*

Αποστολέας Θέμα: Ως πού θα φτάσουν οι διορισμοί?  (Αναγνώστηκε 801 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ως πού θα φτάσουν οι διορισμοί?
« στις: Νοέμβριος 22, 2007, 09:44:35 μμ »
Καλησπέρα και από μένα. Ο προηγούμενος ΑΣΕΠ ήταν ο πρώτος που έδωσα και τελικά δεν πήγα καθόλου καλά (όπως υπολόγιζα). Όχι φυσικά πως η θέση μου επιτρέπει ελπίδες αλλά σύμφωνα με αυτά που ακούω, τα οποία πιθανολογούν τα επόμενα 2-3 χρόνια να ανοίξουν τόσες θέσεις και να γίνει κάτι αντίστοιχο με τους δασκάλους, θεωρείτε ότι όντως θα διοριστούν σχεδόν όλοι οι Επιτυχόντες του Εν.Πίνακα? (Καλά στο Ενιαίο Π. έχω θέση 4470 :( αλλά να μου λυθεί απλά η απορία... ???)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σόρρυ αν ήταν χαζή ή πολύ υποθετική η ερώτηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ως πού θα φτάσουν οι διορισμοί?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:51 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ως πού θα φτάσουν οι διορισμοί?
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 10:20:48 μμ »
Δική μου εκτίμηση είναι ότι, για να γίνει ό,τι έγινε με τους δασκάλους, πρέπει πρώτα απ' όλα να λυθεί άμεσα το θέμα της κτιριακής υποδομής. Κάτι τέτοιο δεν φαίνεται άμεσα στον ορίζοντα. Γιατί...άντε και υπάρχει ζήτηση (εγγραφές), άντε και θέλουν να προσλάβουν κόσμο...ΠΟΥ θα τους βάλουν? :P
Η όλη κατάσταση είναι για γέλια...Τυπικά το ΥΠΕΠΘ ακόμα και τώρα θα μπορούσε να δηλώνει ότι είναι εντάξει αν, υποθετικά, έπαιρναν καμιά 200αριά άτομα ακόμα και κάλυπταν όλα τα υπάρχοντα κενά. Το θέμα όμως είναι (που λίγος κόσμος εκτός του χώρου το γνωρίζει) το ΠΟΣΑ νήπια έχουν μείνει ΑΠ' ΕΞΩ γιατί δεν υπάρχουν χώροι να στεγαστούν!!! Εκεί αν καθίσουν και μετρήσουν θα χάσουν το λογαριασμό! ::)
Στο νηπιαγωγείο που στέλνω το παιδί μου, το οποίο αποτελείται από ένα κλασσικό και δύο ολοήμερα τμήματα, μου έλεγε η συνάδελφος ότι έχουν κάνει αίτηση από πέρισυ να αλλάξει η οργανικότητα του νηπιαγωγείου και να "δημιουργήσουν" και δύο (τουλάχιστον) νέες αίθουσες. Και...τίποτα! Κανένα ενδιαφέρον! Να συμπληρώσω εδώ ότι αυτό που ζητούν είναι για να καλυφθούν κατά βάση ανάγκες σε νήπια γιατί για τα προνήπια...ούτε λόγος...Αυτά είναι από την αρχή "εκτός παιχνιδιού"! >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2007, 10:32:30 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Sandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ως πού θα φτάσουν οι διορισμοί?
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 11:06:04 μμ »
Από ότι φαίνεται θα αφήσουν να εννοηθεί ότι τα προνήπια "δεν χωράνε" δλδ ώστε να καλυφθούν οι θέσεις από τα νήπια που είναι υποχρεωτική η φοίτηση?!! Με αυτό το σκεπτικό θα στριμωχτούν σε ιδιωτικά, παιδοτόπους (αν είναι δυνατόν) και baby parking!!Ήμαρτον δηλαδή. Υπάρχει τίποτα, ακούσατε, για καμιά σκέψη να δώσουν κονδύλια για νέα κτήρια?(Μάλλον, τί λέω τώρα ε...)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2007, 11:12:39 μμ από Sandy »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ως πού θα φτάσουν οι διορισμοί?
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 11:21:24 μμ »
Μα ήδη, Sandy, αυτό λένε..."δε χωράνε"!!! Πέρισυ που έκανα αίτηση για το μεγαλύτερο παιδί μου (ως προνήπιο), απορρίφθηκε με αυτή τη "δικαιολογία" και πριν λίγες μέρες που ξαναρώτησα για τον άλλο μου γιο (τον Σεπτέμβρη θα είναι 4,5) μου είπε η γυναίκα (η συνάδελφος και δασκάλα του μεγάλου) ό,τι ανέφερα παραπάνω...Δηλαδή ούτε να ελπίζω ότι θα υπάρχει "χώρος" για προνήπια ώστε να κάνω την αίτηση τον Ιούνη... :P (φέτος έδιωξαν και νήπια...)
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.