*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330235 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11970 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 01:44:02 πμ »
Ερώτηση

Αν κάποιος δεν συμμετείχε στην διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων όχι γιατί δεν ήθελε αλλά γιατί δεν υπήρχαν αρχικά κενά στην περιοχή που επιθυμούσε, μπορεί να υποβάλλει ένσταση τώρα που μετατάχθηκε συνάδελφος με τις ενστάσεις επί των ενστάσεων? Στο ενδιάμεσο το υπουργείο είχε "ανακαλύψει" κενά αλλά ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου (αφελές το ξέρω) για ένσταση στην πρώτη φάση. Υπόψιν στις εθελοντικές είχα υποβάλει αίτηση.

Ευχαριστώ

Νομίζω ότι αν οι θέσεις δεν είχαν προκηρυχθεί και μάλιστα αν μετατάχθηκαν κάποιοι με λιγότερα μόρια από σένα, έχεις κάθε έννομο συμφέρον να υποβάλεις ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:06 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11971 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 01:52:05 πμ »
Για τις εθελοντικές η προθεσμία για τη δικαστική προσφυγή έχει λήξει. Υπήρχε ένα περιθώριο 60 ημερών από τη δημοσίευση του ΦΕΚ με τις πρώτες υποχρεωτικές μετατάξεις.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11972 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 02:21:16 πμ »
Η ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΕΝΣΤΑΣΗ. ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΙΩΠΗΡΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΧΕΙΣ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΚΑ!!

Αυτό που γράφεις εσύ, ίσως να ισχύει για τις υποχρεωτικές. Εγώ πιο πάνω γράφω για τις εθελοντικές.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11973 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 10:48:30 πμ »
Παράθεση
Υπήρχαν   τεσσεράμισι χιλιάδες εκπαιδευτικοί στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση που πλεόναζαν, που ήταν εκτός σχολείου και αντικειμένου -δεν είχαν αντικείμενο- και στους οποίους θα έπρεπε να βρούμε εργασία γιατί κινδύνευαν, όπως καταλαβαίνετε, να απολυθούν, είπε στην ολομέλεια της Βουλής ο υφυπουργός Παιδείας Σ. Κεδίκογλου και σημείωσε:
-Έτσι για πρώτη φορά φέτος προχωρήσαμε, αφού φέραμε τη σχετική νομοθετική ρύθμιση με δύο Υπουργικές Αποφάσεις στις 30/08/2013 και στις 11/10/2013, στις υποχρεωτικές μετατάξεις από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, οι οποίες και άλλαξαν το τοπίο της λειτουργικής εκπαίδευσης, αποτυπώνοντας τις δυνάμεις μας σε εκπαιδευτικό προσωπικό.
πηγη:http://www.esos.gr/arthra/vouli/yfypoyrgos-4-500-ekpaideytikoi-den-eixan-antikeimeno
Εδω γελαει και το παρδαλο κατσικι!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:06 »

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11974 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 03:11:43 μμ »
Ένσταση επί των μετατάξεων που ανακοινώθηκαν την 3η Φεβρουαρίου μέχρι πότε μπορούμε να κάνουμε? Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει γιατί φοβάμαι μην χάσω καμία προθεσμία...

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11975 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 05:34:48 μμ »
Ένσταση επί των μετατάξεων που ανακοινώθηκαν την 3η Φεβρουαρίου μέχρι πότε μπορούμε να κάνουμε? Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει γιατί φοβάμαι μην χάσω καμία προθεσμία...

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανείς???? :( :( :(
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11976 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 11:57:11 μμ »
Για τις εθελοντικές η προθεσμία για τη δικαστική προσφυγή έχει λήξει. Υπήρχε ένα περιθώριο 60 ημερών από τη δημοσίευση του ΦΕΚ με τις πρώτες υποχρεωτικές μετατάξεις.

Γιατί υπήρχε περιθώριο από την δημοσίευση του ΦΕΚ με τις υποχρεωτικές; Αναφέρονταν πουθενά ότι οι υποχρεωτικές ακυρώνουν τις εθελοντικές;

Εδώ περιμέναμε να βγούν οι εθελοντικές πρώτα και μετά να βγούν οι υποχρεωτικές εκείνες τις καυτές μέρες του καλοκαιριού!

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11977 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 03:39:37 μμ »
Ειδα σημερα αυτο στο esos
Παράθεση
«Τελεσίγραφο» Κ. Αρβανιτόπουλου για την ανακατανομή οργανικών θέσεων στο υπουργείο Παιδείας
Νέα προθεσμία μέχρι 30-6-2014 έδωσε εγγράφως -σήμερα- ο υπουργός Κ. Αρβανιτόπουλος, στην Επιτροπή Αναδιοργάνωσης Υπηρεσιών της Κ.Υ.του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, να παραδώσει την εισήγησή της για την ανακατανομή των οργανικών θέσεων, προκειμένου να εκδοθεί η κοινή απόφαση των υπουργών Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Με την απόφαση ανακατανομής προσδιορίζονται κατά κλάδο και κατά κατηγορία οι τυχόν πλεονάζουσες οργανικές θέσεις προσωπικού.
Η ημερομηνια του αρθρου ειναι 31/1/14.
Καταλαβαινει κανεις τι θελει να πει ο ποιητης;

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11978 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 03:58:04 μμ »
Γιατί υπήρχε περιθώριο από την δημοσίευση του ΦΕΚ με τις υποχρεωτικές; Αναφέρονταν πουθενά ότι οι υποχρεωτικές ακυρώνουν τις εθελοντικές;

Εδώ περιμέναμε να βγούν οι εθελοντικές πρώτα και μετά να βγούν οι υποχρεωτικές εκείνες τις καυτές μέρες του καλοκαιριού!

Όχι, δεν αναφερόταν πουθενά ότι οι υποχρεωτικές ακύρωναν τις εθελοντικές, αλλά επειδή πρώτα έπρεπε να γίνουν οι εθελοντικές, έπρεπε να προσβάλουμε την πράξη των υποχρεωτικών.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11979 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 04:00:24 μμ »
[/q
Ειδα σημερα αυτο στο esosΗ ημερομηνια του αρθρου ειναι 31/1/14.
Καταλαβαινει κανεις τι θελει να πει ο ποιητης;

Νομίζω αναφέρεται στην ανακατανομή των θέσεων του διοικητικού προσωπικού του Υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11980 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 04:34:25 μμ »
Όχι, δεν αναφερόταν πουθενά ότι οι υποχρεωτικές ακύρωναν τις εθελοντικές, αλλά επειδή πρώτα έπρεπε να γίνουν οι εθελοντικές, έπρεπε να προσβάλουμε την πράξη των υποχρεωτικών.
Οι "υποχρεωτικές" δεν γίνονται κάτω από κανένα πλαίσιο συγκεκριμένο. Είναι μια once in a lifetime διαδικασία που δεν έχει συγκεκριμένη θέση μέσα στο έτος για να γίνεται! Είναι ένα εφεύρημα του φετεινού Υπουργού παιδίας, των παρατρεχάμενών του και γενικώς του Υπουργείου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει "Σειρά" και πρέπει να ακολουθηθεί. Σαν να λέμε "οι αποσπάσεις γίνονται μετά τις μεταθέσεις". Δεν υπάρχει τέτοιο χρονοδιάγραμμα για τις υποχρεωτικές.

Σύμφωνα με μαρτυρίες συναδέλφων μάλιστα που κάλεσαν στο υπουργείο οι απαντήσεις που δώθηκαν ήταν "όχι δεν έχει σταματήσει η διαδικασία αλλά είναι σε εκκρεμότητα με άγνωστο χρονικό ορίζοντα"

Το να καθυστερήσει τόσο μια τέτοια διαδικασία ίσως να μπορούμε να το προβάλλουμε ακόμα και τώρα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11981 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 05:16:11 μμ »
Οι "υποχρεωτικές" δεν γίνονται κάτω από κανένα πλαίσιο συγκεκριμένο. Είναι μια once in a lifetime διαδικασία που δεν έχει συγκεκριμένη θέση μέσα στο έτος για να γίνεται! Είναι ένα εφεύρημα του φετεινού Υπουργού παιδίας, των παρατρεχάμενών του και γενικώς του Υπουργείου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει "Σειρά" και πρέπει να ακολουθηθεί. Σαν να λέμε "οι αποσπάσεις γίνονται μετά τις μεταθέσεις". Δεν υπάρχει τέτοιο χρονοδιάγραμμα για τις υποχρεωτικές.

Σύμφωνα με μαρτυρίες συναδέλφων μάλιστα που κάλεσαν στο υπουργείο οι απαντήσεις που δώθηκαν ήταν "όχι δεν έχει σταματήσει η διαδικασία αλλά είναι σε εκκρεμότητα με άγνωστο χρονικό ορίζοντα"

Το να καθυστερήσει τόσο μια τέτοια διαδικασία ίσως να μπορούμε να το προβάλλουμε ακόμα και τώρα.

Δεν είναι θέμα χρονοδιαγράμματος, είναι θέμα συνταγματικό. Όταν προκηρύσσονται κάποιες θέσεις, έχει βγει εγκύκλιος και ΦΕΚ, δεν μπορεί η εκάστοτε Διοίκηση να βάζει στο συρτάρι τη συγκεκριμένη προκήρυξη και στη συνέχεια να βγάζει άλλη και μάλιστα με τους δικούς της όρους, χωρίς να έχει ολοκληρώσει την προηγούμενη. Δεν είμαι νομικός, για να το εξηγήσω καλύτερα, αλλά νομίζω γίνομαι κατανοητή.

Εγώ θα έλεγα όποιος νιώθει αδικημένος για οποιαδήποτε από τις δύο διαδικασίες να βρει έναν καλό δικηγόρο και να ενημερωθεί. Εδώ στο φόρουμ ο καθένας μπορεί να λέει την άποψή του, αλλά από το "νομίζω" μέχρι το τι ισχύει νομικά υπάρχει μεγάλη διαφορά. Το Υπουργείο τα παρουσιάζει όλα φυσικά όπως το συμφέρουν, αν ήθελε να κάνει τις εθελοντικές θα τις είχε ήδη βγάλει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2014, 08:34:37 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11982 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 08:22:24 μμ »
Δεν είναι θέμα χρονοδιαγράμματος, είναι θέμα συνταγματικό. Όταν προκηρύσσονται κάποιες θέσεις, έχει βγει εγκύκλιος και ΦΕΚ, δεν μπορεί η εκάστοτε Διοιήκηση να βάζει στο συρτάρι τη συγκεκριμένη προκήρυξη και στη συνέχεια να βγάζει άλλη και μάλιστα με τους δικούς της όρους, χωρίς να έχει ολοκληρώσει την προηγούμενη. Δεν είμαι νομικός, για να το εξηγήσω καλύτερα, αλλά νομίζω γίνομαι κατανοητή.

Εγώ θα έλεγα όποιος νιώθει αδικημένος για οποιαδήποτε από τις δύο διαδικασίες να βρει έναν καλό δικηγόρο και να ενημερωθεί. Εδώ στο φόρουμ ο καθένας μπορεί να λέει την άποψή του, αλλά από το "νομίζω" μέχρι το τι ισχύει νομικά υπάρχει μεγάλη διαφορά. Το Υπουργείο τα παρουσιάζει όλα φυσικά όπως το συμφέρουν, αν ήθελε να κάνει τις εθελοντικές θα τις είχε ήδη βγάλει.

Αυτό λέω κι εγώ. Το συμπέρασμα είναι αναπόφευκτο. Αν ήθελε να είχε κάνει τις εθελοντικές θα τις είχε βγάλει. Από κει μέχρι το 'πλέον νομίμως έχουν σιωπηρά ακυρωθεί' είναι μεγάλο το βήμα.

Ξαναλέω το μόνο παράνομο που υπάρχει εδώ είναι ότι υπήρχε χρονοδιάγραμμα για τις εθελοντικές που δεν τηρήθηκε. Αυτό δεν το "νομίζω".

Και επειδή το έχω ακούσει πολλές φορές αλλά δεν ασχολήθηκα θα το πω μια φορά. Δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο για το "σιωπηρά". Αν ποτέ μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο πρέπει να αναφερθεί στην εγκύκλιο για την οποία θα ισχύσει. Ναι μπορεί να διατυπωθεί, αλλά πρέπει να έχει αναφερθεί εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11983 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 08:24:10 μμ »
Δεν είναι θέμα χρονοδιαγράμματος, είναι θέμα συνταγματικό. Όταν προκηρύσσονται κάποιες θέσεις, έχει βγει εγκύκλιος και ΦΕΚ, δεν μπορεί η εκάστοτε Διοιήκηση να βάζει στο συρτάρι τη συγκεκριμένη προκήρυξη και στη συνέχεια να βγάζει άλλη και μάλιστα με τους δικούς της όρους, χωρίς να έχει ολοκληρώσει την προηγούμενη. Δεν είμαι νομικός, για να το εξηγήσω καλύτερα, αλλά νομίζω γίνομαι κατανοητή.

Εγώ θα έλεγα όποιος νιώθει αδικημένος για οποιαδήποτε από τις δύο διαδικασίες να βρει έναν καλό δικηγόρο και να ενημερωθεί. Εδώ στο φόρουμ ο καθένας μπορεί να λέει την άποψή του, αλλά από το "νομίζω" μέχρι το τι ισχύει νομικά υπάρχει μεγάλη διαφορά. Το Υπουργείο τα παρουσιάζει όλα φυσικά όπως το συμφέρουν, αν ήθελε να κάνει τις εθελοντικές θα τις είχε ήδη βγάλει.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα τις βγαλει.Στην πραγματικοτητα,πρεπει να τις βγαλει διοτι ηταν η σηυσταση νεων κλαδων λεμε.Τυπικα αυτοι οι κλαδοι στην α/θμια δεν εχουν δημιουργηθει.Οι υποχρεωτικες δενε γιναν σε οργανικες θεσεις και δεν ειναι συσταση νεων κλαδων.
Δεν μπορει απο την μια να μην βγαζει τις εθελοντικες με τη συσταση των νεων κλαδων,να μετατασει 'υποχρεωτικα'αυτους τους κλαδους στην α/θμια..και οταν παιρνεις τηλεφωνο στο υπουργειο και λες,οκ...οποτε τωρα εγω,ο νεοσυστηθης κλαδος στην α/θμια μπορω να κανω αιτηση μεταταξης τον μαρτη,αυτες που γινινται με την παγεια διαδικασια,και να σου απαντουν οτι δεν μπορεις,διοτι δεν εχει γινει η συσταση.Αφου δενε χει γινει η συσταση λοιπον,ας γινει.Αλλα δεν μπορει να το αφησουν ετσι αυτο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.