*

Αποστολέας Θέμα: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?  (Αναγνώστηκε 5249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« στις: Οκτώβριος 29, 2007, 11:19:16 μμ »
Βλεπω εδω
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/egkyklios_enarkshs_pds_2007_08_071025.doc

οτι βγηκε η εγκυκλιος για ΠΔΣ.

Εχω ρωτησει και σε αλλο τοπικ αλλα δεν πηρα απαντηση.

Ειχα κανει κι εγω  τα χαρτια μου για την πδς το καλοκαιρι.

Αυτη ειναι η εγκυκλιος που περιμεναμε οσοι θελαμε να κανουμε ΠΔΣ? Φαινεται ισως χαζη η ερωτηση, αλλα ειμαι αρχαριος, οποτε βοηθηστε με.

Τι πρεπει να κανω εγω τωρα? Τερμα η αναμονη? Τηλεφωνώ στην Β/βαθμια? Ρωτω αν θα μου δωσουν τελικα?

Τι κανω απο δω και περα?

Η' δεν κανω τιποτε και περιμενω να με ειδοποιησουν?

Περιμενω τις απαντησεις σας, δεν ξερω τι πρεπει να κανω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:15 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 11:30:39 μμ »
Εγω κανω τεσσερα χρονια ΠΔΣ και δε με εχουν ειδοποιησει ακομη. Επειδη ομως δεν εχουν ειδοποιησει και καμια γνωστη μου κανω υπομονη. Εσυ επειδη εισαι καινουριος δεν εχεις παρα να κανεις ενα τηλεφωνο στη δευτεροβαθμια σου να δεις σε τι σημειο ειναι. Καλουν? Επειδη δε σε εχουν ξαναπαρει καλο ειναι να το κυνηγησεις λιγο.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 12:19:41 πμ »
Αυτές τις μέρες γίνονται οι κρίσεις για τους διευθυντες των σχολείων. Τη Τετάρτη αναλαμβάνουν οι νέοι διευθυντές και μάλλον από Πέμπτη θα αρχίσουν να καλούν για την ΠΔΣ. Το θέμα όμως είναι ποιους καλούν;
Προσωπικά είναι η πρώτη φορά που έτρεξα και πήγα και σε προϊστάμενους β/θμιας και σε διευθυντές λυκείων. Αν και έχω πάρει πτυχίο από το 1992 είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στη διαδικασία αυτή, γιατί έχω κάποια μόρια από ΑΣΕΠ και ευελπιστώ μήπως με τα μόρια της ΠΔΣ καταφέρω και πάω αναπληρώτρια του χρόνου/παραχρόνου. Ωστόσο όλοι τα μασούσαν "θα δούμε", "εσείς οι φιλόλογοι είστε πολλοί, γίνεται πανικός, δέχομαι πολλές πιέσεις", "δεν αποφασίζω εγώ, δίνω τη λίστα στους μαθητές και διαλέγουν αυτοί" (αν είναι δυνατόν ναι, το άκουσα κι αυτό)!

Θέλω λοιπόν να μου πει, όποιος συνάδερφος γνωρίζει, είναι δυνατόν να είναι τόσο αυθαίρετα τα πράγματα; Σε μια περίπτωση σαν τη δική μου (απόφοιτη τόσο παλιά από το 1992, και δυο φορές επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ) είναι δυνατόν να με παραμερίσουν εντελώς και να μη μου δώσουν ώρες στη ΠΔΣ; Είμαι αποφασισμένη να την κυνηγήσω την υπόθεση, να μην αφήσω να με υποσκελίσουν με κανένα τρόπο, αλλά μπορώ πραγματικά να καταφέρω κάτι ή αν δε θέλουν οι ίδιοι οι υπεύθυνοι θα μείνω απ' έξω;
 Όποιος ξέρει σχετικά ας με βοηθήσει με μια απάντηση, γιατί πραγματικά είμαι σε δύσκολη θέση με την κατάσταση που αντίκρυσα στη Β/θμια  που έκανα τα χαρτιά μου.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 12:30:43 πμ »
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? Πήγαινε να μιλήσεις σε όσους προϊσταμένους μπορείς .Κάνε αισθητή την παρουσία σου, πίεσε όσο μπορείς.Είσαι κι εσύ πολύ παλιά είναι κρίμα..
Αυτό που σου είπε κάποιος Διευθυντής ότι τα ίδια τα παιδιά διαλέγουν, έχει κάποια βάση.Νομίζω πως υπάρχει σxετική νύξη μέσα στην εγκύκλιο..Αν έχεις κάποιους μαθητές σε ιδιαίτερο πες τους να πάνε στο Λυκειάρχη και να ρωτήσουν αν θα τους κάνει πρόσθετη η ... (και ν'αναφέρουν το όνομά σου.) Μπορεί να σου φαίνεται τραβηγμένο όμως παίζει το ρόλο του.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία , κι εγώ που έχω ξαναδουλέψει στην πρόσθετη τρία χρόνια και πάλι έχω άγχος αν θα με πάρουν φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2007, 12:27:20 μμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:15 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 01:07:34 πμ »
tihea σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Θα την κυνηγήσω την υπόθεση όσο μπορώ, από την απάντησή σου όμως καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή έστω κάποια οδηγία επίσημη για να πατήσω πάνω της. Από την καλή τους θέληση εξαρτάται έτσι δεν είναι; Αίτηση έκανα στη Β/θμια Αιτ/νίας. Άκου κι ένα κουφό:  Προϊστάμενος μου είπε ότι εχει υποβάλλει αίτηση και μάλιστα τον πιέζει πολύ για να τον πάρουν, άτομο από την Πάτρα! Όταν η Πάτρα έχει τριπλάσιο αριθμό Λυκείων από μας! Βάλε και την απόσταση! Τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος για ένα μόριο!!!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 01:53:59 πμ »
αυτό που σου παν για τους μαθητές ισχυει . Οι μαθητές έχουν δύναμη. Αν ζητήσουν από το σχεδιαστή του προγράμματος συγκεκριμένο καθηγητή πχ τον περσινό, αυτός πρέπει κανονικά να τον προτιμήσει. Σε πολλά σχολεία γίνεται αυτό και εκεί βλέπεις και πολλά παιδιά στο τμήμα της πδς.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 08:19:29 πμ »
καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή έστω κάποια οδηγία επίσημη για να πατήσω πάνω της.

Ετσι ειναι. Οπως θα διαβασεις και σε αλλο τοπικ, ο καθε Διευθυντης Δευτεροβαθμιας ειναι ελευθερος να κανονιζει τα δικα του κριτηρια αξιολογησης των υποψηφιων (π.χ. αριθμος τεκνων, παλαιοτητα πτυχιου, προϋπηρεσια σε ΠΔΣ, κλπ). Αν μπορεις, πηγαινε να μιλησεις στους διευθυντες και τους Σχεδιαστες των Λυκειων οπου θελεις να δουλεψεις, μηπως ζητησουν εσενα απο τη Δευτεροβαθμια.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 08:24:02 πμ »
Παιδια, εν τελει, βγηκε η προκηρυξη ΠΔΣ? Ξεκινησε στα σχολεια? Ξεκινησαν να παιρνουν ωρομισθιους για ΠΔΣ?
Ξεκιναμε σαφαρι να τσιμπησουμε καμια ωρα αν ειμαστε τυχεροι?

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 08:38:58 πμ »
Η Εγκύκλιος έχει βγεί και μάλιστα ορίζει ως ημερομηνία έναρξης μαθημάτων 29/10.Χθες όμως δεν ακούστηκε να κάλεσαν πουθενά.Ας ελπίσουμε ότι σήμερα θα έχουμε κάποια εξέλιξη.Πάντως αν είναι να βγει κάποιος στο "κυνήγι" ωρών ,πρέπει να το κάνει όσο είναι καιρός, πριν οριστούν από Προϊσταμένους και Σχεδιαστές τα ονόματα όσων θα προσληφθούν .
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 09:13:07 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Χτες που πήγα να ρωτήσω στο Λύκειο της περιοχής μου, ο διευθυντής μου είπε ότι δεν έχει βγει ακόμη η εγκύκλιος (μπορεί βέβαια να μην ήξερε κιόλας) ! Ωστόσο του άφησα το βιογραφικό μου, το οποίο και έβαλε σε ένα ντοσιέ μαζί με πολλάα άλλα βιογραφικά και μου εξήγησε ότι όταν αρχίσουν να σχηματίζονται τμήματα θα αρχίσουν να καλούν.

Αποσυνδεδεμένος alkmini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 10:38:46 πμ »
αυτό που σου παν για τους μαθητές ισχυει . Οι μαθητές έχουν δύναμη. Αν ζητήσουν από το σχεδιαστή του προγράμματος συγκεκριμένο καθηγητή πχ τον περσινό, αυτός πρέπει κανονικά να τον προτιμήσει. Σε πολλά σχολεία γίνεται αυτό και εκεί βλέπεις και πολλά παιδιά στο τμήμα της πδς.

Όντως οι μαθητές έχουν δύναμη. Πέρυσι ο σχεδιαστής με κάλεσε γιατί με ζήτησαν τα παιδιά. Μάλιστα μου είπε "σου δίνω τις 2 ώρες και ελπίζω να μη δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα με τη λίστα που θα μου στείλουν από τη Δευτεροβάθμια".

Αποσυνδεδεμένος ion_04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 11:21:50 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω περίπου ποιες ώρες γίνεται η ΠΔΣ σε ΓΕΛ/ΕΠΑΛ/ΤΕΕ.
Σε κάποια είναι πιο αργά πιο νωρίς ή παίζουν και απογεύματα;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 02:41:03 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δώσατε. Το κυνηγάω πολύ το θέμα και νομίζω ότι τελικά κάποιες ώρες θα τις πάρω. Σήμερα επικοινώνησα με διευθυντή σχολείου. Μου είπε ότι η διαδικασία μόλις ξεκίνησε. Πρώτα πρέπει να δηλώσουν οι μαθητές, να δουν ποσα τμήματα θα γίνουν, τι ώρες θα βγουν για κάθε ειδικότητα και μετά θα αρχίσουν να καλούν τους ενδιαφερόμενους. Πέμπτη έχει συνάντηση με τον προϊστάμενο για να τον ενημερώσει. Μάλλον από Παρασκευή ή το αργότερο Δευτέρα μου είπε θα τηλεφωνήσουν σε αυτούς που θα επιλέξουν..
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνησε η Πρόσθετη Διδακτικη Στηριξη?
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 07:20:27 μμ »
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω περίπου ποιες ώρες γίνεται η ΠΔΣ σε ΓΕΛ/ΕΠΑΛ/ΤΕΕ.
Σε κάποια είναι πιο αργά πιο νωρίς ή παίζουν και απογεύματα;

Μόλις σχολάνε οι μαθητές από το πρωινό από εκεί και μετά μπορεί να ξεκινήσει η ΠΔΣ.Την ώρα και την μέρα την κανονίζεις με τον σχεδιαστη- Διευθυντή, που θα βολεύει εσένα αλλά και τους μαθητές
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.