*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331767 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16408 στις: Μάιος 29, 2015, 01:28:43 μμ »
«Επιπλέον ο ποσοτικός προσδιορισμός των υπηρεσιακών αναγκών και του πλεονάζοντος προσωπικού βασίστηκε, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.11 του άρθρου 82 του ν.4172/2013, στα αντικειμενικά στοιχεία ηλεκτρονικού συστήματος (survey) του άρθρου 7 του ν.3848/2010»

Το διαβάσαμε και αυτό στη σημερινή ανακοίνωση μιας μικρής ομάδας μεταταγμένων!

Το survey έβγαλε 69 κενά Γαλλικών στη Β΄ Αθήνας, ενώ το ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας (βλ. http://deutsch.gr/data_info.php?data_id=3594&cat=24577) ζητάει 30.
Καλά αυτοί οι δικηγόροι είναι άπαικτοι!
Τελικά το παρατσούκλι του Δρ. Άγγελου Λάσκαρη ήταν survey;

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2015, 02:07:35 μμ από forschung »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16409 στις: Μάιος 29, 2015, 01:45:19 μμ »
Patrea στα στατιστικά έχεις υπολογίσει και τις ανακλήσεις ειδικά η τελευταία νομίζω ότι θα επηρεάσει  αρκαετα το αποτελεσμά σου; http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/12665-141218_dt_anaklhsewn_ypoxrewtikwn_metataksewn_2014.html
70 από τις 71 ανακλήσεις από ιδια ΠΥΣΠΕ ΠΥΣΔΕ
NΑΙ. Τα έχει υπολογίσει  ;)

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16410 στις: Μάιος 29, 2015, 01:56:04 μμ »
Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει ορισμένοι,αλλά το υπουργείο δεν περιμένει ούτε τις πανελλήνιες ούτε τίποτα τέτοιο για να πάρει απόφαση.Απλά το θέμα είναι προφανές οτι το πάγωσαν γιατί δεν μπορούν να το λύσουν και αυτό που περιμένουν είναι αν θα είναι κυβέρνηση και την επόμενη εβδομάδα έτσι όπως τα έχουν κάνει....

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16411 στις: Μάιος 29, 2015, 02:22:36 μμ »
Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει ορισμένοι,αλλά το υπουργείο δεν περιμένει ούτε τις πανελλήνιες ούτε τίποτα τέτοιο για να πάρει απόφαση.Απλά το θέμα είναι προφανές οτι το πάγωσαν γιατί δεν μπορούν να το λύσουν και αυτό που περιμένουν είναι αν θα είναι κυβέρνηση και την επόμενη εβδομάδα έτσι όπως τα έχουν κάνει....
Για πρώτη φορά συμφωνούμε... :-[:-[:-[:-[:-[
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος Clint

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Communi Sencu, είδος προς εξαφάνιση...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16412 στις: Μάιος 29, 2015, 02:24:38 μμ »
συνεχίζουν εδώ μέσα να θέλουν να παρουσιάσουν το μαύρο άσπρο anikologr

εννοείται τόσες ενστάσεις, τόσο μπάχαλο σε μια "καθαρή" διαδικασία  :o

Άτομο που ξέρω προσωπικά, έκανε ένσταση και πήρε μετάταξη (με τις πρώτες ενστάσεις στην επικράτεια) παρόλο που ΚΑΛΩΣ δεν είχε μεταταχθεί εφόσον η δοτικότητα του ΠΥΣΔΕ του ήταν χαμηλή στην ειδικότητα του και εξαντλήθηκε γρήγορα με μετατάξεις στο οικείο ΠΥΣΠΕ. Θέλω να πω, πως δε σημαίνει ότι όλες οι ενστάσεις ευσταθούσαν.

Νομικά είναι παράνομες οι υποχρεωτικές μετατάξεις; Με νομικά κριτήρια (βάσει Συντάγματος και Νόμου) και όρους (άλλο θέμα το δίκαιες ή όχι);
Αν ναι, γιατί το υπουργείο δεν τις έχει ανακαλέσει-ακυρώσει-κάψει χθες; Τι περιμένει; Προς τι οι ανακοινώσεις (σφυγμομετρήσεις) από υπουργείο, αιρετούς, ενώσεις και λοιπές ψευτο-συνδικαλιστικές οντότητες που ζουν στο περιβάλλον της εκπαίδευσης;

1984, Φάρμα των Ζώων, διαχρονικά ενημερωτικά...πιστεύω.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2015, 02:26:24 μμ από Clint »
It’s a question of methods. Everybody wants results, but nobody wants to do what they have to do to get them done.

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16413 στις: Μάιος 29, 2015, 02:25:36 μμ »
Πριν 4 ημέρες ανήρτησα (http://www.pde.gr/index.php?topic=4286.msg865123#msg865123) κάποια στατιστικά σχετικά με τις μετατάξεις (εντός-εκτός Διεύθυνσης, εντός-εκτός Περιφέρειας).

Σήμερα βλέπω σε κάποιο υπόμνημα ότι η αυτό-αναφερόμενη ως συντονιστική επιτροπή των μεταταχθέντων εκπαιδευτικών λέει ότι «Σύμφωνα με τα στοιχεία που διαθέτουμε, και με βάση τα ανωτέρα κριτήρια και περιορισμούς, μετατάχθηκαν συνολικά 3655 εκπαιδευτικοί, εκ των οποίων 2034 άτομα υπηρετούσαν και πριν στον ίδιο νομό (δηλαδή δεν μετακινήθηκαν από άλλη γεωγραφική περιοχή) και 1621 άτομα μετακινήθηκαν από άλλο νομό (376 άτομα εντός της ίδιας περιφέρειας και 1245 από άλλη περιφέρεια).»

Ίσως παρατηρήσετε κάποια σύμπτωση στα νούμερα. Ναι, είναι ακριβώς τα ίδια.

Επίσης, ίσως να έχετε παρατηρήσει ότι σπάνια τροποποιώ τις αναρτήσεις μου. Στη συγκεκριμένη ανάρτηση, όμως, έκανα μια τροποποίηση λίγα λεπτά αργότερα, γιατί κάτι σκέφτηκα. Τελικά αυτό που σκέφθηκα επαληθεύτηκε.

Για την ιστορία, η τροποποίηση αφορά μία μόνο τυχαία αλλά σκόπιμη αλλαγή εντός της Δ’ Αθήνας όπου άλλαξα το 81-137 σε 82-136.

Και «κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας» από τους δικηγόρους της συμφοράς!

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16414 στις: Μάιος 29, 2015, 02:27:37 μμ »
Για πρώτη φορά συμφωνούμε... :-[:-[:-[:-[:-[
Ουάου που λέει και ο Βαρουφάκης!Αυτό δεν το περίμενα με τίποτα!  :o

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16415 στις: Μάιος 29, 2015, 02:44:35 μμ »
Βλέπω ότι μερικοί ανησυχείτε πάρα πολύ αν θα γίνουν οι μετατασσόμενοι μπαλάκι των διαθέσεων των εκάστοτε υπουργών, επειδή ακριβώς λατρεύετε πολύ την εκπαίδευση από το πρωί και  όλη την ημέρα σχολιάζετε. Λίγη υπομονή να τελειώσουν οι εκλογές να μαζέψουν κάποιες παρατάξεις μερικά ψηφαλάκια επιπλέον προκείμενου να  διασώσουν την θέση τους και  το ΥΠΟΠΑΙΘ θα ανακοινώσει τις τελικές του προθέσεις. Εν τω μεταξύ όλοι θα ζητούν την ψήφο τον μεταταγμένων στις παντός είδους διεργασίες που θα γίνουν αυτο το διάστημα. Δεν μας είπαν όμως πως την θέλουν και γιατί την θέλουν....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2015, 02:46:46 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16416 στις: Μάιος 29, 2015, 02:51:50 μμ »
Βλέπω ότι μερικοί ανησυχείτε πάρα πολύ αν θα γίνουν οι μετατασσόμενοι μπαλάκι των διαθέσεων των εκάστοτε υπουργών, επειδή ακριβώς λατρεύετε πολύ την εκπαίδευση από το πρωί και  όλη την ημέρα σχολιάζετε. Λίγη υπομονή να τελειώσουν οι εκλογές να μαζέψουν κάποιες παρατάξεις μερικά ψηφαλάκια επιπλέον προκείμενου να  διασώσουν την θέση τους και  το ΥΠΟΠΑΙΘ θα ανακοινώσει τις τελικές του προθέσεις. Εν τω μεταξύ όλοι θα ζητούν την ψήφο τον μεταταγμένων στις παντός είδους διεργασίες που θα γίνουν αυτο το διάστημα. Δεν μας είπαν όμως πως την θέλουν και γιατί την θέλουν....

Πολύ ωραία όλα αυτά. Αλλά ειλικρινά τι σχέση έχουν?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16417 στις: Μάιος 29, 2015, 04:02:54 μμ »
Patrea στα στατιστικά έχεις υπολογίσει και τις ανακλήσεις ειδικά η τελευταία νομίζω ότι θα επηρεάσει  αρκαετα το αποτελεσμά σου; http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/12665-141218_dt_anaklhsewn_ypoxrewtikwn_metataksewn_2014.html
70 από τις 71 ανακλήσεις από ιδια ΠΥΣΠΕ ΠΥΣΔΕ

Ναι, τις έχω υπολογίσει.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16418 στις: Μάιος 29, 2015, 05:14:50 μμ »
Ναι, τις έχω υπολογίσει.

Δεν έχεις υπολογίσει όμως τις ανακλήσεις που αναμένονται ακόμα. Ιδιαίτερα αρκετοί από όσους πήραν μετάταξη από το οικείο ΠΥΣΔΕ είναι με το "δάχτυλο στη σκανδάλη" για να ζητήσουν ανάκληση. Κάποιοι το ανέβαλλαν λόγω της πιθανότητας ακύρωσης των μετατάξεων. Πιθανά να ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς. Απλά θεωρώ ότι το υπουργείο δεν έχει δικαίωμα πλέον να μου πει γύρνα πίσω. Μόνο εγώ έχω δικαίωμα και αν κάποιος συνάδελφος θεωρεί ότι έπρεπε αυτός να μεταταχθεί στη θέση μου, να κάνει ένσταση εις βάρος μου. Στο υπουργείο όμως δεν δίνω αυτό το δικαίωμα.

Σε σχέση με τα στατιστικά εντός οικείου ΠΥΣΔΕ/ εκτός οικείου ΠΥΣΔΕ κλπ θα είχανε αξία αν γνωρίζαμε και τις αιτήσεις. Δηλαδή αν πχ ΠΕ19 στο χ ΠΥΣΠΕ υπήρχαν 15 κενά, αλλά μόνο 8 αιτήσεις από το οικείο ΠΥΣΔΕ, τότε είναι λογικό να ήρθαν 7 άτομα από άλλο ΠΥΣΔΕ. πχ στην Καβάλα για 13 κενά στο ΠΥΣΠΕ υπήρξαν 13 μετατάξεις από το οικείο ΠΥΣΔΕ. Κάποιοι όμως στη συνέχεια ανακάλεσαν τη μετάταξη τους και τους αντικατέστησαν άτομα που είχαν κάνει ένσταση από άλλο ΠΥΣΔΕ. Μάλιστα εκκρεμούν κάποιες ανακλήσεις ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2015, 05:25:54 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16419 στις: Μάιος 29, 2015, 06:05:43 μμ »
Υπόσχομαι λίαν συντόμως να σας δώσω τον αριθμό ν (πιθανόν και ανά ειδικότητα) των εκπαιδευτικών για τους οποίους ταλαιπωρούνται 3655-ν υποχρεωτικώς μεταταγμένοι και οι έχοντες έννομο συμφέρον, όπως οι αιτούμενοι εθελούσιας μετάταξης

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16420 στις: Μάιος 29, 2015, 06:16:32 μμ »
Υπόσχομαι λίαν συντόμως να σας δώσω τον αριθμό ν (πιθανόν και ανά ειδικότητα) των εκπαιδευτικών για τους οποίους ταλαιπωρούνται 3655-ν υποχρεωτικώς μεταταγμένοι και οι έχοντες έννομο συμφέρον, όπως οι αιτούμενοι εθελούσιας μετάταξης

Έχω μια καλή ερώτηση και περιμένω μια καλή απάντηση.
Γιατί δεν ανακοινώνοται όλα τα στοιχεία όλων των αιτήσεων και τι είδους πολιτικά παιχνίδια παίζονται;;;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16421 στις: Μάιος 29, 2015, 06:44:56 μμ »
Και «κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας» από τους δικηγόρους της συμφοράς!
Βλέπω αρκετοί από όσους έχετε μείνει στο φόρουμ, επιδίδεστε σε άκρως "πληροφοριακές" τακτικές : "αυτο-αναφερόμενη συντονιστική επιτροπή", "δικηγόρους της συμφοράς".
Άκρως "εκπαιδευτικοί" χαρακτηρισμοί, που ελπίζω να μην τους υιοθετείτε και μέσα στην τάξη.
Τι να πω, υποτίθεται ότι εδώ μέσα ανταλλάσσουμε απόψεις και τυχόν πληροφορίες με υγιή κι εποικοδομητικό τρόπο.
Έχει χάσει κάθε τέτοια έννοια το φόρουμ.
Λυπάμαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.