*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4384536 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15652 στις: Μάιος 19, 2015, 04:57:09 μμ »
19 Μαΐ 2015
Σχετικά με τις υποχρεωτικές μετατάξεις και τη σκόπιμη διαστρέβλωση των θέσεων της Δ.Ο.Ε.
Με αφορμή τη σκόπιμη παραπληροφόρηση που υπάρχει από διάφορους κύκλους σχετικά με το θέμα των υποχρεωτικών μετατάξεων και τη θέση της Ομοσπονδίας, το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. επισημαίνει τα εξής:
1. Στη συνεδρίαση της επιτροπής για τις μετατάξεις, την Παρασκευή 15-5-2015,  οι εκπρόσωποι του Αναπληρωτή Υπουργού Παιδείας κατέθεσαν την εισήγηση η οποία περιλαμβάνεται στο Δελτίο Τύπου που εξέδωσε την ίδια ημέρα η Ομοσπονδία και επιβεβαιώνεται από τις ανακοινώσεις των αιρετών εκπροσώπων της Β/θμιας που συμμετέχουν στην επιτροπή.
2. Σκόπιμα διαρρέεται ότι η εισήγηση αφορά, επί της ουσίας, και τους  3.655 μεταταγμένους εκπαιδευτικούς ενώ στην πραγματικότητα (εάν βέβαια το Υπουργείο έχει την πρόθεση να τηρήσει τις δεσμεύσεις του) αφορά μόνο τους 1.306 συναδέλφους των κοινών ειδικοτήτων αφού οι ειδικότητες των υπολοίπων δεν προϋπήρχαν στην Α/θμια εκπαίδευση και η τοποθέτησή τους δεν επηρεάζει  εκπαιδευτικούς της Α/θμιας εκπαίδευσης.
3. Από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε, από την τότε ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, η διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων, το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. εξέφρασε την κατηγορηματική του αντίθεση και ζήτησε να πραγματοποιηθούν οι υπηρεσιακές μεταβολές με τη νόμιμη διαδικασία. (σύσταση οργανικών θέσεων, μεταθέσεις Α/θμιας, μετατάξεις). Αυτό δηλαδή που γινόταν πριν την ψήφιση του Ν.4172.
4. Παρά τις αντιδράσεις της Δ.Ο.Ε. αλλά και των συναδέλφων της Α/θμιας που θίγονται από αυτή τη διαδικασία το Υπουργείο Παιδείας προχώρησε στην πραγματοποίηση 3.655 μετατάξεων με αποτέλεσμα πολλοί εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας να προσφύγουν στα δικαστήρια και να υπάρχουν, ήδη, δικαστικές αποφάσεις που χαρακτηρίζουν παράνομη τη διαδικασία.
5. Στη συνεδρίαση της επιτροπής που έγινε στις 15-5-2105 οι εκπρόσωποι του Υπουργείου Παιδείας ανακοίνωσαν τη γνωστή εισήγηση για ανάκληση όλων των μετατάξεων κοινών και μη κοινών ειδικοτήτων, καθώς και των μετατάξεων σε διοικητικές θέσεις, εξηγώντας ότι η ανάκληση της μετάταξης και των μη κοινών ειδικοτήτων καθώς και των μεταταγμένων σε διοικητικές θέσεις είναι τυπική νομική πράξη που γίνεται λόγω της ύπαρξης δικαστικών αποφάσεων που αφορούν τη μοριοδότηση και τον τρόπο τοποθέτησης.
Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καλεί την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας:
-Να προχωρήσει άμεσα στη σύσταση των απαραίτητων οργανικών θέσεων εκπαιδευτικών ειδικοτήτων στην Α/θμια Εκπαίδευση σύμφωνα με τις προτάσεις που απέστειλαν τα Π.Υ.Σ.Π.Ε., κάτι που εξ αρχής αποτελεί  βασική θέση της Δ.Ο.Ε. και τον μοναδικό τρόπο ώστε να επιλυθεί το τεράστιο αυτό ζήτημα.
-Να δημοσιοποιήσει άμεσα τα μόρια των συναδέλφων μη κοινών ειδικοτήτων (καθώς και των μεταταγμένων σε διοικητικές θέσεις) και αφού ολοκληρωθεί ο έλεγχος της νομιμότητας να προχωρήσει άμεσα στην τοποθέτησή τους στις οργανικές θέσεις που θα συσταθούν.
-Για τις 1.306 θέσεις των κοινών ειδικοτήτων να προχωρήσει άμεσα στις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων της Α/θμιας και στη συνέχεια σε μετατάξεις εκπαιδευτικών Β/θμιας στις εναπομείνασες θέσεις αφού ολοκληρωθεί και γι’ αυτούς ο έλεγχος των μορίων.
-Εξυπακούεται πως πρέπει να δοθεί η δυνατότητα ανάκλησης της μετάταξης σε όσους συναδέλφους της Β/θμιας το επιθυμούν και επιστροφής τους στη θέση που κατείχαν πριν τις μετατάξεις.
-Παράλληλα το Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ θα πρέπει να μεριμνήσει ώστε κανένας εκπαιδευτικός να μη μετακινηθεί εκτός του τόπου συμφερόντων του.
Τέλος το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καλεί την ηγεσία του Υπουργείου να προχωρήσει άμεσα στην πλήρη κατάργηση του Ν.4172/13, ως μνημονιακού Νόμου που έφερε απολύσεις, διαθεσιμότητες, υποχρεωτικές μετατάξεις στο δημόσιο και στην εκπαίδευση και αναστάτωσε δραματικά τη ζωή χιλιάδων εκπαιδευτικών και των οικογενειών τους. Είναι τραγικό και δεν επιτρέπεται οι εκπαιδευτικοί να αποτελούν τα εξιλαστήρια θύματα των επιζήμιων πολιτικών των κυβερνήσεων.

Αθήνα 15/5/2015

Προς
1. Τους Συλλόγους Εκπαιδευτικών Π.Ε.
2. Μ.Μ.Ε. 

 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΕΩΝ

 Σημαντική εξέλιξη υπήρξε στη σημερινή συνεδρίαση της Επιτροπής για τις μετατάξεις στο Υπουργείο Παιδείας.
Η εισήγηση εκ μέρους της πολιτικής ηγεσίας του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ περιλαμβάνει τα παρακάτω:

α)  Ανάκληση όλων των μετατάξεων,  που πραγματοποιήθηκαν με βάση το Ν. 4172/2013 (άρθρο 82, παρ.11), με τη διαδικασία «ανάκλησης παράνομης διοικητικής πράξης» (η παρανομία αφορά τις ενέργειες  του Υπουργείου και όχι, φυσικά, τους εκπαιδευτικούς).
Συνάδελφοι που είχαν μεταταχθεί επιστρέφουν στην περιοχή μετάθεσης από την οποία προέρχονταν.

β) Έχει ήδη ξεκινήσει  η σύσταση οργανικών θέσεων για οκτώ ειδικότητες στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και η διαδικασία θα ολοκληρωθεί στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα. Θυμίζουμε ότι αυτό αποτελούσε την κομβική θέση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. για την αντιμετώπιση του ζητήματος.

γ) Μετά τη σύσταση των θέσεων, αυτές θα διεκδικηθούν, σε πρώτη φάση, από τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων που ανήκουν στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και έχουν υποβάλλει αίτηση μετάθεσης.

δ) Στη συνέχεια θα δοθεί η δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να διεκδικήσουν τη μετάταξή τους στην Πρωτοβάθμια, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, στις θέσεις που θα απομένουν (όσον αφορά τις τρεις κοινές ειδικότητες) και στις νεοϊδρυθείσες (όσον αφορά τις υπόλοιπες πέντε ειδικότητες).

ε) Η ανάκληση αφορά όλες τις μετατάξεις (και αυτές σε διοικητικές θέσεις). Οι συνάδελφοι των οποίων οι μετατάξεις ανακαλούνται θα ανήκουν χωροταξικά μέχρι 31/8/2015 στις περιοχές όπου είναι τοποθετημένοι κατά το τρέχον σχολικό έτος. Μέχρι τότε θα έχει ολοκληρωθεί όλο το χρονοδιάγραμμα (μεταθέσεις - μετατάξεις).

Για το διάστημα της μετάταξής τους στην Πρωτοβάθμια θα μοριοδοτηθούν με τα συγκριτικά υψηλότερα μόρια (της περιοχής από την οποία προέρχονταν ή τοποθετήθηκαν).

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. θεωρεί ότι η παραπάνω εισήγηση κινείται στην κατεύθυνση της αποκατάστασης του δικαίου αφού η διαδικασία των μετατάξεων όπως είχε γίνει  (δίχως εισήγηση της Γενικής Διεύθυνσης, με ορισμό επιπλέον κριτηρίων από τα προβλεπόμενα, δίχως τήρηση των αξιολογικών πινάκων...) ήταν, όπως πολλές φορές έχουμε τονίσει, εκτός νομιμότητας και είχε ως θύματα όλους τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων (τόσο αυτούς που ήδη υπηρετούσαν στην Πρωτοβάθμια όσο και αυτούς που αναγκάστηκαν να μεταταχθούν).
Είναι πιστεύουμε πολύ σημαντικό το ότι  η θέση του εκπαιδευτικού κινήματος πως το καλοκαίρι του 2013 δεν περίσσευε κανένας εκπαιδευτικός σε καμία θέση, δικαιώνεται. Δεν υπάρχει, πλέον, η απειλή της διαθεσιμότητας για τους συναδέλφους που τελικά θα παραμείνουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Το Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ θα πρέπει να μεριμνήσει ώστε κανένας εκπαιδευτικός από αυτούς να μη μετακινηθεί εκτός του τόπου συμφερόντων του.
Θεωρούμε πως με την εισήγηση αυτή ανοίγει ο δρόμος για τη διεκδίκηση όλων των θέσεων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση από όλους σε συνθήκες νομιμότητας.
Από τη Δ.Ο.Ε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2015, 04:58:58 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15653 στις: Μάιος 19, 2015, 05:29:40 μμ »
Εγώ λέω να ξανακάνουμε τις μετατάξεις μπας και κάνεις αίτηση αυτή τη φορά γιατί σε βλέπω σα να μετάνιωσες που δεν έκανες και έχεις λυσάξει. Κρίμα όμως δε θα γίνει!
Έχω κάνει αίτηση σε διαδικασία μετατάξεων με μεταφορά θέσης.
Δεν έχω κάνει αίτηση σε διαδικασία υπεράριθμων εκπαιδευτικών χωρίς μεταφορά θέσης.

Νόμιμε με κάνεις να αισθάνομαι ότι εγώ μπορώ να καθορίσω κάτι. Πότε ακριβώς ήμουν εγώ κόντρα στη δημοσίευση μορίων και την τιμωρία; Δε σε καταλαβαίνω. Δεν είμαι παρα τω υπουργώ, ούτε αποφασίζω. Το τι θα γίνει θα το δούμε. Πάντως ηρέμησε. Εγώ είμαι πολύ ήρεμος. Από το απόλυτο κουκούλωμα, τώρα ανακαλύψαμε όλοι κάποια θέματα:
1. Παρατυπίες στην εφαρμογή του Νόμου (επιστημονικές ενώσεις -πεκαπ- http://www.greekinformatics.gr/ekpedeysi/ekpaideusi/pekap-kataggelei-ypopaith-metatakseis/)
2. Εθελούσιες μετατάξεις  (Πεππές-ΔΑΚΕ http://e-thessalia.gr/dake-kathigiton-magnisias-na-sigklithi-ektaktos-to-d-s-tis-olme-gia-tis-metataxis/)
3. Ψευδείς δηλώσεις (εδώ η ΟΛΜΕ ζητάει βιογραφικά για να τους εντάξει στο δυναμικό της)

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15654 στις: Μάιος 19, 2015, 05:33:00 μμ »
αυτό με ολμε είναι το καλυτερο! οποιος εκανε ψευδη δηλωση να ερθει σε μας! μουα χα χα χα!

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15655 στις: Μάιος 19, 2015, 05:38:02 μμ »

Ioannis Refanidis
14 λεπτά · Τροποποιήθηκε
.Η μεγαλύτερη αδικία, στα όρια του ρουσφετιού, αν συμβεί, θα είναι η ανάκληση των υποχρεωτικών μετατάξεων και η μεσολάβηση μεταθέσεων, χωρίς να υπάρχει δικαστική απόφαση που να διατάσσει να προηγηθούν οι μεταθέσεις. Οι δικαστικές αποφάσεις που αφορούν αιτήσεις ακύρωσης από εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στην διαδικασία, μπορούν να οδηγήσουν μόνο στην επανάληψη της διαδικασίας, με τα δεδομένα του 2013.

η παγια διαδικασια μετατάξεων (πρωτα οι μεταθεσεις αθμιων και μετα μετατάξεις γιατι μιλαμε για αθμια..δεν είναι ενοποιημένες οι 2 βαθμιδες) να θεωρείται ρουσφετι και ότι εγινε με μετατάξεις να θεωρείται το νομιμο..


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15656 στις: Μάιος 19, 2015, 05:43:28 μμ »
Έχω κάνει αίτηση σε διαδικασία μετατάξεων με μεταφορά θέσης.
Δεν έχω κάνει αίτηση σε διαδικασία υπεράριθμων εκπαιδευτικών χωρίς μεταφορά θέσης.

Νόμιμε με κάνεις να αισθάνομαι ότι εγώ μπορώ να καθορίσω κάτι. Πότε ακριβώς ήμουν εγώ κόντρα στη δημοσίευση μορίων και την τιμωρία; Δε σε καταλαβαίνω. Δεν είμαι παρα τω υπουργώ, ούτε αποφασίζω. Το τι θα γίνει θα το δούμε. Πάντως ηρέμησε. Εγώ είμαι πολύ ήρεμος. Από το απόλυτο κουκούλωμα, τώρα ανακαλύψαμε όλοι κάποια θέματα:
1. Παρατυπίες στην εφαρμογή του Νόμου (επιστημονικές ενώσεις -πεκαπ- http://www.greekinformatics.gr/ekpedeysi/ekpaideusi/pekap-kataggelei-ypopaith-metatakseis/)
2. Εθελούσιες μετατάξεις  (Πεππές-ΔΑΚΕ http://e-thessalia.gr/dake-kathigiton-magnisias-na-sigklithi-ektaktos-to-d-s-tis-olme-gia-tis-metataxis/)
3. Ψευδείς δηλώσεις (εδώ η ΟΛΜΕ ζητάει βιογραφικά για να τους εντάξει στο δυναμικό της)

Βαρέθηκα να λέω τα ίδια....έχουμε υπογράψει υπεύθυνη δήλωση για την ορθότητα των δηλουμένων.....για μένα αυτο ισχύει..... το ΥΠΑΙΘ όμως λέει δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΛΟΣ.....και εγώ τώρα πάω για καφέ :P 8)....
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15657 στις: Μάιος 19, 2015, 05:49:45 μμ »
Δείτε λίγο αυτά που παραθέτω με τη σειρά που σας τα δίνω αν θέλετε

Μέχρι 2 Ιουνίου η καταχώριση στοιχείων κενών και πλεονασμάτων εκπαιδευτικών
http://www.ipaideia.gr/mexri-2-iouniou-i-kataxorisi-stoixeion-kenon-kai-pleonasmaton-ekpaideutikon.htm

Ανάκληση μετατάξεων εκπαιδευτικών‏, του αιρετού Θ. Μαλαγάρη (ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ)
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%E2%80%8F-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%B8-%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B7

Για ανακλήσεις λίγο δύσκολο μου φαίνεται να προλαβαίνουν
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2015, 06:06:33 μμ από gkgian »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15658 στις: Μάιος 19, 2015, 06:17:34 μμ »
Δείτε λίγο αυτά που παραθέτω με τη σειρά που σας τα δίνω αν θέλετε

Μέχρι 2 Ιουνίου η καταχώριση στοιχείων κενών και πλεονασμάτων εκπαιδευτικών
http://www.ipaideia.gr/mexri-2-iouniou-i-kataxorisi-stoixeion-kenon-kai-pleonasmaton-ekpaideutikon.htm

Ανάκληση μετατάξεων εκπαιδευτικών‏, του αιρετού Θ. Μαλαγάρη (ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ)
http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%E2%80%8F-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%B8-%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B7

Για ανακλήσεις λίγο δύσκολο μου φαίνεται να προλαβαίνουν

Δεν υφίσταται πρόβλημα για το υπουργείο μιας και οι ανακληθέντες εκπαιδευτικοί δεν έχουν δικαίωμα μετάθεσης για το τρέχον σχολικό έτος, σύμφωνα πάντα με την ανακοίνωση της ΔΟΕ της 15/05/2015. Το μόνο πρόβλημα θα το έχουν οι ανακληθέντες που προφανώς θα αποκλειστούν άλλη μια χρονιά από τη διαδικασία των μεταθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15659 στις: Μάιος 19, 2015, 06:22:22 μμ »
Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα για όλους διότι υφίσταται θέμα με τις οργανικές. Ακόμη κι αν ανακληθούν οι μετατάξεις, οι μεταθέσεις των ειδικοτήτων στην Α/θμια θα είναι ελάχιστες διότι είναι άγνωστο αν το υπουργείο προβεί στη σύστασή τους ή ακόμη κι αν το κάνει, οι συσταθείσες οργανικές θα είναι πολύ λιγότερες από τις εισηγήσεις των Υ.Σ. και πιθανόν να καλύπτονται από τους υπό διάθεση ή οργανικά υπεράριθμους συναδέλφους του οικείου Υ.Σ. Άσχημα πραγματικά τα πράγματα για όλους.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15660 στις: Μάιος 19, 2015, 06:27:07 μμ »
Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα για όλους διότι υφίσταται θέμα με τις οργανικές. Ακόμη κι αν ανακληθούν οι μετατάξεις, οι μεταθέσεις των ειδικοτήτων στην Α/θμια θα είναι ελάχιστες διότι είναι άγνωστο αν το υπουργείο προβεί στη σύστασή τους ή ακόμη κι αν το κάνει, οι συσταθείσες οργανικές θα είναι πολύ λιγότερες από τις εισηγήσεις των Υ.Σ. και πιθανόν να καλύπτονται από τους υπό διάθεση ή οργανικά υπεράριθμους συναδέλφους του οικείου Υ.Σ. Άσχημα πραγματικά τα πράγματα για όλους.

Η συμφωνία έρχεται, οι οργανικές φεύγουν! :-)

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15661 στις: Μάιος 19, 2015, 06:36:59 μμ »
Αυτό είναι και μένα ο μεγάλος μυο φόβος. Γνωρίζω θετικά ότι η κυρίαρχη αντίληψη στην κυβερνητική παράταξη είναι η κατάργηση των ΕΑΕΠ και οι παρατυπίες των μετατάξεων ίσως αποτελέσουν μια καλή αφορμή για τον εξοβελισμό των ειδικοτήτων που ανήκουν στα ΕΑΕΠ. Θα κάνουν και μεγάλη οικονομία σε εκπαιδευτικό προσωπικό έτσι. Κάτι που επίσης πέρασε απαρατήρητο από τις δηλώσεις του υπουργού:


Κι εγώ το γνωρίζω από πανεπιστημιακούς προσκείμενους στο σύριζα. Αλλά όχι για λόγους οικονομίας σε προσωπικό. Θεωρούν ότι στα δημοτικά θέση έχουν μόνο οι δάσκαλοι.

Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν γίνεται λόγω οικονομικών συγκυριών να αυξηθούν τα ΕΑΕΠ. Όταν ακούω λοιπόν την ΟΛΜΕ να λέει οργανικές για όλους δεν κατανοώ σε τι αποσκοπεί.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15662 στις: Μάιος 19, 2015, 06:37:51 μμ »
Η συμφωνία έρχεται, οι οργανικές φεύγουν! :-)

Από ότι φαίνεται οι ενστάσεις και οι δικαστικές αποφάσεις, τις οποίες ακούμε, αλλά δεν βλέπουμε μπορεί να είναι απλά πρόφαση για τη συρρίκνωση των ειδικοτήτων στην πρωτοβάθμια. Μακάρι να κάνω λάθος και ας την πάρει άλλος τη μετάταξη.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15663 στις: Μάιος 19, 2015, 06:39:38 μμ »
Κι εγώ το γνωρίζω από πανεπιστημιακούς προσκείμενους στο σύριζα. Αλλά όχι για λόγους οικονομίας σε προσωπικό. Θεωρούν ότι στα δημοτικά θέση έχουν μόνο οι δάσκαλοι.

Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν γίνεται λόγω οικονομικών συγκυριών να αυξηθούν τα ΕΑΕΠ. Όταν ακούω λοιπόν την ΟΛΜΕ να λέει οργανικές για όλους δεν κατανοώ σε τι αποσκοπεί.

Ναι κι εγώ το ξέρω ότι από θέση αρχής είναι ενάντιοι στα ΕΑΕΠ. Αν προσθέσεις ότι θα τους βολέψει και οικονομικά, μια χαρά.  Η ΟΛΜΕ πολύ καλά κάνει, έτσι πρέπει να λειτουργεί ένα συνδικαλιστικό όργανο. Το σωματείο πρέπει να διεκδικεί το βέλτιστο για να κερδίζει βελτιώσεις διαρκώς.

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15664 στις: Μάιος 19, 2015, 06:50:59 μμ »
Οι Α/θμιοι περιμένουν να πάρουν μεταθέσεις. Οι Β/θμιοι που δεν συμμετείχαν στις μετατάξεις να πάρουν μέρος στις νέες. Και προφανώς ούτε το πρώτο ούτε το δεύτερο θα γίνει. Και το δάσος είναι ότι για πρώτη φορά κινδυνεύουν εκπαιδευτικοί εξαιτίας συναδέλφων και αιρετών.

αυτο που γραφεις στα bold ειναι στα ορια της κοτσανας!
αντε εγω σου λεω δεν εκανε κανεις δικαστικη προσφυγη, ουτε ενσταση, ουτε διαμαρτυρια. θα εδινε οργανικες θεσεις στους ηδη μεταταγμενους; συμφωνα με τα σεναρια περι κωλυματος στην συσταση οργανικων απο το Γενικο Λογιστηριο του Κρατους, ΟΧΙ! γιατι και παλι θα προσεκρουε με θεματα της τροικας και την κινητικοτητα.

η παραβιαση της διαδικασιας και της νομοθεσιας απο την ομαδα Αρβι σας φταει, οχι να τα ριχνεται σε συναδελφους που εκαναν ενστασεις για να δικαιωθουν οπως συμβαινει σε καθε κρατος δικαιου...  :-X


αυτό με ολμε είναι το καλυτερο! οποιος εκανε ψευδη δηλωση να ερθει σε μας! μουα χα χα χα!

ενταξει, το καλυτερο σχολιο ever...!!!!!  ;D ;D ;D

Ioannis Refanidis
14 λεπτά · Τροποποιήθηκε
.Η μεγαλύτερη αδικία, στα όρια του ρουσφετιού, αν συμβεί, θα είναι η ανάκληση των υποχρεωτικών μετατάξεων και η μεσολάβηση μεταθέσεων, χωρίς να υπάρχει δικαστική απόφαση που να διατάσσει να προηγηθούν οι μεταθέσεις. Οι δικαστικές αποφάσεις που αφορούν αιτήσεις ακύρωσης από εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στην διαδικασία, μπορούν να οδηγήσουν μόνο στην επανάληψη της διαδικασίας, με τα δεδομένα του 2013.

ειπαμε, η αγνοια (ή τα προβοκατσια) ορισμενων οδηγει σε κυματα παραπληροφορησης.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2015, 09:37:21 μμ από scholar »

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #15665 στις: Μάιος 19, 2015, 06:53:19 μμ »
Ναι κι εγώ το ξέρω ότι από θέση αρχής είναι ενάντιοι στα ΕΑΕΠ. Αν προσθέσεις ότι θα τους βολέψει και οικονομικά, μια χαρά.  Η ΟΛΜΕ πολύ καλά κάνει, έτσι πρέπει να λειτουργεί ένα συνδικαλιστικό όργανο. Το σωματείο πρέπει να διεκδικεί το βέλτιστο για να κερδίζει βελτιώσεις διαρκώς.

perastikos_kav, δεν συμφωνώ όσον αφορά τα συνδικαλιστικά όργανα, αλλά είναι μια άλλη συζήτηση. Όταν η ΟΛΜΕ ζητάει πάγια να ικανοποιείτε μεγάλος αριθμός μεταθέσεων και στο πρόβλημα των διαθεσίμων απαντάει με "οργανικές για όλους" δεν νομίζω ότι έτσι βελτιώνει τις συνθήκες εργασίας μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162152
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.