*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4323950 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:53:42 μμ »
Σωστά bitch, ναι. Απλά νομίζω ότι τυπικά δεν υπάρχει απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ (εννοώ σε Π.Δ. ή νόμο) οπότε πιστεύω ότι η απόσπαση νοείται στη Β/θμια. Γι' αυτό και μέχρι πριν 2-3 χρόνια έπαιρνες πρώτα απόσπαση σε άλλο ΠΥΣΔΕ και μετά με διάθεση πήγαινες στην Α/θμια.
Τέλος πάντων, θα το δούμε κατά περίπτωση! Με τόσες εξαιρέσεις πρέπει να έχουμε το νου μας για να αποφεύγουμε λάθη στις μοριοδοτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:36 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 21, 2013, 06:55:32 μμ »
1.Οι ανακλήσεις πάντα δημιουργούν μπερδέματα.
2.Τα κενά-πλεονάσματα με τα οποία θα γίνουν οι μεταθέσεις δε θα είναι τα πραγματικά(δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα δηλαδή; ).
Εξάλλου, γιατί να μη γίνουν πριν τις μεταθέσεις, όπως θα έπρεπε;Επειδή δεν προλαβαίνουν;Μια χαρά προλαβαίνουν, εαν θέλουν βέβαια!Γιατί καθυστέρησαν την εγκύκλιο ενώ την είχαν έτοιμη και τώρα προσπαθούν να σπρώξουν τις μετατάξεις μετά τις μεταθέσεις; Γιατί ηθελημένα καθυστερούν και περιπλέκουν τα πράγματα; Υπόπτο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2013, 07:15:38 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:06:33 μμ »
Συμφωνώ με την τοποθέτηση του mackis, αν και σημασία έχει τι λέει ο Νόμος κι αν αυτός ερμηνεύεται όπως πρέπει από το ΥΠΔΒΜΘ.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:14:53 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:04:24 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:36 »

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:16:50 μμ »
Αύριο προβλέπω βομβαρδισμό τηλεφωνημάτων στο τμήμα του Υπουργείου που ασχολείται με τις μετατάξεις :D Πρότασή μου είναι να ενημερωθούν οι συνάδελφοι παραθέτοντας απαντήσεις σε όσα ερωτήματα έχουν υποβληθεί εδώ μέσα και θα υποβληθούν τις επόμενες μέρες από όσους συναδέλφους γράφουν ή διαβάζουν τις απαντήσεις ;)
Το ιδανικότερο βέβαια και το πιο λογικό είναι να βγει από το υπουργείο εγκαίρως ανακοίνωση στην οποία να δίνει απαντήσεις στις σημαντικότερες ερωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:21:08 μμ »
μα ο νόμος ( 1566) επιτρέπει την απόσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ ( προφανώς για τις ανάγκες της υπηρεσίας). Το θέμα που παλαιότερα αλλά και φέτος με τους ΠΕ11 α ' και β' φάσης που έγινε και το μπάχαλο -  έπαιρνες πρώτα απόσπαση απο β/θμια σε β/θμια και απο κει για πρωτοβάθμια βασικά προέκυψε με την εμμονή των α/θμιων να βάζουν τους "δικούς μας" να δουλεύουν με ωράριο α/θμιας ενώ οι "δικοί μας" ωρυόταν πως έπρεπε να διατηρήσουν το ωράριο δ/θμιας..... όχι ότι λυθηκε το θέμα, απλά οι του υπουργείου νόμισαν ότι έτσι το...έλυσαν!!  ;D ;D

vigor  στη διοικητική "λογική" η εκπαιδευτική διαχωρίζεται απο την διδακτική και δεν συμπίπτουν πάντα! Όπως έγραψα και πιο πάνω κάποιος που ειναι ΠΛΗΝΕΤ γράφει διδακτική υπηρεσία ( ενώ δεν διδάσκει ) αλλά κάποιος με απόσπαση σε ΔΔΕ γραφει μόνο εκπ/κή αλλά όχι διδακτική όμως ο προϊστάμενος εκπαιδευτικών θεμάτων και μό΄νο - που προφανώς επίσης δουλεύει στη δδε όπως και ο αποσπασμένος - "γράφει " ΚΑΙ διδακτική...... ( είπατε κάτι για φωτογραφικές διατάξεις; φτου πιπέρι...)

boldboy  τι εννοείς τα κενά των μεταθέσεων δεν θα είναι τα πραγματικά; εξηγείς λίγο περισσοτερο παρακαλώ;
Η εγκύκλιος μεταθέσεων καθυστέρησε γιατί περιμέναμε να ψηφιστει η κατάργηση της διετίας. Και τουλάχιστον όσον αφορά το προσωπικό του υπουργείου για τις μεταθέσεις της β/θμιας σας βεβαιώ ότι όλοι μα όλοι μα όλοι δουλεύουν σα σκυλιά εκεί μέσα και δε σηκώνω κουβέντα γι αυτό γιατί συνεργάζομαι άμεσα και συνεχώς μαζί τους και έχω ιδίαν αντίληψη. Είναι πραγματικά άξια συγχαρητηρίων όλα τα παιδιά ( ειδικά με αυτά που ακούνε στα τηλέφωνα κάθε μέρα .... μη το νομιζεις εύκολο να τσεκάρεις αιτήσεις πανελλαδικά και παράλληλα να απαντάς στα τηλέφωνα )

vigor θα ήθελα να παρακαλέσω όλους σας να ΜΗΝ τηλεφωνείτε στο υπουργείο γιατί έτσι πραγματικά καθυστερεί η διαδικασία. Έχουμε ήδη υποβάλει ερωτήματα ( και προφανώς θα υποβάλλουμε και άλλα αύριο). Ας δούμε πρώτα τις διευκρινιστικές - μετά και το τριήμερο - και βλέπουμε ).
Να τηλεφωνείτε στις ΔΔΕ σας ώστε αυτές να υποβάλουν αρμοδιως το ερώτημα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa12

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:21:58 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί μπορεί να συμπληρώσουν προτιμήσεις μέχρι και του μεγίστου αριθμού των περιοχών μετάθεσης της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Μπορούμε να δηλώσουμε όλη τη χώρα;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2013, 07:24:10 μμ από Ritsa-ki »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:24:39 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:02:26 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:31:28 μμ »
μα ο νόμος ( 1566) επιτρέπει την απόσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ ( προφανώς για τις ανάγκες της υπηρεσίας). Το θέμα που παλαιότερα αλλά και φέτος με τους ΠΕ11 α ' και β' φάσης που έγινε και το μπάχαλο -  έπαιρνες πρώτα απόσπαση απο β/θμια σε β/θμια και απο κει για πρωτοβάθμια βασικά προέκυψε με την εμμονή των α/θμιων να βάζουν τους "δικούς μας" να δουλεύουν με ωράριο α/θμιας ενώ οι "δικοί μας" ωρυόταν πως έπρεπε να διατηρήσουν το ωράριο δ/θμιας..... όχι ότι λυθηκε το θέμα, απλά οι του υπουργείου νόμισαν ότι έτσι το...έλυσαν!!
Το τί πρέπει και έπρεπε να έχει γίνει για το συγεκεριμένο ωράριο είναι πεντακάθαρο, πολυ απλά το Υπουργείο δεν εφήρμοσε τον Νόμο, αρκέστηκε να βγάζει διφορούμενες εγκυκλίους η τότε Υφυπουργός. Προφανώς και τηρείται της Βθμιας με την ανάλογη μείωση. Προσωπικά δε θα ανρνιόμουν να κάνω 21ώρες, αλλά τη διαφορά θα την έπαιρνα σίγουρα υπερωρίες.Μην μας κοροϊδεύουν κι όλας

boldboy  τι εννοείς τα κενά των μεταθέσεων δεν θα είναι τα πραγματικά; εξηγείς λίγο περισσοτερο παρακαλώ;
Η εγκύκλιος μεταθέσεων καθυστέρησε γιατί περιμέναμε να ψηφιστει η κατάργηση της διετίας. Και τουλάχιστον όσον αφορά το προσωπικό του υπουργείου για τις μεταθέσεις της β/θμιας σας βεβαιώ ότι όλοι μα όλοι μα όλοι δουλεύουν σα σκυλιά εκεί μέσα και δε σηκώνω κουβέντα γι αυτό γιατί συνεργάζομαι άμεσα και συνεχώς μαζί τους και έχω ιδίαν αντίληψη. Είναι πραγματικά άξια συγχαρητηρίων όλα τα παιδιά ( ειδικά με αυτά που ακούνε στα τηλέφωνα κάθε μέρα .... μη το νομιζεις εύκολο να τσεκάρεις αιτήσεις πανελλαδικά και παράλληλα να απαντάς στα τηλέφωνα )
Για την καθυστέρηση στην εγκύκλιο των μετατάξεων αναφέρθηκα, όχι για την εγκύκλιο των μεταθέσεων.
Όσο για το Τμήμα Γ', άσε με να έχω τις επιφυλάξεις μου περί της νομιμότητας ορισμένων ενεργειών τους. Κι εγώ ξέρω, καλά, τα "παιδιά" του Τμήματος Γ'. Δυστυχώς...


ΥΓ.Σταματώ να γράφω γιατί αρχίζουν να μεγαλώνουν τα αυτιά μου και να γίνομαι troll.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:32:56 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί μπορεί να συμπληρώσουν προτιμήσεις μέχρι και του μεγίστου αριθμού των περιοχών μετάθεσης της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Μπορούμε να δηλώσουμε όλη τη χώρα;;;

όχι, ως 15, όπως και στις αιτήσεις μετάθεσης.

Επίσης, τα ερωτήματα που πλανώνται, είναι:
1) Εγώ που διορίστηκα με ΑΣΕΠ, αν μεταταχτώ ΧΑΝΩ αυτόν τον τρόπο διορισμού στη νέα μου θέση?
2) Μισθολογική-βαθμολογική κατάταξη,
3) Μοριοδότηση (απαντήθηκε από τον  Damien)
4) Και ακόμα ακόμα και το τραβηγμένο... παραμένω μόνιμος υπάλληλος?

1. η μετάταξη σε άλλη βαθμιδα δεν ειναι νέος διορισμός οπότε ο διορισμός σου ανατρέχει απο τον ΑΣΕΠ και το πρώτο φεκ διορισμού σου.
2. παραμένεις ως εχεις και συνεχίζεις να εξελίσσεσαι απο εκει που είσαι
3. απαντήθηκε
4. προφανώς και παραμένεις μόνιμος υπάλληλος. Δεν μετατάσσεσαι ως ΙΔΑΧ για να διατρέχεις κίνδυνο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:37:35 μμ »
boldboy
καλά, ειναι γνωστό οτι οι εγκύκλιοι του Υπουργείου τις περισσότερες φορές ειναι για πολλά μπουκέτα...

νόμιζα ότι μιλούσες για την εγκύκλιο μεταθέσεων. Νομίζω η εγκύκλιος μετατάξεων καθυστέρησε γιατί έπρεπε να εγκριθεί η μεταφορά των πιστώσεων στην Α/θμια ( οι μετατασσόμενοι θα πληρώνονται απο την α/θμια εφεξής) αλλά δεν παίρνω και όρκο γι αυτο.

Κοίτα, οι υπάλληλοι του τμήματος Γ εκτελούν διαταγές, δεν νομοθετούν οι ίδιοι. Επομένως, νομιζω τους αδικείς μ αυτό που λες.  :)

( άσε, άμα πιάσουμε το τρολάρισμα δε μας σταματά κανείς....)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος guest1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:39:33 μμ »
καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Είμαι ΠΕ19
και θα κάνω αίτηση για μετάταξη μιας και είμαι πολύ ευχαριστημένος
από την φετινή μου εμπειρία 1η χρονιά σε δημοτικό.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Πότε περίπου υπλογίζουμε να ανακοινωθούν οι μετατάξεις,
δεδομένου ότι θα ανακοινωθούν μετά τις μεταθέσεις;
Μέσα στον Ιούνιο είναι λογική περίοδος; ή θα καθυστερήσουν και πέρα του Ιουνίου;

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:43:23 μμ »
Ρε φίλε quest1234 τι πράγματα είναι αυτά που ρωτάς; Εδώ δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο. Πλάκα κάνεις; Στην χειρότερη 31 Αυγούστου 2013 θα γνωρίζεις  :P

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:47:35 μμ »
Παράθεση

vigor  στη διοικητική "λογική" η εκπαιδευτική διαχωρίζεται απο την διδακτική και δεν συμπίπτουν πάντα! Όπως έγραψα και πιο πάνω κάποιος που ειναι ΠΛΗΝΕΤ γράφει διδακτική υπηρεσία ( ενώ δεν διδάσκει ) αλλά κάποιος με απόσπαση σε ΔΔΕ γραφει μόνο εκπ/κή αλλά όχι διδακτική όμως ο προϊστάμενος εκπαιδευτικών θεμάτων και μό΄νο - που προφανώς επίσης δουλεύει στη δδε όπως και ο αποσπασμένος - "γράφει " ΚΑΙ διδακτική...... ( είπατε κάτι για φωτογραφικές διατάξεις; φτου πιπέρι...)

bitch διάβασα την σχετική σου αναφορά στο ΠΛΗΝΕΤ και θα συμφωνήσω. Θεωρώ απαράδεκτη την τακτική να χαρακτηρίζονται οι προφανείς και εξόφθαλμες "μη διδακτικές" υπηρεσίες, ως "διδακτικές".

Παράθεση
vigor θα ήθελα να παρακαλέσω όλους σας να ΜΗΝ τηλεφωνείτε στο υπουργείο γιατί έτσι πραγματικά καθυστερεί η διαδικασία. Έχουμε ήδη υποβάλει ερωτήματα ( και προφανώς θα υποβάλλουμε και άλλα αύριο). Ας δούμε πρώτα τις διευκρινιστικές - μετά και το τριήμερο - και βλέπουμε ).
Να τηλεφωνείτε στις ΔΔΕ σας ώστε αυτές να υποβάλουν αρμοδιως το ερώτημα.

Δεν διαφωνώ με την δουλειά που γίνεται στο Υπουργείο και χωρίς να έχω δουλέψει εκεί φαντάζομαι τι γίνεται. Σ' ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις για τις ενέργειες που έκανες και θα κάνεις ώστε να διευκρινιστούν κάποια σημεία της εγκυκλίου. Απλά είναι επόμενο από την στιγμή που υπάρχουν τα τηλ στην εγκύκλιο να μπούν στην σκέψη οι συνάδελφοι να επικοινωνήσουν με τα αρμόδια τμήματα του Υπουργείου. Αύριο έχω σκοπό να καλέσω την ΔΔΕ όπου ανήκω και να τους υποβάλλω τα ερωτήματα:)

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2013, 07:52:15 μμ από vigor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 250
Σύνολο: 250

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.