*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)  (Αναγνώστηκε 17568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 28, 2008, 12:47:00 μμ »
Αντιμετωπίζει προβλήματα δυσλεξίας ο γιος μου που φέτος είναι στην Ε Δημοτικού. Το "πρόβλημα" το υποψιαστήκαμε στο τέλος της Α και αρχικά απευθυνθήκαμε στο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο της περιοχής μας, το οποίο βρίσκεται στην οδό Γαρέφη στους Αμπελοκήπους. Κλείσαμε ραντεβού και σχετικά σύντομα μια κλινική ψυχολόγος συνάντησε το παιδί κι εμένα. Έγινε η αξιολόγηση και μας έδωσαν ένα έγγραφο όπου αναφέρεται ακριβώς το πρόβλημα και το πόσες συνεδρίες προτείνουν. Κάθε χρόνο με φαξ ζητώ ανανέωση του εγγράφου κι αυτό για να παίρνω από το ταμείο μου κάποια χρήματα για τις συνεδρίες. Παράλληλα, αφήνω ένα αντίγραφο στο σχολείο και ψάχνω τους δασκάλους τους για να τους ενημερώσω. Φέτος όμως που είναι στην Ε, επικοινώνησα με τα ΚΔΑΥ της περιοχής μου, τα οποία βρίσκονται στη Ν. Ιωνία (κατάλογος των ΚΔΑΥ βρίσκεται στο Ίντερνετ) και έκανα αίτηση από τώρα για να επανα-αξιολογηθεί το παιδί του χρόνου τον Ιούνιο και να μας δοθεί το "χαρτί" για το Γυμνάσιο. Κινούνται με τρομερές ταχύτητες. Αιτήσεις δε στο συγκεκριμένο κέντρο γίνονται μόνο δυο φορές την εβδομάδα (Δευτέρα και Τετάρτη) και μόνο 11.30 - 13:30. Ό,τι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:13 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2008, 12:51:06 μμ »
Εγώ τελικά τους πήρα τηλέφωνο στα ΚΔΑΥ και τους ζήτησα τη βοήθειά τους. Είπα σαφώς όχι ότι είμαι καθηγήτρια του παιδιού που του κάνω ιδιαίτερα αλλά ότι είναι ξαδελφούλα μου και το βοηθάω. Η κοπέλα με την οποία μίλησα ήταν καταπληκτική. Μιλάγαμε τουλάχιστον μισή ώρα.
Δε χρειάζεται να σε παραπέμψει το σχολείο. Μου είπε να πάει η μαμά να κάνει μια αίτηση κρατώντας μαζί της ένα Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης και τους βαθμούς της μικρής. Το κακό είναι ότι η υπηρεσία δεν έχει προσωπικό και θα τη δεχτούν να κλείσει ραντεβού μετά από 8-9 μήνες.
Τι να πω? Αίσχος και ντροπή στους ιθύνοντες... Τα κέντρα αυτά θα έπρεπε να είναι περισσότερα οργανωμμένα, θα έπρεπε να διορίζουν κόσμο, να βοηθούν τα παιδιά που το έχουν ανάγκη...
  Όμως η κοπελιά μου έδωσε τηλέφωνα απο το Αττικό Νοσοκομείο για να πάει το παιδί να κάνει εξετάσεις σε Αναπτυξιολόγους και Παιδοψυχιάτρους και τηλέφωνα από ένα Ιατρείο στην Κατεχάκη. Το Ιατρείο αυτό είναι ειδικό για παιδιά με Υπερκινητικότητα.
  Μιλώντας μαζί της της εξήγησα ότι κατά τη γνώμη μου το παιδί έχει διαταραχή προσοχής και υπερκινητικότητα. Συμφώνησε μαζί μου και με παρέπεμψε σε αυτά τα τηλέφωνα. Γενικά ήταν πολύ εξυπηρετική. Μπράβο σε όλους αυτούς που δουλεύουν εκεί και έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν!
   Επίσης, μου είπε ότι χαρτια για προφορική εξέταση δίνονται μόνο σε περίπτωση δυσλεξίας. Όταν κατάλαβε πόσο στεναχωρέθηκα και πόσο απελπισμένοι είμαστε και τη ρώτησα αν δε μας μένει τίποτε άλλο  να κάνουμε για το παιδί μου είπε να το φέρουμε και θα βρούμε μια λύση. Αν το πρόβλημα είναι σημαντικό θα γίνει μια εξαίρεση για το παιδί.
   Πήρα λίγο θάρρος μιλώντας μαζί της. 6 χρόνια που διδάσκω τώρα πια έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μη σηκώσω ποτέ τα χέρια ψηλά και να μην αφήσω κανένα παιδί αβοήθητο. Θα το ψάξω κι άλλο κι όποιος μπορεί να μου δώσει κάποια έξτρα πληροφορία θα του ήμουν πραγματικά ευγνώμων.
Ευχαριστώ.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2008, 01:57:08 μμ »
τηλέφωνα από ένα Ιατρείο στην Κατεχάκη. Το Ιατρείο αυτό είναι ειδικό για παιδιά με Υπερκινητικότητα.
  Μιλώντας μαζί της της εξήγησα ότι κατά τη γνώμη μου το παιδί έχει διαταραχή προσοχής και υπερκινητικότητα.


μπορείς να μου στείλεις αυτό το τηλ; είναι δημόσιο η ιδιωτικό; εχω ενα παιδί που το κδαυ προτείνει για 3η φορά νηπιαγωγείο. βεβαια δεν επιτρεπεται αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2008, 01:57:49 μμ »
Σου το στέλνω σε π.μ.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:13 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2008, 11:52:11 μμ »
Παλιοτερα τις αξιολογησεις τις εκαναν οι ιατροπαιδαγωγικοι σταθμοι και τα κεντρα ψυχικης υγιεινης, τωρα τα κανουν τα ΚΔΑΥ της καθε περιοχης.
Οπως εχετε πει και παραπανω παιρνουν τηλεφωνο οι γονεις και πηγαινουν τις μερες που δεχονται αιτησεις και κανουν αιτηση. Ο χρονος αναμονης ποικιλλει αναλογα την περιοχη. Στον Πειραια π.χ. ειναι δεκα μηνες ομως αν το παιδι παραπεμφθει απο το δασκαλο και το διευθυντη του σχολειου τοτε τις πιο πολλες φορες μειωνουν το χρονο αναμονης. Παραπομπη σημαινει οτι την ημερα που πηγαινουν οι γονεις στο ΚΔΑΥ για την αιτηση ο διευθυντης με τη δασκαλα στελνουν με ΦΑΞ ή σε κλειστο φακελο με τους γονεις το αιτημα τους για να αξιολογηθει το παιδι και οτι εχουν παρατηρησει οτι κανει το παιδι ή καποιο γραπτο του ή μια μικρη αναφορα για τις επιδοσεις του. Επισης μειωση του χρονου γινεται αν αναφερθει οτι το παιδι δεν εχει απλες μαθησιακες δυσκολιες αλλα κατι πιο συνθετο οπως νοητικη υστερηση ή διαχυτες αναπτυξιακες διαταραχες ή συνδρομα που μπορει να απαιτουν ειδικο σχολειο ή δασκαλο ενταξης ή συνοδο για την κανονικη ταξη.
Σιγα σιγα θα σταματησουν να αναγνωριζονται οι ιατροπαιδαγωγικοι και θα ισχυει αποκλειστικα η αξιολογηση απο τα ΚΔΑΥ.
Και εγω οπως η συναδελφος παραπανω εχω καλη αποψη για τα ατομα που εργαζονται τουλαχιστον στο ΚΔΑΥ Πειραια. Καταλαβαινω οτι υπαρχει ελλειψη προσωπικου και εχουν πολλους μηνες σειρα ομως εγω οσες φορες τους καλεσα για πληροφοριες και για ενημερωση ηταν κατατοπιστικοτατοι και πραγματικα εδειχναν ενδιαφερον.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2008, 03:10:51 πμ »
Όσον αφορά τις εντυπώσεις, θα συμφωνήσω κι εγώ με τις συναδέλφισσες. Στο ΚΔΑΥ Ροδόπης όπου απευθύνθηκα, οι υπάλλοι και από το τηλέφωνο και δια ζώσης ήταν εξαιρετικά συνεργάσιμες, το πρόβλημα της έλλειψης προσωπικού υπάρχει, αλλά δε φταίνε εκείνες γι αυτό. Η Rwxanh έχει απόλυτο δίκιο, κατά τη γνώμη μου, στην κριτική της. Και εντόπισα και μια (ακόμα) αιτία για τη δυσλειτουργία στη σχέση σχολείου - ΚΔΑΥ: την επιφύλαξη των διευθυντών. Όταν, μετά από την επίσκεψή μας στο ΚΔΑΥ, επιστρέψαμε στο σχολείο με ενημερωτικά φυλλάδια, άφησα κάποια και στο γραφείο του διευθυντή, ο οποίος τα επέστρεψε λέγοντας ότι τα ξέρουν αυτά και ότι δε γίνεται τίποτα, γιατί οι διαδικασίες είναι πολύπλοκες. Ξέρω ότι αν του ζητήσουμε να υπογράψει το φάκελό μας θα το κάνει, αλλά κατάλαβα ότι γενικά δεν ενθαρρύνουν τέτοιες πρωτοβουλίες - αλλά μάλλον δεν τις εμποδίζουν κιόλας, αυτό είναι καλό.
Ένα στοιχείο που μου είπαν και έχω να προσθέσω σ' αυτά που έγραψαν οι Rwxanh και η kellykou είναι ότι μπορεί κανείς να ζητήσει και τη συνδρομή του συμβούλου του κλάδου του όταν θέλει να αποφασίσει αν ένα παιδί πρέπει να παραπεμφθεί στο ΚΔΑΥ (αν βέβαια ο σύμβουλος έχει όρεξη να ασχοληθεί με το θέμα, πάντως με διαβεβαίωσαν ότι είναι μέσα στις υποχρεώσεις του). Επίσης, μπορεί κανείς να ζητήσει και τη σύγκληση συλλόγου των καθηγητών που κάνουν μάθημα στο συγκεκριμένο παιδί, ώστε να βεβαιωθεί ότι οι επίμαχες ενδείξεις επαναλαμβάνονται και ότι δεν είναι αποτέλεσμα, ας πούμε, κακής χημείας μεταξύ εκπαιδευτικού και παιδιού ή λανθασμένης στρατηγικής του εκπαιδευτικού.
Εκείνο που δυστυχώς δυσκολεύει τα πράγματα με το ΚΔΑΥ είναι η απροθυμία του γονέα να παραδεχτεί ότι το παιδί του ίσως και να έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία. Χρειάζεται λεπτή προσέγγιση, που ξεπερνάει κατά πολύ το τετριμμένο "ποτέ δεν αναφέρουμε στο γονέα τη λέξη "πρόβλημα"", και πιστεύω ότι σ' αυτό μπορούν να βοηθήσουν οι άνθρωποι του ΚΔΑΥ με τις συμβουλές τους. Το ζήτημα είναι, όταν βεβαιωθείς πως ένα παιδί χρειάζεται βοήθεια και το πεις στο γονιό του ή τον εν γένει κηδεμόνα του, κι αφού τον προσεγγίσεις με τον ενδεδειγμένο τρόπο, πώς μπορείς να βεβαιωθείς ότι θα πάει το παιδί όντως στο κέντρο και θα βοηθηθεί; Πως δε θα συνεχίσει να βασανίζεται επιχειρώντας να ενταχτεί σε διαδικασίες που είναι αναντίστοιχες με τις ανάγκες και τις δυνατότητές του, με αφιονισμένους γονείς που εξαντλούνται στα ιδιαίτερα όταν το πρόβλημα είναι αλλού; Όταν το παιδί μπαίνει στην κλίνη του Προκρούστη, γιατί απλά είναι διαφορετικό; Δε θα ξεχάσω την κατάσταση, όταν γύρω στα μέσα του '90 βγήκε η εγκύκλιος για τους δυσλεξικούς, πόσα ιδιαίτερα με κάλεσαν να κάνω, κι εμένα και τις φίλες μου, για παιδιά που "έπρεπε να περάσουν τις εξετάσεις" ώστε να μη χαρακτηριστούν δυσλεξικά. Και μετά, το αίσχος με τους γονείς που μαζευόντουσαν έξω από τα βαθμολογικά όπυ εξετάζονταν δυσλεξικοί και φώναζαν "έξω τα σκουπίδια!" (αυτό το διάβασα, δεν το έζησα). Μετά η κατάσταση άλλαξε, και διάφοροι "έξυπνοι" άρχισαν να προσπαθούν να βγάλουν τα παιδιά τους δυσλεξικά μπας και δίνοντας προφορικά με τσαχπινιά τα πιτσιρίκια τους κατάφερναν να μπουν ευκολότερα στο ΕΜΠ. Πού και να 'ξεραν!
Τα ΚΔΑΥ είναι απαραίτητα, απολύτως απαραίτητα, στην εκπαίδευση. Αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι μοιάζουν σαν τον πίσω δρόμο του σχολείου, εκεί που εκτελούνται δραστηριότητες που κανείς δε θα ήθελε να ξέρει. Πρέπει να ενθαρρύνουμε αυτόν το θεσμό, γιατί δε μαθαίνουν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο, και δεν είναι μόνον η μάθηση, γιατί δεν αντιμετωπίζουν όλοι οι άνθρωποι την πραγματικότητα και τη σκληρότητά της με τον ίδιο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 29, 2008, 11:00:52 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας. Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη των πραγμάτων για να γνωρίζουμε όλοι πριν μας συμβεί και να βοηθάμε έγκαιρα και έγκυρα όπου χρειάζονται τα παιδιά τη βοήθειά μας.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 17, 2010, 04:01:17 μμ »
Αυτό το είδατε;
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank16_6_10_951.php

Για τιε θέσεις των αναπληρωτών διευθυντών στα ΚΕΔΔΥ έχουν δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση ΜΟΝΟ δάσκαλοι, εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας και ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό. Οι νηπιαγωγοί πάλι απ' 'έξω!
Δηλαδή, ξεκάθα μας λένε ότι δεν έιμαστε ικανοί να κάνουμε μια "τόσο υπέυθυνη δουλειά".
Και, όμως, όταν πρόκειται για την αξιολόγηση των παιδιών είμαιστε μια χαρά, αφού σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας των ΚΔΑΥ (ακόμα αυτός ισχύει) είμαστε υποχρεωμενοι να αξιολογούμε παιδιά όλων των βαθμίδων. Εκεί δεν είμαστε "απλοί νηπιαγωγοί".
Εξοργίστηκα σήμερα που το διάβασα και είμαι σίγουρη ότι δεν θα υπάρξει καμία αντιδραση. Κρίμα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 18, 2010, 02:46:42 μμ »
πέρσι,πρώτη φορά,δηλώσαμε και ΚεΔΔΥ.
που μπορούμε να δούμε αν κάποιος συνάδελφος πήγε αναπληρωτής σε κάποιο ΚΕΔΔΥ;
διότι δεν είχε βγει κάτι
εκτός και αν καλύφθηκαν με αποσπάσεις.
όσο για τα στελέχη, κι εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό.
τί σχέση έχει η ειδικότητα με τη διεύθυνση;
αφού όλες οι ειδικότητες απαιτείται, άσχετα αν δεν γίνεται,να εργάζονται σε κΕΔΔΥ.
2-3 άνθρωποι εργάζονται σε κάθε ΚΕΔδΥ μαζί με το δ/ντή
 >:(

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 19, 2010, 11:46:45 πμ »
εγω δεν καταλαβα τιποτε.... :-\ :-\ :-\ :-[

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 19, 2010, 11:06:25 μμ »
εγω δεν καταλαβα τιποτε.... :-\ :-\ :-\ :-[

Τι δεν κατάλαβες;
Βγήκε προκύρηξη για αναπληρωτές διευθυντές σε ΚΕΔΔΥ στην Αττική. Μπορούν να κάνουν άιτηση δάσκαλοι, καθηγητές και ειδικό εκπαιδευτικό προιωπικό που έχουν τα προσόντα διορισμού στην ειδική, αλλά δεν μπορούν να κάνουν οι νηπιαγωγοί!
Φαόινεται εμέις είμαστε κατώτεροι όλων, αλλά τόσα χρόνια δεν μας το είχαν πει.... Τώρα μας το πετάνε στα μούτρα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 20, 2010, 01:59:41 μμ »
Αυτό συμβαίνει  και  σε  άλλες  περιπτώσεις. Για  τις  θέσεις σχολικών  συμβούλων ειδικής  αγωγής  και  για  τις  θέσεις  προισταμένων  εκπαιδευτικών  θεμάτων  των  διευθύνσεων  που  είναι  μόνο  για  ΠΕ70.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 20, 2010, 03:50:59 μμ »
Αυτό συμβαίνει  και  σε  άλλες  περιπτώσεις. Για  τις  θέσεις σχολικών  συμβούλων ειδικής  αγωγής  και  για  τις  θέσεις  προισταμένων  εκπαιδευτικών  θεμάτων  των  διευθύνσεων  που  είναι  μόνο  για  ΠΕ70.

Συμφωνώ απόλυτα!
Δηλαδή οι δάσκαλοι είναι πιο ικανοί από τους νηπιαγωγούς; Δεν έχω κάτι με τους δασκάλους, αν΄τιθετα μου είναι ιδαίτερα συμπαθέις, αλλά όταν μιλάμε για θέσεις που αφορούν όλη την εκπαίδευση, πιστεύω ότι πρέπει να έχουν το δικαίωμα να κάνουν αίτηση άτομα από όλη την εκπαίδευση και να κρίνονται ανάλογα με τα προσόντα τους!
Όσον αφορά τους συμβούλους ΕΑ, εκέι και αν γίνεται χαμός! Εκπαιδευτικός μιάς βαθμίδας απαιτείται να συμβουλέυει εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και όλων των σχολικών πλαισίων σε τεράστιες περιφέρειες! Εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να κάνει σωστή δουλειά!
Αλλά επειδή είμαστε Ελλάδα όλα γίνονται στο άρπα κόλλα απλά για να πούμε ότι κάτι κάνουμε....
Όμως, όχι. Εγώ δεν δέχομαι να υποβιβάζεται έτσι το πτυχίο μου, το οποίο με κόπο πήρα και με κόπο έκανα τα μεταπτυχιακά μου και το διδακτορικό μου!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ)
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 22, 2010, 11:12:31 πμ »
ααα καταλαβα...μμμ...ναι, εχετε δικιο αλλα απο αδικιες αυτη η χωρα εχει μπολικες... :-\ :-\ :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.