*

Ψηφοφορία

να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;

ναι
129 (44.2%)
οχι
144 (49.3%)
αδιαφορο
19 (6.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 289

Αποστολέας Θέμα: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;  (Αναγνώστηκε 36939 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« στις: Οκτώβριος 26, 2007, 10:06:06 πμ »
ενα ερωτημα που τεθηκε στα Μ.Μ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:29 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 02:56:35 μμ »
Η γνώμη μου είναι να μην καταργηθούν. Απλά οι μαθητές καλό είναι να γνωρίζουν την Ιστορία. Αν την γνώριζαν και την καταλάβεναν (οι καλοί μαθητές σύνήθως την παπαγαλίζουν οι "κακοι" είναι αδιάφοροι) τότε θα ζητούσαν κατά την ταπινή μου άποψη να κάνουν παρέλαση. Εγώ πχ επειδή η Ιστορία ήταν το πλέον αγαπημένο μου μάθημα (καθ΄όλη την μαθητική ζωή μου και μετά) ήθελα να κάνω. Και έτυχε να έχω και μια καθηγήτρια στην Γ' και Δ Λυκείου η οποία ήταν αστέρι. Ακόμα και οι αδιάφοροι, συμμετείχαν. Αλλα της βάσεις της είχα απο μωρό (ο πατέρας μου, μου διάβαζε ελληνική μυθολογία το βράδυ για να κοιμηθώ). Όλα ξεκινάνε πρώτα από το σπίτι και μετά απο το σχολείο. Πχ η εν λόγω καθηγήτρια χαλούσε το διάλειμμά της και μας έκανε ένα σχεδιάγραμμα στον πίνακα που μονο αυτό να είχες ήξερες το μάθημα, σε εμας που διαβάζαμε μας βοηθούσε πολύ, αυτοι που δεν διάβαζαν είχαν τουλάχιστον μια ιδέα και  επειδή είχε πολλές γνώσεις ξ έφευγε λίγο απο το μάθημα και μας ανέφερε και άλλα περιστατικά της ιστορίας που δεν τα είχε το βιβλίο. Αυτά συνήθως ήταν και τα πιο ενδιαφέροντα. Σιγή ιχθύος στην τάξη επικρατούσε.
Όλα παίζουν το ρόλο τους...

Καλό βεβαια είναι να μην υποχρεώνετε κανένας να κάνει παρέλαση. Μόνο όσοι θέλουν. Δεν έχουμε δικτατορία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2007, 02:59:01 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 06:01:51 μμ »
Γνώμη μου είναι πως οι μαθητικές παρελάσεις στρατιωτικού τύπου (βήμα, ομοιομορφία κλπ) δε θα 'πρεπε να έχουν θέση σε ένα συγχρονο σχολείο..
Αυτές είναι πρακτικές άλλων εποχών και λαών που ψάχνονται να αυτο-τονώσουν το εθνικό τους φρόνημα.. Νομίζω πως η χώρα μας δεν έχει ανάγκη πια κάτι τέτοιο..Αισθάνεται και δυνατή και σίγουρη για το ποιά είναι, από που έχει έρθει, τι έχει και τι μπορεί να καταφέρει..  Ούτε την ανασφάλεια ούτε τον κομπλεξισμό προηγούμενων εποχών έχει τόσο πια.. Με άλλα λόγια και συνείδηση έχει και περισσότερη αυτογνωσία..

Νομίζω πως οι παρελάσεις είναι για χώρες και ανθρώπους ανασφαλείς, τριτοκοσμικές, με καθεστώτα και νοοτροπίες έντονης στρατιωτικής χροιάς, ή σε αναζήτηση ταυτότητας και ιστορίας..(Ας δούμε σε ποιές περιόδους και ποιές χωρες καταφεύγουν σε αυτές και θα καταλάβουμε..)
Η Ελλάδα δε βρίσκεται σήμερα σε αυτή την κατάσταση και είναι ώριμη να διαχειριστεί το μέλλον της σε μια κοινωνία που όλο και περισσότερο αλλάζει πολιτισμικά, με σεβασμό αλλά και κριτική ματιά στο παρελθόν της.. 

Ναι στις σχολικές εορτές σαν μέρες μνήμης, τιμής και συλλογισμού, σαν διαφύλαξη του παρελθόντος αλλά και σαν οδηγοί για καλύτερο, πιο αισιόδοξο μέλλον..
Όχι στις μαθητικές παρελάσεις.. Οι μαθητές δεν είναι φαντάροι..
Η ταπεινότατη γνώμη μου..
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 08:54:43 μμ »
Πες τα ρε daniel!Να καταργηθούν οι παρελάσεις,τα κατάλοιπα της δικτατορίας και του εθνικοπατριωτισμού.Όταν άκουσα στις ειδήσεις ότι κάτι φασισταριά διευθυντές σχολείων στη Θεσσαλονίκη απειλούσαν τους μαθητές που δεν ήθελαν να παρελάσουν με αποβολές,μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.Οι αλήτες,οι νοσταλγοί της χούντας >:( >:(.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:31:29 »

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 10:01:09 μμ »
χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο των παραπανω διευθυντων θα ηθελα να ρωτησω...μηπως πρεπει να καταργησουμε καθετι το υποχρεωτικο στον εκπαιδευτικο χωρο;γιατι η εκπαιδευση μας να ειναι υποχρεωτικη;γιατι να υποχρεωνεται ενας μαθητης προκειμενου π.χ να δωσει πανελληνιες να ερχεται στο σχολειο;ας προτεινουμε οσοι μαθητες θελουν ας ερχονται στο σχολειο(οπως συμβαινει στο τελος της χρονιας για την Γ' λυκειου που ολοι την κοπανανε με τα ψευτικα δικαιολογητικα απουσιων) .οσοι δεν θελουν ας μορφωθουν με οποιον τροπο θελουν...ας πηγαινουν στα φροντιστηρια...ας κανουν ιδιαιτερα..γιατι να υπαρχει ο μπαμπουλας των απουσιων; θες κυριε να παρακολουθησεις μαθημα;...ευχαριστως..δεν θες;δικη σου επιλογη..γιατι ο μαθητης να υποχρεωνεται να ερχεται με το ζορι; και αυτο το ζορι δεν δειχνει φασιστικη νοοτροπια;..το προαιρετικο σχολειο(σε ολες τις βαθμιδες) δεν θα ηταν σιγουρα πιο δημοκρατικο;

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 12:59:53 πμ »
Μακάρι να μπορούσαμε να καταργήσουμε κάθετι υποχρεωτικό και οι μαθητές να έρχονται στο σχολείο και να συμμετέχουν ενεργά στο μάθημα επειδή πραγματικά το θέλουν. Αυτό, όμως, δεν μπορεί να γίνει, όχι γιατί είναι ουτοπικό σενάριο γενικά, αλλά γιατί η κατάσταση της παιδείας στην Ελλάδα δεν επιτρέπει να υπάρξει κανένα θετικό αποτέλεσμα με άλλο τρόπο παρά μονάχα με τον καταναγκασμό. Οι στρατιωτικού τύπου παρελάσεις, πάντως, αποτελούν φασιστικά κατάλοιπα και δεν ωφελούν κανένα. Υπάρχουν πολλοί και καλύτεροι τρόποι για να θυμόμαστε και να τιμάμε την ιστορία μας. Daniel, εν ξέρω αν όντως έχουμε ξεφύγει από τον κομπλεξισμό - επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω - αλλά σίγουρα τις παρελάσεις δεν τις χρειαζόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:16:52 πμ »
Αυτές είναι πρακτικές άλλων εποχών και λαών που ψάχνονται να αυτο-τονώσουν το εθνικό τους φρόνημα..


daniel, γνωρίζεις φαντάζομαι ότι μαθητηκές παρελάσεις γίνονται και στην Γαλλία και στην Αγγλία και σε άλλες χώρες. Θεωρείς αυτές τις χώρες τριτοκοσμικές;
Να μην πω πως εκεί φορούν και στολή στο σχολείο. ;D
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:19:39 πμ »
χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο των παραπανω διευθυντων θα ηθελα να ρωτησω...μηπως πρεπει να καταργησουμε καθετι το υποχρεωτικο στον εκπαιδευτικο χωρο;γιατι η εκπαιδευση μας να ειναι υποχρεωτικη;γιατι να υποχρεωνεται ενας μαθητης προκειμενου π.χ να δωσει πανελληνιες να ερχεται στο σχολειο;ας προτεινουμε οσοι μαθητες θελουν ας ερχονται στο σχολειο(οπως συμβαινει στο τελος της χρονιας για την Γ' λυκειου που ολοι την κοπανανε με τα ψευτικα δικαιολογητικα απουσιων) .οσοι δεν θελουν ας μορφωθουν με οποιον τροπο θελουν...ας πηγαινουν στα φροντιστηρια...ας κανουν ιδιαιτερα..γιατι να υπαρχει ο μπαμπουλας των απουσιων; θες κυριε να παρακολουθησεις μαθημα;...ευχαριστως..δεν θες;δικη σου επιλογη..γιατι ο μαθητης να υποχρεωνεται να ερχεται με το ζορι; και αυτο το ζορι δεν δειχνει φασιστικη νοοτροπια;..το προαιρετικο σχολειο(σε ολες τις βαθμιδες) δεν θα ηταν σιγουρα πιο δημοκρατικο;

Το σχολείο έγινε υποχρεωτικό γιατί πολλοί γονείς δεν στέλναν τα παιδιά τους στο σχολείο για να πάνε στη δουλειά.

Για το άλλο θέμα με της εξετάσεις συμφωνώ.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 02:16:30 πμ »
χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο των παραπανω διευθυντων θα ηθελα να ρωτησω...μηπως πρεπει να καταργησουμε καθετι το υποχρεωτικο στον εκπαιδευτικο χωρο;γιατι η εκπαιδευση μας να ειναι υποχρεωτικη;γιατι να υποχρεωνεται ενας μαθητης προκειμενου π.χ να δωσει πανελληνιες να ερχεται στο σχολειο;ας προτεινουμε οσοι μαθητες θελουν ας ερχονται στο σχολειο(οπως συμβαινει στο τελος της χρονιας για την Γ' λυκειου που ολοι την κοπανανε με τα ψευτικα δικαιολογητικα απουσιων) .οσοι δεν θελουν ας μορφωθουν με οποιον τροπο θελουν...ας πηγαινουν στα φροντιστηρια...ας κανουν ιδιαιτερα..γιατι να υπαρχει ο μπαμπουλας των απουσιων; θες κυριε να παρακολουθησεις μαθημα;...ευχαριστως..δεν θες;δικη σου επιλογη..γιατι ο μαθητης να υποχρεωνεται να ερχεται με το ζορι; και αυτο το ζορι δεν δειχνει φασιστικη νοοτροπια;..το προαιρετικο σχολειο(σε ολες τις βαθμιδες) δεν θα ηταν σιγουρα πιο δημοκρατικο;

Τηλέμαχε τι σχέση έχει αυτό που λες με τις μαθητικές παρελάσεις;..Αυτό που αναφέρεις εδώ κατά τη γνώμη μου ανήκει σε άλλο-ενδιαφέρον-θέμα..Το ερώτημα είναι "έχουν θέση οι μαθητικές παρελάσεις στο Ελληνικό σχολείο του 2007;"

Παράθεση
Daniel, εν ξέρω αν όντως έχουμε ξεφύγει από τον κομπλεξισμό - επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω - αλλά σίγουρα τις παρελάσεις δεν τις χρειαζόμαστε.

echronea δεν είπα ξεφύγαμε, είπα ότι ξεφεύγουμε (δεν έχουμε τόσο πια,όσο στο παρελθόν)..  ;)

Παράθεση
daniel, γνωρίζεις φαντάζομαι ότι μαθητηκές παρελάσεις γίνονται και στην Γαλλία και στην Αγγλία και σε άλλες χώρες. Θεωρείς αυτές τις χώρες τριτοκοσμικές;
Να μην πω πως εκεί φορούν και στολή στο σχολείο.

Νίνα όχι, δεν γνωρίζω ότι γίνονται μαθητικές παρελάσεις στη Γαλλία και στην Αγγλία και αν γίνονταν πάντα ή τώρα τελευταία (πράγμα που έχει σημασία να ξέρουμε)..Να σου πω και την αλήθεια μου δεν πίστευα,-ω πως γίνονται..
Ενημέρωσε με όσο πιο ακριβή στοιχεία σχετικώς..
Όσο για τις στολές που λες, είναι γνωστό ότι τα αγγλοσαξονικού τύπου σχολεία έχουν περάσει στην ιστορία ως τα πλεον αντιπαιδαγωγικά σχολεία ever!!   >:(  Τι να λέμε τώρα;;  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2007, 03:22:10 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 10:11:10 πμ »
Αυτό που βλέπω εγώ με αφορμή αυτό το θέμα, αλλά και το πρόσφατο με το βιβλίο της Ιστορίας της ΣΤ' Δημοτικού, είναι μία προσπάθεια από συγκεκριμένους χώρους να αλλάξουμε την ιστορία μας, να την ξεχάσουμε, να την ομαλοποιήσουμε, να την κάνουμε ουδέτερη χωρίς αιχμές και θριάμβους, μία με την ιστορία της Ευρώπης και του Κόσμου. Όπως συμβαίνει δηλαδή με την παγκοσμιοποίηση της αγοράς, να συμβεί με την ιστορία, τον πολιτισμό, την γλώσσα. Να μην ξεχωρίζει κανένας λαός, όλοι το ίδιο.
Έτσι μαθαίνουμε στα παιδιά και μετά παραπονιόμαστε που δεν ξέρουν τι γιορτάζουμε την 28η Οκτωβρίου, την 25η Μαρτίου, κτλ. Και βγαίνουμε, υποκριτικά, στα κανάλια και ρωτάμε τι φταίει.
Ας καταργηθούν οι παρελάσεις, να καταργηθούν οι προσευχές, να καταργηθεί στη συνέχεια ο εθνικός ύμνος, η ελληνική γλώσσα, κτλ, κτλ. Καλά πάμε...  :(

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 11:18:41 πμ »
ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΙΓΚΕΡ
Ο Ελληνικός λαός είναι ατίθασος και γι'αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτιστικές του ρίζες... Να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα... ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των Η.Π.Α.

ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ
Αν δεν υπήρχε η ανδρεία και η γενναιοψυχία των Ελλήνων, δεν γνωρίζουμε ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα του Β' Παγκοσμίου πολέμου.
Μέχρι τωρα λέγαμε πως οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες. Από 'δω και στο εξής θα λέμε πως οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.

ΡΕΝΕ ΠΟΟΥΞ Γάλλος δημοσιογράφος
Ο πολιτισμός μας περνάει σήμερα κρίση.... κρίση φαινομενικά οικονομική αλλά πρωτίστως κρίση πνευματική, κρίση πολιτισμού. Δεν έχω να προτείνω άλλη θεραπεία απο την επιστροφή στην Ελλάδα.

ΡΟΖΕ ΓΚΑΡΩΝΤΥ Φιλόσοφος-συγγραφεύς
Αυτό που χρειάζεται η Δύση σήμερα, είναι να ξαναγυρίση στην αρχαία Ελληνική Γραμματεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2007, 11:29:25 πμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 11:52:09 πμ »
Αυτό που βλέπω εγώ με αφορμή αυτό το θέμα, αλλά και το πρόσφατο με το βιβλίο της Ιστορίας της ΣΤ' Δημοτικού, είναι μία προσπάθεια από συγκεκριμένους χώρους να αλλάξουμε την ιστορία μας, να την ξεχάσουμε, να την ομαλοποιήσουμε, να την κάνουμε ουδέτερη χωρίς αιχμές και θριάμβους, μία με την ιστορία της Ευρώπης και του Κόσμου. Όπως συμβαίνει δηλαδή με την παγκοσμιοποίηση της αγοράς, να συμβεί με την ιστορία, τον πολιτισμό, την γλώσσα. Να μην ξεχωρίζει κανένας λαός, όλοι το ίδιο.
Έτσι μαθαίνουμε στα παιδιά και μετά παραπονιόμαστε που δεν ξέρουν τι γιορτάζουμε την 28η Οκτωβρίου, την 25η Μαρτίου, κτλ. Και βγαίνουμε, υποκριτικά, στα κανάλια και ρωτάμε τι φταίει.
Ας καταργηθούν οι παρελάσεις, να καταργηθούν οι προσευχές, να καταργηθεί στη συνέχεια ο εθνικός ύμνος, η ελληνική γλώσσα, κτλ, κτλ. Καλά πάμε...  :(

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 11:56:19 πμ »
Αυτή η ισοπέδωση από πού προκύπτει; Όχι να μην τα καταργήσουμε όλα, να καταργήσουμε τα άχρηστα κατάλοιπα και όσα δεν οφελούν κανέναν.
Να αντικατασταθούν οι μαθητικές παρελάσεις από εκθέσεις φωτογραφίας, προβολές ταινιών, εκδηλώσεις (θεατρικές ή άλλες) κλπ...
Οι μαθητές δεν είναι άβουλα ομοιόμορφα πλάσματα που πρέπει να μαθαίνουν να μπαίνουν στη σειρά και να παρελαύνουν σαν στρατιωτάκια πιόνια. Οι μαθητές είναι άνθρωποι ξεχωριστοί, μοναδικοί που θα πρέπει να τους καλλιεργούμε την κριτική, το πνεύμα μέσα από διαδικασίες δημιουργικές, παραγωγικές, παιδαγωγικές!
Να γίνονται μόνο στρατιωτικές παρελάσεις και όχι μαθητικές. Οι λόγοι είναι αυτονόητοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2007, 11:58:59 πμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:31:38 μμ »
ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΙΓΚΕΡ
Ο Ελληνικός λαός είναι ατίθασος και γι'αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτιστικές του ρίζες... Να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα... ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των Η.Π.Α.

Η δήλωση αυτή είναι πλαστή. Περισσότερα:
http://www.iospress.gr/ios2001/ios20010401b.htm

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.