*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4332226 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15064 στις: Μάιος 16, 2015, 05:47:18 μμ »
οι πε11 εχουν παθει τα μεγαλυτερα εγκεφαλικα απο ολους..η πλειοψηφια με πανω απο 100 μορια κολλημενοι στα νησια και με ποσοστο μεταθεσης τα τελευταια 2 χρονια καπου γυρω στο 3 με 4%..λογικο η αντιδραση τους να ειναι η πιο σφοδρη..απο βουλευτες θυμαμαι και εγω που ρωτουσαν για την αδιαφανεια των υποχρωτικων μεταταξεων και φυσικα φωνη βοωντος εν τη ερημω..ο γραμματεας του κουρακη σε επιτροπη θεατρολογων την παρασκευη ειπε
οι μεταταξεις ειναι σαν να μην εγιναν ποτε
ευχομαι σε οσους εχουν τα περισσοτερα μορια να δικαιωθουν γιατι αν παραμεινουν σφηνα οι μεταταγμενοι μετα οι αλλοι θα παρουν συνταξη απο τα νησια καταστρατηγωντας τη φυσικη σειρα..δεν περιμενεις να συνταξιοδοτηθει ο αλλος με τα 20  η τα 60 μορια πριν απο σενα που εχεις πανω απο 100..
μπραβο στο υπουργειο που αποκατεστησε την αδικια, τοσο γενναια πραξη που κανεις δεν το περιμενε
κουραγιο στους μεταταγμενους που ηταν θυματα της αλαζονειας και ασχετοσυνης του αρβανιτοπουλου..πολλοι απο μας θα μπορουσαμε να ειχαμε βρεθει στις θεσεις τους.
Συνάδελφε, να κάνω μια υποθετική ερώτηση: το 2011 υπήρξε προσχέδιο νόμου για την ενοποίηση Α/θμιας και Β/θμιας σε επίπεδο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ με δημιουργία ενός υπηρεσιακού συμβουλίου (το έχω κρατήσει αν κάποιος το θέλει). Δεν προχώρησε και ας φανταστεί ο καθένας τους λόγους. Ας υποθέσουμε ότι οι υποχρεωτικές μετατάξεις δεν είχαν γίνει ποτέ και ότι το υπουργείο αποφάσιζε τελικά αυτή την ενοποίηση. Αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα οι μεταθέσεις των ΠΕ11 της Α/θμιας που είναι όπως λες στο 3-4% να γινόντουσαν 0%, καθώς τις όποιες νέες θέσεις θα τις έπαιρναν οι υπεράριθμοι του αντίστοιχου παλαιού ΠΥΣΔΕ.
Τι θα έλεγε τότε η ΔΟΕ; Αρνούμαστε την ενοποίηση, φτιάξτε τις νέες θέσεις, κάντε μεταθέσεις και μετά κάντε την ενοποίηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:55 »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15065 στις: Μάιος 16, 2015, 05:48:16 μμ »
για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα..
πχ στην περιοχη μου αμφιβαλλω αν θα πιασω μεταθεση με τα 80 μορια (ειναι πολλοι οι αθμιοι με πολλα μορια που θελουν να πανε), ειπαν οτι αναλογικα θα δωσουν οργανικες, δε θα μετατρεψουν και τα 100 λειτουργικα σε οργανικα..αρα ενδεχομενως στην περιοχη μου πχ να σταματησουν οι μεταθεσεις των αθμιων στο 85 η και σε μια ιδανικη κατασταση στο 70 και να μη μεινει κανενα περιθωριο για μεταταγμενο..μπορει ομως να διεκδικησει σε γειτονικο πυσπε..περυσι με την παγια διαδικασια μεταταχθηκαν στην ανατολικη αττικη..στις κοινες ειδικοτητες εκτιμω οσοι εχουν πολυ υψηλα μορια εχουν ελπιδες..μορια τυπου 60 σε περιοχες φιλετα μου φαινονται δυσκολα..ποτε δεν ξερεις βεβαια..λογικο οι μεταταγμενοι που η πλειοψηφια εκει και παρακατω παιζει να αγχωνεται..συν οτι τωρα θα εχει πιο πολυ συμμετοχη και πιο πολυ ανταγωνισμο..αναγκαστικα υπομονη και ο μονος τροπος ειναι τα μορια..αναγκαστικα υπομενεις να ερθει η ωρα σου..δεν γινεται να βγεις μπροστα..μακαρι να μπορουσες να πληρωσεις να παρεις την οργανικη διπλα στο σπιτι σου

Αποσυνδεδεμένος tina05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15066 στις: Μάιος 16, 2015, 05:49:47 μμ »
Ακούγοντας μέχρι τώρα για διαδιασίες ημίμετρα, να βγούν για όλους τα μόρια, και λοιπά , πίστευα ότι δεν έχουν τα κότσια τελικά να ακυρώσουν μια τελείως παράνομη διαδικασία. Για να μην πω και εγώ ότι αυτή η εκφραση "ρίσκαραν, ας το έκανες και εσύ" σε έβαζε στο τριπάκι να δικαιολογηθείς για κάτι που με λογική και ευσυνειδησία απέφυγες......Ειλικρινά αν ακυρώσουν τις μετατάξεις, θα τους βγάλω το καπέλο, είναι θέμα ηθικής δικαίωσης και τίποτα άλλο!

Αποσυνδεδεμένος johnkyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15067 στις: Μάιος 16, 2015, 05:52:23 μμ »
Συνάδελφε, να κάνω μια υποθετική ερώτηση: το 2011 υπήρξε προσχέδιο νόμου για την ενοποίηση Α/θμιας και Β/θμιας σε επίπεδο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ με δημιουργία ενός υπηρεσιακού συμβουλίου (το έχω κρατήσει αν κάποιος το θέλει). Δεν προχώρησε και ας φανταστεί ο καθένας τους λόγους. Ας υποθέσουμε ότι οι υποχρεωτικές μετατάξεις δεν είχαν γίνει ποτέ και ότι το υπουργείο αποφάσιζε τελικά αυτή την ενοποίηση. Αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα οι μεταθέσεις των ΠΕ11 της Α/θμιας που είναι όπως λες στο 3-4% να γινόντουσαν 0%, καθώς τις όποιες νέες θέσεις θα τις έπαιρναν οι υπεράριθμοι του αντίστοιχου παλαιού ΠΥΣΔΕ.
Τι θα έλεγε τότε η ΔΟΕ; Αρνούμαστε την ενοποίηση, φτιάξτε τις νέες θέσεις, κάντε μεταθέσεις και μετά κάντε την ενοποίηση;

+1

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:55 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15068 στις: Μάιος 16, 2015, 05:53:15 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εξεγείρονται οι μεταταγμένοι και κανονίζουν διαμαρτυρίες... αφού θα ξαναγίνουν μετατάξεις και όσοι είχαν πραγματικά τα μόρια θα παραμείνουν στον τόπο συμφερόντων τους και δεν θα ξεσπιτωθούν οι οικογένειές τους. Εκτός και αν αυτοί που τα υποκινούν αυτά είναι αυτοί που δεν είχαν τα μόρια...

Συνάδελφε λέω να ζητήσουμε τότε να ακυρώσουν τις μεταθέσεις της τελευταίας δεκαετίας, γιατί πολλές έγιναν σε ανύπαρκτες οργανικές ή ακόμα καλύτερα  να ζητήσουμε την ανάκληση όλων των διορισμών και να ξανακάνουμε όλοι από την αρχή. Όσοι έχουμε προσόντα δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Πως σου φαίνεται; το υπουργείο ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου. Καμία υπηρεσιακή μεταβολή πλέον δεν θα θεωρείται δεδομένη. Επιπρόσθετα αλλάζει τον προγραμματισμό όλων. Πρόσεξε είναι διαφορετικό για μένα που 11 χρόνια δεν παίρνω μετάθεση, γιατί ήδη ζω στην περιοχή που υπηρετώ και διαφορετικό να πάρω μετάθεση, να μετακομίσω, να κάνω έξοδα, να αγορά πχ σπίτι και μετά να μου πει "Συγγνώμη φίλε, κάναμε λάθος". Καλό το ατομικό συμφέρον, αλλά πολλούς σας τυφλώνει. Αν δεν υπήρχαν οι διαθεσιμότητες των κλάδων της τεχικής εκπαίδευσης θα μιλούσαμε για το πιο μνημονιακό μέτρο που πάρθηκε στην εκπαίδευση. Αν μάλιστα βάλουμε στο κάδρο και τις σημερινές δηλώσεις του Κατρούγκαλου ότι έρχεται κινητικότητα στην εκπαίδευση, μάλλον οι σημερινοί έχουν βάλει στόχο να ξεπεράσουν σε αναλγησία και αυταρχικότητα τους προηγούμενους. Αν αυτά είναι τα δείγματα τους το πρώτο τετράμηνο. Τότε δεν χωράει αμφιβολία ότι ΘΑ ΤΟΥΣ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 05:55:33 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15069 στις: Μάιος 16, 2015, 05:53:29 μμ »
Εγώ άφησα οργανική, και παρόλο που κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναπάρω (αν και δεν είναι σίγουρο γιατί ο αριθμός όσων ζητήσουν τώρα μετάταξη θα αυξηθεί), δεν ανέχομαι να παίζει μαζί μου το υπουργείο και να μου λέει είσαι ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΗ.

γιατι συμμετειχες στις υποχρεωτικες αφου ειχες οργανικη; οι υποχρεωτικες ηταν για τους υπεραριθμους αν και δεν απεκλειε αυτους που ειχαν οργανικη
(βγαλε ακρη δηλαδη.. για να καταλαβετε τι σοι διαδικασια εγινε) 

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15070 στις: Μάιος 16, 2015, 05:57:51 μμ »
Γιατί ήμουν σε λύκειο της επαρχίας, με λίγους μαθητές και η πληροφορική "έβγαινε" από το λύκειο. Ήθελα να εξασφαλίσω τη θέση μου και ότι δεν θα με έστελναν στην άλλη άκρη του ακριτικού νομού που υπηρετώ. Και μετά την μετάταξη κάνω 500χλμ/εβδομάδα. Δεν είναι όλοι οι μεταταγμένοι ευνοημένοι...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15071 στις: Μάιος 16, 2015, 05:59:41 μμ »
γιατι συμμετειχες στις υποχρεωτικες αφου ειχες οργανικη; οι υποχρεωτικες ηταν για τους υπεραριθμους αν και δεν απεκλειε αυτους που ειχαν οργανικη
(βγαλε ακρη δηλαδη.. για να καταλαβετε τι σοι διαδικασια εγινε)

Η υπεραριθμία δε βγήκε ονομαστικά, αλλά αριθμητικά. Αν το Χ ΠΥΣΔΕ είχε 5 υπεράριθμους, έπρεπε να φύγουν 5. Υπήρχαν συνάδελφοι που είχαν οργανική με 13-14 ώρες και κάθε χρόνο είχαν το άγχος αν θα φτιαχτεί ένα τμήμα περισσότερο, ένα λιγότερο κ.ο.κ. Όταν βλέπεις 10 θέσεις στο ΠΥΣΠΕ του νομού που υπηρετείς και μαθαίνεις ότι υπάρχουν 10 ΕΑΕΠ με 18-20 ώρες το καθένα. Λογικό είναι να μπεις στη διαδικασία. πχ γνωρίζω συνάδελφο που στο σχολείο που είχε οργανική καταργήθηκαν δύο από τις τρεις ειδικότητες με τις διαθεσιμότητες (νοσηλευτική και αισθητική). Ο ίδιος ο προϊστάμενος όταν είχαμε μαζευτεί μπουλούκι στα γραφεία της διεύθυνσης και συζητούσαμε αν θα κάνουμε ή όχι αίτηση της είπε Εγώ θα υπογράψω την κατάργηση του σχολείου που υπηρετείς, οπότε κάνε αίτηση". Το σχολείο σήμερα λειτουργεί κανονικά, έχασε την οργανική της και πρέπει να ξαναμπεί στη διαδικασία να κάνει αίτηση, αλλά από ότι ξέρω δεν θα ξανακάνει. Διότι η κοροϊδία έχει και τα όρια της

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15072 στις: Μάιος 16, 2015, 05:59:54 μμ »
"Παράθεση από: moon στις Σήμερα στις 05:46:01 μμ
Εγώ άφησα οργανική, και παρόλο που κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναπάρω (αν και δεν είναι σίγουρο γιατί ο αριθμός όσων ζητήσουν τώρα μετάταξη θα αυξηθεί), δεν ανέχομαι να παίζει μαζί μου το υπουργείο και να μου λέει είσαι ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΗ."

Δεν σου λέει το Υπουργείο ότι είσαι υπεράριθμη, από μόνη σου, υποβάλλοντας αίτηση για υποχρεωτική μετάταξη αυτοχαρακτηρίστηκες πλεονάζον προσωπικό, δηλαδή υπεράριθμη.


Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15073 στις: Μάιος 16, 2015, 06:04:48 μμ »
"Παράθεση από: moon στις Σήμερα στις 05:46:01 μμ
Εγώ άφησα οργανική, και παρόλο που κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναπάρω (αν και δεν είναι σίγουρο γιατί ο αριθμός όσων ζητήσουν τώρα μετάταξη θα αυξηθεί), δεν ανέχομαι να παίζει μαζί μου το υπουργείο και να μου λέει είσαι ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΗ."

Δεν σου λέει το Υπουργείο ότι είσαι υπεράριθμη, από μόνη σου, υποβάλλοντας αίτηση για υποχρεωτική μετάταξη αυτοχαρακτηρίστηκες πλεονάζον προσωπικό, δηλαδή υπεράριθμη.

Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα. Πουθενά δεν έλεγε ότι αυτοχαρακτηρίζεσαι πλεονάζον προσωπικό. Το υπουργείο οφείλει εφόσον αποφασίζει να κάνει πισωγύρισμα, να το κάνει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15074 στις: Μάιος 16, 2015, 06:12:00 μμ »
Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα. Πουθενά δεν έλεγε ότι αυτοχαρακτηρίζεσαι πλεονάζον προσωπικό. Το υπουργείο οφείλει εφόσον αποφασίζει να κάνει πισωγύρισμα, να το κάνει σωστά.

Δεν είναι καθόλου δικό μου συμπέρασμα. Ο νόμος μιλάει σαφέστατα για κατάρτιση πίνακα πλεονάζοντος προσωπικού ανά Διεύθυνση Εκπαίδευσης. Όσοι έκαναν αίτηση και έμπαιναν σ' αυτόν τον πίνακα, θεωρούνταν πλεονάζον προσωπικό.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15075 στις: Μάιος 16, 2015, 06:13:06 μμ »
Δείξε μου έναν τέτοιο πίνακα. Εγώ είδα μόνο πίνακες με αριθμούς, όχι ονόματα.

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15076 στις: Μάιος 16, 2015, 06:16:49 μμ »
@perastikos_kav
ενταξει, αυτο που λες για τον προϊσταμενο δεν μπορω να το λαβω ως σοβαρο επιχειρημα. ας ζητησει τα ρεστα απο τον προϊσταμενο...


για αυτους που ειχαν καθε χρονο το αγχος με τις ωρες τους και αν θα βγει ή οχι η πληροφορικη απο το λυκειο, προφανως και αντιλαμβανεστε οτι μια τετοια οργανικη ειναι σχεδον ή ηδη, οργανικη υπεραριθμια... δηλαδη ποια ειναι η μεγαλη διαφορα με το να γυρισετε στο ΠΥΣΔΕ ως υπεραριθμοι? αντε και σας εβαλαν εκει που ησασταν με τις οριακες 11/12 ωρες ή στο λυκειο που τωρα με το νεο τροπο προσβασης το 2016 χανει ωρες πληροφορικης. θα ειστε ανετοι?




Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15077 στις: Μάιος 16, 2015, 06:18:10 μμ »
Προσπαθώ να ξεδιαλύνω κάποια πράγματα στο μυαλό μου και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, απλώς διαλόγου (και ας με διορθώσει κάποιος στο συλλογισμό μου):

Υπάρχουν 2 ομάδες εκπαιδευτικών που διαμαρτύρονται για τις μετατάξεις:
1) Εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων Α/θμιας που είδαν να δημιουργούνται κενά το καλοκαίρι του 2013, χάνοντας ελπίδα για μετάθεση.
2) Εκπαιδευτικοί Β/θμιας που α) κάνανε αίτηση και δεν πήραν μετάταξη ή β) δεν κάνανε αίτηση, αλλά εκ των υστέρων κατέληξαν ότι έπρεπε να είχαν κάνει.

Η ομάδα 1 ζητά (μέσω ΔΟΕ) να μην υπάρξουν καθόλου οι μετατάξεις, ώστε να προηγηθούν οι ειδικότητες της Α/θμιας και στις μεταθέσεις και στις οριστικές τοποθετήσεις.
Η ομάδα 2 ζητά (πιθανώς) να ξαναγίνουν οι μετατάξεις υπό άλλες προϋποθέσεις, ή και να καταργηθούν (πιο απίθανο).

Κι εγώ λέω (οι ημέρες που γράφω είναι χάριν απλότητας):

Τη Δευτέρα το υπουργείο ανακαλεί τις μετατάξεις (ή ας πούμε και ότι δεν είχανε γίνει ποτέ!).
Την Τρίτη ανακοινώνει ενοποίηση Α/θμιας και Β/θμιας σε επίπεδο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ (όπως είχε βγει σε προσχέδιο νόμου το 2011 που μπήκε στο συρτάρι).
Την Τετάρτη ανακοινώνει τα νέα οργανικά κενά στα δημοτικά.
Την Πέμπτη ανακοινώνει τις μεταθέσεις (λίγες γενικώς λόγω υπολογισμού και των υπεράριθμων κοινών ειδικοτήτων).
Την Παρασκευή ανακοινώνονται από κάθε ενοποιημένη διεύθυνση οι οριστικές τοποθετήσεις με συμμετοχή εκπαιδευτικών και από Α/θμια και Β/θμια.

Από περιέργεια, τι θα λέγανε τότε όλοι (μαζί με ΔΟΕ και Μπράτη); Ποιο θα ήταν τότε το νομικό πρόβλημα;

Και τελικά, αν ανακληθούν οι μετατάξεις και ξαναγίνουν μετά με μόρια μετάθεσης σε πολλά οργανικά κενά χωρίς κανένα περιορισμό σε δοτικότητες ΠΥΣΔΕ, δεν θα έχει το υπουργείο πρόβλημα αν αδειάσουν περιοχές;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 665
Σύνολο: 674

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.