*

Αποστολέας Θέμα: Κύπρος  (Αναγνώστηκε 171436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 01:34:03 πμ »
Αίτηση και δικαιολογητικά πρέπει να στείλεις μέχρι τέλη Δεκέμβρη ή Γενάρη, διότι οι πίνακες ανανεώνονται κάθε Φεβρουάριο. Όπως κατάλαβες έπρεπε να τα είχες ήδη στείλει, για να εργαστείς(;) το Σεπτέμβρη. Αλήθεια, τι ειδικότητα είσαι που πιστεύεις ότι μπορείς να εργαστείς τόσο σύντομα; Εγώ έκανα αίτηση το Σεπτέμβρη του 2005 και θα περιμένω άλλα 10 χρόνια, εάν συνεχίζει να παίρνει 100 φιλολόγους κάθε χρόνο. Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο google, για να ενημερωθείς για τις λεπτομέρειες.
Εάν όμως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο, θα ήθελα να το μάθω και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:53 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 02:05:52 πμ »
Έχω γραφτεί στον κατάλογο διοριστέων εαν εννοείς αυτό. Ξέρω ότι οι πίνακες ανανεώνονται κάθε Φεβρουάριο αν και από ότι είδα φέτος δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη, αν και τελειώνει ο Φλεβάρης .Δεν ρωτάω για μόνιμο διορισμό, μιλάω για διορισμό συμβασιούχων που γίνονται με βάση την σειρά στον κατάλογο με την προυπόθεση ότι έχεις κάνει αίτηση για διορισμό ως συμβασιούχος την προηγούμενη ακαδημαϊκη  χρονιά.Ρωτάω ποιά περίοδο γίνονται οι αιτήσεις για συμβασιούχους την προηγούμενη ακαδημαϊκή χρονιά για να έργαστεις στην επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά.

Αίτηση και δικαιολογητικά πρέπει να στείλεις μέχρι τέλη Δεκέμβρη ή Γενάρη, διότι οι πίνακες ανανεώνονται κάθε Φεβρουάριο. Όπως κατάλαβες έπρεπε να τα είχες ήδη στείλει, για να εργαστείς(;) το Σεπτέμβρη. Αλήθεια, τι ειδικότητα είσαι που πιστεύεις ότι μπορείς να εργαστείς τόσο σύντομα; Εγώ έκανα αίτηση το Σεπτέμβρη του 2005 και θα περιμένω άλλα 10 χρόνια, εάν συνεχίζει να παίρνει 100 φιλολόγους κάθε χρόνο. Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο google, για να ενημερωθείς για τις λεπτομέρειες.
Εάν όμως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο, θα ήθελα να το μάθω και εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2012, 02:07:51 πμ από afriendforyou »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 02:22:47 πμ »
Αν κατάλαβα σωστά την ερώτηση, οι συμβασιούχοι της Κύπρου προσλαμβάνονται για να εργαστούν για δυο μέρες, μια εβδομάδα, στην καλύτερη περίπτωση ένα μήνα. Και μάλιστα όταν σε καλέσουν πρέπει να παρουσιαστείς άμεσα, δηλαδή εκείνη την ημέρα που σε καλούν. Αυτά είχα πληροφορηθεί όταν είχα πάρει τηλέφωνο στην Κυπρο. Εάν θέλεις όμως επικοινωνείς και εσύ κατευθείαν μαζί τους, για να ενημερωθείς γι' αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #283 στις: Μάρτιος 01, 2012, 07:10:01 μμ »
Γειά σας , στους καταλόγους διοριστέων της Κύπρου , υπάρχει μια στήλη που γράφει ΠΠΚ τι είναι αυτή η στήλη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:00:53 »

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #284 στις: Μάρτιος 01, 2012, 08:23:31 μμ »
Νομίζω αναφέρεται σ'όσους έχουν παρακολουθήσει το πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος Little Bunny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #285 στις: Μάιος 17, 2012, 10:10:16 μμ »
Χαίρετε,
 
   Είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ :) Συγνώμη που επαναφέρω παλιό θέμα αλλά νομίζω πως ήταν το καταλληλότερο για την απορία μου. Ενδιαφέρομαι να κάνω τα χαρτιά μου για την Κύπρο. Γνωρίζω ότι είναι δύσκολα κι εκεί τα πράγματα αλλά ποιός μου λέει ότι σε 10 χρόνια που ίσως με καλέσουν θα έχω (αν έχω) καλύτερη δουλειά στην Ελλάδα; Έχω βρει την αίτηση που πρέπει να συμπληρώσω, τα απαραίτητα δικαιολογητικά που χρειάζονται, καθώς και πού πρέπει να τα στείλω από τη σελίδα http://www.eey.gov.cυ/.
   Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι σε ποιά/ποιές βαθμίδες μπορώ να κάνω αίτηση. Είμαι Πληροφορικός ΠΕ20. Σίγουρα μπορώ να κάνω στην "Μέση Γενική" καθώς από ότι είδα στους καταλόγους διοριστέων υπάρχει ειδικότητα "Πληροφορικής Επιστήμης Η.Υ.".Στην "Δημοτική" δεν μπορώ να κάνω; Από ό,τι είδα εκεί υπάρχει μόνο ειδικότητα δασκάλων. Δηλαδή δεν υπάρχει η Πληροφορική στα Δημοτικά όπως εδώ; Ούτε στη "Μέση Τεχνική" είδα κάτι σχετικό με Πληροφορικούς. Δεν έχουν Τεχνικά Λύκεια με ειδικότητα την Πληροφορική;

Παράθεση
Από εδώ τα έστειλα επικυρωμένα.Όταν τα στείλεις και τα εγκρίνουν θα σου στείλουν με ΕΛΤΑ επιστολή με τον αριθμό εγγραφής.
Αυτήν την επιστολή την στέλνουν ακόμη; Αν ναι,σε πόσο περίπου καιρό; Πριν βγουν οι πίνακες τον Φεβρουάριο;

Αν γνωρίζει κανείς κάτι από τα παραπάνω, ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ  :)
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #286 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 10:05:03 πμ »
Καλημέρα. Επαναφέρω το θέμα μιας και διαβάζοντας προηγούμενους διαλόγους, αυτό που συμπέρανα είναι ότι η δεκαετή αναμονή στην επετηρίδα της Κύπρου, ξεκινά από τη στιγμή που κάποιος καταθέτει τη σχετική αίτηση. Θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει το εξής: δηλ. δε μετρά η ημερομηνία κτήσης του πτυχίου για την κατανομή των θέσεων των υποψηφίων; Είναι δυνατό που κάποιος πήρε πτυχίο το 2002 π.χ. να προηγείται κάποιου άλλου που πήρε πτυχίο παλαιότερα, μόνο και μόνο γιατί κατέθεσε την αίτησή του νωρίτερα απ' τον δεύτερο; Εάν λοιπόν, καταθέσει κανείς φέτος την αίτηση του, δε θα καταταχθεί στο σχετικό πίνακα βάσει ημερομηνίας κτήσης πτυχίου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #287 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 10:53:57 πμ »
Καλημέρα σας.
Εγώ είμαι δασκάλα στην Πρωτοβάθμια και Ειδική Παιδαγωγός.
Έστειλα το χαρτομάνι που ζητούσαν και όντως ήρθε χαρτάκι με τον αριθμό των  αιτήσεων.
Έκανα 2 αιτήσεις,μια για τη γενική και μια για την ειδική αγωγή και με έγραψαν και στις δυο πάντως.

Το χαρτάκι γράφει:
Παραλήφθηκε από το Γραφείο της ΕΕΥ αίτηση για εγγραφή στον πίνακα διοριστέων

Οι αιτήσεις που παραλαμβάνονται από την 1η Ιανουαρίου μέχρι και την 31η Δεκεμβρίου κάθε έτους εξετάζονται για τον πίνακα διοριστέων που αναρτάται στο τέλος Φεβρουαρίου του επόμενου έτους. Σύμφωνα με το άρθρο 28Β(11) των περί Δημόσιας Εκπαιδευτικής Υπηρεσίας Νόμων, ενστάσεις υποβάλλονται μέσα σε προθεσμία 15 ημερών από την ημερομηνία της ανάρτησης.

Τα έστειλα αρχές Οκτώβρη 2012. Τώρα για τη δεκαετή αναμονή που διάβασα δε γνωρίζω να σας πω,πάντως απαντούν και σε mail αν θέλετε διευκρινήσεις.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #288 στις: Δεκέμβριος 02, 2012, 12:10:32 μμ »
Καλημέρα. Επαναφέρω το θέμα μιας και διαβάζοντας προηγούμενους διαλόγους, αυτό που συμπέρανα είναι ότι η δεκαετή αναμονή στην επετηρίδα της Κύπρου, ξεκινά από τη στιγμή που κάποιος καταθέτει τη σχετική αίτηση. Θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει το εξής: δηλ. δε μετρά η ημερομηνία κτήσης του πτυχίου για την κατανομή των θέσεων των υποψηφίων; Είναι δυνατό που κάποιος πήρε πτυχίο το 2002 π.χ. να προηγείται κάποιου άλλου που πήρε πτυχίο παλαιότερα, μόνο και μόνο γιατί κατέθεσε την αίτησή του νωρίτερα απ' τον δεύτερο; Εάν λοιπόν, καταθέσει κανείς φέτος την αίτηση του, δε θα καταταχθεί στο σχετικό πίνακα βάσει ημερομηνίας κτήσης πτυχίου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.

η κατάταξη γίνεται σύμφωνα με το πότε καταθέτεις την αίτηση και προτάσσεται αυτός που έχει πτυχίο του 2007 εκείνου που έχει του 2010 μόνο στην περίπτωση που κ οι 2 καταθέτουν το 2012

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #289 στις: Ιούλιος 05, 2013, 01:05:54 μμ »
Θέσεις εργασίας εκπαιδευτικών στην Κύπρο

1.Ο Σύνδεσμος Γονέων Β' Δημόσιου Νηπιαγωγείου Λιβαδιών, ανακοινώνει ότι δέχεται αιτήσεις από ενδιαφερόμενους/ες για την πλήρωση των πιο κάτω θέσεων:
Νηπιαγωγού

Σχολικής Βοηθού

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να αποτείνονται στο Β' Δημόσιο Νηπιαγωγείο Λιβαδιών από την Τετάρτη 3 Ιουλίου 2013 για εξασφάλιση της σχετικής αίτησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τις πιο πάνω θέσεις.

Όλες οι αιτήσεις θα πρέπει να παραδοθούν στο Β' Δημόσιο Νηπιαγωγείο Λιβαδιών μέχρι την Παρασκευή 12 Ιουλίου 2013.

http://www.proson.gr/ergasia/%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%8D%CF%80%CF%81%CE%BF-0
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #290 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 07:55:38 μμ »
ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ  ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

http://www.moec.gov.cy/anakoinoseis/2013/pdf/2013_10_14_neo_systima_proslipsis_ekpaideftikon_leitourgon_sta_dimosia_scholeia.pdf

ΑΣΕΠ λοιπον και στη Κυπρο. Αραγε θα τηρησουν τον αρχικο προγραμματισμο τους ή θα ανοιξουν κ εκει παραθυρακια οπως κ εδω?  :P

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #291 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 08:59:28 μμ »
ναι αλλα, και τι δεν μοριοδοτουν, α μεταπτυχιακο, β μεταπτυχιακο, διδασκαλια σε φροντιστηρια....... απ ολα εχει ο μπαξες!!!!! :-[

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #292 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:34:59 μμ »
Θα θεσπίσουν διαγωνισμό ανάλογο του δικού μας ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #293 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 02:47:01 μμ »
κάτι τέτοιο ακούγεται αλλά μάλλον θα υπάρχουν διαφορές σε σχέση με το δικό μας ασεπ εννοώ π.χ ύλη κ.τ.λ

εκεί όσοι είμαστε γραμμένοι είμαστε με βάση το έτος κτήσης πτυχίου (επετηρίδα) γι'αυτό αργούν οι προσλήψεις

όταν θα τεθεί σε εφαρμογή ο νέος τρόπος θα καλεί σταδιακά από τους παλιούς πίνακες  σε ένα ποσοστό και από τους νέους ( μετά τον ασεπ) σε άλλο ποσοστό μέχρι εξαντλήσεως των παλιών πινάκων

νομίζω μέχρι το 2014 θα μπορούν όσοι θέλουν να μπουν στους πίνακες εκεί

αν μάθω τίποτα νεότερο θα ενημερώσω
ασε που ειναι γενικά πολύ τυπικοί και ίσως μας ενημερώσουν και μας που ειμαστε ήδη στους πίνακες για τις αλλαγές

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.