*

Αποστολέας Θέμα: Μπορεί να συμβεί;  (Αναγνώστηκε 1172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΟ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορεί να συμβεί;
« στις: Νοέμβριος 08, 2007, 11:17:55 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Πρώτη φορά που γράφω στο forum αν και σας συμβουλεύομαι καιρό τώρα. Ανήκω στον κλάδο ΠΕ06. Είμαι για τέταρτη χρονιά φέτος ωρομίσθια σε ολοήμερο και για τρίτη φορά επιτυχούσα- όχι διοριστέα - στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Φέτος που έβγαλε πίνακες ωρομισθίων το υπουργείο, είδα ότι στον Πίνακα Κατάταξης Ολοημέρων ανά διδακτικό αντικείμενο και Περιφέρεια είμαι πρώτη θέση στην περιφέρεια μου, οπότε υπέθεσα ότι θα μου έδιναν επιτέλους το πολυπόθητο 12ωρο. Με κάλεσαν ολοήμερο πριν από μια περίπου εβδομάδα με 8 ώρες τελικά (σε κάποια σχολεία οι ώρες καλύφθηκαν από τους πρωινούς - το υπουργείο πιστώνει μόνο 8ωρα, μου είπαν). Είμαι πολύ ευχαριστημένη με το 8ωρο, δεδομένης της κατάστασης στα ολοήμερα τα τελευταία χρόνια. Το θέμα είναι όμως ότι σήμερα έμαθα κάτι που με προβληματίζει και δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Μαζί με εμένα προσέλαβαν άλλα δυο άτομα στην περιοχή μας και μου είπαν από την Πρωτοβάθμια ότι μας μοίρασαν τις ώρες και τα σχολεία. Το ένα άτομο από τα δύο έχει σειρά 13 στον αντίστοιχο πίνακα και καθόλου προϋπηρεσία. Αυτό που έμαθα σήμερα είναι ότι της έχουν δώσει 12ωρο. Δεν είμαι άνθρωπος που θα κάτσω να κάνω φασαρία, ούτε θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα σε κανένα συνάδερφο, αλλά μήπως είναι λίγο άδικο αυτό; Μπορεί να συμβεί κάποιος χωρίς προϋπηρεσία να πάρει πιο πολλές ώρες από κάποιον με προϋπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μπορεί να συμβεί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:58 »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μπορεί να συμβεί;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 12:17:49 μμ »
Αυτό στην ββαθμια συμβαίνει κατακόρον. Εξαρτάται πότε το σχολείο έδωσε το κενο. Οταν προσλήφθηκες εσύ δεν υπήρχε κενό 12ωρών. μετά σε μια επόμενη φουρνιά ωρομισθίων δόθηκε το κενό από το σχολείο και το πήρε ο τότε διαθέσιμος συνάδελφος.

Αυτό συμβαίνει και στους αναπληρωτές. Πρώτα προσλαμβάνουν για τις μακρινές περιοχές, γιάυτό βλέπεις να προσλαμβάνουν στην πρώτη φουρνιά αναπληρωτών εκτός Αττικής και στν 2η φουρνιά με λιγότερα μόρια πάνε στην Αττική.

Αν παρουσιαστήκατε όμως μαζί τότε μετράνε τα μόρια  τα κοινωνικά κριτήρια, εντοπιότητα δήμου

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μπορεί να συμβεί;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2007, 08:04:32 μμ »
δεν μπορει να κανει κατι γιά αυτο? ειναι αδικια μεγαλη...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μπορεί να συμβεί;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 07:21:42 πμ »
Και το οτι η πρωτη φουρνια αναπληρωτων στελνεται σε ολα τα δυσκολα κενα, ενω οι δευτεροι με λιγοτερα μορια στελνονται στις πολεις ειναι αδικια μεγαλη, αλλα ετσι ειναι το συστημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μπορεί να συμβεί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:58 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μπορεί να συμβεί;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 01:02:17 μμ »
ναι και αυτο, εχεις δικαιο αλλα τουλαχιστον ρε παιδια δουλευετε ως αναπληρωτες Σκεφτητε και μας που ξεροσταλιαζουμε περιμενοντας.... :P

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΟ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μπορεί να συμβεί;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2007, 10:30:30 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας. Ήθελα και τη γνώμη κάποιου άλλου πριν πάω να ρωτήσω στην Πρωτοβάθμια. Απλά να διευκρινίσω ότι είμαι ωρομίσθια σε ολοήμερο και όχι αναπληρώτρια και ότι και εγώ και η άλλη συνάδελφος παρουσιαστήκαμε την ίδια μέρα, οπότε τα κενά τα οποία είχαν δοθεί από τα σχολεία ήταν τα ίδια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159822
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.