*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386469 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2856 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:05:20 πμ »
Μάλιστα. Δηλαδή θα ξανακάνουμε αιτήσεις όποιος θέλει εθελοντικά να πάει Α/θμια οπουδήποτε πανελλαδικά, και αν μείνουν κενές θέσεις θα καλυφθούν υποχρεωτικά με τους πλεονάζοντες εντός ΠΥΣΔΕ; Αυτό καταλαβαίνω εγώ, αν έχεις κάποια ενημέρωση επιπλέον για τη διαδικασία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:06 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2857 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:13:18 πμ »
Όλα δείχνουν, πως οι 945 εθελοντικές μετατάξεις δεν έχουν "καεί" ακόμη, όπως πιστεύεται από πολλούς...

"Οι αιτήσεις για τις εθελοντικές μετατάξεις των συναδέλφων στην Π/θμια θα εξεταστούν μέχρι το τέλος του μήνα, θα ακολουθήσουν οι μετατάξεις και αποσπάσεις σε φορείς και από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και μετά θα ανοίξει νέος κύκλος μετατάξεων εθελοντικών στην Π/θμια σύμφωνα με τον ισχύοντα μέχρι σήμερα προγραμματισμό του Υπουργείου για τις υπηρεσιακές μεταβολές."


http://www.dictyo.gr/-a-/41198-2013-08-07-19-46-14.html

*επιβεβαιώνεται, αυτό που έχω υπογραμμίσει εδώ και καιρό: οι μόνες μετατάξεις που θα γίνουν έως και την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, θα είναι οι 945 εθελοντικές, γιατί πολύ απλά: αυτές προλαβαίνουν να κάνουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2013, 10:20:15 πμ από athapris »

Αποσυνδεδεμένος blasphemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνώση είναι δύναμη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2858 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:13:38 πμ »
Μάλιστα. Δηλαδή θα ξανακάνουμε αιτήσεις όποιος θέλει εθελοντικά να πάει Α/θμια οπουδήποτε πανελλαδικά, και αν μείνουν κενές θέσεις θα καλυφθούν υποχρεωτικά με τους πλεονάζοντες εντός ΠΥΣΔΕ; Αυτό καταλαβαίνω εγώ, αν έχεις κάποια ενημέρωση επιπλέον για τη διαδικασία;
Δε λέει κάτι τέτοιο ο Μπράτης... (τουλάχιστον δεν το βλέπω εγώ)
...και δεν έχω καμία ενημέρωση. Δεν ξέρω αν έχει και ο ίδιος ο υπουργός  :)

Αποσυνδεδεμένος blasphemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνώση είναι δύναμη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2859 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:15:59 πμ »
Όλα δείχνουν, πως οι 945 εθελοντικές μετατάξεις δεν έχουν "καεί" ακόμη, όπως πιστεύεται από πολλούς...

"Οι αιτήσεις για τις εθελοντικές μετατάξεις των συναδέλφων στην Π/θμια θα εξεταστούν μέχρι το τέλος του μήνα, θα ακολουθήσουν οι μετατάξεις και αποσπάσεις σε φορείς και από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και μετά θα ανοίξει νέος κύκλος μετατάξεων εθελοντικών στην Π/θμια σύμφωνα με τον ισχύοντα μέχρι σήμερα προγραμματισμό του Υπουργείου για τις υπηρεσιακές μεταβολές."


http://www.dictyo.gr/-a-/41198-2013-08-07-19-46-14.html
Άντε να δούμε...
Από βδομάδα σε βδομάδα, από μήνα σε μήνα το φάγαμε το καλοκαίρι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:06 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2860 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:18:31 πμ »
Δεν είπα για το Μπράτη, αναλύω αυτό που είπαν στον p-p οι δικοί μας αιρετοί. Αφού του είπαν οι μετατάξεις θα είναι εθελοντκές και υποχρεωτικές και οι 900 θα ακυρωθούν και θα ενσωματωθούν στις 5000, τι άλλο να υποθέσω;

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2861 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:35:54 πμ »
Δεν είπα για το Μπράτη, αναλύω αυτό που είπαν στον p-p οι δικοί μας αιρετοί. Αφού του είπαν οι μετατάξεις θα είναι εθελοντκές και υποχρεωτικές και οι 900 θα ακυρωθούν και θα ενσωματωθούν στις 5000, τι άλλο να υποθέσω;

και συγκεκριμένα ο κ. Φιρτινίδης....

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2862 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:38:43 πμ »
Εδω ομως βλεπουμε το εντελως αντιθετο.Οτι οι εθελοντικες μεταταξεις θα εξεταστουν τελος του μηνα,ΚΑΙ ΜΕΤΑ θα ακολουθησουν οι υποχρεωτικες.http://www.dictyo.gr/-a-/41198-2013-08-07-19-46-14.html
Ακριβως αυτο που υπαγορευει και η λογικη.
Και ειναι επισημη ενημερωση .Επισημη εννοω απο τον συνδεσμνο την γαλλικων.

Αποσυνδεδεμένος blasphemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνώση είναι δύναμη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2863 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:39:42 πμ »
Δεν είπα για το Μπράτη, αναλύω αυτό που είπαν στον p-p οι δικοί μας αιρετοί. Αφού του είπαν οι μετατάξεις θα είναι εθελοντκές και υποχρεωτικές και οι 900 θα ακυρωθούν και θα ενσωματωθούν στις 5000, τι άλλο να υποθέσω;
Καλά κάνεις και υποθέτεις όπως όλοι μας.
Το ζήτημα είναι ότι κάθε μέρα "αλλάζουν" τα δεδομένα και ξανααλλάζουμε τις υποθέσεις...
Όταν με το καλό τελειώσει η διαδικασία θα μας προσλάβουν για σεναριογράφους να γράψουμε το "Game of Throwns" ή "Μια διαθεσιμότητα σε μια μέρα"  :D
Πάντως, για να γυρίσουμε στα σοβαρά, οι καθηγητές γαλλικής που συναντήθηκαν με τον Κεδίκογλου και το Βασιλόπουλο λένε άλλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2013, 10:41:19 πμ από blasphemy »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2864 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:41:19 πμ »
Ξέρει κανεις πόσες οργανικες εχουν βγει στη Αβαθμια για γυμναστες και πληροφορικους?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2865 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:44:39 πμ »
Εγω πλεον με ολα αυτα που διαβαζω εχω μπερδευτει για τα καλα.Θα βγει τελικα η εγκυκλιος για τις υποχρεωτικες μεταταξεις?Μηπως ειχα τελικα  δικιο οτι δεν προκειται να γινουν αυτες οι μεταταξεις στην παρουσα φαση?Ημαρτον...θα μας ξεκανουν οπως παει.Αντε να βγουν τουλαχιστον οι αποσπασεις....εγκαιρως????......να ξερουμε  αν πρεπει να φτιαξουμε βαλιτσα....και να ξενιτευτουμε.Τα νευρα μου εχουν γινει...κροσια....αλλο ενα.....''μαυρο'' καλοκαιρι περασε και πως θα βγαλουμε παλι τη νεα σχολικη χρονια πεστε μου καλοι συναδελφοι...ή μηπως μονο εγω νιωθω ετσι και ειμαι λιγακι''υπερβολικα ευαισθητη"?  :'(
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος blasphemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνώση είναι δύναμη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2866 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:50:43 πμ »
Ξέρει κανεις πόσες οργανικες εχουν βγει στη Αβαθμια για γυμναστες και πληροφορικους?
Σύμφωνα με την εγκύκλιο μετατάξεων του Μάρτη δημιουργούνται 480 οργανικές πληροφορικής στην Πρωτοβάθμια
(288 ΠΕ19, 192 ΠΕ20).
Στους γυμναστές δεν άνοιξαν νέες οργανικές για μετάταξη. Δε θυμάμαι αν δόθηκαν κενά για μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2867 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:51:48 πμ »
Εγω πλεον με ολα αυτα που διαβαζω εχω μπερδευτει για τα καλα.Θα βγει τελικα η εγκυκλιος για τις υποχρεωτικες μεταταξεις?Μηπως ειχα τελικα  δικιο οτι δεν προκειται να γινουν αυτες οι μεταταξεις στην παρουσα φαση?Ημαρτον...θα μας ξεκανουν οπως παει.Αντε να βγουν τουλαχιστον οι αποσπασεις....εγκαιρως????......να ξερουμε  αν πρεπει να φτιαξουμε βαλιτσα....και να ξενιτευτουμε.Τα νευρα μου εχουν γινει...κροσια....αλλο ενα.....''μαυρο'' καλοκαιρι περασε και πως θα βγαλουμε παλι τη νεα σχολικη χρονια πεστε μου καλοι συναδελφοι...ή μηπως μονο εγω νιωθω ετσι και ειμαι λιγακι''υπερβολικα ευαισθητη"?  :'(
ΔΣεν εισαι υπερβολικα ευαισθητη καλη μου,εισαι ενας νορμαλ ανθρωπος.Ειναι απιστευτα ολα αυτα.Λες και δενε χουν να κανουν με ανθρωπους αλλα με στραγαλια.Και εγω ετσι νιωθω.Επισης νιωθω οτι θα ειμαι ενα ερειπιο οταν ξεκινησει η νεα σχολικη χρονια...οκ..ποσο να αντεξουν τα νευρα μας δηλαδη;
Δεν ξερεις αν του χρονου θα εισαι εδω..ή σε αλλο μερος,δεν ξερεις καν αν θα εισαι στο σχολειο το παλιο σου η σε δημοτικο.ΕΛΕΟΣ δηλαδη.Να μην μιλησω για το γεγονος οτι αν παρουμε την μεταταξη και ειμαστε αλλου,δεν εχουμε ιδεα που θα μεινουμε,δενε χουμε καν τον χρονο να ψαχνουμε για σπιτι.
Τελος του μηνα λεει...ηγθελα να ηξερα πως θα προλαβουμε ευρεση σπιτιου και μετακομισεις.
Αλλα εστω.Ας γινουν οι εθελοντικες και ας γινουν και σεπτεμβρη.Εκει μας εχουν καταντησει.Να λεμε και ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος blasphemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνώση είναι δύναμη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2868 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:58:07 πμ »
Εγω πλεον με ολα αυτα που διαβαζω εχω μπερδευτει για τα καλα.Θα βγει τελικα η εγκυκλιος για τις υποχρεωτικες μεταταξεις?Μηπως ειχα τελικα  δικιο οτι δεν προκειται να γινουν αυτες οι μεταταξεις στην παρουσα φαση?Ημαρτον...θα μας ξεκανουν οπως παει.Αντε να βγουν τουλαχιστον οι αποσπασεις....εγκαιρως????......να ξερουμε  αν πρεπει να φτιαξουμε βαλιτσα....και να ξενιτευτουμε.Τα νευρα μου εχουν γινει...κροσια....αλλο ενα.....''μαυρο'' καλοκαιρι περασε και πως θα βγαλουμε παλι τη νεα σχολικη χρονια πεστε μου καλοι συναδελφοι...ή μηπως μονο εγω νιωθω ετσι και ειμαι λιγακι''υπερβολικα ευαισθητη"?  :'(
Μπα, κι εγώ έτσι νιώθω που δεν είμαι και πολύ ευαίσθητος... :)
Απλά το διασκεδάζω πια για να μη με πάρει από κάτω...
Α, όσον αφορά στο να φτιάξουμε βαλίτσα τα πράγματά μου τα έχω πακετάρει από τον Ιούνη :)
Νόμιζα πως θα έχουμε τελειώσει αρχές Ιούλη, ο ....  ας πως καλύτερα χαζός :)

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2869 στις: Αύγουστος 08, 2013, 10:58:23 πμ »
Λοιπόν πάμε να τα πάρουμε από την αρχή.
Η αντιπροσωπία του ΠΑΣΟΚ, μαζί με τον Νικηφόρο του ΚΥΣΔΕ συναντήθηκαν προχθές με τον υπουργό και τον υφυπουργό και ανακοίνωσαν ανάμεσα στα άλλα και το εξής "  Ζήτησαν να επιταχυνθούν οι διαδικασίες για τις εθελούσιες μετατάξεις από τη Β’ βάθμια στην Α’ βάθμια Εκπαίδευση και να προχωρήσει η πρόσληψη του αναγκαίου αριθμού των αναπληρωτών καθηγητών."(http://www.enikos.gr/politics/164788,PASOK:_Synanthsh_me_ton_ypoyrgo_Paideias.html). Ο Φιρντινίδης σε προσωπικό επίπεδο λέει άλλα σήμερα κι άλλα πριν από καμιά εβδομάδα. Ο σύλλογος καθηγητών γαλλικής ανακοινώνει επίσημα ότι θα γίνουν οι 900+. Ο Μπράτης ανακινεί το θέμα των 900+ εθελοντικών.
Και τελικά εμείς στη μέση ενεοί να περιμένουμε....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 719

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.