*

Αποστολέας Θέμα: Κύπρος  (Αναγνώστηκε 171440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 10, 2011, 12:29:31 μμ »

καλησπερα σε όλους!

θα ήθελα μια διευκρίνιση από εσας που έχετε ασχοληθεί με το θέμα
Φίλη γνωστής μου , που τελείωσε πριν 2 χρόνια τη φιλολογία της είπε ότι διορίστηκε φέτος στην Κύπρο!
Σύμφωνα μ' αυτά που διάβασα παραπάνω στις σελίδες , κάτι τέτοιο δεν παίζει στους φιλολογους γιατί οι διορισμοι τα τελευταία χρόνια είναι πολύ λίγοι!
Μπορώ να δω κάπου τους πίνακες διοριστέων κάθε χρονιας ή ποιους έχουν πάρει ως αντικαταστάτες για να της λυθει και η απορία;

http://athena.pi.ac.cy/online/Default.aspx?tabid=176

Ευχαριστώ πολύ, jak :-*
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:15 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 10, 2011, 12:38:21 μμ »

Να είσαι καλά soul  :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ΘΕΝΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 12, 2011, 11:33:13 πμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ .ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ. ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΛΕΕΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΚΑΛΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ; ΕΥΧΧΑΡΙΣΤΩ!

Αποσυνδεδεμένος snif

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 16, 2011, 03:53:40 πμ »
στην Ελλάδα το απολυτήριό αποτελεί πάντα αποδεικτικό γνώσης της Ελληνικής Γλώσσας... τώρα λογικά το ιδιο και στην Κύπρο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κύπρος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:15 »

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #270 στις: Αύγουστος 07, 2011, 07:07:41 μμ »
Συνάδελφοι έκανα 2 χρόνια σε Λύκειο στην Κύπρο.Τα λύκεια τους είναι τεράστια.Το λύκειο Αγ.Γεωργίου στην Λάρνακα έχει 1200 μαθητές (μωρά τους ονομάζουν οι Κύπριοι συνάδελφοι).Ο μισθός ονειρεμένος.. 12 χρόνια υπηρεσίας 2600 ευρώ και κάθε χρόνο αυξάνεται.Τώρα βέβαια
που τους έπιασε κρίση θα μειωθεί...Ενοικιο για καινούργιο διαμέρισμα 120τμ επιπλωμένο 700 ευρώ .Η ζωή λιγο ακριβότερη απο Ελλάδα.Χρειάζεται
οπωσδήποτε αμάξι.Οδηγούν όπως οι Άγγλοι.
Οι μαθητές φρόνιμοι γενικά. Αν σκεφτεις οτι δεν μπορεις να τους πετάξεις εξω απο την τάξη,ή ακόμα και σε περιπτωση αποβολης απο πειθαρχικό
πάλι τους έχεις μέσα στην τάξη, πρεπει να σαι καλός να τους κουμαντάρεις.Οι χειρότεροι ήταν οι Ρωσοπόντιοι (Ελληνοπόντιοι για τους Κυπριους)
Τώρα επι Χριστόφια :( έχουν γεμίσει τα σχολεία μπουργκες απο κάτι επιδοτουμενους (3000ευρώ) πρόσφυγες  μουσουλμάνους. Οι μαθητές είναι
ασχετοι με τα Ελληνικά  και τα Αγγλικά και απαιτούν 1-2 ασκήσεις για το σπίτι μόνο.Δεν τους ενδιαφερουν οι παγκύπριες γιατι εχουν εξασφαλισμένη
θέση στην Ελλάδα ή παλιοτερα και στην Αγγλια όταν τα πανεπιστημια ήταν φτηνά.
Ολοι οι συνάδελφοι των Ιταλικών, οι περισσότεροι των Φυσικών και κάμποσοι Φιλόλογοι,Μαθηματικοι ειναι Ελλαδίτες.
Ολοι αξιολογούνται και γλειφουν τον Λυκειάρχη και τον σύμβουλο που τους αξιολογεί κάθε χρόνο.Τέτοιο πραγμα δεν έχω ξαναδεί στην Ελλάδα!ΤΟ
γλύψιμο!Δεν επιτρέπεται συγγενεις να διδάσκουν στο ίδιο σχολείο ,και κάθε 3-4 χρόνια αλλάζουν Λύκειο.Οταν προάγονται αλλάζουν πόλη.
Γενικά δεν είναι ούτε καλά ούτε κακά.

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #271 στις: Αύγουστος 07, 2011, 07:51:49 μμ »
εκτος απο το οικονομικο, ολα τα αλλα ειναι χαλια, απο ο,τι φαινεται. ευτυχως εδω δεν γλιφουμε τους διευθυντες και δεν σκυβουμε το κεφαλι...αυτο μου θυμιζει βασιλικη καμαριλα και κατασταση χρονια πισω... 

Αποσυνδεδεμένος geokom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • ΠΕ-03
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #272 στις: Αύγουστος 08, 2011, 01:11:04 πμ »
μπορείτε να δείτε τους φετινούς μόνιμους διορισμούς που έκαναν στη μέση γενική και τεχνική εκπαίδευση ώστε να συμπεράνετε πόσες θέσεις προς τα πάνω θα προχωρήσετε στον αναθεωρημένο πίνακα διοριστέων

http://91.184.206.201/LinkClick.aspx?fileticket=lXu8377pBns%3d&tabid=62&mid=395

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #273 στις: Αύγουστος 08, 2011, 09:19:26 μμ »
εκτος απο το οικονομικο, ολα τα αλλα ειναι χαλια, απο ο,τι φαινεται. ευτυχως εδω δεν γλιφουμε τους διευθυντες και δεν σκυβουμε το κεφαλι...αυτο μου θυμιζει βασιλικη καμαριλα και κατασταση χρονια πισω...

Τα συμπεράσματα σου είναι υπερβολικά και αστήριχτα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #274 στις: Αύγουστος 23, 2011, 05:47:03 μμ »
Συνάδελφοι έκανα 2 χρόνια σε Λύκειο στην Κύπρο.Τα λύκεια τους είναι τεράστια.Το λύκειο Αγ.Γεωργίου στην Λάρνακα έχει 1200 μαθητές (μωρά τους ονομάζουν οι Κύπριοι συνάδελφοι).Ο μισθός ονειρεμένος.. 12 χρόνια υπηρεσίας 2600 ευρώ και κάθε χρόνο αυξάνεται.Τώρα βέβαια
που τους έπιασε κρίση θα μειωθεί...Ενοικιο για καινούργιο διαμέρισμα 120τμ επιπλωμένο 700 ευρώ .Η ζωή λιγο ακριβότερη απο Ελλάδα.Χρειάζεται
οπωσδήποτε αμάξι.Οδηγούν όπως οι Άγγλοι.
Οι μαθητές φρόνιμοι γενικά. Αν σκεφτεις οτι δεν μπορεις να τους πετάξεις εξω απο την τάξη,ή ακόμα και σε περιπτωση αποβολης απο πειθαρχικό
πάλι τους έχεις μέσα στην τάξη, πρεπει να σαι καλός να τους κουμαντάρεις.Οι χειρότεροι ήταν οι Ρωσοπόντιοι (Ελληνοπόντιοι για τους Κυπριους)
Τώρα επι Χριστόφια :( έχουν γεμίσει τα σχολεία μπουργκες απο κάτι επιδοτουμενους (3000ευρώ) πρόσφυγες  μουσουλμάνους. Οι μαθητές είναι
ασχετοι με τα Ελληνικά  και τα Αγγλικά και απαιτούν 1-2 ασκήσεις για το σπίτι μόνο.Δεν τους ενδιαφερουν οι παγκύπριες γιατι εχουν εξασφαλισμένη
θέση στην Ελλάδα ή παλιοτερα και στην Αγγλια όταν τα πανεπιστημια ήταν φτηνά.
Ολοι οι συνάδελφοι των Ιταλικών, οι περισσότεροι των Φυσικών και κάμποσοι Φιλόλογοι,Μαθηματικοι ειναι Ελλαδίτες.
Ολοι αξιολογούνται και γλειφουν τον Λυκειάρχη και τον σύμβουλο που τους αξιολογεί κάθε χρόνο.Τέτοιο πραγμα δεν έχω ξαναδεί στην Ελλάδα!ΤΟ
γλύψιμο!Δεν επιτρέπεται συγγενεις να διδάσκουν στο ίδιο σχολείο ,και κάθε 3-4 χρόνια αλλάζουν Λύκειο.Οταν προάγονται αλλάζουν πόλη.
Γενικά δεν είναι ούτε καλά ούτε κακά.

Σε επικοινωνία μου με πρωην συναδέλφους στην Κύπρο έμαθα οτι ο Χριστόφιας θα κόψει απ τον μισθό των
εκπαιδευτικών 300 ευρώ (ενοίκιο γκαρσονιέρας στην Λάρνακα)

Αποσυνδεδεμένος redpink

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:42:47 μμ »
Καλημέρα! Ενδιαφέρομαι να καταθέσω τα χαρτιά μου ως φιλόλογος στη Κύπρο. Έχω βρει την αίτηση που πρέπει να στειλω αλλα εχω καποιες αποριές..... παιρνω τηλ. στα αντιστοιχα γραφεία στη Κύπρο εδώ και μέρες αλλα δε το σηκώνει κανεις. Θα ήθελα να ρωτησω λοιπόν αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στα εξης:
1)στο ενορία τι συμπληρώνω;
2)Αριθμος κοινωνικων ασφαλισεων;
3)στρατιωτική υπηρεσία; ( είμαι γυναίκα και ως εκ τούτου δεν έχω πάει στρατό τι συμπληρωνω;)
4)στο εκπαιδευτικό ίδρυμα γράφω μονο φιλοσοφική σχολή ή το τμήμα ολοκληρο που εχω τελειώσει. π.χ φιλοσοφικών και κοινωνικων σπουδων;

σασ ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος redpink

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 08:48:46 μμ »
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να καταθέσω τα χαρτιά μου ως Φιλόλογος στην Κύπρο. Εχω βρει την αίτηση που πρέπει να συμπληρώσω αλλά εχω κάποιες απορίες στα εξής:
1)στο ενορία τι συμπληρώνω
2)αριθμος κοινωνικών ασφαλίσεων;

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος amélie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:02:37 μμ »
στην ενορία δε συμπληρώνεις τίποτα. είναι για τους Κύπριους. όσο για τον αριθμό κοινωνικών ασφαλίσεων δεν είναι απαραίτητο να συμπληρώσεις κάτι. εγώ ξέχασα να το συμπληρώσω και από το Υπουργείο μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος redpink

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:12:16 μμ »
στη στρατιωτική υπηρεσία τι βάζουμε εμείς οι γυναίκες ναι ή όχι; Γιατί στην Ελλάδα βαζουμε ναι.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, στο εκπαιδευτικό ιδρυμα βαζουμε μόνο Φιλοσοφική Σχολή, Πανεπιστημιο Κρήτης ή το τμήμα ολόκληρο; π.χ Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών. Και αν ναι πως θα τα χωρεσω όλα αυτά σε τόσο μικρό κουτάκι; πειράζει αν πιάσει 3 κουτάκια η σχολή; τα σχολεία επίσης που έχουμε τελειώσει (γυμνάσιο λύκειο) πως τα γραφουμε;

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κύπρος
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 01:05:07 πμ »
Γειά σας, μήπως ξέρετε πότε γίνονται αιτήσεις για να εργαστεί κάποιος ως συμβασιούχος  σε σχολείο  στην Κύπρο , τον ερχόμενο Σεπτέμβρη ;
Ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159562
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.