*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4327601 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa12

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #154 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:52:03 μμ »
Επίσης, τα ερωτήματα που πλανώνται, είναι:
1) Εγώ που διορίστηκα με ΑΣΕΠ, αν μεταταχτώ ΧΑΝΩ αυτόν τον τρόπο διορισμού στη νέα μου θέση?
2) Μισθολογική-βαθμολογική κατάταξη,
3) Μοριοδότηση (απαντήθηκε από τον  Damien)
4) Και ακόμα ακόμα και το τραβηγμένο... παραμένω μόνιμος υπάλληλος?

Καλά, το 1 και το 4 είναι ΗΟΤ ΗΟΤ ΗΟΤ!. Υποτίθεται ότι ΟΛΟ το νομικό πλαίσιο που διέπει αυτές τις μετατάξεις βρίσκεται στην αρχή της εγκυκλίου, οπότε αν ίσχυε κάτι από τα ανωτέρω θα έπρεπε ΛΟΓΙΚΑ να γράφεται εκεί.

Το θέμα για εμένα είναι ότι ό,τι και να ισχύει τώρα δεν υπάρχει τρόπος να εξασφαλιστεί ότι δεν θα αλλάξει αύριο, και, δυστυχώς, έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα.

Γενικώς η κατάσταση είναι και λίγο προς υπαρξιακή ενδοσκόπηση ... και οργανική να έχεις σημερα στη Δ/θμια και να μη ζητήσεις Π/θμια, ποιός ξέρει αν θα την έχεις του χρόνου και δεν θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν ρίσκαρες; Και αν είσαι στη διάθεση και κάνεις την αίτηση για να βρεθείς με οργανική, πόσο σίγουρο είναι ότι είναι απόλυτα συγκεκριμένα τα κενά των μετατάξεων και δεν είναι όπως τα "οργανικά"κενά των μεταθέσεων ως τώρα;

Ευχαριστώ bitch για την απάντηση... δεν ξέρω γιατί αλλά κόλλησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:22 »

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa12

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #155 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:59:50 μμ »
Και κάτι ακόμα. Αφού δηλώνουμε με βάση τις περιοχές μετάθεσης ο αριθμός των κενών γιατί είναι ανά περιφέρεια;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2013, 08:03:14 μμ από Ritsa-ki »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #156 στις: Μάρτιος 21, 2013, 09:08:00 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:02:21 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #157 στις: Μάρτιος 21, 2013, 10:35:31 μμ »
vigor

καταλαβαίνω πως βλέπετε τα τηλέφωνα στην εγκύκλιο και λέτε "ας πάρω"...όμως τα διοικητικά έγγραφα έχουν μια λογική. Αν δεις, απέναντι απο τα τηλέφωνα βρίσκεται ο πίνακας αποδεκτών ( το ΠΡΟΣ ...) και εκει γράφει δ/νσεις α/θμιας και β/θμιας εκπ/σης.
Αυτό σημαίνει πως η προς ενέργεια υπηρεσίεςε ειναι αυτές που αναφέρονται στο προς. Επομένως το κοινό αναφέρεται σε αυτές τις υπηρεσίες και μόνο. Υποτιθεται ότι στις δδε ξέρουμε τι να κάνουμε ( και προφανώς στο μεγαλύτερο μέρος όντως ξέρουμε). Τώρα αν υπάρχουν - που υπάρχουν πάντα - σκοτεινά σημεια ( ειδικά σε μια διαδικασία που γίνεται για πρώτη φορά οπότε δεν έχουμε και σημειο αναφοράς)  τότε βέβαια, ιεραρχικά αποστέλουμε το ερώτημα στο αρμοδιο τμήμα του υπουργείου.
Αυτό βοηθάει στο να αποσυμφορείται το υπουργείο και να συντονίζει κεντρικά την διαδικασία.

Ακόμα όμως και στην περίπτωση που μια περίπτωση ειναι αμφισβητούμενη και δεν δοθεί διευκρινιστική εγκαίρως, ήδη απο την εγκύκλιο προβλέπεται η απο υπηρεσιακό καθήκον αποστολή της στο Υπουργείο για γνωμοδότηση. Επομένως, για περιπτώσεις όπως πχ η πενταετία και ως πότε αυτή υπολογίζεται, στην χειρότερη των περιπτώσεων, στέλνουμε τις αιτήσεις επάνω  και αποφασίζουν εκεινοι αν θα κάνουν την αίτηση αποδεκτή ή όχι.  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:22 »

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #158 στις: Μάρτιος 22, 2013, 12:20:50 πμ »
2.Τα κενά-πλεονάσματα με τα οποία θα γίνουν οι μεταθέσεις δε θα είναι τα πραγματικά(δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα δηλαδή; ).
Εξάλλου, γιατί να μη γίνουν πριν τις μεταθέσεις, όπως θα έπρεπε;Επειδή δεν προλαβαίνουν;Μια χαρά προλαβαίνουν, εαν θέλουν βέβαια!Γιατί καθυστέρησαν την εγκύκλιο ενώ την είχαν έτοιμη και τώρα προσπαθούν να σπρώξουν τις μετατάξεις μετά τις μεταθέσεις; Γιατί ηθελημένα καθυστερούν και περιπλέκουν τα πράγματα; Υπόπτο!
Θα μιλήσω για ΠΕ19-20 που είναι ο κλάδος μου. Συμφωνώ με boldboy ότι θα έπρεπε να βγάλουν τα αποτελέσματα των μετατάξεων πριν από τα αποτελέσματα των μεταθέσεων αφού όλοι γνωρίζουμε ότι μεταθέσεις πριν τις μετατάξεις σημαίνει σχεδόν μηδενική κινητικότητα  :P
Να προχωρήσω λίγο το θέμα μετατάξεις. Μας έχουν πρήξει ότι μετατάξεις γενικά θα γίνουν σε οργανικά κενά (τα οποία ούτε αυτοί γνωρίζουν επακριβώς μετά από ένα χρόνο  :P).
Και μας ζητάνε να κάνουμε αίτηση σε περιοχή. Η περιοχή μου απ' το 1 άκρο ως το άλλο είναι 180 χλμ. Γιατί ρε χριστιανέ δεν μου δίνεις το δικαίωμα να δηλώσω σχολεία ???
Δικαίως θα μου πείτε "Εδώ κάνανε να βγάλουν 1 εγκύκλιο 1 χρόνο & μου ζητάς να επιλέγεις & σχολείο ???"

1 απορία/άποψη έχω & την καταθέτω  :-[

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #159 στις: Μάρτιος 22, 2013, 01:21:49 πμ »
Ερώτηση:
Στο πεδίο των κωλυμάτων μετάταξης που λέει: Έλαβα εκπαιδευτική άδεια και έχω συμπληρώσει πενταετία από λήξη της, δεδομένου πως κάποιος δεν έχει λάβει ποτέ εκπαιδευτική άδεια τι πρέπει να βάλει? ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Διότι ΝΑΙ δεν μπορείς να πεις διότι δεν έχεις λάβει εκπαιδευτική άδεια. Αλλά αν απαντήσεις και ΟΧΙ είναι σαν να έχεις πάρει άδεια και να μην έχεις συμπληρώσει πενταετία.

Οπότε τι βάζει κάποιος που δεν έχει πάρει ποτέ εκπαιδευτική άδεια? ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #160 στις: Μάρτιος 22, 2013, 01:31:07 πμ »
Ερώτηση:
Στο πεδίο των κωλυμάτων μετάταξης που λέει: Έλαβα εκπαιδευτική άδεια και έχω συμπληρώσει πενταετία από λήξη της, δεδομένου πως κάποιος δεν έχει λάβει ποτέ εκπαιδευτική άδεια τι πρέπει να βάλει? ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Διότι ΝΑΙ δεν μπορείς να πεις διότι δεν έχεις λάβει εκπαιδευτική άδεια. Αλλά αν απαντήσεις και ΟΧΙ είναι σαν να έχεις πάρει άδεια και να μην έχεις συμπληρώσει πενταετία.

Οπότε τι βάζει κάποιος που δεν έχει πάρει ποτέ εκπαιδευτική άδεια? ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
p-p επειδή έχω τσακίρ κέφια νυχτιάτικο, θα στο αναλύσω με άλγεβρα Boole!
Λοιπόν...
η παραπάνω πρόταση περιέχει τον λογικό τελεστή AND ο οποίος ορίζεται ως εξής
true AND true = true
true AND false = false
false AND true = false
false AND false = false

ΑΡΑ
εάν " Έλαβα εκπαιδευτική άδεια" = αληθές και "έχω συμπληρώσει πενταετία από λήξη της" = αληθές, τότε ΝΑΙ
εάν " Έλαβα εκπαιδευτική άδεια" = αληθές και "έχω συμπληρώσει πενταετία από λήξη της" = ψευδές, τότε ΟΧΙ
εάν " Έλαβα εκπαιδευτική άδεια" = ψευδές και "έχω συμπληρώσει πενταετία από λήξη της" = αληθές, τότε ΟΧΙ (αν και αυτό δεν βγάζει νόημα)
εάν " Έλαβα εκπαιδευτική άδεια" = ψευδές και "έχω συμπληρώσει πενταετία από λήξη της" = ψευδές, τότε ΟΧΙ


(το δωρεάν μάθημα πληροφορικής ήταν μία ευγενική χορηγία του υπουργείου)
:P



ΥΓ: επειδή όμως το υπουργείο μόνο με την λογική δεν έχει σχέση, πόσο μάλλον με τους λογικούς τελεστές, εάν δεν έχεις πάρει εκπαιδευτική άδεια, δεν σημειώνεις τίποτα, όπως πχ δεν σημειώνεις τίποτα στο πεδίο για τον τόπο εργασία του/της συζύγου όταν δεν είσαι παντρεμένος :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2013, 01:33:16 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 22, 2013, 02:32:49 πμ »
Επειδή και εγώ είμαι ΠΕ19....ήταν η πιο απρόσμενα πρωτότυπη απάντηση σε αυτό το forum...εύγε hapiness!!!!!

Δεν μας είπες όμως γιατί είσαι σε τσακίρ κέφι.... ;-)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2013, 10:26:31 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #162 στις: Μάρτιος 22, 2013, 10:16:38 πμ »
Να κάτι που έμαθα σήμερα!Με τη μετάταξη διατηρείς το βαθμολογικό και μισθολογικό καθεστώς αλλά έχεις καινούργιο ΦΕΚ. Αυτό σημαίνει ότι αν  δοθεί οδηγία να απολυθούν αυτοί που έχουν κάτω απο 2 χρόνια από το ΦΕΚ διορισμού θα είμαστε μέσα σ΄αυτούς... Ευπρόσδεκτες άλλες απόψεις...

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #163 στις: Μάρτιος 22, 2013, 10:36:05 πμ »
Άντε εμείς(ΠΕ19-20) την ξέρουμε την άλγεβρα Boole, οι άλλες ειδικότητες όμως που εμπλέκονται στις μετατάξεις τι πρέπει να κάνουν :o :P

Λοιπόν, με αφορμή την διατύπωση στην τελευταία αυτή ερώτηση στο πεδίο "κωλύματα μετάταξης", δεν αποκλείεται να έχει γίνει και λάθος διατύπωση στην πρώτη ερώτηση στο ίδιο πεδίο για την "5ετία στην Δθμια".
Δεν βλάπτει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στην σύνταξη των αιτήσεων και να δοκιμάσουμε να την συμπληρώσουμε πριν την ανακοινώσουμε, ώστε να δούμε τυχόν λάθη στη διατύπωση.
Ένα debugging (αποσφαλμάτωση) κι ένα compile έπειτα κάνει το έργο μας λειτουργικό πρωτίστως ;)

Γνωρίζω ότι υπάρχει πίεση από τους προϊσταμένους όταν μάλιστα πάει να γίνει κάτι μέσα σε χρόνο ρεκόρ και τελευταία στιγμή, οπότε δεν θέλω να αντιληφθούν όσοι διοικητικοί διαβάζουν το παρόν ότι σκοπό έχω να μειώσω το έργο τους, διότι κι εμείς που υπηρετούμε στα σχολεία, έχουμε εμπλακεί στο διοικητικό κομμάτι ουκ ολίγες φορές και κληθήκαμε σε χρόνο dt να βγάλουμε δουλειά της τελευταίας στιγμής  :P  >:(

Όσον αφορά την τελευταία επιλογή, θα μπορούσε να υπάρχει μια διευκρίνιση από κάτω από τα πεδία που να αναγράφει

π.χ. "ΔΕΝ χρειάζεται να συμπληρωθεί το πεδίο αυτό αν έχετε απαντήσει ΝΑΙ στο προηγούμενο ερώτημα (Δεν έλαβα εκπαιδευτική άδεια)".

Επίσης θα μπορούσαν να διατυπωθούν ευθέως τα ερωτήματα βάζοντας και το ερωτηματικό στο τέλος ώστε να μην μπερδεύεται κάποιος ;)

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #164 στις: Μάρτιος 22, 2013, 11:06:35 πμ »
Αυτο για τα 2 χρονια κ απολυση δεν το έχω ξανακούσει...όσο για το 60-40 για τους πε19-20 μηπως το πάνε αναλογικά με τον αριθμό των εκπαιδευτικών που υπάρχουν;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #165 στις: Μάρτιος 22, 2013, 11:13:02 πμ »
Είσαι σε μια παρέα και κάποιος πετάει μία geeky computer science based αναφορά και από εκεί ξεκινάει μετά ο "χείμαρος" ομοειδών αναφορών από κάθε ΗΥ που υπάρχει στην παρέα και σε λίγο αρχίζουν να συννενοούνται μεταξύ τους στα αλαμπουρνέζικα.


...αααααχχ.. σαν να είμαι στην σχολή πάλι :) χιχι

Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας, έχω την αίσθηση ότι αν γράψει το απόγευμα η bitch θα μας έχει πολλές διευκρινήσεις. Εγώ είμαι περίεργη για το θέμα της απόσπασης με αίτηση στην Αθμια. Να δω αν εξαιρεθεί ο χρόνος αυτός από την 5ετία για να ξέρω να σκάσω στα γέλια αν είναι.

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #166 στις: Μάρτιος 22, 2013, 11:22:39 πμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2013, 11:48:49 πμ από spiromilios »

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #167 στις: Μάρτιος 22, 2013, 11:38:36 πμ »
Συνάδελφοι, διαβάζοντας λίγο πιο προσεκτικά την εγκύκλιο, σχετικά με το ένα από τα αρκετά καυτά ερωτήματα, αυτό της 5ετίας σε Δθμια, στην σελίδα 6 της εγκυκλίου στο Κεφάλαιο Α και στην ενότητα "2. ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΓΙΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ:" ορίζεται ρητά ο όρος "εκπαιδευτική υπηρεσία", βάση του Π.Δ. 50/1996 άρθρου 16, παρ. 3 περιπτώσεις α έως ε
Η περίπτωση γ σύμφωνα με το σκεπτικό μου νομίζω ότι απαντά στο ερώτημα "Η 5ετία πρέπει να προέρχεται από υπηρεσία σε σχολεία μόνο της Δθμιας ή λαμβάνεται υπόψη ΚΑΙ η υπηρεσία σε σχολεία της Αθμιας ;"
Θεωρώ ότι μάλλον έχει γίνει λάθος εκ παραδρομής ή εν αγνοία της προκήρυξης, στην ενότητα κωλύματα της αίτησης και το καλύτερο θα είναι να επανασυνταχθεί η αίτηση ώστε να διορθωθούν τα λάθη και να εξαλειφθούν τυχόν απορίες :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.