*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4368747 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3906 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:08:57 μμ »
Το ΦΕΚ για τις υποχρεωτικές μετατάξεις: http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/arithmos_theseon_metataxi_de_se_pe_dioikitikes_2013.pdf
Ο τίτλος του ΦΕΚ είναι "Καθορισμός αριθμού θέσεων για μετάταξη, εκπαιδευτικών Δ.Ε. στην Π.Ε. και σε Διοικητικές θέσεις φο−
ρέων του Υ.ΠΑΙ.Θ."

Διαβάζοντας την 1β παράγραφο στέκομαι στο εξής σημείο:1. Οι εκπαιδευτικοί που μετατάσσονται υποχρεωτικά...δύνανται να προσεγγίσουν τον κάτωθι αριθμό ανά Περιφέρεια και Διεύθυνση Εκπαίδευσης, κατηγορία, κλάδο και ειδικότητα
Εγώ διαβάζοντας το αυτό καταλαβαίνω ότι ο αριθμός των θέσεων μπορεί να είναι αυτός αλλά όχι 'ότι απαραίτητα θα είναι και τόσες.
Επίσης από τον τίτλο του ΦΕΚ καταλαβαίνω ότι στην πραγματικότητα οι κύριοι του ΥΠΑΙΘ ξεκίνησαν από τον καθορισμό του αριθμού μετατάξεων που μπορούν να γίνουν και για να μπορέσουν να δουν τις προθέσεις των εκπαιδευτικών μας βάζουν να κάνουμε δήλωση προτίμησης για να συντάξουν τους "αξιολογικούς πίνακες". Στην ουσία δηλαδή αντί να μπουν στον κόπο να βάλουν κριτήρια για το ποιος πρέπει να πάει που, αφήνουν τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς υπο το κράτος του τρόμου της απόλυσης να ζητήσουν αυτοί που θέλουν να πάνε.
Δεν ξέρω μια σκέψη δική μου είναι όλα αυτά και ίσως λανθασμένη μετά από τόσες ώρες ανάγνωσης διαφόρων περί του θέματος :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:49 »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3907 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:17:28 μμ »
Κανονικά εφόσον θα δοθούν περαιτέρω διευκρινήσεις (τη Δευτέρα όπως έχει ειπωθεί) δεν θα έπρεπε να είναι κλειδωμένο το σύστημα (ορίζοντας νέες ημερομηνίες υποβολής;) και να μην μπορεί κανείς να κάνει αίτηση; Και αν υπάρξει κάτι που ανατρέπει τα έως τώρα δεδομένα με τα οποία κάποιος εν θερμώ υπέβαλλε την αίτηση  τι γίνεται; Αυτός δεν αδικείται; Πώς προστατεύεται αυτός από το Υ.ΠΑΙ.Θ;

Μόνο στη μπανανία αυτά, πουθενά αλλού στον κόσμο!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 06:18:59 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3908 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:21:38 μμ »
Συναδελφοι!
Μη σπαταλάτε το χρόνο και την ενεργεια σας αδίκως.
Το πράγμα είναι απλό.
Συμπληρώστε τις δύο μόνο επιλογές που εχετε και τέλος.
Δεν είναι τόσο δύσκολο ώστε να το κάνουμε ανατολικό ζήτημα!
Αφήστε μετά την Υπηρεσία και την Τύχη να κάνουν τη δουλειά τους.
Εμείς ως εκεί μπορούμε.
Ο Θεός το καλό.

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3909 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:22:15 μμ »
Τελικά μόρια εντοπιότητας δέχεται το σύστημα; Αλλά πες μου τι τα ψάχνεις; Μπαίνουμε στο παιχνίδι τους για να ελπίζουμε πως ίσως βολευτούμε εμείς και μετά ξεχνάμε τα πάντα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:49 »

Αποσυνδεδεμένος spk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3910 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:23:40 μμ »
Παράθεση από: perastikos_kav στις Σήμερα στις 05:05:26 μμ
Παράθεση
    Μπήκα κι εγώ και πειραματίστηκα και χωρίς να μέμφομαι τους συναδέλφους (αυτοί έκαναν ο,τι καλύτερο μπορούσαν σε τόσο σύντομα διάστημα) το σύστημα είναι αστείο. Διαλέγω μόνος μου Διεύθυνση που ανήκω οργανικά λες και δεν είναι γνωστό στο υπουργείο αυτό. Επίσης για τα μόρια, χιλιάδες από εμάς έχουμε κάνει αίτηση μετάθεσης, βελτίωσης, οριστικής τοποθέτησης κλπ, όπου καταχωρήθηκαν τα μόρια μας, δεν μπορούσε να είναι προσυμπληρωμένα;
Πολύ σωστά. Το σύστημα έπρεπε να εμφανίζει ήδη συμπληρωμένα πολλά στοιχεία και να σε ρωτά αν τα αποδέχεσαι ως ακριβή. Αν υπήρχαν κατάλληλοι, καταρτισμένοι προγραμματιστές (πληροφορικοί) και όχι απλοί χρήστες εφαρμογών του Υ.ΠΑΙ.Θ (διαφόρων ειδικοτήτων) σε κάθε διοικητική δομή του υπουργείου (ΔΔΕ,ΠΔΕ,ΙΕΚ κλπ) για την πανελλαδική ενοποίηση όλων των καταχωρημένων στοιχείων (μέχρι να ολοκληρωθεί πλήρως) τότε θα ήταν ίσως καλύτερα τα πράγματα. Όπως γίνεται για παράδειγμα σε τράπεζες όπου τόσο κεντρικά (Αθήνα) όσο και αποκεντρωμένα (καταστήματα και ΑΤΜ) υπάρχουν όλα τα στοιχεία ηλεκτρονικά και σε πλήρη αντιστοιχία. Ποτέ δε σου ζητάνε σε τραπεζικό ή εμπορικό κατάστημα στοιχεία για να κάνεις μία οικονομική συναλλαγή (όπου διακυβεύονται χρήματα) που έχεις καταθέσει ήδη μια φορά. Μόνο έλεγχο ταυτοπροσωπίας κάνουν (χωρίς να σε στέλνουν για αυτό εκεί που καταχώρησες αρχικά τα στοιχεία σου). Χρειάζονται και άλλες ειδικότητες φυσικά στη διοίκηση, αλλά για διαφορετικά καθήκοντα (π.χ. οικονομικά).

Παράθεση από: perastikos_kav στις Σήμερα στις 05:05:26 μμ
Παράθεση
    Φοβάμαι πως οι ασάφειες είναι συνειδητές για να μπορέσει το υπουργείο και τα κυβερνητικά πολιτικά γραφεία να πουλήσουν εξυπηρετήσεις και εκδουλεύσεις, εκλογές έρχονται. Οι άνθρωποι καταρρέουν πολιτικά, "θετικά" ρουσφέτια δεν μπορούν να κάνουν (διορισμούς, μεταθέσεις αποσπάσεις) πλέον το ρουσφέτι είναι να σε γλιτώσουν από την καταστροφή.
Σωστά. Απλά δεν θέλουν να παραδεχθούν την κακοδιαχείριση, τις πολιτικές σκοπιμότητες και τις πελατειακές σχέσεις που μας έφεραν εδώ. Συγχρόνως, επιθυμούν να συντηρήσουν όνειρα και ελπίδες σε εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες, τόσο διορισμένους για μετατάξεις / αποσπάσεις όσο και αδιόριστους για προσλήψεις αναπληρωτών. Από αυτούς, μικρό ποσοστό θα προσληφθούν ως αναπληρωτές ή θα μεταταχθούν. Αν δεν πουλήσεις όνειρα όμως σε πλατιές μάζες από θέση κυβερνητικής ισχύος, ψήφοι δεν έρχονται. Το αν θα αποδειχθούν βέβαια κενό γράμμα στο 93% των περιπτώσεων είναι άλλο θέμα (5000 μετατάξεις σε σύνολο 77.000 βθμιας - αντίστοιχα προσλήψεις αναπληρωτών). Φανταστείτε να εκκρεμούν χιλιάδες αιτήσεις μετάταξης διορισμένων, πρόσληψης αδιόριστων ως αναπληρωτές και μέσα σε αυτό το κλίμα να προκηρυχθούν πρόωρες εκλογές, αμέσως μετά τις γερμανικές το Σεπτέμβρη, παγώνοντας ίσως τις όποιες υπηρεσιακές μεταβολές όπως το 2009 και συντηρώντας έτσι τις ελπίδες σε όλους. Η περιβόητη ανακοίνωση περί πρωτογενούς πλεονάσματος για να χτίσει "success story" στη χώρα με τη μεγαλύτερη ανεργία στην Ευρώπη ίσως δεν είναι τυχαία. Αν σταματήσω να πληρώνω 100.000 υπαλλήλους, απολύοντας τους, και απαιτήσω συγχρόνως αυξημένους φόρους από αυτούς πετυχαίνω κ γω πλεονάσματα χωρίς να είμαι οικονομολόγος. Απλά τότε θα μοιάζω με Αφρική, όχι με Σκανδιναβία - κι ας έχω και σουηδική κορόνα για νόμισμα.

Μόλις πριν λίγο με ενημέρωσαν για το εξής. Αφού η ασφάλεια είναι πλημμελής σκέφτονται κάποιοι, μάλλον πρόκειται περί σχεδίου από διευθύνσεις και σχολεία να περάσουν όλους τους συναδέλφους τους προκειμένου να μπουκώσει το σύστημα και να ακυρώσουν τις μετατάξεις. Τα στοιχεία αυτά άλλωστε υπάρχουν στις καταστάσεις μισθοδοσίας όλων μας. Φανταστείτε εκτοντάδες ή χιλιάδες μαιμού αιτήσεις στο σύστημα. Θα γίνει μην πω τι.
Έτσι φτάσαμε ως εδώ. Αντί να διορθώνουμε λάθη ή ατέλειες, αντιπροτείνοντας ορθές πρακτικές με δικές μας πρωτοβουλίες, προτιμάμε να ακυρώνουμε οτιδήποτε.

Κάποια πράγματα εκτιμώ ότι είναι ξεκάθαρα.
1. Με έλεγχο ταυτοπροσωπίας πρόβλημα ασφάλειας δεν υπάρχει. Στοιχεία για τον καθένα μπορεί να βρει κανείς νόμιμα με πολλούς τρόπους. Δυστυχώς, δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. αυτό το πρόβλημα.
2. Οι μετατάξεις γίνονται σε πανελλαδική κλίμακα. Δεν έχει οριστεί πουθενά κάτι διαφορετικό, ούτε σε εγκύκλιο ούτε στο εγχειρίδιο χρήσης του συστήματος. Επιβεβαιώνεται από υπαλλήλους στο Υ.ΠΑΙ.Θ., τους οποίους εμπιστεύομαι περισσότερο από τοπικούς αιρετούς ή διοικητικούς. Εξάλλου παρόμοιες υπηρεσιακές μεταβολές γίνονταν πάντοτε πανελλαδικά. Εφόσον δεν καλυφθούν οι θέσεις όπως ορίζονται στους πίνακες, θεωρώ ότι θα ακολουθήσουν υποχρεωτικές μεταθέσεις (σε επίπεδο νομού, περιφέρειας κλπ), ξεπαγώνοντας το σχετικό ΠΔ (εκτός κι αν παγώσουν λόγω εκλογών).

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3911 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:28:26 μμ »
Παράθεση
αν αναφέρεται στους 900 από ποιον να πέσει η υπογραφή;
Τους έχει αποδεσμεύσει καταρχήν το ΚΥΣΔΕ; Εχει συνεδριάσει γι αυτό το θέμα.
Απο χτες το λεω.,αλλα κανενας δεν το ακουει.Χτες ανακοινωθηκαν οι αμοιβαιες μεταθεσεις στην β/θμια.Ειδες να γινεται κανενα ΚΥΣΔΕ;Κανεναι ΚΥΣΔΕ δεν εγινε,αλλα βγηκαν οι αμοιβαιες απο το υπουργειο κατευθειαν,που τις περιμεναν τοσο καιρο.Αντιθετα οι αμοιβαιες στην α/θμια ειχε συνεδριασει το ΚΥΣΠΕ,και απλα περιμεναν την υπογραφη του υπουργου.Ξαναλεω,για τις αμοιβαιες της β/θμιας δεν ειχε συνεδριασει το ΚΥΣΔΕ.
Επισης οι εμταταξεις που λεει ο μπρατης στο φεεις δεν ειναι για αυτες των 15.Αυτες εχουν ανακοινωθει τα ονοματα εδω και καιρο,υπογραφισαν και ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ εδω και αρκετες μερες.
Συνεδρίασε τι ΚΥΣΔΕ για τις αμοιβαιες. Κοίτα εδώ: http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%A919-9%CE%95%CE%99
Την αριθμ. 19/12-07-2013 Πράξη του Κ.Υ.Σ.Δ.Ε......

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3912 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:31:45 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω: Ροδόπη-Ξάνθη-Δράμα-Ζάκυνθο και αλλού δεν πλεονάζουν ΠΕ19-20;;;;;
Αυτές οι περιοχές δεν χρειάζονται πληροφορικούς σε δημοτικά;;;
Είναι δυνατόν να μην κάνουμε αιτήσεις για κάποια από αυτές τις περιοχές;
Από ποιους θα καλυφτούν τα δημοτικά εκεί;;;
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3913 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:35:46 μμ »
Όπου δίνεται πλεόνασμα 0 ΔΕΝ δίνονται κενά για κάλυψη στην Α/θμια... -> Αυτό από μόνο του με κάνει να πιστεύω ότι έχουν τοπικό κι όχι πανελλαδικό χαρακτήρα...
Θα καλυφθούν με αποσπάσεις και διαθέσεις από την Β/θμια όπως τόσα χρόνια...
Φυσικά κι είναι άδικο...
Κι αν τελικά όντως είναι πανελλαδικά οι 2 επιλογές, προφανώς και αδικούνται κατάφωρα όσοι επιθυμούν να μεταταχθούν στις περιοχές αυτές...

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3914 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:54:46 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα και καλά ξεμπερδέματα..!!

Έχω κι εγώ μια απορία, παρακαλώ όποιος γνωρίζει να δώσει τα φώτα του  ::):

Η αδερφή μου, μόνιμη στη Δευτεροβάθμια  ΠΕ19 (Πληροφορικής), είχε δηλώσει προτιμήσεις για μετάταξη στην Πρωτοβάθμια (μετατάξεις των 900).

Τώρα με την τελευταία απόφαση θα πρέπει να ξαναδηλώσει για πρωτοβάθμια; :-[ :-[

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 06:59:20 μμ από Αγγελική_ΠΕ19 »
Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3915 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:58:24 μμ »
Μπαμπα, διαβάζοντας όλη την πρόσφατη νομοθεσία και τις ανακοινώσεις του υπουργείου νομίζω πως με μεγάλη σιγουριά βγαίνει το συμπέρασμα , εφ' όσον έχεις οργανική και συμπληρώνεις το ωράριο σου δεν κινδυνεύεις με υποχρεωτική μετάταξη. Με υποχρεωτική κιδνυνεύουμε όσοι είμαστε στη διάθεση, είτε κάνουμε αίτηση είτε όχι. Μάλλον αν πάρει τη μετάταξη στην περιοχή που θέλεις μειώνεται κατά 1 ο αριθμός των πλεοναζόντων του κλάδου σου στο ΠΥΣΔΕ σου και γλιτώνει κάποιος πλεονάζον την υποχρεωτική μετάταξη. Πάντως στη θέση σου θα περίμενα τουλάχιστον μέχρι τη Δευτέρα το μεσημέρι πριν κάνω αίτηση. Άφησε να υπάρξει ένας χρόνος ωρίμανσης.

Μέγα λάθος! Αν δε συμπληρωθούν οι θέσεις μετάταξης με τις εθελοντικές αιτήσεις, τότε θα κριθούν όλοι οι υπόλοιποι σε κάθε κλάδο με βάση τα κριτήρια που έθεσαν (προϋπηρεσία, δυσμενών συνθηκών, οικογενειακή κατάσταση, πτυχία) και θα μεταταγούν οι τελευταίοι στον πίνακα είτε έχουν οργανική είτε όχι. Είναι πολύ πιθανό κάποιος στη διάθεση να έχει περισσότερα μόρια από κάποιον με οργανική.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3916 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:59:33 μμ »
Η διεύθυνση που ανήκω δεν εμφανίζει πλεονάζουσα την ειδικότητα μου ( ΠΕ11 -Α Αθήνας ). Αν κατάλαβα καλά εγώ δε μπορώ να κάνω αίτηση μετάταξης σε άλλη περιοχή;

Από ότι καταλαβαίνω δυστυχώς ναι.

Με βάση τα όσα μου είπε η κυρία από το υπουργείο ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις αίτηση. Παρόλα αυτά επαναλαμβάνω ότι μου είπε πως με τη διευκρινιστική της Δευτέρας θα λυθούν πολλές απορίες.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3917 στις: Αύγουστος 14, 2013, 07:00:20 μμ »
Σύμφωνα με αυτό που έγραψες όμως και πάλι η αίτηση μετάταξης δεν τους επηρεάζει. Δηλαδή δεν έχει σχέση το αν ο συνάδελφος θα κάνει ή όχι αίτηση μετάταξης.

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3918 στις: Αύγουστος 14, 2013, 07:15:06 μμ »
εγώ θέλω επιτέλους μετά από τόσα χρόνια να πάω στην περιοχή μου. γίνεται αυτό επιτέλους;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2013, 07:18:07 μμ από idefix »

Αποσυνδεδεμένος j0hnkyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #3919 στις: Αύγουστος 14, 2013, 07:19:18 μμ »
οι κυβερνώντες, ή είναι παντελώς ανίκανοι ...... ή έχουν ένα πολύ καλό σχέδιο για την εξόντωση μας ....
μάλλον το δεύτερο ......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.