*

Ψηφοφορία

να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;

ναι
129 (44.2%)
οχι
144 (49.3%)
αδιαφορο
19 (6.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 289

Αποστολέας Θέμα: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;  (Αναγνώστηκε 37240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 12:40:09 μμ »
Τέλος Nina_P, όσο κι αν η κυρία Ρεπούση δεν έγραψε Ιστορία, δεν θα μπορούσα ποτέ να συμφωνήσω με την εξαπλούστευση που κάνεις λέγοντας να είμαστε "παρελθοντολάγνοι". Η Ιστορία δεν μπορεί να διδάξει τίποτα απολύτως αν δεν ξέρεις να τη "διαβάζεις" και αν δεν την χρησιμοποιείς ως εργαλείο και μέσο για να κοιτάς το τώρα και το αύριο χωρίς προκαταλήψεις και τρόμο για το καινούργιο.
Παράθεση
Μα Mat ακριβώς αυτό δεν είπα. Επειδή κάποιοι συνάδελφοι  είπαν εν ολίγης πως δεν πρέπει να βλέπουμε το παρελθόν ότι μόνο μέλλον υπάρχει κλπ και εγώ δεν συμφωνούσα σε αυτό. Το παρελθοντολάγνοι το είπα για να μην συσχετισθώ με αυτό. Δεν είμαι κανένα φανατισμένο άτομο με το παρελθόν . Τα στοιχεία βλέπω την ιστορία αναλύω για τον εαυτό μου. Απλά επειδή είμαι Πόντια και οι προπάτορές μου είχαν να μου πουν πολλά γνωρίζω και πράγματα "εκτός διδακτικής ύλης". Και άραγε οι ζωντανές μαρτυρίες δεν είναι και οι σημαντικότερες; Και φυσικά  συμφωνώ για ότι είπες για την Ιστορία. Δεν έχω αντίθετη γνώμη σε αυτό. :-*
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:20:20 »

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 12:58:26 μμ »
Ζήτω η 28η Οκτωβρίου 1940! Μην ξεχάσετε  να βάλετε τη σημαία στο μπαλκόνι!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 01:04:07 μμ »
Βλέπω ότι το θέμα των μαθητικών παρελάσεων έδωσε αφορμή σε πολλούς "φιλελεύθερους-αντιεξουσιαστές" να προβάλουν τις γνώσεις τους  πάνω σε αντιεξουσιαστικά μοντέλα σχολείων στα οποία δεν θα μπορούσαν οι ίδιοι να λειτουργήσουν και τα οποία γνωρίζουμε που κατέληξαν. Από την άλλη μεριά βέβαια δόθηκε οι ευκαιρία σε άλλους να ταυτίσουν τις μαθητικές παρελάσεις με την γνώση της ιστορίας και την προβολή της στις γείτονες χώρες. Δεν νομίζω ότι έχει ισχύ καμία από τις δύο πλευρές γιατί ούτε με τις παρελάσεις τα παιδιά θα αγαπήσουν την πατρίδα τους ουτε όμως θα υιοθετήσουν φασιστικά φρονήματα!Αντίθετα κάθε φορά που προσπαθεί κάποιος να απαγορεύσει κάτι που δεν βλάπτει τους άλλους τότε νομίζω ότι ασπάζεται φασιστικά ιδεώδη!Ζούμε σε δημοκρατικό κράτος.......νομίζω :D
Θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις αμέσως ή τουλάχιστον να διορθώσεις αυτό που γράφεις.  >:(
Και επιτέλους κανείς μας δεν μίλησε για απαγόρευση και επειδή ακριβώς μας λες ότι ζούμε σε δημοκρατικό κράτος είμαστε ελεύθεροι ' να εκφράσουμε την άποψή μας. (Ελπίζοντας πως ξέρεις τι σημαίνει η λέξη Δημοκρατία οεεοοο...)
Και αφού τόσο σας κόπτει η διατήρηση του εθνικού φρονήματος κι όχι της ιστορικής μνήμης ας διαμαρτυρηθείτε λιγάκι για το χάλι πχ αυτή τη στιγμή του προγράμματος που παρουσιάζουν τα κανάλια (πλην της κρατικής TV) προβάλλοντας την Θωδη να τραγουδά: “θα μας τρελάνουν οι 300 της βουλής”, τον Μικρούτσικο να τρώει αρνάκι και να δηλώνει ευθαρσώς  πως μετέτρεψε την εθνική γιορτή σε τσιμπούσι κι άλλες τόσες αηδίες που σε τίποτα δεν έχουν να κάνουν ούτε με την ιστορική, ούτε με την εθνική μνήμη.
Κατα τ' αλλά η παρέλαση έγινε όπως κάθε χρόνο και μπορείται να είστε εθνικά υπερήφανοι (λές και ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος αφορούσε μόνο τους έλληνες).
Α.... και μη ξεχάσετε να νουθετήσετε όλα εκείνα τα παλιόπαιδα που θέλουν να υιοθετήσουν νέους τρόπους υπενθύμισης των σημαντικότερων ιστορικών γεγονότων για όλη την ανθρωπότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2007, 01:21:12 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 01:35:24 μμ »
Βλέπω ότι το θέμα των μαθητικών παρελάσεων έδωσε αφορμή σε πολλούς "φιλελεύθερους-αντιεξουσιαστές" να προβάλουν τις γνώσεις τους  πάνω σε αντιεξουσιαστικά μοντέλα σχολείων στα οποία δεν θα μπορούσαν οι ίδιοι να λειτουργήσουν και τα οποία γνωρίζουμε που κατέληξαν. Από την άλλη μεριά βέβαια δόθηκε οι ευκαιρία σε άλλους να ταυτίσουν τις μαθητικές παρελάσεις με την γνώση της ιστορίας και την προβολή της στις γείτονες χώρες. Δεν νομίζω ότι έχει ισχύ καμία από τις δύο πλευρές γιατί ούτε με τις παρελάσεις τα παιδιά θα αγαπήσουν την πατρίδα τους ουτε όμως θα υιοθετήσουν φασιστικά φρονήματα!Αντίθετα κάθε φορά που προσπαθεί κάποιος να απαγορεύσει κάτι που δεν βλάπτει τους άλλους τότε νομίζω ότι ασπάζεται φασιστικά ιδεώδη!Ζούμε σε δημοκρατικό κράτος.......νομίζω :D
Θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις αμέσως ή τουλάχιστον να διορθώσεις αυτό που γράφεις.  >:(
Και επιτέλους κανείς μας δεν μίλησε για απαγόρευση και επειδή ακριβώς μας λες ότι ζούμε σε δημοκρατικό κράτος είμαστε ελεύθεροι ' να εκφράσουμε την άποψή μας. (Ελπίζοντας πως ξέρεις τι σημαίνει η λέξη Δημοκρατία οεεοοο...)
Και αφού τόσο σας κόπτει η διατήρηση του εθνικού φρονήματος κι όχι της ιστορικής μνήμης ας διαμαρτυρηθείτε λιγάκι για το χάλι πχ αυτή τη στιγμή του προγράμματος που παρουσιάζουν τα κανάλια (πλην της κρατικής TV) προβάλλοντας την Θωδη να τραγουδά: “θα μας τρελάνουν οι 300 της βουλής”, τον Μικρούτσικο να τρώει αρνάκι και να δηλώνει ευθαρσώς  πως μετέτρεψε την εθνική γιορτή σε τσιμπούσι κι άλλες τόσες αηδίες που σε τίποτα δεν έχουν να κάνουν ούτε με την ιστορική, ούτε με την εθνική μνήμη.
Κατα τ' αλλά η παρέλαση έγινε όπως κάθε χρόνο και μπορείται να είστε εθνικά υπερήφανοι (λές και ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος αφορούσε μόνο τους έλληνες).
Α.... και μη ξεχάσετε να νουθετήσετε όλα εκείνα τα παλιόπαιδα που θέλουν να υιοθετήσουν νέους τρόπους υπενθύμισης των σημαντικότερων ιστορικών γεγονότων για όλη την ανθρωπότητα.
Βλέπω ότι όποιος έχει τη μύγα.......Λες να έγραψα το μήνυμα για να το ανακαλέσω;Δεν νομίζω!Όσο για το νόημα της δημοκρατίας δεν είμαι από αυτούς που θέλουν να κάνουν μάθημα σε κανένα!Αλλά και εσύ να διαβάζεις πιο προσεκτικά ένα μήνυμα όταν θέλεις να κάνεις παράθεση σε αυτό γιατί δείχνεις ότι δεν κατάλαβες τίποτα από όσα έγραψα αν και δεν νομίζω ότι ήταν ακατανόητα. Α! βλέπω όμως ότι παρακολουθείς πολύ τηλεόραση! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:20:20 »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 02:34:57 μμ »
Η επιτροπή της συγγραφής των σχολικών εγχειριδίων της νεοελληνικής γλώσσας έκρινε ότι ο Εθνικός Ύμνος  δε συνάδει προς το νέο πνεύμα της Ελληνικής Παιδείας και πρέπει να αφαιρεθεί από τα σχολικά εγχειρίδια. Τον αφαίρεσε ήδη; Δεν ξέρω. Μάλιστα το 2007 ανακηρύχτηκε και "έτος Σολωμού" (ειρωνία). Δεν είμαστε καλά λέω εγώ. Μέχρι και τον εθνικό ύμνο; Και τι θα μείνει τελικά; Η eurovision, τα reality και τα serials; Ωραία παιδεία...

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 02:42:47 μμ »
Αλλά δύσκολο να καταργηθεί ο Εθνικός Ύμνος γιατί τι θα ακούγεται στους αγώνες όταν κερδίζουμε; Αλλιώς...  :-[

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 04:01:55 μμ »
Απ'ότι βλέπω υπάρχουν κάποιοι απο αυτούς που είναι υπέρ των παρελάσεων,που νομίζουν ότι είναι πιο Ελληναράδες από εμάς που υποστηρίζουμε την κατάργηση των παρελάσεων.Εγώ πάντως ξέρω ότι διαχρονικά έχει αποδειχθεί ότι όσοι το παίζουν Ελληναράδες και αμολάνε σθεναρά εθνικοπατριωτικές κορώνες,συναγωνιζόμενοι ποιος είναι πιο πατριώτης,αυτοί συνήθως είναι οι χ...δες σε περιόδους κρίσεων.Πολλές φορές μάλιστα οι δήθεν πατριώτες γίνονται οι μεγαλύτεροι ρουφιάνοι.
   Μια άλλη μπαρούφα που έχει ειπωθεί είναι ότι αν καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις,θα χάσουμε την ελληνική μας ταυτότητα και δεν ξέρω και γω τι άλλο.Το ελληνικό πνεύμα ζει μέσα μας,δεν θα χαθεί αν καταργηθούν οι παρελάσεις.Ας αφήσουμε αυτές τις φοβικές ιδέες περί συνομωσιών ολόκληρου του κόσμου για την καταστροφή του ελληνικού γένους.Αφήστε τα αυτά για τον Λιακόπουλο.gr και τον Βελόπουλο.Οι φοβικές αυτές ιδέες το μόνο που κάνουν είναι να γεννούν το μίσος,τον ρατσισμό και την ξενοφοβία >:(
  Τέλος θα έλεγα στον suomaf ότι δεν χρειάζεται να μας πει σε ποια χώρα γεννηθήκαμε,ούτε τον χρειαζόμαστε να μας διδάξει ιστορία.
  Οι παρελάσεις suomaf,που για σένα είναι μια υγιής έκφραση αγνού πατριωτισμού,για κάποιον άλλο μπορεί να είναι αρρωστημένη έκφραση εθνικισμού.
     ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ.ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΛΗΘΙΝΗ,ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ.ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΕΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 06:02:02 μμ »
.ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΕΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!
Παράθεση

Και αυτό δεν είναι φασιστικό; Το ξαναείπα. Ζούμε σε δημοκρατική χώρα και θα έπρεπε όποιος θέλει και το αισθάνεται να κάνει ή να μην κάνει. Και φυσικά δεν αντιλέγω και μάλιστα υποστηρίζω και όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν για εκθέσεις φωτογραφίας ή ότι άλλο θελήσουν να κάνουν οι μαθητές για να τιμήσουν τα γεγονότα, και τα παιδιά έχουν περισσότερη φαντασία από εμάς που μεγαλώνοντας την χάσαμε στην πορεία...
Ο αυταρχισμός του να καταργηθεί ή όχι κάτι είναι δικτατορικός (είτε κόκκινος είτε μαύρος).
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 08:33:00 μμ »
Θα μιλήσω ήρεμα και ταπέινά . Ο θεσμός της παρέλασης ανεξαρτήτως καταβολών αποτελεί την ελάχιστη σωματική ανταπόδοση των μαθητών  μας  σ΄αυτούς που έδωσαν το ίδιο τους το σώμα  και τη ψυχή για να καθόμαστε εδώ και να γράφουμε άνετοι και ωραίοι.Η ιστορική μνήμη δεν υπηρετείται μόνο απο τους"φλογερούς" λόγους ,τις ωραίες και καλλίφωνες χορωδίες αλλά και απο την ίδια την πράξη και η παρέλαση είναι μορφή πράξης. Αλήθεια, είδατε (όσοι θέλουν να δουν) την υπερηφάνεια  και τη χαρά στα πρόσωπα των μαθητών μας ή τον εξαναγκασμό και τη αθυμία τους.Μήπως δεν είδαμε όλοι μας και τους χιλιάδες γονείς ,συγγενείς και φίλους τους να κατακλύζουν τους χώρους των παρελάσεων ; Είμαστε σίγουροι οτι και αυτοί προσέρχονται καταναγκαστικά επειδή έτσι θα "σβηστούν"  οι 7 απουσίες των βλασταριών τους; Αλήθεια οι Αλβανοί μετανάστες που  πολλοί εξ ημών είδαν ,τι έκαναν στην παρέλαση; Αυτό μπορεί να μας δώσει μια απάντηση περί ιστορίας ; Κάτι ακόμα περι εξαναγκασμού .Στο σχολείο μου(ένα απο τα πιο "δύσκολα" για τους άλλους ΤΕΕ) έκανα μια βόλτα στις τάξεις  για να συγκεντρώσω εθελοντές για τη σχολική εορτή και ουτε ένας δε μίλησε περι απουσιών.Εκτός απο την αθρόα συμμετοχή τους ,οι ίδιοι " μίλησαν" τη μέρα της εθνικής μας εορτής με τη φωνή τους  και τη ψυχή τους. Εγώ, τα περί εξαναγκασμού τα μεταφράζω ως εξής: είμαστε πολύ "λίγοι" ως εκπαιδευτικοί κύριοι, αν δε μπορούμε να ξυπνήσουμε το φρόνημα στα παιδιά,να δακρύσουν στο άκουσμα του εθνικού ύμνου ή στην έπαρση της σημαίας ή στο άκουσμα της τελευταίας εκπομπής του ραδιοφωνικού σταθμού Αθηνών.Είμαστε "λίγοι" και, για να τελειώνουμε  με πράγματα που μας "ταλαιπωρούν" ας τα κόψουμε σιγα-σιγά.Είμαστε "λίγοι" γιατί ο καθένας μας κοιτάει τη ζωούλα του,την ευκολία του, το μισθό του(καλά όλα αυτά) και ξεχνάει τη "φλόγα" που χε όταν πρωτοδιορίστηκε , ούτε βλέπει στα μάτια των μαθητών του τους αυριανούς Έλληνες που εκτός των γνωστικών εφοδίων που θα τους παράσχει θα πρέπει να τους πει και απο ποιούς κατάγονται.......Αν μιλήσουμε στη ψυχή τους αυτές οι συζητήσεις  θα είναι περιττές .Αλήθεια, πότε ως εκπαιδευτικοί εκφράσαμε συναισθήματα εντός τάξεως,έστω και λεκτικά ; Πότε ξεφύγαμε απο το μάθημα για να πούμε αυτά για τα οποία "διψάνε" ενώ εμείς  είμασταν τόσο "στεγνοί" και "ρηχοί".Ολα τα παραπάνω εγράφησαν για προβληματισμό, κυρίως ημών, των εκπαιδευτικών, γιατί απο μας πηγάζει το θέμα και απο μας θα πάρει τη λύση του.Η "μάχη" δε δίνεται πλέον στα βουνά της Πίνδου, αλλά στις αίθουσες των σχολείων  μας.Ας "πολεμήσουμε" γενναία λοιπόν και αντάξια των πατέρων μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2007, 08:41:37 μμ από imak »

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 09:10:30 μμ »
.ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΕΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!
Παράθεση

Και αυτό δεν είναι φασιστικό; Το ξαναείπα. Ζούμε σε δημοκρατική χώρα και θα έπρεπε όποιος θέλει και το αισθάνεται να κάνει ή να μην κάνει. Και φυσικά δεν αντιλέγω και μάλιστα υποστηρίζω και όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν για εκθέσεις φωτογραφίας ή ότι άλλο θελήσουν να κάνουν οι μαθητές για να τιμήσουν τα γεγονότα, και τα παιδιά έχουν περισσότερη φαντασία από εμάς που μεγαλώνοντας την χάσαμε στην πορεία...
Ο αυταρχισμός του να καταργηθεί ή όχι κάτι είναι δικτατορικός (είτε κόκκινος είτε μαύρος).

Φασισμός Νίνα θα ήταν να κατέβω στο δρόμο και να πλακώσω στο ξύλο όποιον παρελάυνει.Επειδή όπως λες ζούμε σε δημοκρατική χώρα,είμαι ελεύθερος να εκφράσω την άποψή μου,η οποία είναι κατάργηση των μαθητικών παρελάσεων,η οποία φυσικά θα προέλθει μέσα απο το διάλογο.Οπότε τα υπονοούμενα για φασιστικές πρακτικές να τα πεις σε κανέναν άλλο,όχι σε μένα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 09:19:12 μμ »
Κανένα υπονοούμενο. Μόνο όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Δεν κρίνω κανέναν. Δεν είναι δική μου δουλειά να κρίνω. Ο καθένας κρίνει τον εαυτό του. Αυτό είναι ένα απο τα πιστεύω μου. Αν έχεις διαβάσει άλλα μου μηνύματα θα έχεις καταλάβει ότι ποτέ δεν επιτίθεμαι σε κανέναν και δεν κρίνω κανέναν. Γιατί έχω ζήση την "δικτατορία" (ίσως πρέπει να βάζουμε εισαγωγικά προς αποφυγήν παρεξηγήσεων), του φόρα εκείνο, υποχρεώνεσαι να κάνεις αυτό.

Χαλαρώστε λίγο παιδιά. Συζήτηση κάνουμε, άποψη έχουμε όλοι. (Ο σύντροφός μου δε μου είπε το εξής καταπληκτικό "Τι μπλέκεσαι"; :-*
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 09:27:12 μμ »
Θα μιλήσω ήρεμα και ταπέινά . Ο θεσμός της παρέλασης ανεξαρτήτως καταβολών αποτελεί την ελάχιστη σωματική ανταπόδοση των μαθητών  μας  σ΄αυτούς που έδωσαν το ίδιο τους το σώμα  και τη ψυχή για να καθόμαστε εδώ και να γράφουμε άνετοι και ωραίοι.Η ιστορική μνήμη δεν υπηρετείται μόνο απο τους"φλογερούς" λόγους ,τις ωραίες και καλλίφωνες χορωδίες αλλά και απο την ίδια την πράξη και η παρέλαση είναι μορφή πράξης. Αλήθεια, είδατε (όσοι θέλουν να δουν) την υπερηφάνεια  και τη χαρά στα πρόσωπα των μαθητών μας ή τον εξαναγκασμό και τη αθυμία τους.Μήπως δεν είδαμε όλοι μας και τους χιλιάδες γονείς ,συγγενείς και φίλους τους να κατακλύζουν τους χώρους των παρελάσεων ; Είμαστε σίγουροι οτι και αυτοί προσέρχονται καταναγκαστικά επειδή έτσι θα "σβηστούν"  οι 7 απουσίες των βλασταριών τους; Αλήθεια οι Αλβανοί μετανάστες που  πολλοί εξ ημών είδαν ,τι έκαναν στην παρέλαση; Αυτό μπορεί να μας δώσει μια απάντηση περί ιστορίας ; Κάτι ακόμα περι εξαναγκασμού .Στο σχολείο μου(ένα απο τα πιο "δύσκολα" για τους άλλους ΤΕΕ) έκανα μια βόλτα στις τάξεις  για να συγκεντρώσω εθελοντές για τη σχολική εορτή και ουτε ένας δε μίλησε περι απουσιών.Εκτός απο την αθρόα συμμετοχή τους ,οι ίδιοι " μίλησαν" τη μέρα της εθνικής μας εορτής με τη φωνή τους  και τη ψυχή τους. Εγώ, τα περί εξαναγκασμού τα μεταφράζω ως εξής: είμαστε πολύ "λίγοι" ως εκπαιδευτικοί κύριοι, αν δε μπορούμε να ξυπνήσουμε το φρόνημα στα παιδιά,να δακρύσουν στο άκουσμα του εθνικού ύμνου ή στην έπαρση της σημαίας ή στο άκουσμα της τελευταίας εκπομπής του ραδιοφωνικού σταθμού Αθηνών.Είμαστε "λίγοι" και, για να τελειώνουμε  με πράγματα που μας "ταλαιπωρούν" ας τα κόψουμε σιγα-σιγά.Είμαστε "λίγοι" γιατί ο καθένας μας κοιτάει τη ζωούλα του,την ευκολία του, το μισθό του(καλά όλα αυτά) και ξεχνάει τη "φλόγα" που χε όταν πρωτοδιορίστηκε , ούτε βλέπει στα μάτια των μαθητών του τους αυριανούς Έλληνες που εκτός των γνωστικών εφοδίων που θα τους παράσχει θα πρέπει να τους πει και απο ποιούς κατάγονται.......Αν μιλήσουμε στη ψυχή τους αυτές οι συζητήσεις  θα είναι περιττές .Αλήθεια, πότε ως εκπαιδευτικοί εκφράσαμε συναισθήματα εντός τάξεως,έστω και λεκτικά ; Πότε ξεφύγαμε απο το μάθημα για να πούμε αυτά για τα οποία "διψάνε" ενώ εμείς  είμασταν τόσο "στεγνοί" και "ρηχοί".Ολα τα παραπάνω εγράφησαν για προβληματισμό, κυρίως ημών, των εκπαιδευτικών, γιατί απο μας πηγάζει το θέμα και απο μας θα πάρει τη λύση του.Η "μάχη" δε δίνεται πλέον στα βουνά της Πίνδου, αλλά στις αίθουσες των σχολείων  μας.Ας "πολεμήσουμε" γενναία λοιπόν και αντάξια των πατέρων μας.
Ισχυρίζεσαι imak ότι προτιμάς τα έργα από τα λόγια,αν και το κείμενό σου,το οποίο είναι τεράστιο,άλλα δείχνει...Τώρα το ποιος είναι πραγματικά αντάξιος των πατέρων μας δεν θα κριθεί με το αν θα κάνουν καλά το βήμα οι μαθητές ή αν θα κλάψουν από συγκίνηση οι γονείς τους.Οι πραγματικοί ήρωες φανερώνονται σε περιόδους κρίσεων,όπως ήταν αυτοί που πολέμησαν το 40.Εγώ αυτούς τους τιμώ και θα τους τιμώ ξέροντας τι έκαναν και έχοντάς το στη σκέψη μου και γι'αυτό δεν χρειάζομαι καμία μαθητική παρέλαση.Αν οι μαθητές συμμετέχουν στην παρέλαση,αλλά δεν γνωρίζουν και δεν κατανοούν τι έγινε το 1940,τότε βράστα.

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 09:33:04 μμ »
Κανένα υπονοούμενο. Μόνο όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Δεν κρίνω κανέναν. Δεν είναι δική μου δουλειά να κρίνω. Ο καθένας κρίνει τον εαυτό του. Αυτό είναι ένα απο τα πιστεύω μου. Αν έχεις διαβάσει άλλα μου μηνύματα θα έχεις καταλάβει ότι ποτέ δεν επιτίθεμαι σε κανέναν και δεν κρίνω κανέναν. Γιατί έχω ζήση την "δικτατορία" (ίσως πρέπει να βάζουμε εισαγωγικά προς αποφυγήν παρεξηγήσεων), του φόρα εκείνο, υποχρεώνεσαι να κάνεις αυτό.

Χαλαρώστε λίγο παιδιά. Συζήτηση κάνουμε, άποψη έχουμε όλοι. (Ο σύντροφός μου δε μου είπε το εξής καταπληκτικό "Τι μπλέκεσαι"; :-*

Παραθέτεις κάτι που έχω πει,λες ότι είναι φασιστικό και μου λες κι από πάνω ότι μυγιάζομαι!Κοίτα να χαλαρώσεις εσύ καλύτερα,εγώ μια χαρά είμαι...

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 09:45:43 μμ »
Kublai Han ,  ναι ,τα λόγια μου είναι πραγματικά πολλά για εδώ, πολύ λίγα  όμως για το θέμα .Πάλι όμως δε συνέλαβες το νόημα των γραφομένων μου που δεν είναι τόσο τό βήμα όσο η συμμετοχή και το "ξύπνημα" των   κοιμισμένων και βολεμένων συνειδήσεων μας. Καταλαβαίνω απο τα γραφόμενά σου οτι συμφωνείς  με τις παρελάσεις αρκεί οι μαθητές να γνωρίζουν .Κατά συνέπεια ευθυνόμαστε σε μεγάλο βαθμό εσύ ,εγώ και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί που τους κρατάμε στον μεγάλο "ύπνο" Τα πράγματα για μένα είναι ξεκάθαρα και διλήμματα δε χωρούν. Φτάνει που με "γεμίζει" η αγάπη  και η αναγνώριση των  μαθητών μου. Και σχετικά με τον ηρωϊσμό: δε διαφωνώ αλλά τώρα οι ήρωες  είμαστε εμείς, οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουμε ένα, ξεκάθαρο εχθρό ,αλλά μυριάδες που πρέπει να ξεριζώσουμε απο τις μαθητικές συνειδήσεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.