*

Αποστολέας Θέμα: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;  (Αναγνώστηκε 7364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lost_and_found

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« στις: Νοέμβριος 28, 2007, 03:50:49 πμ »
Καλησπέρα σε όλους. Έχω τοποθέτηση σε σχολείο σε νησιωτική περιοχή στη Β Πειραιά. Πρέπει:

α) να μένω στον τόπο που βρίσκεται το σχολείο;
Ή β) να μένω σε απόσταση έως και 30 χιλιόμετρα από το σχολείο
Ή γ) να μένω στην έδρα του νομού που στην περίπτωσή μας είναι ο Πειραιάς.

 Έχω ακούσει και τις τρεις περιπτώσεις. Δυστυχώς όμως δεν έχω βρει κάτι σε κάποια εγκύκλιο ή νόμο κλπ. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Πιστεύω ότι αφορά γενικά αρκετό κόσμο σε διάφορα μέρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2007, 09:06:36 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:51 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 07:17:27 πμ »
Μπορείς να μένεις όπου θέλεις. Δεν είσαι υποχρεωμένος να μένεις εκεί που είναι το σχολείο αλλά είσαι υποχρεωμένος να είσαι εκεί κάθε μέρα στην ώρα σου. Αν δηλαδή αποφασίσεις να μείνεις στον Πειραιά δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα, αλλά αν λείψεις από το σχολείο γιατί πχ έχουν απεργία οι λιμενικοί δεν είσαι δικαιλογημένος.

Αποσυνδεδεμένος moukis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 08:45:12 πμ »
Ισχύει αυτό ακριβώς που σου είπε η matina. Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι "οφείλουν" να διαμένουν στον τόπο εργασίας τους, γι' αυτό και δεν δικαιούσαι οδοιπορικά σε περίπτωση που μένεις μακριά. Από εκεί και πέρα τα κριτήρια σου για τον τόπο κατοικίας είναι καθαρά προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος lost_and_found

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 06:23:38 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Συμφωνώ και εγώ με τις απαντήσεις σας. Ωστόσο αν κάποιος ξέρει κάποια εγκύκλιο ή κάποιο νόμο, θα με διευκόλυνε ακόμη περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:51 »

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 28, 2007, 11:07:00 μμ »
Κάπου είχα διαβάσει κι εγώ παλιά ότι οι δημ. υπάλληλοι υποχρεούνται να διαμένουν σε απόσταση όχι μεγαλύτερη των 30 χλμ από τον τόπο εργασίας τους. Όμως, μετά από προσεκτική ανάγνωση του νέου δημοσ/κού κώδικα (ΝΟΜΟΣ 2683/1999, ΦΕΚ Α’, αρ. 19/9.1999), πλέον δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Ίσως επειδή δεν υπήρχε λόγος να υφίσταται αυτός ο περιορισμός (αναχρονισμός, ουσιαστικά), αφού σήμερα και δρόμοι έχουν φτιαχτεί παντού, και συγκοινωνίες υπάρχουν, και καθένας έχει το δικό του αυτοκίνητο ώστε να μετακινείται και να βρίσκεται εγκαίρως στη δουλειά του, ακόμα κι αν διαμένει πολύ περισσότερα από 30 χλμ μακριά.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 12:11:05 μμ »
Εμείς που υπηρετούμε στο Γυμνάσιο και Λύκειο Δικαίων(το τελευταίο χωριό του Έβρου)μένουμε όλοι Ορεστιάδα που είναι 35 χλμ με το νέο δρόμο.Πράγματι πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα νομοθετικό.Το να μένεις όμως Πειραιά π.χ. και να πηγαίνεις Αίγινα,έχει το ρίσκο των απαγορευτικών.Καλύτερα για τα νησιά να νοικιάζεις στην πρωτεύουσα(εκτός πολύ μεγάλων νησιών που θα σε φάνε οι δρόμοι)

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 29, 2007, 11:13:08 μμ »
Εμείς που υπηρετούμε στο Γυμνάσιο και Λύκειο Δικαίων(το τελευταίο χωριό του Έβρου)μένουμε όλοι Ορεστιάδα που είναι 35 χλμ με το νέο δρόμο.Πράγματι πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα νομοθετικό.Το να μένεις όμως Πειραιά π.χ. και να πηγαίνεις Αίγινα,έχει το ρίσκο των απαγορευτικών.Καλύτερα για τα νησιά να νοικιάζεις στην πρωτεύουσα(εκτός πολύ μεγάλων νησιών που θα σε φάνε οι δρόμοι)

Βρε καλώς την!!!!!! Πού χάθηκες εσύ καλέ; Πώς είναι η Ορεστιάδα; Όπως τα περίμενες; Ελπίζω να είναι ακόμα καλύτερα!!!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 12:16:34 πμ »
Καλησπέρα σε όλους. Έχω τοποθέτηση σε σχολείο σε νησιωτική περιοχή στη Β Πειραιά. Πρέπει:

α) να μένω στον τόπο που βρίσκεται το σχολείο;
Ή β) να μένω σε απόσταση έως και 30 χιλιόμετρα από το σχολείο
Ή γ) να μένω στην έδρα του νομού που στην περίπτωσή μας είναι ο Πειραιάς.

 Έχω ακούσει και τις τρεις περιπτώσεις. Δυστυχώς όμως δεν έχω βρει κάτι σε κάποια εγκύκλιο ή νόμο κλπ. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Πιστεύω ότι αφορά γενικά αρκετό κόσμο σε διάφορα μέρη.

Μου έκανε πραγματικά μεγάλη εντύπωση η απορία σου. Μου φάνηκε τελείως "κουφό" να περιμένει κανείς να του ορίσει  ο νόμος πού θα στήσει το σπιτικό του. Μήπως όμως υπάρχει κάτι που δεν ξέρω; Μπορείς σε παρακαλώ να πεις για ποιο λόγο ζητάς να μάθεις, και με νομοθετικές παραπομπές μάλιστα, πού πρέπει να μένει ένας εκπαιδευτικός;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2007, 12:19:34 πμ από elytron »

Αποσυνδεδεμένος lost_and_found

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 02:41:36 πμ »
Ας πούμε ότι για αποφυγή "περίεργων" καταστάσεων εκ άνωθεν τώρα αλλά κυρίως μελλοντικά, (του τύπου - είσαι υποχρεωμένος/η να μένεις εδώ), είναι καλό να ξέρω τί ακριβώς παίζει με αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 30, 2007, 01:12:59 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο, λοιπόν, και να με συγχωρείς για την αδιακρισία μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2007, 02:43:36 μμ από elytron »

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 10:08:25 πμ »
Sorry, έκανα λάθος για το ΝΕΟ (πιο πρόσφατο) δημοσ/κό κώδικα. Η τελευταία "έκδοση" είναι στις 09/02/07, (Ν. 3528 στο ΦΕΚ 26: http://www.androul.com/files/2007/n3528_2007_kodikas_dy.pdf ). Στις "ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ" (άρθρα 24 ως και 30) δεν υπάρχει καμία αναφορά σε περιορισμούς διαμονής (και απόστασης από την εργασία).

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 12:35:02 πμ »
Ισχύει αυτό που λέει ο gauss.
Μέχρι και πέρυσι πάντως ήξερα από γνωστή ότι σε νησί η διευθύντρια _υποχρέωνε_ τους καθηγητές να μένουν εντός των ορίων που όριζε ο νόμος!!!

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:33:05 μμ »
Καλησπέρα!!Επαναφέρω το θέμα, για να εκφράσω την αγανάκτηση μου εξαιτίας σχετικού περιστατικού που μου συνέβη τη Δευτέρα.Έχω διοριστεί σε μεγάλο νησί (δεν αναφέρω συγκεκριμένα περιοχές, ποτέ δεν ξέρεις) και έχω τοποθετηθεί σε ένα χωριό ορεινό που απέχει 12 χιλιόμετρα από μεγάλη πόλη.Τη Δευτέρα λοιπόν ξεκίνησα το πρωί να πάω για δουλειά με απίστευτη κακοκαιρία. Φτάνω στο χωριό όπου τα γύρω βουνά ήταν χιονισμένα (και η θερμοκρασία "1 βαθμό κελσίου").Από το δικό μου τμήμα δεν είχε έρεθει κανένα παιδί και από το δημοτικό που συστεγαζόμαστε μόνο 6 (διθέσιο).Δεν περνάει μια ώρα και προς μεγάλη μας έκπληξη αρχίζει να χιονίζει πυκνά!Α!ξέχασα να σας πω πως δεν είχαμε και ρεύμα άρα ούτε και θέρμανση.Τρομοκρατηθήκαμε λοιπόν εγώ και οι δασκάλες για το πως θα φύγουμε από εκεί αφού καμιά μας δεν είχε αλυσίδες.Πήραμε τηλέφωνο στο γραφείο και άναφέραμε τον αριθμό των παιδιών και το γεγονός πως δεν είχαμε θέρμανση και η απάντηση του προιστάμενου ήταν πως "κανένας δεν θα πάει πουθενά και με κανένα παιδί θα κάτσετε μέχρι τις 1κ30 οι δασκάλες και εγώ κανονικά στο ωραριό μου".Κ όταν πολύ ανθρώπινα εκφράσαμε το φόβο μας πως μπορεί να εγκλωβιστούμε στο χωριο, απάντησε κ εκνευρισμένα συν τις άλλοις πως ο δημοσιουπαληλικός κώδικας λέει πως είμαστε υποχρεωμένοι να μένουμε στον τόπο εργασίας.Και μόλις του είπαμε ότι είμαστε και εντός νομού αλλά και δήμου η απάντηση ήταν η ίδια.Όσο και αν έψαξα στο νέο κώδικα εγώ δεν βρήκα τέτοιο περιορισμό.Θα μπορούσα να παραβλέψω όλα τα παραπάνω, αυτό που στενοχώρησε περισσότερο και εμένα αλλά και τις συναδέλφους είναι το πόσο απάνθρωπα και κυνικά μας μίλησε.Άραγε αυτά είναι τα προσόντα ενός ικανού προισταμένου;Τέλος θα ήθελα να αναφέρω πως ούτε εγώ αλλά ούτε και οι συνάδελφοι του δημοτικού έχουμε δώσει ποτέ δικαίωμα ότι μπορεί να θέλουμε να κάνουμε "κοπάνα" από το σχολείο.Ούτε αναρρωτική δεν ζητήσαμε όταν έτυχε να αρρωστήσουμε!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Πού πρέπει να μένει ο εκπαιδευτικός ;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 11:18:06 μμ »
Να ζητάτε κανονικά τις αναρρωτικές σας, εφόσον χρειάζονται.

Όλα τα υπόλοιπα είναι -εφόσον συνέβησαν έτσι-απλά απαράδεκτα από πλευράς γραφείου.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.