*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4368450 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17766 στις: Ιούλιος 24, 2015, 05:57:06 μμ »
Αναδρομή κάνω. Δεν επιμένω σε τίποτα. Τα γραπτά όλων μας μένουν
Φυσικά και παραμένουν, όπως οι ύβρεις η συκοφαντίες, οι ειρωνείες.......
Αναδρομή σε ενεστώτα χρόνο πρώτη φορά βλέπω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2015, 06:33:01 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:30 »

Αποσυνδεδεμένος verita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17767 στις: Ιούλιος 24, 2015, 06:30:51 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα και από μένα! Ανήκω στους υποχρεωτικά μεταταγμένους πε07 στην Α/θμια και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για εθελοντική ανάκληση της μετάταξης μου. Γνωρίζει κάποιος από εσάς αν πράγματι μπορώ στην παρούσα φάση και αν πρέπει να αποτανθώ στο οικείο ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ;
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17768 στις: Ιούλιος 24, 2015, 06:45:50 μμ »
Εγώ 3 απορίες έχω.

1. Γιατί ακόμα και αν ήταν άδικες οι μετατάξεις ένας υπουργός να αποφασίσει να δυσαρεστήσει με ανάκληση 4000 εκπαιδευτικούς για να ικανοποιήσει μια μειοψηφία (αναφέρομαι σε ψηφοθηρικούς λόγους). Αρνούμαι να πιστέψω πως 4000 άτομα ήταν βύσματα. Ξέρω πρώτα απ'ολα πως δεν ήμουν εγώ. Ξέρω επίσης πως άτομα που δούλευαν χρόνια με απόσπαση στο υπουργείο και ήταν ψηφοφόροι της τότε κυβέρνησης επέλεξαν επειδή κανείς τότε δεν ήξερε τι θα συμβεί να μην κάνουν αίτηση. (Να σημειώσω οτί ήταν με απόσπαση στο υπουργείο γιατί κανονικά η θέση τους ήταν σε παραμεθόριο και μάλιστα δεν είχαν τίποτα να χάσουν γιατί και εκεί στη διάθεση ήταν)

2. Γιατί κάποιοι κρίνοντας από τη δική τους περίπτωση γενικεύουν και χαρακτηρίζουν χαμηλομοριούχους τους μεταταγμένους σε σχέση με τους προυπάρχοντες στην πρωτοβάθμια ή όσους της δευτεροβάθμιας δεν πήραν μετάταξη. Και γω με την ίδια λογική να κρίνω με βάση την περιοχή μου και την ειδικότητά μου και να πω πως τα 2/3 των κενών θέσεων που δόθηκαν για μετατάξεις παρέμειναν κενά άρα κανείς δεν αδικήθηκε από τους αιτούντες μετάταξης δευτεροβάθμιους. Επιπλέον πέρσι έγιναν μεταθέσεις, ήρθαν λιγότερα άτομα από τις διαθέσιμες οργανικές, τα άτομα αυτά είχαν λιγότερα μόρια από εμένα που είμαι στη μέση και όχι στην κορυφή της λίστας των μεταταγμένων, δεν είχαν καμιά σχέση με την περιοχή και κατα πάσα πιθανότητα αποτελούσε 2η, 3η η ακόμα και 4η επιλογή τους, πήραν τις οργανικές με λιγότερα μόρια από τους περισσότερους μεταταγμένους και περίσσεψαν και οργανικά κενά γιατί οι αποκλεισμένοι μεταταγμένοι δεν μπορούσαν ούτε έστω μετά την τοποθέτηση των από μετάθεση συναδέλφων να τα διεκδικήσουν.Σημειωτέον δεν ζω στην παραμεθόριο για να μην έχει ιδιαίτερη ζήτηση η περιοχή μου. Αυτή όμως είναι η περίπτωση της δικής μου περιοχής και ειδικότητας και δεν μπορώ να γενικεύσω αν δεν έχω την πλήρη εικόνα. Κάλό θα ήταν όμως να μην γενικεύει κανείς.

3. Γιατί υπάρχει τέτοια επιθετικότητα από συναδέλφους μέσα σε αυτό το νήμα ενώ σύμφωνα με την εμπειρία τη δική μου και φίλων μου μεταταγμένοι και προυπάρχοντες συνυπάρχουν τόσο αρμονικά στα σχολεία?



The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17769 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:05:22 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα και από μένα! Ανήκω στους υποχρεωτικά μεταταγμένους πε07 στην Α/θμια και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για εθελοντική ανάκληση της μετάταξης μου. Γνωρίζει κάποιος από εσάς αν πράγματι μπορώ στην παρούσα φάση και αν πρέπει να αποτανθώ στο οικείο ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ;
Ευχαριστώ!!

Δικαίωμα αίτησης έχεις, κανείς δεν μπορεί να στο στερήσει, το αν θα ικανοποιηθεί εξαρτάται από τη βούληση του υπουργείου. Μέχρι στιγμής έχει δείξει διάθεση να ικανοποιήσει τις σχετικές αιτήσεις. Θα κάνεις αίτηση στο ΠΥΣΠΕ σου, η οποία θα αποσταλεί βέβαια στο υπουργείο. Λογικά θα ξέρουν αυτοί, καθώς έχουν γίνει πολλές αιτήσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:31:30 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17770 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:09:19 μμ »
Νόμιμε αναδρομή κάνω, έστω και σε ενεστώτα. Ακόμα πιστεύω ότι είναι λύση, αλλά πλέον δε γίνεται. Όπως λέει και ο nym έσφιξαν οι γλουτοί... Από εκεί και πέρα είναι αστείο κάποιοι να καταλαβαίνουν ότι δε μιλάω με δόλο (πχ mariefrance που τόσα και τόσα έχουμε πει) και εσύ ακόμα να ειρωνεύεσαι.
ΟΝΤΩΣ ΘΕΛΩ ΑΜΕΣΑ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΟΥΝ και ΟΛΕΣ οι αιτήσεις.
Το λέω για χιλιοστή φορά.
Σε 2 μέρες θα λες πάλι ότι το ξέχασα.
Όμως δε θα γίνει και όλα θα μείνουν ως έχουν, αλλά πλέον το πρόβλημα είναι ότι συνέδεσαν και τις μεταθέσεις των υφιστάμενων με την κατάσταση (ενώ αν ήταν αποφασισμένοι ότι θα μείνετε στη Διάθεση θα γινόταν το περσινό σενάριο).
Εν τέλει αυτό θα γίνει. Μια τρύπα στο νερό και παραπομπή για τους επόμενους.
Του χέβι ντιούτι φορ δε κοτσίδα γκάι.

Εμένα αυτό που μου έμεινε πλέον είναι η δεδομένη μου απόφαση να μην ξαναδώσω ούτε μισό ευρώ στο συνδικαλιστικό μου φορέα, ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ, μιας και υπερασπίστηκε σθεναρά εκπαιδευτικούς της Αθμιας εις βάρος ιδιαιτέρως αυτών που είχε ήδη ρίξει με τις εσωτερικές της συμφωνίες στο νέο φτωχολόγιο και είναι δικά του μέλη.
Αυτό είναι το κέρδος μου από την υπόθεση. 20-25 ευρώ το έτος. ;D

edit: Και όσο για τη σύμβουλο, προσέξτε μη χρειαστεί να τη μνημονεύσετε αργότερα και ζητάτε τα ρέστα από τους εμπόρους οργανικών θέσεων... Τα λάθη της ήταν:
α) Δεν έδωσε προτεραιότητα σε όσους είχαν κάνει αίτηση το 2013
β) Είπε ανάκληση αντί για επανεξέταση και κυρίως
γ) ΛΑΘΟΣ που έδωσε τόσο εύκολα άφεση αμαρτιών. Επειδή είναι άτομο χωρίς πολιτικές βλέψεις ενήργησε ανθρώπινα και όχι πονηρά. Αν είχε ενεργήσει πονηρά δε θα έδινε άφεση και θα έγραφε ότι θα διερευνηθούν περαιτέρω ευθύνες εμπλεκομένων. Εκεί να δεις πόσοι θα παρακαλούσαν για ανάκληση...

Βαρέθηκα, κουράστηκα αλλά βίωσα στο πετσί μου αυτό που πρέπει να βιώνει κάθε Έλληνας πολίτης για να αλλάζει τακτική
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2015, 07:18:21 μμ από rollo_tomassi »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17771 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:23:24 μμ »
Νόμιμε αναδρομή κάνω, έστω και σε ενεστώτα. Ακόμα πιστεύω ότι είναι λύση, αλλά πλέον δε γίνεται. Όπως λέει και ο nym έσφιξαν οι γλουτοί... Από εκεί και πέρα είναι αστείο κάποιοι να καταλαβαίνουν ότι δε μιλάω με δόλο (πχ mariefrance που τόσα και τόσα έχουμε πει) και εσύ ακόμα να ειρωνεύεσαι.
ΟΝΤΩΣ ΘΕΛΩ ΑΜΕΣΑ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΟΥΝ και ΟΛΕΣ οι αιτήσεις.
Το λέω για χιλιοστή φορά.
Σε 2 μέρες θα λες πάλι ότι το ξέχασα.
Όμως δε θα γίνει και όλα θα μείνουν ως έχουν, αλλά πλέον το πρόβλημα είναι ότι συνέδεσαν και τις μεταθέσεις των υφιστάμενων με την κατάσταση (ενώ αν ήταν αποφασισμένοι ότι θα μείνετε στη Διάθεση θα γινόταν το περσινό σενάριο).
Εν τέλει αυτό θα γίνει. Μια τρύπα στο νερό και παραπομπή για τους επόμενους.
Του χέβι ντιούτι φορ δε κοτσίδα γκάι.

Εμένα αυτό που μου έμεινε πλέον είναι η δεδομένη μου απόφαση να μην ξαναδώσω ούτε μισό ευρώ στο συνδικαλιστικό μου φορέα, ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ, μιας και υπερασπίστηκε σθεναρά εκπαιδευτικούς της Αθμιας εις βάρος ιδιαιτέρως αυτών που είχε ήδη ρίξει με τις εσωτερικές της συμφωνίες στο νέο φτωχολόγιο και είναι δικά του μέλη.
Αυτό είναι το κέρδος μου από την υπόθεση. 20-25 ευρώ το έτος. ;D

Παράθεση
edit: Και όσο για τη σύμβουλο, προσέξτε μη χρειαστεί να τη μνημονεύσετε αργότερα και ζητάτε τα ρέστα από τους εμπόρους οργανικών θέσεων... Τα λάθη της ήταν:
α) Δεν έδωσε προτεραιότητα σε όσους είχαν κάνει αίτηση το 2013
β) Είπε ανάκληση αντί για επανεξέταση και κυρίως
γ) ΛΑΘΟΣ που έδωσε τόσο εύκολα άφεση αμαρτιών. Επειδή είναι άτομο χωρίς πολιτικές βλέψεις ενήργησε ανθρώπινα και όχι πονηρά. Αν είχε ενεργήσει πονηρά δε θα έδινε άφεση και θα έγραφε ότι θα διερευνηθούν περαιτέρω ευθύνες εμπλεκομένων. Εκεί να δεις πόσοι θα παρακαλούσαν για ανάκληση...
Βαρέθηκα, κουράστηκα αλλά βίωσα στο πετσί μου αυτό που πρέπει να βιώνει κάθε Έλληνας πολίτης για να αλλάζει τακτική

Μου αρέσει ο τρόπος που τα δικαιολογείς όλα και ταυτόχρονα αφήνεις υπονοούμενα σε βάρος μας.....ιδίως το edit!!!!

Γιατί δεν πήγες μέχρι το ΥΠΟΠΑΙΘ να της ανοίξεις τα μάτια;;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2015, 07:25:49 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17772 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:28:28 μμ »
Δεν ξέρω αν γίνεται να μην πραγματοποιηθούν μεταθέσεις ειδικοτήτων που προϋπήρχαν. Και ακόμα κι αν δεν γίνουν με το πρόσχημα των υπό σύσταση οργανικών, τι γίνεται με οριστικές τοποθετήσεις σε οργανικά κενά κλασσικών δημοτικών? Δεν θα γίνουν ούτε οριστικές τοποθετήσεις? Κι αν γίνουν πως θα αποκλειστούν οι μεταταγμένοι αυτή τη φορά? Το θέμα είναι αρκετά περίπλοκο γιατί διαφορετικά θα είχαν βγει ήδη να πουν πως τίποτα δεν μπορεί να προχωρήσει λόγω έλλειψης χρόνου για σύσταση  οργανικών.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17773 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:30:07 μμ »
Απορώ πραγματικά τι κανουν στο υπουργειο 6 μηνες... Διαπραγμάτευση?

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17774 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:32:37 μμ »
rollo_tomassi έγραψες

μένα αυτό που μου έμεινε πλέον είναι η δεδομένη μου απόφαση να μην ξαναδώσω ούτε μισό ευρώ στο συνδικαλιστικό μου φορέα, ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ …... … Αυτό είναι το κέρδος μου από την υπόθεση. 20-25 ευρώ το έτος

Σωπα ρε μεγάλε

Και έγραφες όλες αυτές τις μ@λ@κιες τόσους 3μηνες για 25 -30 ευρώ το έτος?

Δες έλεγες να σου έδινα 30 ευρώ και να κραταγες και τα ρέστα?

Άντε από δω ρε

λες και ξεχνιούνται τι επεδίωκες, εναντίων συναδέλφων σου και τι λάσπη έριξες εναντίων των οικογενειών τους για να εξυπηρετήσεις και μόνο τα δικά σου συμφέροντα
Υπάρχουν μέλη που προσπαθούν να επιχειρηματολογήσουν.
Υπάρχουν και άλλοι που αδυνατούν.
Τραβάνε έναν όρο από το σωρό και νομίζουν ότι τελείωσαν.
Ο καθένας ό,τι μπορεί, ό,τι καταλαβαίνει, τι να κάνουμε

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17775 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:34:10 μμ »
Δες έλεγες να σου έδινα 30 ευρώ και να κραταγες και τα ρέστα?
Γιατί δεν το δοκίμασες;

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17776 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:38:32 μμ »
Νομίζω ότι ο Σπαλιάρας πρέπει να κάνει μια επίσκεψη στο υπουργειο.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17777 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:43:32 μμ »
λες και ξεχνιούνται τι επεδίωκες, εναντίων συναδέλφων σου και τι λάσπη έριξες εναντίων των οικογενειών τους για να εξυπηρετήσεις και μόνο τα δικά σου συμφέροντα
Δε ρωτάς και την υπάλληλο του Σ.Ε.Δ.Δ. να σου πει αν τελικά ήταν όλα αγγελικά πλασμένα;

founes υπόσχομαι να μην πω τίποτε άλλο για σήμερα. Προτιμώ να συνεχίσω στο δικό σου tempo...


Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17778 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:47:45 μμ »
Δε ρωτάς και την υπάλληλο του Σ.Ε.Δ.Δ. να σου πει αν τελικά ήταν όλα αγγελικά πλασμένα;

founes υπόσχομαι να μην πω τίποτε άλλο για σήμερα. Προτιμώ να συνεχίσω στο δικό σου tempo...

Έχω την εντύπωση η οτι μας δουλεύεις άγρια, η οτι είσαι άρτια δικτυωμένος. Τι παριστάνεις τελικά;;
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #17779 στις: Ιούλιος 24, 2015, 08:04:07 μμ »
http://prntscr.com/7wivxd

Διαβάστε τι μεταβίβασαν οι πολιτικοί αρχηγοί της αντιπολίτευσης στον πρωθυπουργό.

Το Υπουργείο παιδείας  ξεχωρίζει για άλλη μια φορα (αρνητικα).......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161408
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.