*

Αποστολέας Θέμα: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?  (Αναγνώστηκε 23712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 09:42:03 μμ »
τα εχετε μπερδεψει.μιλατε για ωρομισθιους πρωινη ζωνη.δεν υπαρχει ωρομισθιος σε πρωινη ζωνη.απο το 2003 εχει να συμβει αυτο.για ολοημερα ναι αλλα για πρωινο ωραριο οχι.αυτα για την πληροφορηση.επισης θεσσαλονικη δεν εχουν καλεσει ακομα και αυτο οφειλεται στους προσταμενους και ολα εχουνε παει πισω λογω εκλογων.επισης καποιος χρηστης μιλησε για τα ταδ που εχουνε απιτησεις στην ιστοσελιαδα www.athlitiko.gr και κανεις σας δεν εχει αποψη για αυτο το θεμα.οταν θα ερθει το καλοκαιρακι και θα ξαναγινουνε τα ιδια,τοτε να σας δω τι θα λετε.50 αναπληρωτες αποκλειεται τοσο λιγο αριθμο να παρει.αν αναπληρωσει τους ταδιτες απο καλιπατειρα ο αριθμος ειναι 300 η 250.η απαντηση δινεται σε ολους εκτος απο τον <<συναδελφο>> που υποτιθεται τα ξερει ολα

Καλα διαβάζεις αυτα που γράφεις?
Μόνο ως αγνοια για την εκπαιδευση μπορώ να τον εκλάβω.
Μια βόλτα ενημερωτική από ενα δημοτικό θα σε διαφωτίσει για το τι συμβαίνει.
Επιτέλους άλλοι κλάδοι βλέπουν την λέξη αναπληρωτης με τα κυάλια και εσεις θέλετε και άλλους;
ΗΜΑΡΤΟΝ που λέει και ο Γεωργίου
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:40 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 11:06:57 μμ »

 Φίλε salao, θέλω να πιστεύω ότι Β φάση έστω και μικρή στον αριθμό θα υπάρξει , γιατί υπάρχουν κενά. Εμένα προσωπικά ποτέ από το υπουργείο δεν μου απάντησαν αρνητικά στην ερωτήση , εάν θα υπάρξει Β' φάση. Δεν ξέρω ,τι να πω...


Ναι, απ'ότι φαίνεται έτσι θα γίνει. Όπως έγινε και πέρισυ, περίπου 40-60 θέσεις.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος drazenpetrovic77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 02:06:13 μμ »
40-60 θεσεις δεν υπαρχει περιπτωση να παρουν μονο τοσους.πρωινο ωραριο δεν ξερω τι εκανε η αθηνα,αλλα θεσσαλονικη πριν απο 3-4 χρονια δεν δουλευε κανεις σε πρωινο ωραριο απλα γιατι υπηρχανε μονιμοι.με τα τηλεφωνα στο υπουργειο δεν βγαινει κατι,γιατι αλλα λεει ο ενας και αλλα λεει ο αλλος,και σας μπερδευουν με αποτελεσμα να λενε οτι θελουνε και να υπαρχουνε λαθος πληροφοριες.o baronow που ρωταει αν υπαρχει σωματειο οχι,αλλα σκεφτειτε αν ειμασταν οργανωμενοι οπως οι ολυμπιακης παιδειας η αποψη μας θα ειχε βαρος.αλλα να σου πω ποιος θα ενδιαφερθει αληθεια να συμμετασχει σε ενα ψηφισμα διαμαρτυριας πχ σε υπουργο αφου ολοι κοιτανε πως θα αγωνιστουν μεσα απο τα φορουμ?ετσι δεν γινεται δουλεια φιλε μου.παλι του χρονου τα ιδια θα εχουμε και ξανα θα λεμε τα ιδια.μονοι σας και μονοι μας αν πιεσουμε θα γινει κατι,ακομα και για την 3η ωρα.οσον αφορα τον χρηστη vasilis1,ναι φιλε απο την εποχη γκεσουλη και μετα δεν παιρνανε τουλαχιστον θεσσαλονικη και επαρχια πρωινο ωραριο.διασπασανε το ωραριο του αναπληρωτη σε δυο 12ωρα και σε στελνανε οπου θελανε.οσο για ταδ κατι ακουγεται να ενταχτουν σε ενιαιο.η απαντηση δινεται σε ολους εκτοςαπο τον δηθεν <<συναδελφο>>?

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 02:38:08 μμ »
.o baronow που ρωταει αν υπαρχει σωματειο οχι,αλλα σκεφτειτε αν ειμασταν οργανωμενοι οπως οι ολυμπιακης παιδειας η αποψη μας θα ειχε βαρος.αλλα να σου πω ποιος θα ενδιαφερθει αληθεια να συμμετασχει σε ενα ψηφισμα διαμαρτυριας πχ σε υπουργο αφου ολοι κοιτανε πως θα αγωνιστουν μεσα απο τα φορουμ?

Αυτό είναι drazen, όπως τα λες.
Όταν κάναμε το σύλλογο ολυμπιακής παιδείας, σκέψου  ότι είμασταν καινούριοι σε αυτόν τον τομέα.
Το μόνο που δεν καταφέραμε και με λυπεί πολύ , ήταν που δεν καταφέραμε να κρατήσουμε ακέραιο τον αριθμό. Πολεμηθήκαμε όμως πολύ (κυρίως λόγω της επαναπρόσληψης και σωστά) και από όλους σχεδόν.
7 φορές περίπου κατεβήκαμε σε πορείες.Πιστεύεις ότι θα κατέβει κανείς σε πορεία?
Τα ταδ , τώρα που ζορίστηκαν πάνε να κάνουν το ίδιο.Ο σύλλογός τους ήταν να το πω αδρανής  τόσα χρόνια, γιατί δούλευαν.Έχουν όμως μεγάλη αύξηση στον αριθμό των τμημάτων, άρα πολλοί αναπληρωτές.
Αν δεν κάνουμε οι υπόλοιποι κάτι να είσαι σίγουρος ότι θα πετύχουν αυτά που διεκδικούν, γιατί πολύ απλά είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι σχεδόν που δουλεύουν κάθε χρόνο.
Αν δεν μπορεί να γίνει ένας σύλλογος ενιαίος και από όλους δεν υπάρχει ελπίδα.
Η μόνη λύση είναι η ΠΕΑ, κάτι που το αντιλήφθηκαν και οι ταδίτες και γράφτηκαν πολλοί φέτος σε αυτήν...(προυπηρεσία  μέσω του συλλόγου τους και διορισμό μέσα από τις ρυθμίσεις της ΠΕΑ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:04:40 »

Αποσυνδεδεμένος drazenpetrovic77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 06:01:09 μμ »
κοιτα να σου πω.εχεις δικιο οτι ετσι οπως τα λεω χανω και το δικιο μου.πιθανον και μαλλον ετσι ειναι οτι τα λεω χυμα και σε συναδελφους που ενω μπορουν δεν κανουν τιποτα.θα μου πεις τι ακριβως?εγω προτεινω πχ ενα ψηφισμα διαμαρτυριας και αν χρειαστει να κατεβουμε αθηνα.επισης να συνατηθουμε εστω και με πεα μια αντιπροσωπεια να πουμε τα αιτηματα μας με την συμφωνη γνωμη ολων σας.αιτηματα οπως ρυθμιση για 16 μηνο καθαρης προυπηρεσιας,ακομα οχι καταστρατηγηση ενιαιου πινακα και ολες ιο προσληψεις να γινονται απο ενιαιο καθως και αυτο που ελεγα για πινακα 11.02 ταδ.να φυγουν αυτοι απο πανω μας και αν θελουν να προσλαβον ταδ μονο για τα ταδ να τους παιρνουνε απο εκει.φετος δεν βγηκε κανενας πινακας ταδιτων να ξερουμε βρε αδερφε τι σειρα εχει ο καθενας να ξερουμε αν εχουμε πιθανονοτητες να μας παρουν αναπληρωτες.δεν μπορει επισης καποιος να παει να δινει εσαει ασεπ.να αποδειξει τι?οτι ξερει παλι τα ιδια και τα ιδια?και ποιο το οφελος?οσο και να γραψεις του χρονου θα σβηστουν τα μισα μορια και παλι οι ταδιτες θα ναι απο πανω σου και απο πανω μου.δεν ειναι αδικο?για αυτο προτεινω και για αυτους που δωσανε ασεπ και ειναι πολλαπλα επιτυχοντες ειδικη ρυθμιση.οι ταδιτες panik αυτα τα βλεπουνε και καπου οργανωνονται.εμεις ειμαστε 1000 και περισοοτεροι.τι καναμε τοσο καιρο?μηπως περιμενουμε την μοιρα μας και δεχομαστε τα παντα χωρις να κανουμε κατι?σου ειπα,και το ξαναλεω.του χρονου παλι τα ιδια θα γινουνε 1000%.το ναμου λεει ο αλλος εγω εχω 7 χρονια στην εκπαιδευση αυτο δεν μου λεει κατι.προτεινε κατι να δω ποσο ενδιαφερεσαι.το να λες γνωμες ειναι το ευκολο.να σου ω προσωπικα ολα αυτα τζαμπα τα λεω και τζαμπα τα προτεινω.ειτε τα διαβασουν αυτα που λεμε ειτε οχι ειναι το ιδιο φιλε μου.ο κσομος δεν ξερει τι γινεται.υπαρχει αδιαφορια και απαθεια.οποτε μη ξαφνιαστεις αν παλι μπεις σε διαδικασια να δωσεις ασεπ.για μενα προσωπικα οι ταδιτες ειναι πιο μαγκες απο εμας για πολλους λογους

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 07:50:22 μμ »
Πιεστε τιs διευθυνσειs σαs να στειλουν τα κενα στο υπουργειο παιδειαs.Θελετε να μαθετε ποσα κενα εχουν σταλθει μεχρι τωρα?Ουτε 10.Αδικωs αγωνιουμε τοσο καιρο.Οσο παιρνανε οι μερεs ολο και περισσοτερα κενα θα καλυφτουν με ωρομισθιουs.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 09:30:34 μμ »
baronos εχεις δίκιο. Όσο περνάνε οι μέρες όλο και περισσότερα κενά θα καλύπτονται από ωρομίσθιους.

Το μεγάλο πρόβλημα και φαίνεται και από τα γραφόμενα εδώ, δεν είναι ούτε τα ΤΑΔ, ούτε η Ολ.Παιδεία. Είναι το ότι προσπαθεί ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου και προτιμά αν δεν παίρνει αυτός μόρια, να μην παίρνουν ούτε και οι άλλοι. Το ότι με τα ΤΑΔ, Καλιπάτειρα, Ο.Π. καταφέρνουν και αποκτάν προυπηρεσία συνάδελφοι και εργάζονται περισότεροι από κάθε άλλο κλάδο ως αναπληρωτές, δεν τους ενδιαφέρει. Το μόνο που νοιάζει είναι το προσωπικό συμφέρον, που δεν είναι μεμπτό αλλά σύμφωνα με τη γνώμη μου ανήθικο το να θες να χάσει και ο άλλος όταν δεν μπορείς να έχεις εσύ.

Πολύ πιθανόν οι ειδικές κατηγορίες να χρειάζονται ρύθμιση αλλά όλοι εργάζονται στην Εκπαίδευση και μοριοδοτούνται απ'αυτήν. Ίσως αν υπήρχαν οργανικές θέσεις στα ΤΑΔ ή στην Ο.Π., ίσως να έλυνε κάποια προβλήματα, όμως δεν πιστεύω να μπορεί προς το παρόν να γίνει.

Σε ότι αφορά τις προσωπικές αναφορές σε εμένα με κακεντρεχές περιεχόμενο, τις βλέπω αλλά μένω κύριος των τοποθετήσεων μου, δηλαδή ότι δεν ασχολούμαι γιατί είναι ανώφελο. Οπότε .-
Άσε που δεν ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δέχομαι επίθεση όταν απλά τοποθετούμαι σε διάφορα θέματα, όπως όλοι άλλωστε οι γράφοντες σε κάθε φόρουμ.

Αυτά, έτσι επιγραμματικά. Για να αλλάξει ο κλάδος πρέπει να αλλάξουμε πρώτα εμείς*.

*Από το "Για να αλλάξει ο κόσμος, πρέπει πρώτα να αλλάξουμε εμείς".
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 12:10:28 μμ »
....αιτηματα οπως ρυθμιση για 16 μηνο καθαρης προυπηρεσιας,ακομα οχι καταστρατηγηση ενιαιου πινακα και ολες ιο προσληψεις να γινονται απο ενιαιο καθως και αυτο που ελεγα για πινακα 11.02 ταδ.να φυγουν αυτοι απο πανω μας και αν θελουν να προσλαβον ταδ μονο για τα ταδ να τους παιρνουνε απο εκει....

...για αυτο προτεινω και για αυτους που δωσανε ασεπ και ειναι πολλαπλα επιτυχοντες ειδικη ρυθμιση....

.ο κσομος δεν ξερει τι γινεται.υπαρχει αδιαφορια και απαθεια.οποτε μη ξαφνιαστεις αν παλι μπεις σε διαδικασια να δωσεις ασεπ....


To θέμα drazen, είναι ότι για τα ταδ , δεν μπορεί  να ισχύσει μόνο ο ενιαίος πίνακας, γιατί χρειάζονται και άλλα κριτήρια.
Ο ξεχωριστός πίνακας είναι μία λύση, αλλά τι γίνεται για τον διορισμό? Αν πούμε ότι οι θέσεις για τα ταδ  έιναι πάντα τόσες (1200), οι 1200  θέσεις, του  ενιαίου πίνακα καθαρής προυπηρεσίας, θα είναι πάντα πιασμένες από ταδίτες.
Μια λύση είναι και η ωρομισία(διότι οι  ώρες στα ταδ είναι όντως λίγες, για αυτό μπαίνουν και  στα ολήμερα για να συμπληρώσουν τις ώρες τους). Αν γίνει έτσι όμως κινδυνεύουν να υποβαθμιστούν . Ποιος θα πηγαίνει τότε? Και κυρίως ποιος θα αναλάβει να κάνει την αλλάγή αυτή από αναπλήρωση στην ωρομισθία?
Το θέμα είναι πολύ πολύπλοκο και δεν είναι εύκολο να βρεθούν λύσεις που θα ικανοποιούν όλους.

Όσο για τον ΑΣΕΠ υπάρχει σύλλογος ασεπιτών. τι έχει κάνει για αυτό? άσε που θα΄γίνει χαμός από επιτυχόντες που έχασαν τη μοριοδότηση από προηγούμενους ασεπ.δικαστήρια ,προσφυγές και δε συμμαζεύεται.

Στο τελευταίο θα διαφωνήσω μαζί σου. ο κόσμος ξέρει τι γίνεται. απλά κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κάποιος που θα τους οργανώσει.
Και επειδή τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, το θέμα δεν είναι αυτοί που θα ακολουθήσουν , αλλά αυτός ή αυτοί που θα μπουν  μπροστά.Ποιος θα έχει τα κότσια να το αναλάβει? από μεμονωμένα άτομα , ξέρεις ότι δεν θα γίνει και κάτι. επίσης από έγγραφα διαμαρτυρίας 
και υπομνήματα, επίσης.......
Αυτή τη στιγμή , μόνο την ΠΕΑ θεωρώ ικανή να καταφέρει κάτι, γιατί είναι η μόνη που μπορεί να κατεβάσει προτάσεις και κυρίως γιατί  μόνο αυτή πλέον συζητάει άμεσα με το υπουργείο.
(για παράδειγμα, την επαναπρόσληψη για την ολυμπιακή παιδεία η πεα την κατήργησε. , τις όποιες ρυθμίσεις η πεα τις κερδίζει , καιρός να κάνει κάτι και για τα ταδ).
 

Αποσυνδεδεμένος salao

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 03:51:43 μμ »
Όχι συνάδελφε panik σε βρίσκω λάθος. Ξέρεις ότι στα ειδικά σχολεία συμπληρώνουν ωράριο οι Ταταδίτε? Δηλ. δουλεύει κάποιος σε ειδικό σχολείο με ειδικότητα άρση βαρών. Αυτό το σχολείο δεν υποβαθμίζεται?
Όχι συνάδελφε panik όταν διάβαζα για τον ΑΣΕΠ οι φίλοι μου οι ταδίτες κορόιδευαν και έλεγαν, γράψεις δε γράψεις εμείς πάλι θα δουλέψουμε και εσύ θα μας κοιτάς.
Όχι συνάδελφε panik δε μπορεί ο κάθε προϊστάμενος να βγάζει τη θέση που θέλει για να βολέψει όποιον θέλει
Ναι ρε φίλε  giotamike ξέρεις ότι είμαι κάτω από το 1000 και επειδή δε είμαι ΤΑΔ δε δουλεύω? Ξέρεις τι σκ… α έχω φάει για να ανέβω εδώ? Ξέρεις που θα κατρακυλήσω του χρόνου? Ναι πρώτα θα δουλέψω εγώ και μετά ο πίσω μου. Αν δε δουλέψω εγώ δε θα δουλέψει ούτε ο πίσω μου. Ποιος βγάζει κακία εγώ ή ο πίσω, που μου τρώει τη θέση και το διορισμό?
Τι να κάνω αν στη πόλη μου δεν έχει ΤΑΔ?
Αν στη πόλη μου δεν έχει το ΤΑΔ την ειδικότητά μου? Λόγο εντοποιότητας σε άλλους νομούς δεν έχω και πολλές ελπίδες. Έχει βέβαια κανονικά σχολεία που θα μπορούσα να δουλέψω ολοήμερα ακόμα και Καλλιπάτειρα αλλά και εκεί συμπληρώνουν οι ταδίτες που σε σχέση με εμένα έπονται στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών
Και αν είμαι γυναίκα με γυναικεία ειδικότητα? Το 70% στα ΤΑΔ είναι άντρες. Και ξέρεις γιατί. Μία κλασική θέση στα ΤΑΔ είναι το ποδόσφαιρο. Πόσες γυναίκες έχουν συμβόλαιο και ειδικότητα στο Ποδόσφαιρο στη Κωπηλασία στην Άρση Βαρών ακόμα και στο Μπάσκετ? Δε ξέρω προσωπικά γυναίκα να δουλεύει στα  ΤΑΔ με αυτές τις ειδικότητες.   
Είναι 2000 θέσεις αναπληρωτών για Καλλιπάτειρα ΣΜΕΑ ΤΑΔ. Οι 2000 πρώτοι του ενιαίου. Αυτό γίνεται σε όλους τους άλλους κλάδους εκπαιδευτικών. Που είναι το παράλογο .
Συγνώμη από όλους για το ύφος μου αλλά είμαι εξοργισμένος. 

Πλέον μία είναι η λύση ή ο διορισμός  δε θα γίνεται βάση προϋπηρεσίας και ας παίρνει αναπληρωτές όπως θέλει. Ή θα γίνεται βάση προϋπηρεσία και θα παίρνει αναπληρωτές με τη σειρά.
Δε μπορεί ο τόπος κατοικίας το άντρας ή γυναίκα να είναι κριτήρια διορισμού στο δημόσιο. Δε μπορεί ο κάθε τενεκές προϊστάμενος να βγάζει ότι θέση θέλει. Δε μπορεί ο κάθε τενεκές συνάδελφος να παίρνει σβάρνα τα σχολεία για να φτιάξει τμήμα .

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 04:32:19 μμ »
Συμφωνώ με το salao. Οι περισσότεροι Ταδίτες έχουν ειδικότητα ποδόσφαιρο και  αυτοί που όταν διοριστούν στα σχολεία χρησιμοποιούν το " πάρτε μια μπάλα και παίξτε".
Δυστυχώς αν και καταργήθηκε η επετηρίδα για να αξιολογούνται ¨δήθεν" οι εκπαιδευτικοί, το 80% αυτών που διορίζονται δεν τους έχει αξιολογήσει ποτέ κανένας.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 04:57:41 μμ »
Φίλε salao δεν βλέπω ότι έχεις άδικο σε κάτι. Είναι όμως πολλές παράμετροι πάνω σε ένα θέμα που σαφώς χρειάζεται αναβάθμιση. Είναι όμως πολύπλοκο.
Παρόμοια κατάσταση όμως συμβαίνει και στα Μουσικά σχολεία που ζητάνε ειδικότητες, τα σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας που απαιτούνται ειδικά προσόντα καθώς και στα ειδικά σχολεία που απαραίτητη είναι η Ειδική αγωγή. Γίνεται όλοι αυτοί να εξαιρεθούν ή να μην τους αναγνωρίζεται η προυπηρεσία ή το χειρότερο να μην καλούν τους ειδικούς;
Το ότι υπάρχει πρόβλημα έναντι των υπολοίπων το καταλαβαίνω αλλά δεν μπορώ να δεχτώ τη λογική γιατί αυτός και όχι εγώ. Θα ήταν -συμφωνα με τη γνώμη μου- μεγάλο πλήγμα για τον κλάδο ο υποβιβασμός των ΤΑΔ με ωρομίσθιους. Βέβαια, μην ξεχνάμε ότι η χρήση των καθηγητών των ΤΑΔ- ΕΤΑΔ γίνεται με τις ευλογίες του ΥΠΕΠΘ που κλείνει τρύπες και δεν είναι υπαιτιότητα των συναδέλφων.

Τέλος σε όσα λέει meli, έχω να σημειώσω ότι στα χρονια που είμαι στην εκπ/ση έχω δει όλων των κατηγοριών ΠΕ11 που χρησιμοποιούν το "πάρτε μπάλες και παίξτε" και δεν ήταν απαραίτητα των ΤΑΔ. Είναι μάλλον το πως βλέπουν το επαγγελμά τους και το κατα πως θέλουν να εργάζονται σωστά η όχι. Άρα είναι θέμα ποιότητας του εκπ/κου και όχι από το πως έχει πάρει την προυπηρεσία του ή από που προέρχεται. Ας μην γενικεύουμε. Αξιόλογοι συνάδελφοι υπάρχουν παντού και σέ κάθε κλάδο και ειδικότητα όπως και το αντίθετο.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 05:22:12 μμ »
Πιεστε τιs διευθυνσειs σαs να στειλουν τα κενα στο υπουργειο παιδειαs.Θελετε να μαθετε ποσα κενα εχουν σταλθει μεχρι τωρα?Ουτε 10.Αδικωs αγωνιουμε τοσο καιρο.Οσο παιρνανε οι μερεs ολο και περισσοτερα κενα θα καλυφτουν με ωρομισθιουs.
Ενημερωτικά:
Σε Γιάννενα - Πρέβεζα ειναι τόσοι πολλοί αυτοι που κάθονται που οχι μόνο κενα δεν υπάρχουν αλλά τρώνε και πιστωσεις από άλλους
Και δεν ειναι μόνο σε αυτες τις περιοχές.
Να μην ενεργοποιήσουν τον νόμο περι διαθεσης προσωπικού σε γειτονικές διεθύνσεις για συμπλήρωση ωραρίου γιατι τότε ......

Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος Dotore

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Αδιόριστοι Ξυπνήστε!!!
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 06:22:13 μμ »
Ομοίως, στο σχολείο μου (σε προβληματική περιοχή) ο γυμναστής έχει ωράριο 8 ώρες/ εβδομάδα  :P

Αφού ρε παιδιά διορίσανε την "άμμο της θάλασσας" με το 30μηνο (Δεν ξέρουν που να τους απασχολήσουν) και εσείς ψάχνεται γιατί δε διορίσουνε ΠΕ11;;;

Αποσυνδεδεμένος salao

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτες ΠΕ11 στην πρωτοβαθμια?
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 08:43:27 μμ »
Οι ειδική αγωγή είναι απαραίτητη προϋπόθεση μόνο στα χαρτιά. Δε γνωρίζω άνθρωπο να δουλεύει σε ειδικό σχολείο και να έχει ειδική αγωγή. Και δε μιλάω μόνο για γυμναστές.
Άλλα πέρα από αυτό με ενοχλεί να δουλεύει ο πίσω μου.

vasilis1΄Από πού γράφεις. Μάλλον είμαστε γείτονες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 781
Σύνολο: 791

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.