*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ  (Αναγνώστηκε 9071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« στις: Νοέμβριος 09, 2007, 05:33:58 μμ »
Με κάλεσαν χτες σε σεμινάριο που θα γίνει σε ΚΕΕ (Κέντρο Εκπαίδευσης Ενηλίκων) σχετικά με την εκπαίδευση ενηλίκων, όπου είχα δηλώσει συμμετοχή το καλοκαίρι. Θα πάει κανείς; Έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία; Αξίζει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:20:03 »

Αποσυνδεδεμένος spooky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • EI 'AANIIGOO 'AHOOT'E
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 06:49:28 μμ »
Και μένα με κάλεσαν... Από ότι ξέρω θα γίνουν 3 συναντήσεις στα ΚΕΕ και όλα τα μαθήματα θα γίνουν εξ αποστάσεως. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, αλλά πιστεύω ότι ένα σεμινάριο 100 ωρών στην Εκπαίδευση Ενηλίκων αξίζει...
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων Τ.Ε. - Καθηγητής ΠΕ20
Electronic Computer Systems Engineer (E.C.S.E) - Teacher PE20

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 09, 2007, 07:38:43 μμ »
Και μένα με κάλεσαν... Από ότι ξέρω θα γίνουν 3 συναντήσεις στα ΚΕΕ και όλα τα μαθήματα θα γίνουν εξ αποστάσεως. Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία, αλλά πιστεύω ότι ένα σεμινάριο 100 ωρών στην Εκπαίδευση Ενηλίκων αξίζει...

Σε ποιο ΚΕΕ σε κάλεσαν;
Αξίζει υπό ποια έννοια πιστεύεις;

Αποσυνδεδεμένος vkots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ20 MSc
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 03:17:14 μμ »
Παιδιά γειά σας και από μένα, πού δηλώνετε συμμετοχή για τα ΚΕΕ; Γραφόμαστε σε κάποιο μητρώο; άν μπορεί κάποιος ας με ενημερώσει πώς θα το κάνω αυτό και πού να ενημερωθώ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:20:03 »

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 06:02:25 μμ »
Για το σεμινάριο το περιθώριο αιτήσεων συμμετοχής έληξε. Γενικά για τα ΚΕΕ συμβουλέψου το site kee.ideke.edu.gr
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 02:26:35 μμ »
Σάν καθηγητής Πληροφορικής σε ΚΕΕ εδώ και 2 χρόνια ένα έχω να πώ !
Πραγματικά Αξίζει ! Αν και υπάρχουν κάποια λειτουργικά προβλήματα , τα χρήματα είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και το κλίμα πολύ ωραίο !
Μάλιστα φέτος έχω 3 τμήματα των 50 ωρών και όταν τελειώσουν θα πα΄ρω ένα μεγάλο των 250 !
Συστήνεται ανεπιφύλακτα .

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 03:53:13 μμ »
Για το σεμινάριο το περιθώριο αιτήσεων συμμετοχής έληξε. Γενικά για τα ΚΕΕ συμβουλέψου το site kee.ideke.edu.gr
Για να μη μπερδευτούν μερικοί, συγκεκριμένα όσοι θέλουν να ασχοληθούν με τις ΤΠΕ (Τεχνολογίες πληροφορίας και επικοινωνίας) σε ενήλικες, το ΙΔΕΚΕ (Ινστιτούτο διαρκούς εκπαίδευσης ενηλίκων) http://www.ideke.edu.gr, υλοποιεί διάφορα προγράμματα:

1) ΗΡΩΝ (ΒΑΣΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ) http://www.ideke.edu.gr/programs.asp?cat=2&pr=37
2) Σ.Δ.Ε. (ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ) http://www.ideke.edu.gr/programs.asp?cat=1&pr=1
3) ΗΣΙΟΔΟΣ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΓΡΟΤΩΝ) http://www.ideke.edu.gr/programs.asp?cat=2&pr=38
4) Αξίζει όμως να διευκρινίσουμε ότι η επίσημη σελίδα των ΚΕΕ (Κέντρο Εκπαίδευσης Ενηλίκων) (ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ) είναι η:
http://kee.ideke.edu.gr/
και
5) ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ - Κ.Ε.Ε.ΕΝ.ΑΠ (Κέντρο Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης Ενηλίκων από Απόσταση) http://www.keeenap.gr/keeenap/
Γενικά, υπεύθυνη είναι η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ, http://www.gsae.edu.gr/
Φυσικά, στα 2,3,4,5 μπορούν να διδάξουν και άλλες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 03:54:02 μμ »
Με κάλεσαν χτες σε σεμινάριο που θα γίνει σε ΚΕΕ (Κέντρο Εκπαίδευσης Ενηλίκων) σχετικά με την εκπαίδευση ενηλίκων, όπου είχα δηλώσει συμμετοχή το καλοκαίρι. Θα πάει κανείς; Έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία; Αξίζει;
Ολα αυτά τα προγράμματα, κατά τη γνώμη μου αξίζουν και τα χρήμματα είναι σχετικά καλά.
Τα μόνο προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει ο εκπαιδευτής ίσως είναι τα εξής:
Α) Πολλές φορές η διαφορά στο επίπεδο των επιμορφούμενων. Δηλαδή τυχαίνει ένας επιμορφούμενος να έχει αρκετές γνώσεις και ένας άλλος να μη θυμάται να κάνει ούτε αποθήκευση επειδή πέρασε πολύς καιρός από την τελευταία του επιμόρφωση... Εκεί ο εκπαιδευτής βρίσκεται σε δύσκολη θέση για να κρατήσει τις ισοροπίες. Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στους υπεύθυνους των Κ.Ε.Ε. που βάζουν ανάμεικτα άτομα για να συμπληρωθεί ένα τμήμα...
Β) Η έλλειψη έντυπου υλικού. Ο εκπαιδευτής είναι αναγκασμένος τις περισσότερες φορές να βγάζει φωτοτυπίες για να μοιράσει στους επιμορφούμενους. Δε θα πώ σε ποιούς οφείλεται αυτό.. Είναι αυτονόητο...

(Και μια παρατήρηση  :P ;))
Πιστεύω ότι αυτό το θέμα δε θα έπρεπε να βρίσκεται στην ενότητα "Άντε διορίστηκα, τι κάνω μετά;" / "μόνιμοι", αφού ακόμα και ωρομίσθιοι μπορούν να ασκήσουν αυτό το επάγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος ArsenLupen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Δε λατρευω τιποτα!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 10:29:16 μμ »
Συμφωνω απολυτα με οτι εγραψε η psycht@ra!!

1) Υπαρχει διαφορα στο επιπεδο των επιμορφουμενων γιατι δεν ξερουν οτι τρεχει το προγραμμα ΗΡΩΝ για αρχαριους απο
το Ι.Δ.ΕΚ.Ε και δηλωνουν ολοι κατευθειαν στα ΚΕΕ που ειναι επιπεδα 2 εως 5. Τα ΚΕΕ ειναι γνωστα γιατι τα σπρωχνουν οι Δημοι
για να φανει οτι προσφερουν στην τοπικη κοινωνια (μια που εκει απευθυνονται και ειναι δωρεαν για τους επιμορφουμενους). To ΗΡΩΝ
δεν ειναι πολυ διαδεδομενο αν και του ιδιου φορεα.

Εγω ειχα, σε πανω απο 8 50ωρα που εχω κανει, μαθητες απο 18 εως 65 χρονων!! Ατομα που θελαν να μαθουν Η/Υ γιατι νοιωθαν αγραμματοι, ατομα που θελαν να μαθουν για να βελτιωσουν τη θεση εργασιας τους, γιαγιαδες και μαναδες που μαθαιναν για να μην τους κανουν ο,τι θελουν στο P.C τα παιδια τους!

Μονιμο παραπονο οτι αυτοι που κανουν συμφωνιες με Γυμνασιαρχες, Λυκειαρχες για να διατεθουν απογευμα οι αιθουσες ουτε καν τους νοιαζει τι αιθουσα ειναι και τι υπολογιστες!! Φετος κανω σε εργαστηριο με Windows 98!!!

Τα τελευταια 2 χρονια που δουλευω στο Ι.Δ.ΕΚ.Ε εχω να πω οτι βελτιωνονται. Π.χ την πρωτη χρονια μας πληρωσαν ολα τα 50ωρα μαζι τον 15ΑΥΓΟΥΣΤΟ!!! (Εκανα καλες διακοπες). Περσι μας πληρωναν άμεσα!!!!

Τα χρηματα ειναι λιγα σε σχεση με αλλα παρομοια προγραμματα οπως αυτα που τρεχουν στα Κεντρα Επαγγελματικης Καταρτισης (ΕΚΕΠΙΣ)
Στο ΙΔΕΚΕ ειναι 16 μικτα (12 στο χερι) και στα ΚΕΚ (θελει ομως εγγραφη στο μητρωο τους) ειναι 30 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ!! Ο δικος μου υπευθυνος μου ειπε οτι χανουν εκπαιδευτες και λογικο ειναι! Απλα για να παει καποιος ΕΚΕΠΙΣ που ζηταει προυπηρεσια αρκετη πρεπει να περασεις απο δω να την αποκτησεις! Για 50 ωρες περνεις καθαρα 620 ευρω περιπου και στο αλλο 1600 ευρω!!!

Κλεινωντας να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος, αν και να ξερετε οτι θα σας τσακισει η εφορια για αυτο κρατατε στην ακρη το 20% αν παρετε πολλα 50ωρα μην την πατησετε οπως εγω!!!

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 10:31:50 μμ »
Σάν καθηγητής Πληροφορικής σε ΚΕΕ εδώ και 2 χρόνια ένα έχω να πώ !
Πραγματικά Αξίζει ! Αν και υπάρχουν κάποια λειτουργικά προβλήματα , τα χρήματα είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και το κλίμα πολύ ωραίο !
Μάλιστα φέτος έχω 3 τμήματα των 50 ωρών και όταν τελειώσουν θα πα΄ρω ένα μεγάλο των 250 !
Συστήνεται ανεπιφύλακτα .

Αυτό το τμήμα των 150 ωρών που λές τί είναι?Τί τίτλο έχει το σεμινάριο?Είχα την εντύπωση πως όλα είναι των 50 ωρών...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος ArsenLupen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Δε λατρευω τιποτα!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 10:36:21 μμ »
Dimpas το 250ωρο θα πρεπε να το ειχες αρχισει εδω και κανενα μηνα! Τωρα δυσκολα.
Αυτα ειναι που καλυπτουν πρωτα οι υπευθυνοι.
Μεχρι τελη Μαη δουλευουν τα ΚΕΕ και αυτα που εχεις τωρα (3 50ωρα) θα κρατησουν
μεχρι τελη Γεναρη στην καλυτερη περιπτωση!!

Αποσυνδεδεμένος ArsenLupen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Δε λατρευω τιποτα!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 10:40:59 μμ »
Panzos ειναι ολα τα επιπεδα πληροφορικης μαζι, 5 επιπεδα!
Ξεκινουν Οκτωβριο και τελειωνουν Μαϊο με τον ιδιο εκπαιδευτη χωρις διακοπη.
Λιγοι εκπαιδευτες το θελουν γιατι ειναι δεσμευση για ολη τη χρονια και γιατι στα επιπεδα 4 και 5
πρεπει να σταματησεις να λες παραμυθακια για το WORD και το EXCEL

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 16, 2007, 11:23:34 μμ »
Και γω 3ος χρόνος με τον φετινό που ασχολήθηκα με τα ΚΕΕ είναι πολύ καλή εμπειρία!Και η συνεργασία με τους υπεύθυνους άψογη!
Προβλήματα πάντα υπάρχουν στα σχολεία...πόσο μάλλον όταν οι διευθυντές με το ζόρι δίνουν τα εργαστήρια τα οποία έχουν Windows98, όταν δε σε αφήνουν να ανοίξεις ούτε τα παράθυρα από την αίθουσα, όταν δεν έχει θέρμανση το απόγευμα και άλλα πολλά...
Αν αναφέρεσαι στο εξ'αποστάσεως, δεν είμαι σίγουρη, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι 3 συναντήσεις έγιναν 4...Επίσης δεν μπορείς να λείψεις στην 1η συνάντηση γιατί σε διαγράφουν...Επειδή φέτος είναι πρώτη φορά που κάνουν σεμινάριο Εκπαίδευση Εκπαιδευτών και δε ξέρω το τι θα κάνουν...
Πάντως έχω παρακολουθήσει ένα σεμινάριο 25 ωρών, αν θυμάμαι καλά, με άλλους εκπαιδευτές από άλλα ΚΕΕ, που αφορούσε στην Εκπαίδευση Εκαπιδευτών και είχε γίνει φέτος το Μάιο στη Λάρισα, μας έκαναν για τη διδακτική, για το περιεχόμενο των νέων βιβλίων, κάποια παιδαγωγικά...

Αποσυνδεδεμένος vkots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ20 MSc
    • Προφίλ
Απ: Εκπαίδευση Ενηλίκων ΚΕΕ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2007, 08:01:56 μμ »
Παιδιά καλησπέρα! Άν κατάλαβα σωστά πρέπει να γραφτώ σε κάποιο μητρώο... πότε γίνεται αυτό; ανακοινώνεται κάπου; είναι εύκολο να σε πάρουν ή θέλει "βύσμα"; είμαι ΠΕ20 δεύτερη χρονιά διορισμένος αλλά δεν ξέρω πολλά, από εσάς ενημερώνομαι, κάθε απάντησή σας ευπρόσδεκτη! ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.175 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.