*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4310117 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19754 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 09:15:21 μμ »
Μίλησα με έναν από τους αιρετούς. Μου είπε ότι περιμένουμε νεότερα την εβδομάδα που μας έρχεται.Ακόμα δεν είναι κάτι σιγουρο. Αυτά μου είπε.
Προφανώς κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση και ίσως ζυγίζουν τις πιθανές συνέπειες.
Παρόλα αυτά, αν η απόφαση είναι αρνητική για μας, ετοιμαζόμαστε να κινηθουμε νομικά. Με δυο θετικές εισηγήσεις από το ΚΥΣΠΕ, το πιθανότερο είναι ότι θα δικαιωθούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:21 »

Αποσυνδεδεμένος geographic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19755 στις: Ιανουάριος 31, 2020, 09:39:21 πμ »
Μίλησα με έναν από τους αιρετούς. Μου είπε ότι περιμένουμε νεότερα την εβδομάδα που μας έρχεται.Ακόμα δεν είναι κάτι σιγουρο. Αυτά μου είπε.
Προφανώς κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση και ίσως ζυγίζουν τις πιθανές συνέπειες.
Παρόλα αυτά, αν η απόφαση είναι αρνητική για μας, ετοιμαζόμαστε να κινηθουμε νομικά. Με δυο θετικές εισηγήσεις από το ΚΥΣΠΕ, το πιθανότερο είναι ότι θα δικαιωθούμε.
Προσωπικά έχω σταματήσει να ασχολούμαι. Παρακαλαω να μήν βγεί καμία φέτος. Παρακαλαω να διορίσει μόνιμο η νά δώσει μετάθεση εκεί που ζήτησα κ θεωρητικά -με βάση το ΚΥΣΠΕ- πήρα εγώ. Μετά ο δρόμος είναι προκαθορισμένος. Σέ 3-4 χρόνια δικαστική δικαίωση. Τοποθέτηση στην ίδια περιοχή κ σίγουρα χωρίς υποχρέωση νά εκτισω οργανική.

Θα ζημιωθει βέβαια τό δημόσιο αφού θα είναι 2 άνθρωποι στην ίδια οργανική ουσιαστικά. Αλλά τί τούς νοιάζει στην προσπάθεια να το παίξουν σφιχτοί κ φειδωλοί..

Δείτε την αλλιώς να βρείτε την ηρεμία σάς συνάδελφοι..

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19756 στις: Ιανουάριος 31, 2020, 10:23:04 μμ »
Η προσφυγή στα δικαστήρια είναι ένας τρόπος αντιμετώπισης του θέματος. Είναι όμως κάτι που όχι μόνο απαιτεί πολύ χρόνο και χρήμα αλλά και το αποτέλεσμα δεν είναι σίγουρο. Καλό θα είναι όσοι προεξοφλούν την απόφαση του δικαστηρίου να ρωτήσουν ένα δικηγόρο για τις αποφάσεις των διοικητικών δικαστηρίων. Ποτέ και τίποτα δεν είναι σίγουρο, ακόμα και αν υπάρχει προηγούμενο δεδικασμένο. Γι αυτό μην είναι κανένας σίγουρος για δικαιώση και μάλιστα πριν μάθουμε το σκεπτικό με το οποιό το υπουργείο δεν κάνει μετατάξεις. Φυσικά δεν του δίνω δίκιο αλλά στην Ελληνική δικαιοσύνη και στην έκβαση μίας δίκης όλα είναι πιθανά. Πρέπει οποσδήποτε να μάθουν οι αιρετοί το πως και το γιατί και μετά ξαναβλέπουμε το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19757 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 12:13:25 μμ »
Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να αναφέρει (ή να αφήνει να εννοηθεί) ότι πριν γίνουν νέοι διορισμοί σε θέσεις εκπαιδευτικών μέσο ΑΣΕΠ πρέπει να γίνουν μετάταξεις από κλάδο σε κλάδο ή από βαθμίδα και σε βαθμίδα; Δηλαδή ότι οι θέσεις που δίνονται στον ΑΣΕΠ ως κενές είναι αυτές που μένουν μετά τις μετατάξεις; (μετατάξεις και όχι μεταθέσεις). Αν κάποιος το γνωρίζει ας γράψει τον αριθμό και τον αριθμό.
Ψάχνω για να στοιχειοθετήσω επιστολή προς το υπουργε'ιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:16:21 »

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19758 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 01:45:53 μμ »
Η νομοθεσία ορίζει ότι θέσεις προς διορισμό δεν επιτρέπεται να δίνονται προς μετάταξη. Νομίζω ο ΥΚ αν δεν κάνω λάθος.
Edit..
Άρθρο 73 Παρ. 5
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2020, 01:49:24 μμ από misanofagos »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19759 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 02:32:43 μμ »
Sorry αλλά δεν κατάλαβα καλα το ΦΕΚ
ΥΚ τι σημαίνει ;
Αν μπορείς ξαναγράψε το ΦΕΚ

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19760 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 02:44:58 μμ »
Υπαλληλικός Κώδικας

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19761 στις: Φεβρουάριος 01, 2020, 06:55:47 μμ »
1) Το βρήκα ευχαριστώ. Θέλω όμως να ρωτήσω αυτους που πρτείνουν να κινηθούμε με αγωγές π.χ geographic . Η ερώτηση μου δεν έχει το παραμικρό ίχνος ειρωνείας. Προσπαθώ να βρώ την κατάλληλη νομοθεσία για να αποστείλλω ερώτημα στο υπουργείο.
Η μη υπογραφή των μετατάξεων από την υπουργό ποιο ακριβώς νόμο παραβιάζει; Δηλαδή από που φαίνεται ότι η υπουργός είναι υποχρεωμένη να υπογράψει την απόφαση του ΚΥΣΠΕ , έστω για αυτές τις θέσεις και κλάδους που θεωρει το υπουργείο ότι υπάρχουν. Θα ήταν καλο οι απαντήσεις να συνδεύονται πάντα από τα ανάλογα ΦΕΚ.

2) Θα ήθελα αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς είχαν κερδίσει με προσφυγές που έκαναν παλαιότερα συνάδελφοι και αφορούσε τις μετατάξεις.

3) Που μπορούμε να μάθουμε επίσημα τις κενές οργανικές θέσεις που θεωρεί ότι υάρχουν το υπουργείο (μέχρι την συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ).

Ευχαριστώ πολυ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.


Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19762 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 12:23:34 πμ »
Επίσης σε παλαιότερη ανάρτηση ο  karpe είχε γράψει
Δεν μπορούν Σύμφωνα με το νόμο να δοθούν διορισμοί σε θέσεις που ζητούνται από μόνιμους. Όπως δεν μπορεί να γίνει διορισμός εκεί που ζητείται έστω και από έναν μετάθεση έτσι δεν μπορεί ΚΑΝΟΝΙΚΑ λέμε τώρα σε θέσεις που ζητείται μετάταξη. Η σειρά είναι μετάθεση, μετάταξη Και ότι μείνει διορισμοί.
Μπορεί ο ίδιος ή κάποιος άλλος (αν ξέρει) να γράψει τον αριθμό του ΦΕΚ που αναφέρεται το παραπάνω. Γιατί προσπαθώ και δεν βρίσκω κάτι ανάλογο (μάλλον το αντίθετο βρίσκω).
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19763 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 08:38:35 πμ »
Platonas, τι ειδικότητα εισαι;

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19764 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 09:41:06 πμ »
1) Το βρήκα ευχαριστώ. Θέλω όμως να ρωτήσω αυτους που πρτείνουν να κινηθούμε με αγωγές π.χ geographic . Η ερώτηση μου δεν έχει το παραμικρό ίχνος ειρωνείας. Προσπαθώ να βρώ την κατάλληλη νομοθεσία για να αποστείλλω ερώτημα στο υπουργείο.
Η μη υπογραφή των μετατάξεων από την υπουργό ποιο ακριβώς νόμο παραβιάζει; Δηλαδή από που φαίνεται ότι η υπουργός είναι υποχρεωμένη να υπογράψει την απόφαση του ΚΥΣΠΕ , έστω για αυτές τις θέσεις και κλάδους που θεωρει το υπουργείο ότι υπάρχουν. Θα ήταν καλο οι απαντήσεις να συνδεύονται πάντα από τα ανάλογα ΦΕΚ.

2) Θα ήθελα αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς είχαν κερδίσει με προσφυγές που έκαναν παλαιότερα συνάδελφοι και αφορούσε τις μετατάξεις.

3) Που μπορούμε να μάθουμε επίσημα τις κενές οργανικές θέσεις που θεωρεί ότι υάρχουν το υπουργείο (μέχρι την συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ).

Ευχαριστώ πολυ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

Καλημέρα. Το παρόν θέμα δεν με αφορά και το ενδιαφέρον μου κρίνεται αμιγώς φιλολογικό.

Καταρχάς, επισημαίνω ότι δεν υπάρχει ούτε μισή αράδα σε νόμο, ΠΔ ή ΥΑ που να ορίζει ρητά ότι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί διορισμός (και κατ' επέκταση μετάταξη) σε μεταθετική περιοχή για την οποία δεν ικανοποιήθηκαν όλες οι αιτήσεις μετάθεσης, εξαιρουμένου του ν. 1566/1985 ο οποίος προβλέπει την εν λόγω ρύθμιση μόνον για τις περιοχές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Ωστόσο, το υπουργείο εφαρμόζει διασταλτικά αυτή τη ρύθμιση εθιμικώ δικαίω προκειμένου για το σύνολο της επικράτειας χωρίς να υπάρξει ούτε ένας ευσυνείδητος υπάλληλος ή σύμβουλος που να εισηγηθεί σε υπουργό τη νομική ρύθμιση ενός τόσο σημαντικού ζητήματος στο πλαίσιο της πολυνομίας και κακονομίας που μαστίζει το συγκεκριμένο υπουργείο (πρβλ εγκύκλιο αποσπάσεων όπου τα κριτήρια δεν κατοχυρώνονται σε κανένα νομικό υπερκείμενο).

Παλαιότερη σχετική αλλά όχι ταυτόσημη περίπτωση δικαστικών προσφυγών που κερδήθηκαν αφορά τις υποχρεωτικές μετατάξεις Αρβανιτόπουλου, αν και οι δικαιωθέντες πρωτοβάθμιοι εκπαιδευτικοί κέρδισαν τη δίκη στο ΣΤΕ όχι γιατί έπρεπε να προταχθούν οι μεταθέσεις τους έναντι των μετατάξεων των δευτεροβάθμιων συναδέλφων τους αλλά διότι έγινε κακή εφαρμογή του νόμου. 

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19765 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 09:56:57 πμ »
Platonas, τι ειδικότητα εισαι;

Εγώ είμαι ΠΕ04. Όμω το θέμα αφορά τη σύζυγό μου ΠΕ06. Γι αυτό προσπαθώ να βρω μιαν άκρη.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19766 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 10:11:59 πμ »
Ευχαριστώ Solaris.
Θα σου περιγράψω το θέμα με λίγα λόγια μήπως ξέρεις αν και σε αυτή την περίπτωση έγινε κακή εφαρμογή του νόμου.
Σε παλαιότερη συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ (οκτώβριος 2019) προτάθηκαν 77 μετατάξεις από Β/θμια σε α/θμια. Η υπουργός με εισήγηση του οικονομικού δεν τις υπέγραψε υποστηρίζοντας ότι για ορισμένες απο αυτές δεν υπήρχαν οργανικές θέσεις (ΠΕ86/ΠΕ05/ΠΕ07) ή ότι για τις ειδικότητες αυτές  δεν υπήρχε νομοθετικό πλαίσιο μετάταξης (με βάση όσα είπαν σε εμένα στο υπουργείο) και ξαναέστειλλε το θεμα στο ΚΥΣΠΕ. Το ΚΥΣΠΕ δεν άλλαξε την απόφαση του θεωρώντας σωστή την αρχική του απόφαση. Το θέμα έμεινε εκεί. Τώρα μαθαινουμε ότι δεν θα υπογραφεί καμμία μετάταξη- δηλαδή ακόμα και αυτές που είχαν θετική πρόταση από το ΚΥΣΠΕ και για τις οποιές υπήρχαν οργανικές θέσεις. Το ερώτημα που ξανακάνω είναι
Η μη υπογραφή των μετατάξεων από την υπουργό ποιο ακριβώς νόμο παραβιάζει ή γίνεται καηκή εφαρμογή; Δηλαδή από που φαίνεται ότι η υπουργός είναι υποχρεωμένη να υπογράψει την απόφαση του ΚΥΣΠΕ , έστω για αυτές τις θέσεις και κλάδους που θεωρει το υπουργείο ότι υπάρχουν. Θα ήταν καλο οι απαντήσεις να συνδεύονται πάντα από τα ανάλογα ΦΕΚ.
Προσωπικά βρήκα κάτι στον δημοιουπαλληλικό κώδικα το οποίο μπορεί να ερμηνευετεί ότι η υπουργός είναι υποχρεωμένη να ακολουθήσει την πρόταση ΚΥΣΠΕ για τους κλάδους όπου υπάρχουν οργανικές θέσεις.
Αν ξέρεις κάτι (ΦΕΚ) και έχεις το χρόνο γράψτο.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19767 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 11:19:41 πμ »
Platonas μπορείς να μπεις στην Ομάδα των εκπαιδευτικών στο FB, που συζητούν τα επόμενα βήματα για τις μετατάξεις. Είναι κι άλλα μέλη από pde. Γράψε μου προσωπικό μήνυμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.