*

Αποστολέας Θέμα: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;  (Αναγνώστηκε 7366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 11:30:48 μμ »
Δυστυχώς έτσι συνέβησαν τα πράγματα!Δεν θα είχα λόγο να πω ψέμματα ούτε να μεγαλοποιήσω τα πράγματα.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:58 »

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 08:38:25 πμ »
Λυστε μου και μενα τωρα μια απορια,διορισμενη σε νησι,φευγω Σαββατοκυριακο για Αθηνα και την Κυριακη τα πλοια δενουν στο λιμανι λογω κακοκαιριας ,ειναι δικαιολογημενη η απουσια μου την Δευτερα?

Αποσυνδεδεμένος elf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 10:12:51 πμ »
Αν φεύγεις με έγκριση μετακίνησης (πχ για κάποιο συνέδριο) η απουσία σου είναι δικαιολογημένη, αν είναι για προσωπικούς λόγους όχι
Αυτά βέβαια είναι τυπικά, ουσιαστικά εξαρτάται από το διευθυντή

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 12:58:10 μμ »
η απάντηση του προιστάμενου ήταν πως "κανένας δεν θα πάει πουθενά και με κανένα παιδί θα κάτσετε μέχρι τις 1κ30 οι δασκάλες και εγώ κανονικά στο ωραριό μου".

Το ότι μένετε τόπο διαφορετικό από το μέρος εργασίας δεν ενδιαφέρει την υπηρεσία.  Εμένα δεν μου φαίνεται απαράδεκτη η απάντηση του προϊσταμένου, αλλά σύμφωνη με τον υπαλληλικό κώδικα.
Αν δουλεύατε στο καφενείο του χωριού θα ζητούσατε από το αφεντικό να φύγετε λόγω χιονιού;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:58 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 05:58:53 μμ »
Α) Σε περίπτωση μετακίνησης στην Αθήνα δεν υπάρχει δικαιολογία για απουσία. Το πολύ πολύ δηλώνεις ασθένεια, αλλά ότι υποχρεούσαι να βρίσκεσαι στο σχολείο σου την δευτέρα υποχρεούσαι. Πρόσεχε όμως γιατί μπορεί, αν έχεις "κακό" παρελθόν να σου στείλουν γιατρό στο σπίτι (το έχω δει σε τραβηγμένη περίπτωση).

Β) Ο προϊστάμενος άφησε εκπαιδευτικούς σε περιοχή με χιόνι, ενώ κινδυνεύουν να αποκλειστούν, χωρίς θέρμανση (μήπως έπρεπε να μεριμνήσει για αυτό;;;), χωρίς μαθητές και είναι δικαιολογημένη η συμπεριφορά του; ναι μεν υποχρεούσαι να βρίσκεσαι στο σχολείο κάποιες ώρες, αλλά όχι κ αποκλεισμένος... είναι θέμα ανθρώπινης συμπεριφοράς.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 06:34:15 μμ »
Κι εγώ συμφωνώ με το 2). Εκτός αν ο νέος κώδικας προβλέπει να μένουμε στο σχολείο και αφού έχουμε πεθάνει!!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 07:00:56 μμ »
Κι εγώ συμφωνώ με το 2). Εκτός αν ο νέος κώδικας προβλέπει να μένουμε στο σχολείο και αφού έχουμε πεθάνει!!
;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 09:30:59 πμ »
η απάντηση του προιστάμενου ήταν πως "κανένας δεν θα πάει πουθενά και με κανένα παιδί θα κάτσετε μέχρι τις 1κ30 οι δασκάλες και εγώ κανονικά στο ωραριό μου".

Το ότι μένετε τόπο διαφορετικό από το μέρος εργασίας δεν ενδιαφέρει την υπηρεσία.  Εμένα δεν μου φαίνεται απαράδεκτη η απάντηση του προϊσταμένου, αλλά σύμφωνη με τον υπαλληλικό κώδικα.
Αν δουλεύατε στο καφενείο του χωριού θα ζητούσατε από το αφεντικό να φύγετε λόγω χιονιού;

Καλημέρα!Αρχικά θα ήθελα να πω πως μένω στον ίδιο δήμο με αυτόν που ανήκει το σχολείο και όπως ξαναείπα απέχει 12 χιλ.Η απάντηση για μένα και για τις συναδέλφους ήταν πάνω από όλα απάνθρωπη και έπειτα απαράδεκτη εξαιτίας του τόνου και του τρόπου που μίλησε ο προιστάμενος του γραφείου.θα μπορούσε να δείξει μεγαλύτερη ευαισθησία.Εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα παιδί και καθόμουνα χωρίς ρεύμα με μελανιασμένα χέρια από το κρύο και κοιτούσα το χιόνι να πέφτει.Θα μπορούσαμε να αποκλειστούμε και να μην έχουμε που να μείνουμε.Όπως θα μπορούσαμε να είχαμε σκοτωθεί στο δρόμο αν είχε περισσότερο πάγο.Εγώ κατέβηκα από το χωριό με πρώτη και χωρίς φρένο για να μη μου φύγει το αυτοκίνητο.Τώρα για το καφενείο που λες αν και δεν υπάρχει σύγκριση νομιζω, ο ιδιοκτήτης του, ίσως και να αντιμετώπιζε το θέμα πιο ανθρώπινα και με μεγαλύτερη ευαισθησία.Δηλαδή που έπρεπε να μένουμε;Στην αυλή του σχολείου;Τέλος γνώμη μου είναι πως δεν είναι θέμα υπαλληλικού κώδικα αλλά θέμα ανθρώπου.Σχολείο επίσης ορεινό, που ανήκει στη διεύθυνση και όχι στο γραφείο που ανήκουμε εμείς αποκλείστηκε και η πρόταση της διεύθυνσης ήταν πως όταν δουν ότι δεν μπορούν να συνεχίσουν να γυρίσουν πίσω, μη σκοτωθούν κιόλας.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 11:36:18 πμ »
η απάντηση του προιστάμενου ήταν πως "κανένας δεν θα πάει πουθενά και με κανένα παιδί θα κάτσετε μέχρι τις 1κ30 οι δασκάλες και εγώ κανονικά στο ωραριό μου".

Το ότι μένετε τόπο διαφορετικό από το μέρος εργασίας δεν ενδιαφέρει την υπηρεσία.  Εμένα δεν μου φαίνεται απαράδεκτη η απάντηση του προϊσταμένου, αλλά σύμφωνη με τον υπαλληλικό κώδικα.
Αν δουλεύατε στο καφενείο του χωριού θα ζητούσατε από το αφεντικό να φύγετε λόγω χιονιού;
Εμένα από την άλλη μου φαίνεται ότι ο προϊστάμενος βρίσκεται κατα λάθος στη θέση αυτή. Όταν έχεις ένα σχολείο αποκλεισμένο από τα χιόνια και χωρίς ρεύμα και θέρμανση δεν το κρατάς ανοιχτό. Είναι επικίνδυνο και για τα παιδιά που ουσιαστικά τα υποχρεώνεις να πάνε αφού θα πάρουν κανονικά απουσίες, αλλά και για τους δασκάλους που έχουν ευθύνη για το όποιο παιδί χτυπήσει ή πάθει κάτι. Κανονικά θα έπρεπε να επικοινωνήσει με τον κοινοτάρχη, δήμαρχο, νομάρχη και να κλείσουν τα σχολεία της περιοχής με την κακοκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 07, 2008, 02:06:49 πμ »
Καλησπέρα σε όλους. Έχω τοποθέτηση σε σχολείο σε νησιωτική περιοχή στη Β Πειραιά. Πρέπει:

α) να μένω στον τόπο που βρίσκεται το σχολείο;
Ή β) να μένω σε απόσταση έως και 30 χιλιόμετρα από το σχολείο
Ή γ) να μένω στην έδρα του νομού που στην περίπτωσή μας είναι ο Πειραιάς.

 Έχω ακούσει και τις τρεις περιπτώσεις. Δυστυχώς όμως δεν έχω βρει κάτι σε κάποια εγκύκλιο ή νόμο κλπ. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Πιστεύω ότι αφορά γενικά αρκετό κόσμο σε διάφορα μέρη.

Νομίζω ότι  ο διευθυντής του Γυμνασίου-Λ/Τ Αγκιστρίου έχει διαφορετική άποψη... ???
Οι συνάδελφοι εκεί αναγκάζονταν για μήνες να παίρνουν θαλάσσιο ταξί με δικά τους έξοδα για να μεταφερθούν από την Αίγινα στο Αγκίστρι μιας και η ναυτιλιακή εταιρία του ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΕΞΠΡΕΣ αποφάσισε στα μέσα της σχολικής χρονιάς αρχικά να κόψει τη σύνδεση Αίγινας - Αγκιστρίου και κατόπιν να αλλάξει τις ώρες των δρομολογίων μη εξυπηρετόντας πλέον τους καθηγητές και το ωράριο του σχολείου. Ακολούθησαν στάσεις εργασίας από τους συναδέλφους που δεν μπορούσαν να αφήσουν τα σπίτια που είχαν πιάσει από τον Σεπτέμβρη στην Αίγινα. Στις κινητοποιήσεις τους είχαν να αντιμετωπίσουν πέρα από τη ναυτιλιακή εταιρία, τη νέα  διεύθυνση του σχολείου και την Κοινότητα Αγκιστρίου (που προφανώς θέλει οι καθηγητές να μένουν στο νησί για να υπάρχει οικονομικό όφελος στην τοπική κοινωνία)
Όσοι συνάδελφοι σκέφονται να ζητήσουν μετάθεση, οργανική κλπ στο Αγκίστρι για την επόμενη σχολική χρονιά ας λάβουν σοβαρά υπόψιν την φετινή κατάσταση και ας αναθεωρήσουν την απόφασή τους (αν είχαν στο νου τους να διαμένουν Αθήνα ή Αίγινα)
CARPE DIEM

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.