*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330520 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11956 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 09:24:50 πμ »
@bitch να σου κάνω μια ερώτηση αν μπορείς να μου απαντήσεις.

Κάποια στιγμή έγραψες ότι η μετάταξη θεωρείται διορισμός.

Δεν είναι παράνομο λοιπόν να διοριστεί κάποιος σε νομό που δεν έχει ικανοποιηθεί αίτημα μετάθεσης;
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:16:08 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11957 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 09:54:49 πμ »
με ταυτόχρονη μεταφορά της θέσης που κατέχουν σε εφαρμογή της παρ.5, του άρθρου 35, του Ν.4024/2011 και βάσει των λοιπών κείμενων διατάξεων περί μετατάξεων. Μετά από την κάλυψη του συνόλου των ανωτέρω θέσεων από μετατάξεις, διορισμός επιτρέπεται μόνο κατόπιν αποχώρησης των μεταταχθέντων, για οποιοδήποτε λόγο. Με τη μετάταξη καταργείται αυτόματα η θέση του μετατασσόμενου.
 παρ.5, του άρθρου 35, του Ν.4024/2011 λεει :
5. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, κατά τη διάρκεια εφαρμογής του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής επιτρέπεται η μετάθεση ή μετάταξη υπαλλήλου, περιλαμβανομένων των μετατάξεων των άρθρων 69, 70 και 72 του Υπαλληλικού Κώδικα, και χωρίς να υπάρχει κενή οργανική θέση στην υπηρεσία, τον κλάδο ή τον φορέα που μετατάσσεται ή μετατίθεται, με ταυτόχρονη μεταφορά της θέσης που κατέχει ο υπάλληλος.

ισχύει , ωστόσο εδώ έχουμε το εξής :
στις μεν μετατάξεις εκπαιδευτικών από την β/θμια στην α/θμια ΔΕΝ γίνεται μνεία στα έχοντας υπόψη της ΥΑ των διατάξεων αυτών ( άρα δεν πρόκειται για μεταφορά θέσης ). Αντίθετα μετά τους πίνακες αναφέρεται ευκρινώς και σαφώς πως "μετατάσσονται σε κενές θέσεις".

στις δε μετατάξεις εκπαιδευτικών στην Διοίκηση αναφέρεται σαφέστατα πως πρόκειται για μεταφορά θέσης βάσει των ανωτέρω διατάξεων....

οπότε;;;;;;;;;;;


@ schmeichel3
εξηγώ ξανά :
αυτοί που μετατάχθηκαν στην διοίκηση μεταφέρουν την θέση τους και άρα δεν αφήνουν κενή οργανική θέση πίσω ( εννοούμε τις οργανικές ως προς το υπουργείο)..Άρα αυτές οι θέσεις δεν μπορούν να καλυφθούν με διορισμό διότι θα χρειαζόταν νέα σύσταση οργανικών για τις συγκεκριμένες αυτές θέσεις.

αυτοί που μετατάχθηκαν στην α/θμια - βάσει των ΥΑ - δεν μεταφέρουν την θέση τους στην α/θμια αλλά μετατάσσονται σε κενές θέσεις της εκεί βαθμίδας. Αυτών τα "κενά" που άφησαν στην β/θμια θα καλυφθούν είτε με οριστικές τοποθετήσεις  όσων βρίσκονται στην διάθεση είτε - εφόσον περισσέψουν θέσεις με την παραπάνω διαδικασία - με μεταθέσεις.

Υπάρχει όμως και μία "ενδιάμεση" κατάσταση με όσους μετατάχθηκαν στην Διοίκηση. Αυτοί ναι μεν μεταφέρουν την οργανική τους όμως η οριστική τους τοποθέτηση - εφόσον κατείχαν τέτοια - ( δηλαδή η οργανική τους σε συγκεκριμένο σχολείο) είναι δυνατόν να συνεχίσει να υπάρχει αν ο αριθμός των μαθητών και οι αναθέσεις συνεχίσουν να επιτρέπουν την ύπαρξη του κενού αυτού. Αυτά τα κενά (οριστικές τοποθετήσεις) θα τα πάρουν οι σε διάθεση πυσδε ή απο βελτίωση και αν περισσέψουν και οι από μετάθεση.

Αυτό που είναι λίγο πιο περίεργο είναι το εξής :
οι φετινοι διορισμοι΄γίνονται σε περσινά κενά. Ως σήμερα δεν έχει ζητηθεί απο τις διευθύνσεις να δώσουν εκ νέου κενά για διορισμους και άρα οι διορισμοί έχουν υπολογισθεί με βάση τα κενά που έδωσαν πέρισυ οι διευθύνσεις ( με το παλιό ωράριο μάλιστα).

@ kirea
η μετάταξη ειναι οιωνεί διορισμός. Θεωρητικά λοιπόν ναι, είναι παράνομο να "διορισθεί" - και μέσω μετάταξης-  κάποιος σε νομό που δεν έχει ικανοποιηθεί αίτημα μετάθεσης.

Εδώ όμως έχουμε το εξής παράδοξο : ( θα μιλήσω για συγκεκριμένο άτομο της ειδικότητας ΠΕ11) -
είχε υποβάλει αίτημα μετάταξης απο δ/θμια σε α/θμια με την "κανονική" διαδικασία των μετατάξεων και ΄ελαβε απάντηση πως το αίτημα απορρίπτεται διότι δεν υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις της ειδικότητάς του στο συγκεκριμένο νομό... Το ίδιο άτομο μετατάχθηκε στην α/θμια με τις υποχρεωτικές στον συγκεκριμένο νομό λίγο καιρό αργότερα!!

 Άρα , το ερώτημα που προκύπτει είναι τι θέλει τελικά να πει ο ποιητής ;
Οι μετατάξεις στην α/θμια έγιναν σε κενές οργανικές θέσεις χωρίς να έχει γίνει σύσταση θέσεων η κλάδων;

Οι μετατάξεις στην α/θμια έγιναν με μεταφορά θέσης; αν ναι,γιατί αυτό δεν αναγράφεται πουθενά; Γιατί συνεχίζουν να βρίσκονται στον αέρα και οι διαδικασίες και οι άνθρωποι;


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11958 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 10:11:20 πμ »
Καλημέρα σε όλους...

μετά από πολύ καιρό, και ενώ νόμιζα ότι το θέμα ενστάσεων μετατάξεων είχε παγώσει, μπήκα στο φόρουμ και ανακάλυψα ότι στις τελευταίες μετατάξεις (στις 4-2-2014) πήραν  μετάταξη 2-3 άτομα που σύμφωνα με τα περσινά μόρια αποσπάσεων
έχουν λιγότερα μόρια από μένα.
Τα άτομα αυτά αν δεν κάνω λάθος ήταν στη δευτεροβάθμια του Α νομού, κάναν αίτηση μετάταξης πήγαν στην πρωτοβάθμια του Α νομού και μετά ένσταση και πήγαν στην πρωτοβάθμια του Β νομού.
(κατάντησα να ψάχνω συναδέλφους έναν προς έναν, πως έγινα έτσι...)

ρε παιδιά, έχω ξεχάσει εντελώς...ποια μόρια μετράνε στις μετατάξεις? Σας παρακαλώ πολύ αν κάποιος μπορεί να μου
θυμίσει,γιατί είχαμε συμπληρώσει νομίζω μια φόρμα on-line και δε θυμάμαι τίποτα..

Έχει λέτε κανένα νόημα να κάνω ένσταση τώρα? Σκέφτομαι να ρωτήσω και δικηγόρο μήπως και καταλάβει τι γίνεται
μήπως πάω δικαστικά...δεν ξέρω...

Επρεπε να έχω κάνει ένστάσεις συνέχεια...χωρις καμία λογική

Σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει, και αν υπάρχει κάποιο πρότυπο αίτησης ένστασης
έχω απελπιστεί βρε παιδιά... δεν ξέρω τι να κάνω

ευχαριστώ πάρα πολύ

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11959 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 11:42:55 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 12:47:11 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:16:08 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11960 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 11:51:48 πμ »
Eχοντας ανατρεξει σε ολη τη σχετικη νομοθεσια γυρω απο το θεμα των μεταταξεων, θα συμφωνησω με τη bitch στο συνολο της τοποθέτησής της. Ειναι προφανες οτι οι εκπαιδευτικοι που μεταταχθηκαν στη διοικηση με τη διαδικασια των υποχρεωτικων μεταταξεων κατελαβαν προσωποπαγεις οργανικες θεσεις που συγκροτηθηκαν με την πραξη μετάταξής τους, με αντιστοιχη καταργηση των θέσεών τους στη Β/θμια, πραγμα ομως που δε σημαινει οτι οι τυχον οριστικες τοποθετησεις που κατειχαν δε θα πληρωθουν απο τους υπο διαθεση / βελτιουμενους των ΠΥΣΔΕ τους.

Σε ο,τι αφορα τις μεταταξεις στην Α/θμια, δε θεωρω οτι πραγματοποιηθηκαν με μεταφορα θεσης, διοτι αφενος δεν αναφερεται κατι σχετικως στην Υ.Α., αφετερου ειχαν συνυπολογισθει εκ των προτερων οι κενες θεσεις - και δεν συγκροτηθηκαν με την πραξη μεταταξης κατα το παραδειγμα των προσωποπαγων - ανα διευθυνση Α/θμιας εκπ/σης, οπως οριζεται στο σχετικο πλαισιο, (ν.4172/2013, ν.3848/2010, 111967/Δ2/13/08/2013 - οπου λογος γινεται εν γενει για κενες θεσεις, οπως αλλωστε και στο ν.1566/1985 περι μεταταξεων), ενω καμια αναφορα δεν υπαρχει στη διαταξη που μνημονευει ο/η diamond (αρ. 35, του ν.4024/2011), βασει της οποιας θεσπιζοταν η διαδικασια των εθελοντικων μεταταξεων δια μεταφορας θεσης, που εγκαταλειφθηκε στην πορεια.

Ως προς την περιπτωση που σημειωνει η bitch, θεωρω οτι η απορριπτικη απαντηση του υπουργειου αποτελει γλαφυρο παραδειγμα των μνημονιακων καιρων που διαβιουμε, στο πλαισιο των οποιων ο αηθης πολιτικος βολονταρισμος και η αναλγητη οικονομικη πραγματικοτητα ελαστικοποιουν τη νομιμοτητα και υποσκαπτουν το κρατος δικαιου σε βαθμο εντροπιας. Η αντιφαση μπορει μονο να επεξηγηθει ως αντιστιξη της νομιμοτητας - οντως δεν υπηρχαν κενες οργανικες θεσεις στο ΠΥΣΠΕ που επιθυμουσε ο ενδιαφερομενος - και της πολιτικης θελησης του υπουργειου στη συγκεκριμενη πολιτικοοικονομικη συγκυρια - αναληψη μνημονιακων υποχρεωσεων ενδοεκπαιδευτικης κινητικοτητας στο τελος του Ιουνιου, μετα την απομακρυνση Μανιτακη απο το Διοικητικης Μεταρρυθμισης. Ισως το νομικο φυλλο συκης του υπουργειου σχετικα με το θεμα που εθιξε η kirea αποτελει το υποχρεωτικο του πραγματος, αλλα δε μπορω να το τεκμηριωσω και συν αυτω, το υπουργειο μπορει να χειραγωγει την εννοια της κενης οργανικης θεσης, αλλοτε ταυτίζοντάς την με την οριστικη τοποθετηση σε συγκεκριμενη σχολικη μοναδα και αλλοτε οχι, οπως μπορει να επραξε εν προκειμενω.   

Γκριζες περιοχες οντως υπαρχουν, ιδιαιτερα ως προς το θεμα της συστασης των νεων κλαδων στην Α/θμια, οπου περισσοτερο συμβατο θα ηταν το σχημα της μεταφορας θεσης από τη Β/θμια στην Α/θμια συμφωνα με το αρ. 35, του ν.4024/2011, αλλα κατα τη γνωμη μου δεν προκυπτει. 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:28:20 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11961 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:40:53 μμ »
Καλημέρα σε όλους...

μετά από πολύ καιρό, και ενώ νόμιζα ότι το θέμα ενστάσεων μετατάξεων είχε παγώσει, μπήκα στο φόρουμ και ανακάλυψα ότι στις τελευταίες μετατάξεις (στις 4-2-2014) πήραν  μετάταξη 2-3 άτομα που σύμφωνα με τα περσινά μόρια αποσπάσεων
έχουν λιγότερα μόρια από μένα.
Τα άτομα αυτά αν δεν κάνω λάθος ήταν στη δευτεροβάθμια του Α νομού, κάναν αίτηση μετάταξης πήγαν στην πρωτοβάθμια του Α νομού και μετά ένσταση και πήγαν στην πρωτοβάθμια του Β νομού.
(κατάντησα να ψάχνω συναδέλφους έναν προς έναν, πως έγινα έτσι...)

ρε παιδιά, έχω ξεχάσει εντελώς...ποια μόρια μετράνε στις μετατάξεις? Σας παρακαλώ πολύ αν κάποιος μπορεί να μου
θυμίσει,γιατί είχαμε συμπληρώσει νομίζω μια φόρμα on-line και δε θυμάμαι τίποτα..

Έχει λέτε κανένα νόημα να κάνω ένσταση τώρα? Σκέφτομαι να ρωτήσω και δικηγόρο μήπως και καταλάβει τι γίνεται
μήπως πάω δικαστικά...δεν ξέρω...

Επρεπε να έχω κάνει ένστάσεις συνέχεια...χωρις καμία λογική

Σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει, και αν υπάρχει κάποιο πρότυπο αίτησης ένστασης
έχω απελπιστεί βρε παιδιά... δεν ξέρω τι να κάνω

ευχαριστώ πάρα πολύ
Τα μορια που μετρανε σε αυτες τις μεταταξεις ειναι τα σχεδον τα ιδια με αυτα που μετρανε παντα,+ ομως μεταπτυχιακο ,διδακτορικο κλπ.Δηλαδη μορια μεταθεσεων +αυτα.
Αυτο για το τυπικο της υποθεσης,διοτι στην πραξη μετρανε τα μορια τα βυσματικα. ;)

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11962 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 12:50:09 μμ »
Αν δεν έγινε μεταφορά θέσης, οι μετατάξεις όχι απλά έπονται των μεταθέσεων αλλά γίνονται και σε θέσεις που δεν καλύφθηκαν από αυτές, και γι αυτό γίνονται σε ύστερο χρόνο. Αυτό ίσχυε παλιά και είχε και μία λογική. Πάει κι αυτό το καταργήσανε?

Τουλάχιστον όσον αφορά τις προϋπάρχουσες ειδικότητες της α/θμιας, προβλέπω ότι θα ανοίξουν σύντομα πολλές θέσεις γιατί όσοι γλίτωσαν το εγκεφαλικό πέρυσι φέτος δεν θα μείνουν παραπονεμένοι.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11963 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 05:56:02 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 12:47:19 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11964 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 11:43:51 πμ »
Ερώτηση

Αν κάποιος δεν συμμετείχε στην διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων όχι γιατί δεν ήθελε αλλά γιατί δεν υπήρχαν αρχικά κενά στην περιοχή που επιθυμούσε, μπορεί να υποβάλλει ένσταση τώρα που μετατάχθηκε συνάδελφος με τις ενστάσεις επί των ενστάσεων? Στο ενδιάμεσο το υπουργείο είχε "ανακαλύψει" κενά αλλά ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου (αφελές το ξέρω) για ένσταση στην πρώτη φάση. Υπόψιν στις εθελοντικές είχα υποβάλει αίτηση.

Ευχαριστώ
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11965 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 11:17:13 μμ »
Ερώτηση

Αν κάποιος δεν συμμετείχε στην διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων όχι γιατί δεν ήθελε αλλά γιατί δεν υπήρχαν αρχικά κενά στην περιοχή που επιθυμούσε, μπορεί να υποβάλλει ένσταση τώρα που μετατάχθηκε συνάδελφος με τις ενστάσεις επί των ενστάσεων? Στο ενδιάμεσο το υπουργείο είχε "ανακαλύψει" κενά αλλά ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου (αφελές το ξέρω) για ένσταση στην πρώτη φάση. Υπόψιν στις εθελοντικές είχα υποβάλει αίτηση.

Ευχαριστώ
Καταρχην να σου πω οτι καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο σου και την αγανακτιση σου και το αδικο της υποθεσης,
ΟΜΩΣ.Πως ειναι δυνατον να κανεις ενσταση για μια διαδικασια στην οποια δεν συμμετειχες;Προσεξε.Δεν ξερω αν εχει βαση νομικα,διοτι και εγω εχω προβληματιστει πανω σε αυτο.Το σκεπτικο μου αναπτυσσω.
Διοτι με αυτο το σκεπτικο,μπορουν να κανουν ενσταση πανω σε αυτην την διαδικασια και οι ειδικοτητες της α/θμιας,που ειχαν δηλωσει περιοχη μεταθεσης σε εναν νομο,δεν την πηραν,αλλα ειδαν μεταταγμενους να πηγαινουν εκει.Δεν μιλω για δικαστικα μεσα..εκει ισως μπορεις να κινηθεις.Μιλαω για ενσταση στο υπουργειο παιδειας σε σχεση με τις υποχρεωτικες μεταταξεις,αυτο που λες οτι θελεις να κανεις δηλαδη.
Επισης..με αυτο το σκεπτικο και εμεις των εθελοντικων μπορουσαμε να κανουμε,καθως ειδαμε θεσεις που εμεις διεκδικουσαμε με κανονικοτατη εγκυλιο και προυπαρχουσα,να τις παιρνουν αυτοι των υποχρεωτικων.Και πραγματικα με απασχολισε αυτη η σκεψη..να κανω δηλαδη ενσταση στο υπουργειο για αυτο η οχι;;Σκεφτηκα οτι εφοσον δεν ελαβα μερος στις υποχρεωτικες,...δεν μπορω να κανω και ενσταση για αυτες.
Σαφως βεβαια κινηθηκα μαζι με αλλους δικαστικα και περιμενουμε την εξελιξη..αλλα ειναι αλλο πραγμα το δικαστικο και αλλο ενσταση στο υπουργειο παιδειας.
Επισης να γνωριζουν οι συναδελφοι κατι που λιγοι το ξερουν:Υπαρχει νομος που μιλαει για καταχρηση των ενστασεων.Δεν θυμαμαι τωρα πως ακριβως το λεει α νομος.Αυτο που ξερω ειναι πως πρεπει να ειναι απολυτα τεκμηριωμενη μια ενσταση,ειδαλλως μπορει να εχει επιπτωσεις σε αυτον που την κανει.Γκουγκλαρε στις ενστασεις για να το δειτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2014, 11:21:34 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11966 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 08:16:08 πμ »
Καταρχην να σου πω οτι καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο σου και την αγανακτιση σου και το αδικο της υποθεσης,
ΟΜΩΣ.Πως ειναι δυνατον να κανεις ενσταση για μια διαδικασια στην οποια δεν συμμετειχες;Προσεξε.Δεν ξερω αν εχει βαση νομικα,διοτι και εγω εχω προβληματιστει πανω σε αυτο.Το σκεπτικο μου αναπτυσσω.
Διοτι με αυτο το σκεπτικο,μπορουν να κανουν ενσταση πανω σε αυτην την διαδικασια και οι ειδικοτητες της α/θμιας,που ειχαν δηλωσει περιοχη μεταθεσης σε εναν νομο,δεν την πηραν,αλλα ειδαν μεταταγμενους να πηγαινουν εκει.Δεν μιλω για δικαστικα μεσα..εκει ισως μπορεις να κινηθεις.Μιλαω για ενσταση στο υπουργειο παιδειας σε σχεση με τις υποχρεωτικες μεταταξεις,αυτο που λες οτι θελεις να κανεις δηλαδη.
Επισης..με αυτο το σκεπτικο και εμεις των εθελοντικων μπορουσαμε να κανουμε,καθως ειδαμε θεσεις που εμεις διεκδικουσαμε με κανονικοτατη εγκυλιο και προυπαρχουσα,να τις παιρνουν αυτοι των υποχρεωτικων.Και πραγματικα με απασχολισε αυτη η σκεψη..να κανω δηλαδη ενσταση στο υπουργειο για αυτο η οχι;;Σκεφτηκα οτι εφοσον δεν ελαβα μερος στις υποχρεωτικες,...δεν μπορω να κανω και ενσταση για αυτες.
Σαφως βεβαια κινηθηκα μαζι με αλλους δικαστικα και περιμενουμε την εξελιξη..αλλα ειναι αλλο πραγμα το δικαστικο και αλλο ενσταση στο υπουργειο παιδειας.
Επισης να γνωριζουν οι συναδελφοι κατι που λιγοι το ξερουν:Υπαρχει νομος που μιλαει για καταχρηση των ενστασεων.Δεν θυμαμαι τωρα πως ακριβως το λεει α νομος.Αυτο που ξερω ειναι πως πρεπει να ειναι απολυτα τεκμηριωμενη μια ενσταση,ειδαλλως μπορει να εχει επιπτωσεις σε αυτον που την κανει.Γκουγκλαρε στις ενστασεις για να το δειτε.
Πολύ ενδιαφέρον το σκεπτικό σου και ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Φυσικά και συμμετείχα στις εθελοντικές και ένα μεγάλο κομμάτι του συλλογισμού της ένστασης πατάει σε αυτό.

Λες στο τέλος να βρω και τον μπελά μου? Τι θα μπορούσε να μου κάνει το καλό μας υπουργείο? Εσύ θα κατονομάζες τον συνάδελφο που πήρε την μετάταξη?

Τέλος θα ήθελες να μου στείλεις το όνομα του δικηγόρου που πήγες και γνωρίζει το θέμα να του κάνω μια κρούση? 

Και πάλι ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11967 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 01:28:25 μμ »
"Προσφυγή στη δικαιοσύνη για τα μόρια των μετατάξεων των εκπαιδευτικών"

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/prosfygh-sth-dikaiosynh-gia-ta-moria-tvn-metatajevn-tvn-ekpaideytikvn


Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11968 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 08:09:52 μμ »
Αν κάποιος έχει προσφύγει σε δικηγόρο για τις μετατάξεις παρακαλώ ας μου στείλει τα στοιχεία του δικηγόρου με p.m.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11969 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 11:18:02 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον το σκεπτικό σου και ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Φυσικά και συμμετείχα στις εθελοντικές και ένα μεγάλο κομμάτι του συλλογισμού της ένστασης πατάει σε αυτό.

Λες στο τέλος να βρω και τον μπελά μου? Τι θα μπορούσε να μου κάνει το καλό μας υπουργείο? Εσύ θα κατονομάζες τον συνάδελφο που πήρε την μετάταξη?

Τέλος θα ήθελες να μου στείλεις το όνομα του δικηγόρου που πήγες και γνωρίζει το θέμα να του κάνω μια κρούση? 

Και πάλι ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Galaxy Nexus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βασικα δεν πιστευω να τολμισουν να κανου κατι σε σχεση με καταχρηση ενστασεων,παραειναι θρασσος,αλλα ποτε κανεις δεν ξερει με αυτους που μπλεξαμε.Ακριβως και για αυτο το αναφερω.

Σαφως και θα κατανομαζα ονομα συναδελφου και μόνο οταν κατονομαζουμε συγκεκριμενα,υπαρχει περιπτωση να γινει κατι.Ετσι στο γενικο και αοριστο ειναι αχρηστο εντελως.

Το ονομα της δικηγορου στο λεω και απο εδω.Ειναι η νομικος συμβουλος της ΔΟΕ.Η Μαγδαληνη Τσιπρα.Δεν ξερω τι κανει ,σαφως δεν μπορω να εκφερω αποψη για το ποσο καλη ειναι η οχι...απλα  εμεις πηγαμε με αυτην.
Ομως οσων αφορα τις εθελοντικες ,απο οτι καταλαβα η προθεσμια εχει ληξει.Για να κινηθεις νομικα δηλαδη.
Ομως επειδη δεν ξερω τα τερτιπια τα νομικα ,τα παραθυρακια κλπ...καλο θα ειναι να επικοινωνησεις μαζι της η με καποιον αλλο δικηγορο,να εξηγησεις τηνν κατασταση και να πραξεις αναλογα.
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ.Αν ειμαστε χαιβανια και προβατα αναλογα θα μας φερονται.Ειδατε..οι  ενστολοι μια χαρα τα καταφεραν,εμεις ακομα ζουμε στον κοσμο μας.
Παράθεση
Αν κάποιος έχει προσφύγει σε δικηγόρο για τις μετατάξεις παρακαλώ ας μου στείλει τα στοιχεία του δικηγόρου με p.m.
Το ΑΝ..με τρελανε!Το μισο συμπαν εχει κινηθει νομικα για αυτες τις μεταταξεις!Η απολυτη παρανομιαηταν και εξακολουθουν να ειναι. ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.