*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4332073 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12684 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 07:05:19 πμ »
Καταρχάς όσοι πήραν μετάταξη, δεν πήγαν κοντά στο σπίτι τους, αλλά στο σπίτι τους ακριβώς και μάλιστα με πολύ λίγα μόρια πολλοί από αυτούς. Το σωστό είναι να ακυρωθούν και να γίνει εκ νέου πρόσκληση για αιτήσεις με συγκεκριμένα κριτήρια και όχι νεφελώδη κείμενα που δεν ξέρεις τι και πώς όπως ήταν η πρόσκληση για τις λεγόμενες υποχρεωτικές μετατάξεις. Δεν είναι δυνατόν να παίζουμε κορώνα ή γράμματα τη ζωή μας και τους κόπους μας ετών.

Μα πως τα ξέρετε όλα!!!!! Ιδιωτικό ερευνητή βάλατε; Ήρθαν τόσο κοντά... που χαιρετούν τους συναδέλφους τους από τα μπαλκόνια τους. Για σοβαρευτείτε λιγάκι και μη βγάζετε συμπεράσματα χωρίς να ξέρετε. Ξέρω περιπτώσεις μεταταγμένων, που δουλεύουν σε γειτονικούς νομούς και κάνουν καθημερινά χιλιόμετρα για να πάνε στη δουλειά τους. Φτάνει πια με τα αυθαίρετα συμπεράσματά σας και τις κακίες που ξεστομίζετε εδώ μέσα.
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:24:41 »

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12685 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 09:54:17 πμ »
http://deutsch.gr/img/deutschfile2_9fb331a1e0a7946da33248742a147805_4393.pdf

Οι Υπουργικές Αποφάσεις με θέμα «Αριθμός πλεονάζοντος εκπαιδευτικού προσωπικού Δ.Ε. και κενές θέσεις εκπαιδευτικού προσωπικού Π.Ε.» βρίσκονται συγκεντρωμένες στο παραπάνω αρχείο.

Επειδή προφανώς η Υπουργική Απόφαση στις 13.08, όπως τροποποιήθηκε στις 14.08 δε «βόλεψε» ο Καθηγητής Αρβανιτόπουλος (δηλαδή η χαρτοπαικτική λέσχη με επικεφαλής το Λάσκαρη) βρήκε στις 07.10 (είναι οι σελίδες 24 έως 26) και νέα κενά και πλεονάσματα…..

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12686 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 12:51:14 μμ »
Κουράκης:
"Οι μετατάξεις καθηγητών ειδικοτήτων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα επανεξεταστούν και θα κοινοποιηθούν οι πίνακες μοριοδότησης"


Άντε γειά!! Επιτέλους να επανέλθει η νομιμότητα

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12687 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 01:24:22 μμ »
Και οι μεταθεσεις που εγιναν για να βολευτουν καποιοι, και μοριοδοτησεις των βολεμενων σε γραφεια και οι "ειδικες" κατηγοριες που αποφασιστηκαν απο το ΚΥΣΔΕ ΚΥΣΠΕ και οι της ολυμπιακης παιδειας και... και... και.... Ολα κι ολα, αν ειναι να γινει ελεγχος, να μην ειναι επιλεκτικος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:24:41 »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12688 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 01:34:23 μμ »
Και οι μεταθεσεις που εγιναν για να βολευτουν καποιοι, και μοριοδοτησεις των βολεμενων σε γραφεια και οι "ειδικες" κατηγοριες που αποφασιστηκαν απο το ΚΥΣΔΕ ΚΥΣΠΕ και οι της ολυμπιακης παιδειας και... και... και.... Ολα κι ολα, αν ειναι να γινει ελεγχος, να μην ειναι επιλεκτικος.

Αυτό ξαναπέστο! Κανείς δεν μιλάει για τις μεταθέσεις!!! Νομίζετε πως επειδή δημοσιεύονται τα μόρια των μεταθέσεων δεν γίνονταν ή δεν γίνονται παρατυπίες; Ας μη κρύβονται μερικοί μερικοί πίσω από το δαχτυλάκι τους.

Κουράκης:
"Οι μετατάξεις καθηγητών ειδικοτήτων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα επανεξεταστούν και θα κοινοποιηθούν οι πίνακες μοριοδότησης"


Άντε γειά!! Επιτέλους να επανέλθει η νομιμότητα

Άντε, ας βολέψει τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ αν γίνει κυβέρνηση τους δικούς του ανθρώπους...
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12689 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 01:43:14 μμ »
Να μην το ξεχάσω και αδικήσω το Λοβέρδο, που έχει αφήσει την εκπαιδευτική κοινότητα στην Πέλλα άφωνη με τα καμώματά του!
http://deutsch.gr/data_info.php?data_id=3481&cat=24577

Φυσικά το καλαμπούρι με τις 3657 οργανικές που έστειλε στον Σταϊκούρα για υπογραφή έμεινε στον αέρα….. υπάρχουν και λογικοί άνθρωποι στο απερχόμενο κυβερνητικό σχήμα!

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12690 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 01:48:00 μμ »
Καταρχάς όσοι πήραν μετάταξη, δεν πήγαν κοντά στο σπίτι τους, αλλά στο σπίτι τους ακριβώς και μάλιστα με πολύ λίγα μόρια πολλοί από αυτούς. Το σωστό είναι να ακυρωθούν και να γίνει εκ νέου πρόσκληση για αιτήσεις με συγκεκριμένα κριτήρια και όχι νεφελώδη κείμενα που δεν ξέρεις τι και πώς όπως ήταν η πρόσκληση για τις λεγόμενες υποχρεωτικές μετατάξεις. Δεν είναι δυνατόν να παίζουμε κορώνα ή γράμματα τη ζωή μας και τους κόπους μας ετών.

Οι υπερβολές indefix... Οι υπερβολές...

Αυτές σε κάνουν να χάνεις το δίκιο σου. Κι εγώ αδικημένος νοιώθω από τις μετατάξεις γιατί με τα μόρια που έχω και κρίνοντας από το ποιοι πήραν, έπρεπε να είχα ξεκολήσει από το κατσάβραχο. Αλλά έκλεισα 10 χρόνια στον τόπο διορισμού μου και ακόμα παρακαλώ για αποσπασομεταταξομετάθεση. Δεν μου αρέσουν όμως οι υπερβολές. Το ότι δεν ήταν αξιοκρατικό/νόμιμο/σωστό/δίκαιο το καρναβάλι των μετατάξεων νομίζω ότι δεν το αμφισβητεί κανείς. Μερικοί όμως δεν είχαν κουμπάρο στην βουλή για να πάρουν μετάταξη. Μην το τραβάμε το σχοινί.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12691 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 02:02:57 μμ »
Κουράκης:
"Οι μετατάξεις καθηγητών ειδικοτήτων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα επανεξεταστούν και θα κοινοποιηθούν οι πίνακες μοριοδότησης"


Άντε γειά!! Επιτέλους να επανέλθει η νομιμότητα
Να και μια ευχάριστη είδηση. Για να δούμε λοιπόν αν θα το κάνουν και πράξη. Προσωπικά το εύχομαι για να επανέλθει η νομιμότητα.

Όσο  με τις εξυπνάδες για μεταθέσεις μην προσπαθείτε να αποπροσανατολίσετε την κουβέντα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2015, 02:14:18 μμ από anikologr »
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12692 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 02:03:54 μμ »
Οι υπερβολές indefix... Οι υπερβολές...

Αυτές σε κάνουν να χάνεις το δίκιο σου. Κι εγώ αδικημένος νοιώθω από τις μετατάξεις γιατί με τα μόρια που έχω και κρίνοντας από το ποιοι πήραν, έπρεπε να είχα ξεκολήσει από το κατσάβραχο. Αλλά έκλεισα 10 χρόνια στον τόπο διορισμού μου και ακόμα παρακαλώ για αποσπασομεταταξομετάθεση. Δεν μου αρέσουν όμως οι υπερβολές. Το ότι δεν ήταν αξιοκρατικό/νόμιμο/σωστό/δίκαιο το καρναβάλι των μετατάξεων νομίζω ότι δεν το αμφισβητεί κανείς. Μερικοί όμως δεν είχαν κουμπάρο στην βουλή για να πάρουν μετάταξη. Μην το τραβάμε το σχοινί.

Αυτό ακριβώς συνάδελφε!!! Επιτέλους ένας συνάδελφος που αν και αδικημένος, διατηρεί την ψυχραιμία του (και σου βγάζω το καπέλο) και δεν βρίζει συνεχώς τους μεταταγμένους... όντως δεν έχουν όλοι κουμπάρους να τους βολεύουν. Άντε όμως να το αποδείξεις αυτό και να τους πείσεις!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12693 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 02:07:35 μμ »
Να και μια ευχάριστη είδηση. Για να δούμε λοιπόν αν θα το κάνουν και πράξη. Προσωπικά το εύχομαι για να επανέλθει η νομιμότητα.

Όσο  τις εξυπνάδες για μεταθέσεις μην προσπαθείτε να αποπροσανατολίσετε την κουβέντα...

Το πόσο έξυπνοι ή όχι είμαστε, δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις εσύ συνάδελφε. Και κάτι ακόμη... δεν δέχομαι από κανένα να μου βάζει φίμωτρο....
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12694 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 02:33:08 μμ »
Αυτό ακριβώς συνάδελφε!!! Επιτέλους ένας συνάδελφος που αν και αδικημένος, διατηρεί την ψυχραιμία του (και σου βγάζω το καπέλο) και δεν βρίζει συνεχώς τους μεταταγμένους... όντως δεν έχουν όλοι κουμπάρους να τους βολεύουν. Άντε όμως να το αποδείξεις αυτό και να τους πείσεις!!!

Fofaki να σου πω.
Στην θέση σου, θα ήμουν υπέρμαχος της τιμιότητας.

Δεν πιστεύω ότι πρέπει να ακυρωθούν οι μετατάξεις. Πρέπει όμως να παρουσιαστεί στους ενδιαφερόμενους με διαφάνεια το πως έγιναν και με τι κριτήρια κάποιοι πήραν ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Δηλαδή έκδοση λίστας μορίων. Ο κάθε τίμιος και νόμιμα μεταταγμένος εκπαιδευτικός δεν θα πρέπει να έχει τίποτα να φοβάται. Τουναντίον θα κερδίσει την ησυχία του και θα γλιτώσει την λασπολογία. Θα πάψει να τον "παίρνει η μπάλα" του τύπου "όσοι πήραν μετάταξη είχαν βύσμα". Ακόμα και να επαναληφθεί η διαδικασία, αυτοί που πραγματικά δικαιούνταν μετάταξη θα την ξαναπάρουν.

Πολλοί όμως μεταταγμένοι, η συντριπτική πλειοψηφία πιστεύω, ακόμα και αν πήραν χωρίς "μέσον" μετάταξη, φοβούνται ότι σε πιθανή επανάληψη της διαδικασίας των μετατάξεων δεν θα ξαναπάρουν. Αν βγουν τα μόρια στην φόρα και μας βάλουν όλους σε μια σειρά, μεγάλη πιθανότητα υπάρχει να είμαστε κάτω από την βάση. Το λέω κι εγώ αυτό. Μπορεί αν γίνει ξανά η διαδικασία με αξιοκρατικό τρόπο, πάλι να μην είμαι στις πρώτες θέσεις και να πάρω την πολυπόθητη μετάταξη. Αλλά τουλάχιστο θα ξέρω ότι όλοι όσοι πήραν είχαν περισσότερα μόρια από μένα. Τώρα ξέρω ότι πολλοί που είναι σπίτι τους απλά εκμεταλεύτηκαν μια πρόχειρα οργανωμένη και διαβλητή διαδικασία για να προηγηθούν στην σειρά των μετακινήσεων προσωπικού. Το βλέπω έτσι όπως είναι να σου παίρνει κάποιος την σειρά στην τράπεζα.

Αν έχεις τα μόρια τότε θα πρέπει να υποστηρίξεις την επανάληψη της διαδικασίας ή την δημοσιοποίηση των πινάκων κατάταξης.

Αυτό πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12695 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 02:55:17 μμ »
Ωραία όλα αυτά και όντως κάποιους μεταταγμένους μας συμφέρει να δημοσιευθούν τα μόρια όλων. Τι θα γίνει όμως μετά; Αυτοί που είχαν λίγα μόρια θα πάνε πίσω στις θέσεις τους στην β/θμια; Κι αν τη θέση τους την πήρε άλλος;    Αυτοί που ήταν εντός νομού ή περιφέρειας θα προηγούνται πάλι κι ας είχαν λίγα μόρια; Στις περιοχές που δεν είχε διαπιστωθεί πλεονάζον προσωπικό αλλά έγιναν μετατάξεις θα ακυρωθούν όλες; Νομίζω ότι οποίος σκεφτεί σοβαρά το ντόμινο που έχει να γίνει στο τέλος δεν θα κάνει τίποτα. 

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12696 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 03:21:25 μμ »
Ωραία όλα αυτά και όντως κάποιους μεταταγμένους μας συμφέρει να δημοσιευθούν τα μόρια όλων. Τι θα γίνει όμως μετά; Αυτοί που είχαν λίγα μόρια θα πάνε πίσω στις θέσεις τους στην β/θμια; Κι αν τη θέση τους την πήρε άλλος;    Αυτοί που ήταν εντός νομού ή περιφέρειας θα προηγούνται πάλι κι ας είχαν λίγα μόρια; Στις περιοχές που δεν είχε διαπιστωθεί πλεονάζον προσωπικό αλλά έγιναν μετατάξεις θα ακυρωθούν όλες; Νομίζω ότι οποίος σκεφτεί σοβαρά το ντόμινο που έχει να γίνει στο τέλος δεν θα κάνει τίποτα.
                                             

Η τελευταία προεκλογικη απόφαση πάντως επιβάλλεται να ακυρωθεί! Ετσι κι αλλιώς  υπηρετούν ακόμα στη Δευτεροβάθμια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2015, 03:29:29 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12697 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 03:29:16 μμ »
Εγώ βρίσκομαι ανάμεσα στα ονόματα της τελευταίας απόφασης. Αν ακυρωθεί αυτή να ακυρωθούν και όλες οι προηγούμενες που έβλεπα κόσμο με 20-30 μόρια λιγότερα και εκτός περιφέρειας να έρχονται στην 1η μου επιλογή. Το άδικο ξεκίνησε τον Αύγουστο του 2013. Ή τις ακυρώνουν όλες ή καμία, οτιδήποτε άλλο συνεχίζει την αδικία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.