*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4332889 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18270 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:02:18 μμ »
Ένα πράγμα όμως δεν έχω καταλάβει: Από τη στιγμή που οι θέσεις είναι συγκεκριμένες 2000+ αν θυμάμαι καλά ενώ τα κενά είναι περισσότερα τι ακριβώς θα γίνει. Για να το πω συγκεκριμένα: Έστω (τυχαίο παράδειγμα) πως οι θέσεις πληροφορικής στην α θεσ/νικης ειναι 100 κενά. Όμως το 13 μετατάχθηκαν πχ 50. Οι οργανικές που θα συσταθούν εφόσον ο συνολικός αριθμός στη χώρα είναι συγκεκριμένος, θα πρέπει να είναι 50, για όσους δηλαδή μετατάχθηκαν το 13. Από τη στιγμή που οι 50 θέσεις θα καλυφθούν με τους ήδη προσωρινά τοποθετημένους, ποιος θα πάρει μετάθεση;;; Δεν ξέρω αν το διατύπωσα καλά, εννοώ πως οι θέσεις που θα συσταθούν είναι όσες οι μεταταγμένοι (ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ) και όχι όσες υπάρχουν στη χώρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:12 »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18271 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:59:36 μμ »
Και δε το λέει μονο η λογική το λέει και η νομοθεσία

Δεν με καταλάβατε!Είπα ότι αν και σύμφωνα πάντα με τη νομοθεσία από κοινού θα διεκδικήσουμε τις οργανικές,  μάλλον οι μεταταγμένοι έχουν περισσότερα μόρια ,μιας και είναι διορισμένοι, οι περισσότεροι με πάνω από 15-18 χρόνια προυπηρεσίας,.  Και εκτός από τα μόρια δυσμενών συνθηκών παίρνουμε +2,5 μόρια τη χρονιά, και κάποιοι είναι και πολύτεκνοι και ειδικών κατηγοριών ούτως ή άλλως. Οπότε μόνο υπό αυτή τη λογική, των περισσότερων μορίων δηλαδή, προηγούμαστε στην τοποθέτηση από τους διοριστέους. Σε καμιά περίπτωση δεν είπα να παρακάμψουμε τη νομοθεσία, και να τοποθετηθούμε πρώτοι. Ελπίζω να έγινα σαφής!!!

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18272 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:06:07 μμ »
Ένα πράγμα όμως δεν έχω καταλάβει: Από τη στιγμή που οι θέσεις είναι συγκεκριμένες 2000+ αν θυμάμαι καλά ενώ τα κενά είναι περισσότερα τι ακριβώς θα γίνει. Για να το πω συγκεκριμένα: Έστω (τυχαίο παράδειγμα) πως οι θέσεις πληροφορικής στην α θεσ/νικης ειναι 100 κενά. Όμως το 13 μετατάχθηκαν πχ 50. Οι οργανικές που θα συσταθούν εφόσον ο συνολικός αριθμός στη χώρα είναι συγκεκριμένος, θα πρέπει να είναι 50, για όσους δηλαδή μετατάχθηκαν το 13. Από τη στιγμή που οι 50 θέσεις θα καλυφθούν με τους ήδη προσωρινά τοποθετημένους, ποιος θα πάρει μετάθεση;;; Δεν ξέρω αν το διατύπωσα καλά, εννοώ πως οι θέσεις που θα συσταθούν είναι όσες οι μεταταγμένοι (ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ) και όχι όσες υπάρχουν στη χώρα!

Σε περιοχές που είναι καλυμμένες από τους μεταταχθέντες και δεν υπάρχουν κενά, σε αυτή την περιοχή δε θα γίνουν μεταθέσεις.  Εκτός εάν κάποιος μεταταχθείς πάρει μετάθεση σε άλλη περιοχή και ανοίξει πάλι 1 θέση. Ή μπορεί όντως εξαρχής να υπάρχουν ακόμα κενά, όπως γίνεται στη δική μου περιοχή μετάθεσης. Αυτά τα κενά τα διεκδικούν και οι διοριστέοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2016, 10:09:57 μμ από vagelo »

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18273 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:13:35 μμ »
Ναι αλλά αν στην περιοχή σου υπάρχουν κενά πως θα γίνουν μεταθέσεις από τη στιγμή που οι οργανικές θα συσταθούν ΠΡΙΝ από αυτές; Και οι οργανικές θα είναι όσοι οι μεταταγμένοι του 13; Αυτό είπα πριν, δε θα συσταθούν για όλα τα υπάρχοντα κενά. Ο αριθμός τους είναι συγκεκριμένος! Αν συσταθούν στη περιοχή σου περισσότερες θα μειωθούν από αλλού!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:12 »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18274 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:32:16 μμ »
Ένα παράδειγμα : Στην περιοχή μου οι μεταταγμένοι είμαστε λιγότεροι από τις οργανικές που θα δοθούν. Και το ξέρω αυτό διότι οι ομάδες σχολείων είναι περιισσότερες από τους μεταταγμένους, και αν θυμάστε κάποια στιγμή, που το υπουργείο ζήτησε από τις διευθύνσεις να κάνουν μια προεργασία και να προτείνουν οργανικές΄έτσι ΄΄εγινε. Προτάθηκαν περισσότερες οργανικές από ότι ήμασταν. Τα οργανικά κενά θα δοθούν ως είναι. Το θέμα είναι αν υπάρξουν είτε μεταταγμένοι, είτε διοριστέοι να τις διεκδικήσουν. Με άλλα λόγια, όλοι οι μεταταγμένοι θα πάρουν οργανική. Και όλοι οι διοριστέοι του 2008. Τόσα ακριβώς οργανικά κενά θα καλυφθούν. Μπορεί στο τέλος να μείνουν ακάλυπτα κάποια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2016, 10:38:25 μμ από vagelo »

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18275 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:40:05 μμ »
Ναι, μπορεί για παράδειγμα τα κενά σε μια περιοχή να είναι πχ 20 και οι μεταταγμένοι 15. Αυτό όμως για την ίδια ειδικότητα μπορεί να ισχύει κι αλλού σε άλλους νομούς. Όμως ο αριθμός των οργανικών στην επικράτεια είναι συγκεκριμένος. Είναι 2200 κάτι..  Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να βγουν οργανικές για όλα τα οργανικά κενά. Εφόσον λοιπόν οι οργανικές θα συσταθούν τώρα και πρέπει να είναι συγκεκριμένος ο συνολικός αριθμός τους και δε γνωρίζει κανείς ποιος θα ζητήσει μετάθεση, υποθέτω πως θα δημιουργηθούν τόσες θέσεις όσες και οι αρχικοί μεταταγμένοι σε κάθε περιοχή. Κάποιος άλλος μια άποψη;;;

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18276 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:44:49 μμ »
Ένα λεπτό, λες τώρα πως όλα τα κενά των μη κοινών ειδικοτήτων σε όλη την  επικράτεια είναι 2200 και οι μεταταγμένοι λιγότεροι; Δεν το ξέρω αλλά όπως το σκέφτομαι δε νομίζω να ισχύει. Λες δηλαδή πως θα δοθούν όλα τα οργανικά κενά που είναι 2200 και όσοι τα πιάσουν και τα υπόλοιπα ακάλυπτα. Νομίζω όμως πως 2200 είναι οι μεταταγμένοι του 13 και όχι τα οργανικά κενά που υπάρχουν αυτή τη στιγμή!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2016, 10:48:00 μμ από vasia1 »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18277 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:46:38 μμ »
Τα οργανικά κενά θα βγουν, δεν είναι όμως συγκεκριμένος ο αριθμός τους. Συγκεκριμένος θα είναι ο αριθμός που θα τις διεκδικήσει. Όσοι οι μεταταγμένοι και οι διοριστέοι. Και όταν λέω δεν είναι συγκεκριμένος ο αριθμός των κενών ,εννοώ ότι η κάθε διεύθυνση το ξέρει και το καθορίζει αυτό, δεν μπορώ εγώ να ξέρω τι αριθμό σε κάθε ειδικότητα δίνει η κάθε διεύθυνση. Στη δική μου επαναλαμβάνω, ΠΕ07 στην περιοχή μου τα οργανικά κενά είναι παραπάνω από τους μεταταχθέντες. Έχουμε έλλειψη δηλαδή.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2016, 10:55:14 μμ από vagelo »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18278 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:51:17 μμ »
Ένα λεπτό, λες τώρα πως όλα τα κενά των μη κοινών ειδικοτήτων σε όλη την  επικράτεια είναι 2200 και οι μεταταγμένοι λιγότεροι; Δεν το ξέρω αλλά όπως το σκέφτομαι δε νομίζω να ισχύει.
Δε λέω αυτό. Λέω ότι οι μεταταγμένοι είναι 2200, και οι οποίοι όλοι θα πάρουν οργανική. Τα κενά όμως είναι παραπάνω σε κάποιες περιοχές ή σε κάποιες άλλες να πλεονάζουν οι μεταταγμένοι. Εκεί πρέπει με τις μεταθέσεις να βρεθεί μια ισορροπία.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18279 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:55:30 μμ »
Δε νομίζω να πλεονάζουν κάπου τουλάχιστον στην ειδικότητά μου κι αλλού να έχει κενά. Κυρίως έχει κενά. Επίσης λέει για 2223 οργανικές θέσεις, δε λέει πως θα συσταθούν περισσότερες που μπορεί να μείνουν κενές.

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18280 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:59:03 μμ »
Ναι κυρίως έχει κενά, από ότι ξέρω. Λέει ότι 2223 μεταταγμένοι θα πάρουν οργανική. Δεν λέει ότι τόσα είναι τα κενά. Σου έδωσα παράδειγμα στην περιοχή μου. Και στην παρούσα δεν τους ενδιαφέρει πόσα  είναι τα κενά, αν είναι 2000,3000,5000. Τους ενδιαφέρει ότι οι μεταταγμένοι είναι 2223 και πρέπει να τους δόσει οργανική. Και αυτούς και τους διοριστέους του 2008.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2016, 11:06:41 μμ από vagelo »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18281 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 11:02:50 μμ »
Πριν ζητήσει τα οργανικά κενά το υπουργείο από τις διευθύνσεις, δεν μπορεί να ξέρει πόσα οργανικά κενά υπάρχουν. Άτυπα βεβαίως τα ξέρει, από τις τοποθετήσεις που έγιναν φέτος και από τα κενά που ακόμα υπήρχαν, πριν πάρουν αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18282 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 11:09:27 μμ »
Αν κατάλαβα καλά:Το υπουργείο θα πρέπει να δημιουργήσει συγκεκριμένο αριθμό οργανικών τώρα. Δε γνωρίζει ποιος θέλει μετάθεση. Άρα ΤΩΡΑ θα πρέπει να πει ποιες είναι συγκεκριμένα οι οργανικές. Ποια σχολεία δηλαδή. Αν όλες οι δνσεις δώσουν όλα τα πραγματικά κενά τους ως οργανικά θα πρέπει να συσταθούν περισσότερες! Δε μπορώ να καταλάβω που κάνω λάθος, ας δώσει τα φώτα του και κάποιος άλλος μήπως λέω χαζομάρες τόση ώρα!!  :)

Αν δηλαδή δώσουν όλες οι δνσεις όλα τους τα κενά, ώστε μέσα σε όλα να διαλέξουν και να τοποθετηθούν 2223 άτομα, δεν έχουμε εξ αρχής σύσταση 2223 θέσεων αλλά περισσότερων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2016, 11:15:45 μμ από vasia1 »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #18283 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 11:19:13 μμ »
Απλό είναι το θέμα. Το υπουργείο πρέπει να δώσει οργανικές σε όλους τους μεταταγμένους,2223 στον αριθμό και σε όλους τους διοριστέους 2008. Είναι συγκεκριμένος ο αριθμός, και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι τόσες οργανικές υπάρχουν, αφού όλοι εμείς τόσα χρόνια στην ουσία σε οργανικά κενά δουλεύουμε. Τα οργανικά κενά ωστόσο είναι παραπάνω από τους μεταταχθέντες. Τι δεν μπορείς να καταλάβεις???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.