*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330316 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12012 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 09:25:06 μμ »
1. Εγώ θα έλεγα ότι ήταν πιο νόμιμες...
2. Το είπες και μόνος σου... Εσείς είχατε πάρει μετάθεση εδώ και χρόνια, άρα εδώ και χρόνια ήσασταν στον τόπο σας και θα συνεχίζετε να είστε, ενώ κάποιοι άλλοι με περισσότερα μόρια ήταν και θα συνεχίζουν να είναι μακριά. Πες μου εσύ τώρα πιο είναι το δίκαιο;

Όχι γιατί θα τρελαθούμε! Απολαύστε την μετάταξή σας, αλλά τουλάχιστον να μην μιλάτε κάποιοι!

Οι εθελοντικές όπως λέτε μετατάξεις θα ήταν δίκαιες; Στην περιοχή μου όλοι όσοι πήραμε μετάταξη ήταν απο το νομό και όλοι δουλεύουν κανονικά. Και γιατί να έρθουν κάποιοι απο μακριά που έχουν πολλα μορια ενώ εμείς που πήραμε μετάθεση εδώ και χρονια και παίρναμε λίγα μορια και δε θα είχαμε καμμιά τύχη. Δε θα ήταν αυτό παράθυρο για μετάθεση κάποιων απο μακριά ; Τελικά τίποτα δε ειναι δίκαιο. Μπορεί όμως να απολύθουμε όπως λέτε και να έρθετε εθελοντικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:45:54 »

avasilis

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12013 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 10:09:13 μμ »
Εμείς καλύπταμε τα κενά της πρωτοβάθμιας δε χρειάζονταν και αλλοι

avasilis

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12014 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 10:13:46 μμ »
Κάποιοι ειναι αυτοί που θα ερχόταν απο το παράθυρο . Ας έπαιρναν μετάθεση στη δευτεροβάθμια . Ε όχι απευθείας στη πρωτοβάθμια ενώ υπάρχαν  άλλοι ήδη στο νομό να πανε. Εθελοντικές να ήταν αλλα όχι και  νόμιμες . Παράθυρο ήταν  όπως και οι μετατάξεις που έγιναν σε άλλους νομούς που ήρθαν χωρίς να ικανοποιηθούν οι εντός του νομου.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12015 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 01:46:34 πμ »
1. Εγώ θα έλεγα ότι ήταν πιο νόμιμες...
2. Το είπες και μόνος σου... Εσείς είχατε πάρει μετάθεση εδώ και χρόνια, άρα εδώ και χρόνια ήσασταν στον τόπο σας και θα συνεχίζετε να είστε, ενώ κάποιοι άλλοι με περισσότερα μόρια ήταν και θα συνεχίζουν να είναι μακριά. Πες μου εσύ τώρα πιο είναι το δίκαιο;

Όχι γιατί θα τρελαθούμε! Απολαύστε την μετάταξή σας, αλλά τουλάχιστον να μην μιλάτε κάποιοι!

Ναι ναι... ας την απολαύσουν... και οι υπόλοιποι μπορούμε να απολαύσουμε την θέα... στο κατσάβραχο!

Συμφωνώ μαζί σου στο 1 (με την ποσότητα ειρωνείας που έχεις βάλει) και στο 2 γιατί είναι ακριβώς έτσι. Και μάλιστα πολλοί συνάδελφοι που τους ωφέλησε η κατάσταση έτσι όπως έγινε σήμερα το παραδέχονται γιατί η αλήθεια είναι μία. Κάποιοι εκπαιδευτικοί δυσκολεύονται περισσότερο και για περισσότερο καιρό από άλλους. Η αμοιβή όμως παραμένει κοινή. Και ακόμα και στην ερώτηση "δεν το ήξερες ότι μπορεί να μην είσαι σπίτι σου όταν διορίστηκες;" απαντώ "όχι δεν ήξερα ότι δεν θα είμαι σπίτι μου ενώ άλλοι δεν το έχουν ζήσει καθόλου αυτό. Πίστευα ότι θα με αντιμετωπίζουν όπως όλους τους συναδέλφους" Αυτό και μόνο αυτό είναι η βάση οποιασδήποτε τέτοιας αντιπαράθεσης σε forum ή δια ζώσης γίνεται μεταξύ συναδέλφων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:45:54 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12016 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 04:34:41 μμ »
Οσοι δεν ξερουν τι ακριβως εστι εθελοντικες μεταταξεις,αυτες των 945,καλυτερα να κατσουν στα αβγα τους και να μην ομιλουν.Αδικες γιατι;Δεν υπηρχαν λεμε αυτοι οι κλαδοι στην α/θμια.Δεν πηραν ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΛΕΜΕ.Μιλαμε για κλαδους που δεν υπηρχαν και τυπικα ακομα δεν υπαρχουν.Ηταν η συσταση νεων κλαδων.Αρα κανεναν δεν αδικησαν.Και δεν ηταν νομιμες γιατι;Ηταν η νομιμη και κανονικοτατη συσταση νεων κλαδων στην α/θμια,ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕ.Δηλαδη τι;;Να μην υπαρχουν οι καλλιτεχνικοι,οι θεατρολογοι,οι των γαλλικων,οι της πληροφορικης στην α/θμια;Οι γυμναστες και οι μουσικοι γιατι υπηρχαν και οχι οι υπολοιποι κλαδοι των ΕΑΕΠ;Να τα διδασκει ποιος αυτα τα μαθηματα.Ρε θα μας τρελανετε καποιοι μεσημεριατικα;Μας λετε να μην γινει η συσταση νεων κλαδων για να βολευτουν ποιοι;
ΥΓ.Παρεπιπτοντως...
Παράθεση
Σύμφωνα με το «ΕΘΝΟΣ»,  κύκλοι του υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης  αναφέρουν ότι ο στόχος των 25.000 θα υπερκαλυφθεί μέχρι τα τέλη Μαρτίου, καθώς αναμένεται να τεθούν σε κινητικότητα περισσότεροι από 4.000 υπαλλήλους από την τοπική αυτοδιοίκηση είτε με την εθελοντική ενδοδημοτική κινητικότητα είτε με την αξιολόγηση των δομών των ΟΤΑ που θα ακολουθήσει.
Την ολοκλήρωση των στοχεύσεων για το 2014 έχει βάλει ως προτεραιότητα η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης. Το σχέδιο το οποίο αναμένεται να παρουσιάσει , περιλαμβάνει τις «δεξαμενές» από τις οποίες αναμένεται να αντλήσει τους 11.500 υπαλλήλους εντός του 2014. Από εκεί και πέρα, σύμφωνα και με τις δηλώσεις του Κ. Μητσοτάκη, θα ισχύσει ένας μόνιμος μηχανισμός κινητικότητας.
Μεταξύ άλλων, περιλαμβάνονται 1.600 απολύσεις σχολικών φυλάκων και 400 εκπαιδευτικών, από αυτούς οι οποίοι έχουν τεθεί ή θα τεθούν σε διαθεσιμότητα.
http://www.alfavita.gr/arthron/11500-απολύσεις-το-2014-400-εκπαιδευτικοί-και-1600-σχολικοί-φύλακες-ανάμεσά-τους
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2014, 04:37:18 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12017 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 05:38:55 μμ »
Ρε παιδιά πρέπει να μπει like button εδώ....

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12018 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 06:24:21 μμ »
ΥΓ.Παρεπιπτοντως...
Σύμφωνα με το «ΕΘΝΟΣ»,  κύκλοι του υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης  αναφέρουν ότι ο στόχος των 25.000 θα υπερκαλυφθεί μέχρι τα τέλη Μαρτίου, καθώς αναμένεται να τεθούν σε κινητικότητα περισσότεροι από 4.000 υπαλλήλους από την τοπική αυτοδιοίκηση είτε με την εθελοντική ενδοδημοτική κινητικότητα είτε με την αξιολόγηση των δομών των ΟΤΑ που θα ακολουθήσει.
Την ολοκλήρωση των στοχεύσεων για το 2014 έχει βάλει ως προτεραιότητα η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης. Το σχέδιο το οποίο αναμένεται να παρουσιάσει , περιλαμβάνει τις «δεξαμενές» από τις οποίες αναμένεται να αντλήσει τους 11.500 υπαλλήλους εντός του 2014. Από εκεί και πέρα, σύμφωνα και με τις δηλώσεις του Κ. Μητσοτάκη, θα ισχύσει ένας μόνιμος μηχανισμός κινητικότητας.
Μεταξύ άλλων, περιλαμβάνονται 1.600 απολύσεις σχολικών φυλάκων και 400 εκπαιδευτικών, από αυτούς οι οποίοι έχουν τεθεί ή θα τεθούν σε διαθεσιμότητα.
http://www.alfavita.gr/arthron/11500-απολύσεις-το-2014-400-εκπαιδευτικοί-και-1600-σχολικοί-φύλακες-ανάμεσά-τους

Bεβαια, παρακατω σημειωνει:

"Στις 22 Μαρτίου 2014 αναμένεται να απομακρυνθούν 2.000 μόνιμοι υπάλληλοι που είναι σε διαθεσιμότητα από τον Ιούνιο του 2013, εκ των οποίων 1.600 σχολικοί φύλακες και 400 εκπαιδευτικοί.", οπερ δηλοι την επιπολαιη προχειροτητα του συντακτη.

Για να απολυθουν εκπαιδευτικοι εντος του 2014 οι οποιοι θα τεθουν σε διαθεσιμοτητα στη διαρκεια του τρεχοντος ετους, θα πρεπει η διαδικασια της θεσης σε διαθεσιμοτητα των εν λογω εκπαιδευτικων να εχει ολοκληρωθει εως και το τελος Απριλιου, πραγμα το οποιο δεν προκειται να συμβει μεσουντος του διδακτικου ετους.

Απο τον Ιουλιο και περα τα σπουδαια.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12019 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 06:27:25 μμ »
Νομίζω αναφέρεται στους εκπ/κους που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα πέρισυ και δεν θα καταφέρουν να μεταταχθούν σε άλλες θέσεις του δημοσίου. αν θυμάμαι καλά 400 άτομα ειναι ο αριθμός αυτών που τελικά θα απολυθούν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12020 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 06:50:32 μμ »
Ένα έχω να σου πω... Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια... Κοίτα να κάνεις τον Άρβι εικόνισμα (στο σαλόνι σε περίοπτη θέση), γιατί όπως κατάλαβα, αν γινόντουσαν οι εθελοντικές, την μετάταξη θα την έβλεπες με τα κιάλια. Οπότε του οφείλεις πολλά, μην φανείς και αχάριστος, έρχονται και εκλογές...

Οι εθελοντικές όπως λέτε μετατάξεις θα ήταν δίκαιες; Στην περιοχή μου όλοι όσοι πήραμε μετάταξη ήταν απο το νομό και όλοι δουλεύουν κανονικά. Και γιατί να έρθουν κάποιοι απο μακριά που έχουν πολλα μορια ενώ εμείς που πήραμε μετάθεση εδώ και χρονια και παίρναμε λίγα μορια και δε θα είχαμε καμμιά τύχη. Δε θα ήταν αυτό παράθυρο για μετάθεση κάποιων απο μακριά ; Τελικά τίποτα δε ειναι δίκαιο. Μπορεί όμως να απολύθουμε όπως λέτε και να έρθετε εθελοντικά.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12021 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 06:57:28 μμ »
Παίδες μην τσακώνεστε...κρατείστε δυνάμεις για Σεπτέμβρη...φτάνει σε λίγο η εποχή που ο καθένας θα υποστηρίζει ότι είναι ο καλυτερότερος καθηγητής....
15% είναι αυτό....not bad....

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12022 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 07:03:56 μμ »
Πέρα από τους τσακωμούς και το τι είναι δίκαιο και άδικο, με προβληματίζει τι θα γίνει τελικά με τη σύσταση των κλάδων στην Πρωτοβάθμια. Πώς θα το λύσει το ζήτημα αυτό το Υπουργείο, όταν η σύσταση συνδέεται με τις εθελοντικές μετατάξεις, που είχαν προκηρυχθεί;

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12023 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 07:05:23 μμ »
Guestteacher συμφωνώ μαζί σου και έχω να προσθέσω ότι απλώς από πέρυσι με τις μετατάξεις και την αδιαφάνεια άνοιξε ο ασκός του αιόλου...η συνέχεια επί της οθόνης προσεχώς... ;)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12024 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 07:08:08 μμ »
Πέρα από τους τσακωμούς και το τι είναι δίκαιο και άδικο, με προβληματίζει τι θα γίνει τελικά με τη σύσταση των κλάδων στην Πρωτοβάθμια. Πώς θα το λύσει το ζήτημα αυτό το Υπουργείο, όταν η σύσταση συνδέεται με τις εθελοντικές μετατάξεις, που είχαν προκηρυχθεί;
Νομίζω δεν θα κάνει σύσταση κλάδων τώρα για τον λόγο που αναφέρεις. Εγώ αναρωτιέμαι μήπως αλλάξει το καθεστώς γενικά της μονιμότητας και της οργανικοτητας. Επίσης μήπως δούμε στην πορεία ενοποίηση Δ/νσεων ΠΕ κ ΔΕ...και διαθέσεις των εκπ/κών από και προς & τανάπαλιν
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12025 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 07:14:43 μμ »
Νομίζω δεν θα κάνει σύσταση κλάδων τώρα για τον λόγο που αναφέρεις. Εγώ αναρωτιέμαι μήπως αλλάξει το καθεστώς γενικά της μονιμότητας και της οργανικοτητας. Επίσης μήπως δούμε στην πορεία ενοποίηση Δ/νσεων ΠΕ κ ΔΕ...και διαθέσεις των εκπ/κών από και προς & τανάπαλιν

Αφού λοιπόν δεν έχει γίνει σύσταση κλάδων, άρα δεν θα μπορούν να γίνουν και μεταθέσεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.