*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη και Ενισχυτική  (Αναγνώστηκε 1518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eirini_Tapata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αγαπάω το να κάνω μάθημα...
    • Προφίλ
Πρόσθετη και Ενισχυτική
« στις: Οκτώβριος 29, 2007, 04:34:01 μμ »
Μου ηρθε η πληροφορια οτι καποιος μπορει να παρει 10 ωρες στην Π.Δ.Σ και 10 ωρες στην ενισχυτικη(γυμνασιο) και να αναγνωριστουν και οι 20?Ισχυει κατι τετοιο?και αν ισχυει πως μπορει να γινει?Σημερα ρωτησα στη δευτεροβαθμια και μου ειπαν οτι στην ενισχυτικη καλουν απο το πινακα ωρομισθιων αν και συνηθως ή δεν γινεται η ενισχυτικη ή αν γινεται καλύπτουν ωρες οι μονιμοι.Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη και Ενισχυτική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:23 »

Αποσυνδεδεμένος Vasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση?!?! Την διδασκαλία ναι...
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη και Ενισχυτική
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 06:49:49 μμ »
Βεβαίως και γίνεται. Για την ενισχυτική σε επιλέγουν από τον πίνακα των ωρομισθίων και για την πρόσθετη από το "ξεχωριστό", "μοναδικό" και "αδιάβλητο" σύστημα που ακολουθεί κάθε δευτεροβάθμια. Οι προϋπηρεσίες σου πάντως μετράνε ανεξάρτητα η μια από την άλλη και αθροίζονται για τον πίνακα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη και Ενισχυτική
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 06:58:38 μμ »
Οι προϋπηρεσίες σου πάντως μετράνε ανεξάρτητα η μια από την άλλη και αθροίζονται για τον πίνακα κλπ.

Από φέτος, όπως έχει γραφτεί επανειλημμένα (π.χ. εδώ), μάλλον δεν ισχύει αυτό, γιατί υπάρχει απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου (αναφέρεται στην εγκύκλιο αναπληρωτών-ωρομισθίων). Μπορεί, δηλαδή, κάποιος να είναι και ωρομίσθιος στο κανονικό πρόγραμμα (ή στην ενισχυτική του Γυμνασίου) και στην ΠΔΣ και να έχει μέχρι 21 ώρες, αλλά θα πάρει μόρια μόνο για τις 11.

aeee

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσθετη και Ενισχυτική
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 10:26:43 μμ »
παιδια ρώτησα σήμερα και μου είπαν ότι ζητάνε έγγραφες διευκρινήσεις για το ζήτημα από το υπουργείο. περιμένουν και εκείνοι να δουν τι θα γίνει, εάν μπορούμε δηλαδή και ΠΔΣ και Ωρομίσθιοι. πάντως εμένα πέρσυ που παραδόξως μου είχαν δώσει  ώρες ΠΔΣ μετά όταν με πήραν ωρομίσθιο με ανάγκασαν να υπογραψω παράιτηση η ίδια η δευτεροβάθμια αν και το υπουργείο έλεγε ότι είναι νόμιμο, ενώ κατόπιν έμαθα ότι πολλοί  έιχαν και τα δύο (στην ίδια δευτεροβάθμια). κρίμα είναι να ισχύουν διαφορετικοί νόμοί. η γνώμη μου είναι ότι για άτομα που ταλαιπωρούνται πάνω από 10 χρόνια ας τους δώσουν κανένα μόριο με τη ΠΔΣ και την ωρομισθία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη και Ενισχυτική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:23 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη και Ενισχυτική
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 08:51:17 πμ »
εμένα πέρσυ που παραδόξως μου είχαν δώσει  ώρες ΠΔΣ μετά όταν με πήραν ωρομίσθιο με ανάγκασαν να υπογραψω παράιτηση η ίδια η δευτεροβάθμια αν και το υπουργείο έλεγε ότι είναι νόμιμο, ενώ κατόπιν έμαθα ότι πολλοί  έιχαν και τα δύο (στην ίδια δευτεροβάθμια). κρίμα είναι να ισχύουν διαφορετικοί νόμοί.

Δεν ισχυουν διαφορετικοι νομοι. Αν ηταν νομιμο, κακως σε αναγκασαν να υπογραψεις παραιτηση. Προφανως το εκαναν για να δωσουν τις ωρες ΠΔΣ στο δικο τους βυσμα, αφου λες οτι αλλους δεν τους υποχρεωσαν να υπογραψουν παραιτηση.
Αν δεν ηταν νομιμο, μπορεις να υποβαλεις καταγγελια και τα παρανομα μορια πρεπει να σβηστουν. Απο ποτε ισχυει η αποφαση του ελεγκτικου Συμβουλιου? Απο αυτη φαινεται αν ηταν νομιμο ή οχι.

η γνώμη μου είναι ότι για άτομα που ταλαιπωρούνται πάνω από 10 χρόνια ας τους δώσουν κανένα μόριο με τη ΠΔΣ και την ωρομισθία.

Αν ταλαιπωρουνται πανω απο 10 χρονια, τοτε πρεπει να εχουν ηδη αρκετα μορια απο ΑΣΕΠ και ωρομισθια ωστε να μην κανουν τη διαφορα οι δυο ωρες ΠΔΣ παραπανω. Ακομη και πριν, να παρουν πληρες ωραριο ωρομισθια και ΠΔΣ (δηλ 20-21 ωρες) ηταν απιθανο, εκτος κι αν ειχαν βυσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2007, 08:57:19 πμ από utenar »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.