*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330009 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12698 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 03:45:42 μμ »

'Οσους γνωρίζω, όλοι πήραν στο σπίτι τους αν όχι με την 1η ομάδα μετατάξεων αλλά με τη 2η ή την 3η κατά τις ενστάσεις. Επίσης γνωρίζω περίπτωση όπου στην αίτηση έβαλε δύο επιλογές και κατά την ένσταση πήρε μετάταξη σε περιοχή που δεν είχε δηλώσει στην αίτησή του και που ήταν η περιοχή των συμφερόντων του. Επιπλέον, όσοι κάνουν χιλιόμετρα όπως αναφέρεις, πηγαίνουν σε περιοχή που ζήτησαν οπότε μιλάμε για επιλογή τους. Αντί για 300 χιλιόμετρα θα κάνουν 40 οπότε κερδισμένοι είναι. Ας μην προσπαθούμε να βρούμε δίκαιο σε μια κατάσταση παρωδία που όλοι αναγνωρίζουμε πως έτσι είναι. Όπως ο συνάδελφος μιλά για μια δεκαετία και πλέον μακριά από τον τόπο συμφερόντων του, έτσι κι εγώ μιλώ. Εσύ το λες κακία, εγώ το λέω με πνίγει το δίκαιο. Δεν μπορείς να παρακολουθείς απαθής καταστάσεις που σε αδικούν. Και οι μετατάξεις στο σύνολό τους, με τον τρόπο που έγιναν, είναι άδικες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2015, 04:13:51 μμ από idefix »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:12 »

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12699 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 03:58:19 μμ »
Συμφωνώ σε όλα με τος προλαλήσαντες και επειδή κι εγώ είμαι λάτρης του δικαίου και του σωστού λέω ότι θα πρέπει να γίνει:
1) Επανεξέταση των κριτηρίων των ΠΕ11 που μπήκαν στο πιλοτικό πρόγραμμα της Ολυμπακής Παιδείας.
2) Πώς από 150 έγιναν 2000+ και πώς μπήκαν αυτοί που μπήκαν. Με ποιά κριτήρια μονιμοποιήθηκαν.
3) Επανεξέταση όλων των φακέλων των συναδέλφων που δούλεψαν στα αθλητικά σχολεία. Πώς και με ποια κριτήρια η ΚΕΑΤ μοριοδοτούσε όποιον ήθελε. Να ερευνηθούν οι περιπτώσεις αθλητών και ταυτόχρονα προπονητών. Να ερευνηθούν τα "καμμένα αρχεία" συλλόγων. Να ερευνηθούν προϋπηρεσίες πριν απο την απόκτηση ιδιότητας προπονητή. Όλοι τους μονιμοπιήθηκαν με 16μηνα, 24μηνα 30μηνα.
4) ΠΔΣ. Πώς μπήκαν ποιοί μπήκαν και με ποιά κριτήρια. Πως απέκτησαν προυπηρεσία.
5) Να ερευνηθεί γιατί το 60/40 του ΑΣΕΠ πήγαινε περίπατο επί χρόνια. ΠΕ11 110 διορισμοί ΑΣΕΠ, 450 Πίνακες.
6) Πτυχία εξωτερικού. Να ερευνηθούν οι αναγνωρίσεις από το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ. Κάποιοι έχουν ξένο πτυχίο χωρίς να ξέρουν τη γλώσσα.
6) Οσοι βρεθούν με πλάγιους τρόπους και ψευδή στοιχεία από τους παραπάνω, να απολυθούν και να επιστρέψουν τους μισθούς τους διότι αδικήθηκαν και έμειναν απ'έξω ισάριθμοι συνάδελφοι.
7) Αποσπάσεις. Τι να πεις εδώ, τρέλλα........

Αυτά


++++++++++++++++++++++++++++++++++ Μπράβοοο. Επιτέλους ένας που λέει την αλήθεια και όχι μόνο ότι τον βολεύει. Εύγε συνάδαλφε.

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12700 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 04:12:49 μμ »
Προς gkgian

Για τις υποχρεωτικές μετατάξεις των οκτώ κλάδων επί κυβερνήσεων Σαμαρά, τι προτείνεις να γίνει;

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12701 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 04:56:20 μμ »
Προς gkgian

Για τις υποχρεωτικές μετατάξεις των οκτώ κλάδων επί κυβερνήσεων Σαμαρά, τι προτείνεις να γίνει;

Το θέμα δεν είναι τι προτείνω εγώ ή κάποιος από μας. Αυτοί που αποφασίζουν είναι άλλοι πάντα. Ούτε είναι μόνο θέμα κυβερνήσεων Σαμαρά και δεν έχω την πρόθεση να τοποθετηθώ πολιτικά όπως εσύ (ο κακός και οι καλοί πρώην). Τπ παράνομο ΑΣΕΠ 1998 και την κατάργηση της επετηρίδας τον Αύγουστο άλλος την έκανε. Άλλος διόρησε παράνομα όλους όσους στήριξαν τον παράνομο διαγωνισμό τους και ας μη ήταν στην κατηγορία των διοριστέων. Άλλος διόρισε 2500 γυμναστές επιπλέον με την ολυμπιακή παιδεία, παρανόμως βέβαια αφού αυτοί προσλήφθηκαν για 2 χρόνια (φυσικά και οι αποτυχημένοι από τους πίνακες του ΑΣΕΠ αφού έπρεπε να επιβραβευτούν γιατί τους στήριξαν) ως αναπληρωτές απλά και μετά διορίστηκαν. Και φυσικά η μεγάλη πληγή τα ΤΑΔ που δούλευαν οι ημέτεροι στο σπίτι τους με το που τελίωναν τα ΤΕΦΑΑ και διορίστηκαν όλοι παρανόμως. Το παράνομο το εννοώ με την έννοια ότι δεν είναι καθαρή δουλειά βέβαια και το ξέρουμε όλοι αφού φρόντισαν να το καλύψουν νομικά αυτοί που τους έβαλαν εκεί. Και ο Κουράκης τώρα λέει ότι θα κάνει την επανεξέταση του συνόλου των υποχρεωτικών μετατάξεων και την πραγματοποίηση των αναγκαίων μετακινήσεων με βάση τις πραγματικές ανάγκες των Δημοτικών. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι θα πάρω και γώ τους δικούς μου με μετάταξη και θα πατσίσουμε. Στα πλαίσια της δικαιοσύνης δήθεν αφού είχαν περισσότερα μόρια. Αναμένονται λοιπόν μετατάξεις - ετοιμαστείτε.
Θέλω να σου πω λοιπόν ότι κανένας δεν ασχολείται με το δίκαιο παρά μόνο με τους δικούς του. Απλά κανένας μα κανένας εκτός από το συνάδελφο που το ανέφερε πριν δε τόλμησε να πει την αλήθεια συνολικά γιατί ίσως οι περισσότεροι βολευτήκαμε με το ένα ή με το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:12 »

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12702 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 05:26:31 μμ »
Εσύ το λες κακία,

Δεν είπα "κακία". Είπα "υπερβολές".

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12703 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 05:53:41 μμ »
Κουράκης:
"Οι μετατάξεις καθηγητών ειδικοτήτων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα επανεξεταστούν και θα κοινοποιηθούν οι πίνακες μοριοδότησης"


Άντε γειά!! Επιτέλους να επανέλθει η νομιμότητα

Μη λέτε τέτοια! Προβλέπω όλοι οι μεταταγμένοι να ψηφίζουν ΝΔ ;D!

Βέβαια, εδώ που τα λέμε, έτσι οφείλουν να κάνουν, να ανταποδώσουν κι αυτοί το καλό που τους έκαναν, να δείξουν την ευγνωμοσύνη τους! Πολλοί από αυτούς ούτε στα τρελά τους όνειρα δεν φανταζόντουσαν ότι με ελάχιστα μόρια και πολύ λίγα χρόνια υπηρεσίας θα βρίσκονταν ξαφνικά στο σπίτι τους!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12704 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 06:04:33 μμ »
Ωραία όλα αυτά και όντως κάποιους μεταταγμένους μας συμφέρει να δημοσιευθούν τα μόρια όλων. Τι θα γίνει όμως μετά; Αυτοί που είχαν λίγα μόρια θα πάνε πίσω στις θέσεις τους στην β/θμια; Κι αν τη θέση τους την πήρε άλλος;    Αυτοί που ήταν εντός νομού ή περιφέρειας θα προηγούνται πάλι κι ας είχαν λίγα μόρια; Στις περιοχές που δεν είχε διαπιστωθεί πλεονάζον προσωπικό αλλά έγιναν μετατάξεις θα ακυρωθούν όλες; Νομίζω ότι οποίος σκεφτεί σοβαρά το ντόμινο που έχει να γίνει στο τέλος δεν θα κάνει τίποτα.

Ωραία λογική!!! Και τι πρέπει να γίνει δηλαδή; Να βασιλεύει η παρανομία, η αναξιοκρατία και η αδιαφάνεια; Γι΄αυτό σαν χώρα δεν θα διορθωθούμε ποτέ! Όποιος παρανομεί, υφίσταται και τις συνέπειες! Αλλά κάτι τέτοιο για τα ελληνικά δεδομένα μάλλον είναι αμφίβολο... Οπότε εγώ κρατάω μικρό καλάθι για τις εξαγγελίες του κόμματος που ίσως γίνει νέα κυβέρνηση, γιατί βρισκόμαστε σε προεκλογική περίοδο και ο καθένας υπόσχεται ότι θέλει για να πείσει κόσμο. Επίσης, ελπίζω οι σύλλογοι, όπως η Ένωση Καθηγητών Γερμανικής, που ανοιχτά έχουν τοποθετηθεί κατά των υποχρεωτικών μετατάξεων, να κρατήσουν την ίδια στάση στο μέλλον και να μην υποκύψουν σε πιέσεις.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12705 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 06:07:36 μμ »
Θα πρότεινα σε όλους τους συναδέλφους που έχουν αδικηθεί, ακόμα και σ΄αυτούς που είχαν κάνει αίτηση μόνο με τις εθελοντικές να ξανακάνουν ένσταση και να υποβάλλουν ερωτήματα στο Υπουργείο. Ίσως έτσι υπάρξει κάποια πίεση και ασχοληθούν σοβαρά με το θέμα τώρα που θα αλλάξει πάλι ο Υπουργός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2015, 06:10:21 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12706 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 06:18:38 μμ »
                                             

Η τελευταία προεκλογικη απόφαση πάντως επιβάλλεται να ακυρωθεί! Ετσι κι αλλιώς  υπηρετούν ακόμα στη Δευτεροβάθμια!
Πόσο εύκολο είναι να το "παίζουν" κάποιοι βασιλικότεροι του βασιλέως. Τι ν'ακυρωθεί teacher ? Είμαι κι εγώ στα ονόματα της τελευταίας απόφασης, μετά από 3 ενστάσεις, κι έχοντας δει δεκάδες ονομάτων με μόρια λιγότερα κι έτη υπηρεσίας λιγότερα από εμένα. Ε, όχι, να μην ακυρωθεί η τελευταία απόφαση! Νισάφι πια! Δεν είναι όλοι οι μεταταγμένοι βύσματα! Καταλάβετέ το!
Κι εγώ που είχα αδικηθεί πέρυσι, γνώριζα τόσο περιπτώσεις με λίγα όσο και περιπτώσεις με πολλά μόρια που δικαιωματικά πήραν μετάταξη.

Αποσυνδεδεμένος GORGW79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12707 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 06:27:55 μμ »
Σίγουρα όλες οι μετατάξεις δεν ήταν βυσματικές. Με την ανακοίνωση των μορίων όσοι δικαιώθηκαν μετά από ενστάσεις δε νομίζω ότι έχουν να φοβηθούν κάτι..
Μην ξεχνάτε ότι ακόμα υπάρχουν άτομα που δεν έχουν δικαιωθεί και βλέπουν ότι έχουν μεταταχθεί σε περιοχή των συμφερόντων τους άλλοι με πολύ λιγότερα μόρια

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12708 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 07:05:42 μμ »
Να το πιστέψουμε;


Οι μετατάξεις στην Πρωτοβάθμια (3.900 καθηγητές ειδικοτήτων) ολοκληρώθηκαν μετά από δύο χρόνια, λίγο πριν τα Χριστούγεννα και με απολύτως αδιαφανείς διαδικασίες, όπως καταγγέλλουν οι εκπαιδευτικές Ομοσπονδίες και οι αιρετοί στα Υπηρεσιακά Συμβούλια. Οι οργανικές θέσεις διαρρέεται ότι θα δημιουργηθούν εκ των υστέρων και προεκλογικά. Υπάρχει νομικό θέμα και πως θα το αντιμετωπίσετε με δεδομένο ότι είναι όντως απαραίτητος αυτός ο αριθμός εκπαιδευτικών και ακόμη μεγαλύτερος, για τη λειτουργία των ολοήμερων;
 
Η διαδικασία των Μετατάξεων εκπαιδευτικών οκτώ ειδικοτήτων από την Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση, αποτελεί θλιβερό παράδειγμα της προχειρότητας και της αδιαφάνειας με την οποία το Υπουργείο Παιδείας χειρίστηκε μείζονα εκπαιδευτικά ζητήματα στην «μνημονιακή» αυτή περίοδο. Ο τεράστιος αριθμός ενστάσεων από τους εκπαιδευτικούς αλλά και οι καταγγελίες από όλες τις πλευρές (Επιστημονικές Ενώσεις, ΔΟΕ, ΟΛΜΕ, Υπηρεσιακά Συμβούλια…) δυστυχώς αποδεικνύουν την παραπάνω διαπίστωση. Για να αντιμετωπίσουμε την περίπλοκη  αυτή κατάσταση, δεν θα κάνουμε τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από αυτό που αιτούνται οι εμπλεκόμενοι θεσμικοί φορείς : την επανεξέταση και κοινοποίηση των πινάκων με τα μόρια των μεταταχθέντων εκπαιδευτικών και την επανεξέταση τόσο του θεσμικού πλαισίου (Ν.4172/2013) όσο και του συνόλου των υποχρεωτικών μετατάξεων και την πραγματοποίηση των αναγκαίων μετακινήσεων με βάση τις πραγματικές ανάγκες των Δημοτικών Σχολείων και με τήρηση σαφών και δίκαιων νομικών κανόνων.


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82#ixzz3Pl9Bh21q
 Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12709 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 07:55:17 μμ »
Πολλοι προσπαθουν να αποπροσανατολισουν την κουβεντα. Μην παρασυρεστε. Αν δεν κανω λαθος το θεμα ειναι ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ.
Οσοι εχουν τα μορια δεν εχουν να φοβουνται τιποτα. Ειδικα στους νεοσυσταθεντες κλαδους. Το ολο θεμα με τις μεταταξεις των νεοσυσταθεντων πρεπει να εξεταστει ΣΥΝΟΛΙΚΑ μετα την οριστικοποιηση της μορφης των Δημοτικων (αν προχωρησει το 'ολα εαεπ απο 6θεσια κ πανω'). Οι ΠΕ05 07 19  δεν εχουν τιποτα να φοβουνται.Ελαχιστοι δε θα πανε στον ιδιο ή γειτονικο νομό. Μονο 'εξαιρετικα σπρωξιματα' δε θα ξαναμπορεσουν. Ο λογος ειναι οι περισσοτερες θεσεις που θα προκυψουν απο την καθολικη (τωρα ειναι 1350 κ υπολογιζονται ανω των 2200) εφαρμογη του ΕΑΕΠ σε 6θεσια κ ανω. Ομως θα γινει δικαιη κατανομη τοποθετησεων βασει μοριων, οπου μορια ειναι η ταλαιπωρια που εχει υποστει ο καθενας μας. Προτιματε εναν δυσαρεστημενο εκπαιδευτικο των 60 μοριων ή εναν δυσαρεστημενο των 120 που θεωρει οτι εμπαιχτηκε? Απαραιτητη προυποθεση να εχουν κανει αιτηση βεβαια σε εθελοντικες ή υποχρεωτικες. Αυτοι πρεπει να προηγηθουν. Ειναι τοσες οι θεσεις που θα χρειαστουν κι αλλοι ομως. Και τα κενα που θα μεινουν στη Βθμια στα νησια κτλ; Οι μονιμοι διορισμοι. Τερμα στο παραμυθι της αποκρυψης οργανικων κενων ελεω ΕΣΠΑ.
Οι νεοσυσταθεντες κλαδοι να ευχαριστειτε τη συγκυρια της τρομακτικης ελλειψης δασκαλων.
Η ολη διαδικασια ειναι ισως το πρωτο crash test του νεου πρωθυπουργου απεναντι στη διαπλοκη.
Ειδικα οταν αφορα ΚΑΙ το πολυ κοντινο οικογενειακο του προσωπο.
Και θα ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια για καλη αρχη.
Τελος, fofaki κανε τη χαρη στον εαυτο σου να σταματησεις να φερεσαι τοσο ενοχικα. Κρινοντας απο την ολη σου ευθιξια δεν πιστευω οτι εισαι 'παραπλευρως εισερχομενη'. Ενισχυστε ΚΑΙ εσεις μια τετοια λυση που θα ειναι επ ωφελεια ολων και θα καθαρισει το κουτελο σας απο κατηγοριες που πεφτουν επι δικαιων και αδικων.
Για τις ηδη υπαρχουσες ειδικοτητες το θεμα ειναι ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ και λυνεται μονο μαχαιρι. Απαιτειται διαφορετικη αντιμετωπιση

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2015, 07:59:14 μμ από rollo_tomassi »

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12710 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 08:14:37 μμ »
Παράθεση από gkgian
«Και ο Κουράκης τώρα λέει ότι θα κάνει την επανεξέταση του συνόλου των υποχρεωτικών μετατάξεων και την πραγματοποίηση των αναγκαίων μετακινήσεων με βάση τις πραγματικές ανάγκες των Δημοτικών. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι θα πάρω και γώ τους δικούς μου με μετάταξη και θα πατσίσουμε. Στα πλαίσια της δικαιοσύνης δήθεν αφού είχαν περισσότερα μόρια. Αναμένονται λοιπόν μετατάξεις – ετοιμαστείτε»

Μπράβο gkgian! Στη χώρα αυτή δηλαδή κατά τη γνώμη σου υπάρχουν μόνο «δικοί μου» και «δικοί σου»;
Τι προκατάληψη και μοιρολατρία είναι αυτή….

Για διάβασε λίγο προσεκτικά τι είπε σήμερα ο υπεύθυνος του ΣΥΡΙΖΑ κ. Κουράκης και πες μας που μπορεί να διαφωνεί κανείς με μια τέτοια προσέγγιση:
«Για να αντιμετωπίσουμε την περίπλοκη αυτή κατάσταση, δεν θα κάνουμε τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από αυτό που αιτούνται οι εμπλεκόμενοι θεσμικοί φορείς : την επανεξέταση και κοινοποίηση των πινάκων με τα μόρια των μεταταχθέντων εκπαιδευτικών και την επανεξέταση τόσο του θεσμικού πλαισίου (Ν.4172/2013) όσο και του συνόλου των υποχρεωτικών μετατάξεων και την πραγματοποίηση των αναγκαίων μετακινήσεων με βάση τις πραγματικές ανάγκες των Δημοτικών Σχολείων και με τήρηση σαφών και δίκαιων νομικών κανόνων»

Δεν σου κάνει εντύπωση που αντί ο κ. Κουράκης να πει «κάντε ενστάσεις όσοι νομίζετε ότι αδικηθήκατε» όπως έκαναν οι προηγούμενοι και μετά να βάλει το δικό του Λάσκαρη (επί Αρβανιτόπουλου) ή το δικό του Απέργη (επί Λοβέρδου) να «τακτοποιήσει» το θέμα, λέει να έρθουν όλα στο φως;

Πάντως εγώ θεωρώ την προσέγγιση του κ. Κουράκη - ανεξάρτητα από πολιτική προτίμηση - πάρα πολύ θετική.

Όπως έχω γράψει και παλαιότερα αυτό το εξάμβλωμα των υποχρεωτικών μετατάξεων αν επεκταθεί ως καθεστώς στις υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών θα «χάσει η μάνα το παιδί» και «το παιδί τη μάνα». Γιατί πέρα από το πέπλο της αδιαφάνειας (ένας πενηντάρης πια συνάδελφος μου θύμισε πως παλιά πριν αναρτηθούν οι πίνακες αναπληρωτών στο διαδίκτυο το 2004 παίζανε τη τυφλόμυγα - έλεγαν ότι σε πήραν τηλέφωνο και προχωρούσαν στον επόμενο…) η πιο χυδαία μεθόδευση ήταν οι δύο διαπιστωτικές πράξεις του Αυγούστου και του Οκτωβρίου 2013 (φανταστείτε να κάνει μεταθέσεις τον Μάιο και να βγει τον Ιούλιο με ανακοίνωση νέων κενών και να ικανοποιεί τις δήθεν «ενστάσεις»).

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12711 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 08:15:30 μμ »
Πολλοι προσπαθουν να αποπροσανατολισουν την κουβεντα. Μην παρασυρεστε. Αν δεν κανω λαθος το θεμα ειναι ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ.
Οσοι εχουν τα μορια δεν εχουν να φοβουνται τιποτα. Ειδικα στους νεοσυσταθεντες κλαδους. Το ολο θεμα με τις μεταταξεις των νεοσυσταθεντων πρεπει να εξεταστει ΣΥΝΟΛΙΚΑ μετα την οριστικοποιηση της μορφης των Δημοτικων (αν προχωρησει το 'ολα εαεπ απο 6θεσια κ πανω'). Οι ΠΕ05 07 19  δεν εχουν τιποτα να φοβουνται.Ελαχιστοι δε θα πανε στον ιδιο ή γειτονικο νομό. Μονο 'εξαιρετικα σπρωξιματα' δε θα ξαναμπορεσουν. Ο λογος ειναι οι περισσοτερες θεσεις που θα προκυψουν απο την καθολικη (τωρα ειναι 1350 κ υπολογιζονται ανω των 2200) εφαρμογη του ΕΑΕΠ σε 6θεσια κ ανω. Ομως θα γινει δικαιη κατανομη τοποθετησεων βασει μοριων, οπου μορια ειναι η ταλαιπωρια που εχει υποστει ο καθενας μας. Προτιματε εναν δυσαρεστημενο εκπαιδευτικο των 60 μοριων ή εναν δυσαρεστημενο των 120 που θεωρει οτι εμπαιχτηκε? Απαραιτητη προυποθεση να εχουν κανει αιτηση βεβαια σε εθελοντικες ή υποχρεωτικες. Αυτοι πρεπει να προηγηθουν. Ειναι τοσες οι θεσεις που θα χρειαστουν κι αλλοι ομως. Και τα κενα που θα μεινουν στη Βθμια στα νησια κτλ; Οι μονιμοι διορισμοι. Τερμα στο παραμυθι της αποκρυψης οργανικων κενων ελεω ΕΣΠΑ.
Οι νεοσυσταθεντες κλαδοι να ευχαριστειτε τη συγκυρια της τρομακτικης ελλειψης δασκαλων.
Η ολη διαδικασια ειναι ισως το πρωτο crash test του νεου πρωθυπουργου απεναντι στη διαπλοκη.
Ειδικα οταν αφορα ΚΑΙ το πολυ κοντινο οικογενειακο του προσωπο.
Και θα ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια για καλη αρχη.
Τελος, fofaki κανε τη χαρη στον εαυτο σου να σταματησεις να φερεσαι τοσο ενοχικα. Κρινοντας απο την ολη σου ευθιξια δεν πιστευω οτι εισαι 'παραπλευρως εισερχομενη'. Ενισχυστε ΚΑΙ εσεις μια τετοια λυση που θα ειναι επ ωφελεια ολων και θα καθαρισει το κουτελο σας απο κατηγοριες που πεφτουν επι δικαιων και αδικων.
Για τις ηδη υπαρχουσες ειδικοτητες το θεμα ειναι ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ και λυνεται μονο μαχαιρι. Απαιτειται διαφορετικη αντιμετωπιση

Το να λέει κάποιος την αλήθεια ότι δηλαδή δεν είχε βύσμα το θεωρείς ενοχικό; Δεν νιώθω καθόλου ενοχικά. Δεν διάβασες σωστά αυτά που γράφω και εννοώ. Για τον εαυτό μου και μόνο μπορώ να μιλήσω και λέω πως έχω το κούτελό μου καθαρό, τίποτε άλλο. Αυτό που με ενοχλεί όμως αφόρητα είναι τα αυθαίρετα συμπεράσματα και οι αυθαίρετες κατηγορίες κάποιων συναδέλφων εναντίον ΟΛΩΝ των μεταταγμένων. Αυτό είναι που λέω και ξαναλέω και σου φαίνεται ενοχικό. Δεν έχω κανένα λόγο να απολογούμαι. Ευτυχώς!!! Και ας επανεξεταστούν οι μετατάξεις, καμμία αντίρρηση!!! Όποιος δεν έχει την συνείδησή του καθαρή ας φοβηθεί. Εγώ πάντως κοιμάμαι με την συνείδησή μου ήσυχη...
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159803
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.