα, 1821, ήρωες, Κολοκοτρώνης κ.ά. λειτουργώντας σαν μια καινούργια κολυμπήθρα του Σιλωάμ (οι λέξεις πάντα).
6ον Η χούντα που μας έβαλε στο γύψο για να σώσει...την (ξανά) ΕΛΛΑΔΑ, απέσυρε εν μια νυκτί το μεγαλύτερο μέρος των στρατευμάτων της ελδυκ από την Κύπρο, αφήνοντάς την έρμαιο στις ορέξεις της Τουρκίας! Τα στρατεύματα τα αποβίβασε νύχτα στο λιμάνι του Βόλου, για να μην υπάρξουν αντιδράσεις!! Σε αυτή τη χώρα κακοποιήθηκαν τόσο πολύ οι λέξεις "πατρίδα", "Ελλάδα", "Κολοκοτρώνης", που για κάποιους (όχι, για εμένα) έγιναν συνώνυμο των ακροδεξιών! Όσοι τις χρησιμοποιούν δεν είναι κατ' ανάγκη πιο πατριώτες από τους άλλους! Την αγαπάμε την πατρίδα μας αλλά δε με ενοχλεί ο Ρουμάνος που μου αδειάζει το βόθρο, ο Αλβανός που μου έχτισε τη σκεπή, η Ρωσίδα που προσέχει τους γονείς μου! Αυτά από εμένα χωρίς διάθεση αντιδικίας!
Στα ιστορικά δεδομένα που παραθέτεις να προσθέσω ότι πάρα πολλοί, ακόμα και γνωστοί οπλαρχηγοί, που πολέμησαν εναντίον των Τούρκων ήταν αλβανικής καταγωγής.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι σχέση έχουν οι οϋκάδες της παρέλασης με αυτούς που αναφέρεις στα 4, 5, 6. Περισσότερο σχέση έχουν με άτομα που έφτασαν τελικά στην Κύπρο κατά την τουρκική εισβολή με αεροπλάνα και οι περισσότεροι σκοτώθηκαν στον αέρα λόγω τραγικής ανοργανωσιάς των εγκεφάλων που αναφέρεις στο 6. Περισσότερη σχέση έχουν και με τους τρεις μάγκες που σκοτώθηκαν στα Ίμια με το ελικόπτερο, και με τους υπόλοιπους που σε οποιοδήποτε θερμό επεισόδιο βρίσκονται σε απόσταση πυρός από τον εχθρό, όταν εμείς κοιμόμαστε ήσυχα κάτω από τα σκεπάσματά μας. Πρόκειται για άτομα που επέλεξαν βέβαια αυτή τη δουλειά, έχουν επιλεγεί μετά από δοκιμασίες που εμείς μπορούμε να αναλογιστούμε μόνο βλέποντας ταινίες, έχουν εκπαιδευτεί για να αντιμετωπίσουν άμεσα και αποτελεσματικά οποιαδήποτε πρόκληση από κάθε πιθανό εχθρό και η ζωή τους βέβαια είναι πολύ διαφορετική και απαιτητική από τη δική μας εξαιτίας της εκπαίδευσης και της ετοιμότητάς τους.
Εξήγησα και πριν που οφείλεται η εχθρική στάση κάποιων εναντίων γειτονικών λαών. Άλλωστε η Ελλάδα έχει γεμίσει και νοτιοασιάτες, γιατί δεν απειλούν και αυτούς?
Μακάρι οι διακρατικές διαφορές να ήταν σαν τις σχέσεις των ανθρώπων, να καθόσουν κάτω και να έλεγες, ρε μπαγάσα, γιατί μαλώνουμε, να τα βρούμε. Καλώς ή κακώς πρέπει να έχουμε στρατό, και μάλιστα πέρα από εμάς τους απλούς φαντάρους που κάνουμε χαβαλέ, να έχουμε και ειδικές δυνάμεις πολύ εκπαιδευμένες αλλά και πορωμένες! Και θεωρώ άστοχο να κρίνουμε τα στρατιωτικά θέματα με ουμανιστικά κριτήρια, εφόσον ο ίδιος ο πόλεμος είναι ένας παραλογισμός!
Από εκεί και πέρα ο κοινωνικός ρατσισμός αντικατοπτρίζει κάθε φορά τον ξεπεσμό της κοινωνίας!
Τα προηγούμενα είχαν να κάνουν με τη στρατιωτική παρέλαση, που νομίζω ότι πρέπει να συνεχιστεί σα θεσμός και μάλιστα και με τα άρματα (δυο φορές το χρόνο είναι)!
Όσον αφορά το θέμα των μαθητικών παρελάσεων, όπως έχουν καταντήσει είναι εώς κωμικοτραγικές. Βέβαια από την άλλη θυμάμαι την περηφάνια που ένιωσα τόσο εγώ που ήμουν σημαιοφόρος όσο και άλλοι συμμαθητές μου σε μια παρέλαση που κάναμε στο Γυμνάσιο σα διαμαρτυρία για τη θέμα της Μακεδονίας. Επίσης έχω δει την περηφάνια που νιώθουν οι γονείς όταν παρελαύνει το παιδί τους σε μικρά χωριά! Δηλαδή το παν είναι να γνωρίζει το παιδί γιατί παρελαύνει και να νιώθει τιμή για αυτό, πράγμα πολύ δύσκολο να επιτευχθεί με τα σημερινά δεδομένα. Πιο πρακτικό θα ήταν οι εκδηλώσεις να περιλαμβάνουν γιορτές, λόγους, θεατρικές παραστάσεις, εργασίες για κινητοποίηση των μαθητών, παραδοσιακούς χορούς με φορεσιές, συζητήσεις.
Εμένα προσωπικά μου την έσπαγαν πολύ οι παρελάσεις κυρίως γιατί το αγαπημένο μου μάθημα ήταν η γυμναστική, και χάναμε ώρες από αυτή για να μάθουμε βήμα. Επίσης από τώρα πήρα την άδεια της διευθύντριάς μου να αναλάβω ενδυματολογικός υπεύθυνος όσον αφορά το μήκος της φούστας των μαθητριών στην επόμενη παρέλαση… ;D ;D ;D

Στο μνμ μου, ορμώμενος από τη συμπεριφορά των βατραχανθρώπων του λιμενικού, αναφέρθηκα σε γενικότερες συμπεριφορές πατριδοκαπηλίας και ίσως να μην έγινα απόλυτα κατανοητός. Τη στάση τους τη θεωρώ απαράδεκτη, διότι δεν ήταν μια απλή άσκηση ή εκπαίδευση αλλά παρέλαση. Τί μήνυμα μετέφεραν αυτοί στον κόσμο και στα νέα παιδιά; Δεν είναι δυνατόν οι υπερασπιστές της Χώρας μου να υιοθετούν συνθήματα της Χρυσής Αυγής!! Το σύνθημα δεν ήταν σύνθημα ομοψυχίας αλλά μισαλλοδοξίας! Η εκπαίδευσή τους (δικαίως) τους μετατρέπει σε φονικές μηχανές για τον πόλεμο και πρέπει να ξεχωρίζουν το πότε είναι μηχανές και πότε Άνθρωποι! Παρέλαση έκαναν, δεν ήταν στη μάχη! Και όταν ένας άνθρωπος βγάζει τόσο μίσος, απεκδύεται κάθε τι ανθρώπινο! Σε ό,τι αφορά τώρα το ρόλο σου στο σχολείο σου εύχομαι γερό στομάχι, γιατί δε νομίζω να τα βγάλεις πέρα εύκολα με τόσες τσούπρες... ;D ;D ;D

ΥΓ. Οι οπλαρχηγοί και λοιποί επαναστάτες δεν ήταν Αλβανοί. Ήταν Αρβανίτες, δηλαδή χριστιανοί ορθόδοξοι (πατριαρχικοί) που μιλούσαν αρβανίτικα, τα οποία ήταν κλάδος της τοσκικής διαλέκτου της αλβανικής γλώσσας. Είχαν ελληνική συνείδηση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Μπουμπουλίνα, που δε μιλούσε γρι ελληνικά αλλά διέθεσε ό,τι είχε και δεν είχε για τον Αγώνα!! :) :) Χάρηκα πάντως για τη συνομιλία μας!!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #249 στις: Μάρτιος 27, 2010, 09:48:14 πμ »
Θα δώσω μία άλλη διάσταση στην συζήτηση

θα υποθέσω ότι η εικόνα κάποιων μαθητών να σέρνονται ή επιδεικνύονται οφείλεται στο ότι δεν έχουν καταλάβει το σκοπό της παρέλασης και τον ρόλο τους μέσα σε αυτή.
Δεν το κατάλαβαν γιατί είτε από το σπίτι τους είτε γιατί στο σχολείο τους γονείς/δάσκαλοι δεν ανταποκρίθηκαν επιτυχώς για χ,ψ λόγους.


Αύριο συνάδελφοι που θα αποκτήσουμε (επιτέλους γιατί δεν πάει άλλο) αξιολόγηση της σχολικής μονάδας μας (αυτοαξιολόγηση αρχικά και βλέπουμε) θα δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος.
 Γιατί πιστεύω ότι και η εικόνα ενός σχολείου σε οποιαδήποτε κοινωνική εκδήλωση όπως είναι και η παρέλαση είναι κάτι που θα πρέπει να αξιολογείται.

Όσο για τον θεσμό αν πρέπει ή όχι να καταργηθεί, προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να ενισχυθεί και εκείνη την ημέρα εκτός από παρέλαση ΟΛΟΙ οι μαθητές και οι δάσκαλοι (είτε παρελάσουν είτε όχι) μετά το πέρας αυτής να προσφέρουν κοινωνικό έργο υπέρ της χώρας μας (το τι ας είναι θέμα συζήτησης).


Δηλαδή, βρε συνάδελφε, πάλι ο καθηγητής φταίει; Και σε αυτό ακόμη; ::)


Δυστυχώς συνάδελφε έχουμε και εμείς το μερίδιο μας, το θέμα είναι να το καταλάβουμε, τότε θα έχουμε κάνει το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα.

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #250 στις: Μάρτιος 27, 2010, 10:15:41 πμ »
Παρέλαση έκαναν, δεν ήταν στη μάχη!...
...Σε ό,τι αφορά τώρα το ρόλο σου στο σχολείο σου εύχομαι γερό στομάχι, γιατί δε νομίζω να τα βγάλεις πέρα εύκολα με τόσες τσούπρες... ;D ;D ;D
...Χάρηκα πάντως για τη συνομιλία μας!!
[/quote]


Αν καταλήγουμε από κοινού στα:
οι ειδικοδυναμίτες μας, ας κάνουν ότι θέλουν στις ασκήσεις τους, στην παρέλαση στο Σύνταγμα πρέπει να είναι υπόδειγμα λεβεντιάς χωρίς να προκαλούν,
είναι δύσκολο να τα βγάλεις πέρα με τις τσούπρες,
τότε συμφωνούμε απόλυτα. Κι εγώ χάρηκα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2010, 10:17:25 πμ από daimonman »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #251 στις: Μάρτιος 27, 2010, 10:23:23 πμ »

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας που είναι οι μαθητικές παρελάσεις.


Το θέμα με τα συνθήματα νομίζω το καταδικάζουμε όλοι.
Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να απολυθούν όλοι αυτοί οι άνθρωποι, έχουν επενδυθεί πολλά λεφτά στην εκπαίδευση τους και αν φύγουν δεν μπορούν να αντικατασταθούν με ότι αυτό σημαίνει. Πρέπει απλά να τους μάθουν ότι ναι μεν απειλούμαστε από τις γειτονικές χώρες μας αλλά υπάρχουν και συνάνθρωποι μας από αυτές τις χώρες που δεν έχουν καμία σχέση με τα παιχνίδια και τις επιδιώξεις των κρατών αυτών. Δεν πρέπει λοιπόν να τα τσουβαλιάζουν όλα και να γενικεύουν γιατί χάνουν το δίκιο τους.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161900
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.