*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331290 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4242 στις: Αύγουστος 16, 2013, 11:18:06 πμ »
στο ολοήμερο υπάρχει πληροφορική. (της πλάκας μιας και είναι μεικτά τα τμήματα)
Εγώ ήμουν σε 3 δημοτικά φέτος αποσπασμένος στην Α'/μια  (μετά τις 12:30 δλδ)

Tα ΟΛΟΗΜΕΡΑ συνάδελφε, τη μια χρονιά μπορεί να λειτουργήσουν, την άλλη όχι.. Έχουν ένα σωρό περιορισμούς και το max  των ωρών που μπορείς να πάρεις είναι 4...
Για να συμπληρώσεις 24 ώρες , θέλεις 6 ΟΛΟΗΜΕΡΑ... Τι οργανική είναι αυτή σε 6 ΟΛΟΗΜΕΡΑ, που κάθε χρόνο, τα μισά και παραπάνω μπορεί να μην λειτουργήσουν...??
Πρέπει να αποσαφηνιστεί και αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 11:19:43 πμ από kris_81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:47 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4243 στις: Αύγουστος 16, 2013, 11:21:52 πμ »
Για τα ολοημερα ειναι οι θεσεις λεμε..οχιο μονο για ΕΑΕΠ.Αφου το ειχε πει και ο υπουργος παλιοτερα.Επισης για αυτο και καναν ολοημερα πολλα 6θεσια δημοτικα και κατω απο 6θεσια σε ορισμενες περιπτωσεις.
ΥΓ,.Γιατι βρε παιδια..τους νοιαζει αν θα εχουμε οργανικη;Εξαλου στις ειδικοτητες με τα μονοωρα μαθηματα,ουτως η αλλως στην επαρχια που ακομα και τα σχολεια πολεων εχουν 11 τμηματα,παλι δεν συμπληρωνουν οι συναδελφοι το 12ωρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 11:23:49 πμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4244 στις: Αύγουστος 16, 2013, 11:25:21 πμ »
θελουν να τη βαλουν σε ολα για να εξοικονομησουν δασκαλους!!ακομη δεν το πηρατε ειδηση....γι αυτο ειπαν οτι και τα κλασσικα δημοτικα ολα θα σχολανε στισ 2....γιατι θα κανουν πληροφορικη .εικαστικα
Σωστός. Φέτος θα βγούνε πάρα πολλοί δάσκαλοι σε σύνταξη και χρειάζονται εκπαιδευτικούς για την κάλυψη των ωρών.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4245 στις: Αύγουστος 16, 2013, 11:28:42 πμ »


Ούτως  ή  άλλως κάποια στιγμή θα προκύψουν κενά! Δυστυχώς όμως δεν θα μπορείς να κανεις τίποτα αφού θα έχεις μεταταχθεί οριστικά !
Γι'αυτο λέω ότι θα ήταν πιο έντιμο και λογικό να γίνουν υποχρεωτικές ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ και όχι μετατάξεις.
Φέτος τους περισσεύουν οι θεολόγοι και τους μετατάσσουν .. του χρονου χρειάζονται θεολόγους αλλά περισσεύουν οι μαθηματικοί. Τι θα κάνουν ; 
Ενώ, αν ήταν υποχρεωτικές ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ θα μπορούσαν όλα τα προβλήματα με τα πλεονάσματα να λύνονται όταν και όποτε είναι αναγκαίο χωρίς να ανοίγει μυτη.  Αλλά είπαμε ... στην Ελλάδα ζούμε ... στην Ελλάδα των υπουργείων με IQ 80 !
Αυτό θα ήταν το λογικό, καθώς η απόσπαση είναι προσωρινό μέτρο και βεβαίως μπορεί να επανέλθει ματά ο εκπ/κός στην θέση του, εφόσον ομαλοποιηθούν οι συνθήκες! Με αυτό τον τρόπο θα γλύτωνε το (μόνιμο) ξεσπίτωμα πολύς κόσμος!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:47 »

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4246 στις: Αύγουστος 16, 2013, 11:34:26 πμ »
Συνάδελφος πήγε σήμερα στην ΔΔΕ της για την ταυτοπροσωπία. Οι υπάλληλοι και η προϊσταμένη διοικητικών δεν ξέρουν τι να κάνουν, χαρακτηριστικά της είπαν "να ανοίξουμε ένα τετράδιο να σας γράψουμε" και ότι η ενημέρωσή τους είναι πως έχουμε δικαίωμα να κάνουμε αίτηση μόνο για την περιφέρειά μας!
Οκ,από όλο αυτό το σκηνικό καταλαβαίνουμε πόσο σχετικοί ήταν αυτοί.Όσο για την  ενημέρωση τους,γιατί δεν μας λένε και εμάς από που την εχουν??Γιατί όσες φορές έχω πάρει τηλ στο υπουργείο από τη τετάρτη και σήμερα εμφανίζονται σίγουροι οτι είναι πανελλαδικά....

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4247 στις: Αύγουστος 16, 2013, 11:49:27 πμ »
Συνάδελφοι, θα επαναλάβω μια απορία μου..που για εμένα είναι πολύ ουσιαστική..
Σε πολλά ΠΥΣΠΕ δίνονται περισσότερα οργανικά κενά από ότι τα σχολεία ΕΑΕΠ..
Σε ειδικότητα ΠΕ19/20 που διδάσκεται ΜΟΝΟ σε ΕΑΕΠ, τι σημαίνει αυτό..?
π.χ. ΠΥΣΠΕ ΚΕΡΚΥΡΑΣ για ΠΕ19/20 -> ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΚΕΝΑ 25, πλήθος ΕΑΕΠ 13...
Οι 12 οργανικές θέσεις σε τι σχολεία θα είναι..??
Γνωρίζει κανείς..?

Η λογική του υπουργείου ανέκαθεν ήταν η εξής: Πρώτα θεσμοθετώ και μετά προσπαθώ να οργανώσω αυτό που θεσμοθέτησα αντί του οργανώνω κάτι και μετά θεσμοθετώ. Ισχύει για μεταθέσεις, αποσπάσεις, υποχρεωτικές μεταθέσεις και τώρα υποχρεωτικές μετατάξεις. Δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι, είναι η προσωπική μου απάντησή. Πάντως, αίσθηση μου είναι ότι η πρόθεση τους αυτή τη φορά είναι να γλυτώσουν κόσμο χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία για την απίστευτη προχειρότητα που τους διακρίνει.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4248 στις: Αύγουστος 16, 2013, 11:51:40 πμ »
Μολις πηρα τηλεφωνο στην δικια μου δ/θμια και μιλησα με τον ιδιο τον προισταμενο,που γνωριζομαστε κιολας.Καταρχην μου ειπε οτι και αυτος δεν ξερει τιποτα για τις εθελοντικες,δενε χει καμια ενημερωση,και οτι οπως δειχνουν οι αιτησεις των υποχρεωτικων,ετσι οπως ειναι..εχεις δικαιωμα να κανεις πανελλαδικα,χωρις ομως να τους εχει ξεκαθαρισει κανενας κατι τετοιο και οτι θα βγουν διευκρινισεις την Δευτερα μου ειπε αυτος.Επισης του ειπα να πιεσουν στο υπουργειο να διευκρινιστει οπωσδηποτε ΕΠΙΣΗΜΑ ποια η τυχη των εθελοντικων,για να ξερουμε εμεις που ειχαμε κανει αιτησεις τι θα κανουμε.Με διαβεβαιωσε οτι θα μεταφερει το αιτημα στην περιφερειακη διευθυνση.Μονο μεσω περιφερειας,μου ειπε οτι επικοινωνουν..απο το υπουργειο τους φτυνουν.Φανταστητε..φτυνου ν ακομα και τους προισταμενους τν β/θμιων!!!!
Παιφδια..ΠΑΡΤΕ τηλεφωνο σε υπουργειο και β/θμιες και απαιτηστε να ζητησουν απο το υπουργειο διευκρινηση για τις εθελοντικες,και βεβαια και για το αν θα εξεταστουν πανελλαδικα οι αιτησεις των υποχρεωτικων.Πρεπει να τους ζαλισουμε..δεν γινεται αλλιως.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 11:55:50 πμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4249 στις: Αύγουστος 16, 2013, 11:56:30 πμ »
Συνάδελφος πήγε σήμερα στην ΔΔΕ της για την ταυτοπροσωπία. Οι υπάλληλοι και η προϊσταμένη διοικητικών δεν ξέρουν τι να κάνουν, χαρακτηριστικά της είπαν "να ανοίξουμε ένα τετράδιο να σας γράψουμε" και ότι η ενημέρωσή τους είναι πως έχουμε δικαίωμα να κάνουμε αίτηση μόνο για την περιφέρειά μας!
Οκ,από όλο αυτό το σκηνικό καταλαβαίνουμε πόσο σχετικοί ήταν αυτοί.Όσο για την  ενημέρωση τους,γιατί δεν μας λένε και εμάς από που την εχουν??Γιατί όσες φορές έχω πάρει τηλ στο υπουργείο από τη τετάρτη και σήμερα εμφανίζονται σίγουροι οτι είναι πανελλαδικά....

Στην διεύθυνση πάντως πήραν τηλέφωνο στο υπουργείο και δεν ήξεραν, είπαν ότι θα απαντήσουν αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4250 στις: Αύγουστος 16, 2013, 11:58:06 πμ »
από πού προκύπτει ότι οι μετατάξεις θα γίνουν σε οργανικά κενά?δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο...το πιο πιθανό είναι πολύς κόσμος από αυτούς που θα μεταταχθούν,να είναι στη διάθεση πύσδε αβάθμιας του νομού...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4251 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:08:26 μμ »
το πιο πιθανό είναι πολύς κόσμος από αυτούς που θα μεταταχθούν,να είναι στη διάθεση πύσδε αβάθμιας του νομού...

Διάθεση ΠΥΣΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4252 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:08:44 μμ »
από πού προκύπτει ότι οι μετατάξεις θα γίνουν σε οργανικά κενά?δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο...το πιο πιθανό είναι πολύς κόσμος από αυτούς που θα μεταταχθούν,να είναι στη διάθεση πύσδε αβάθμιας του νομού...

Δηλαδή, στο νούμερο αυτό προς μετάταξη έχουν υπολογιστεί α) η διάθεση στα ΠΥΣΔΕ που αναγκαστικά πρέπει να υπάρχει, β) οι μετατάξεις σε οργανικά κενά γ) η διάθεση ΠΥΣΠΕ για τυχόν ανάγκες που θα προκύψουν.

Δεν παίζει για το Υπουργείο Παιδείας αυτό. Απλά, εγώ εικάζω ότι έχουν υπολογίσει το σύνολο κενών ωρών Α/βάθμιας για κάθε ειδικότητα διά ενός αριθμού που το θεωρούν ότι δικαιολογεί οργανικότητα και έτσι βγαίνουν τα νούμερα.

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4253 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:14:07 μμ »
πυσπε σωστά.εγω το αποκλείω να αποκτήσουν οι περισσότεροι οργανική.οι περισσότεροι θα είναι στη διάθεση πύσπε.

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4254 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:17:54 μμ »
Λοιπόν,
Κατάφερα και έπιασα γραμμή στο υπουργείο και έμαθα:
    1)Προς ώρας ΜΟΝΟ καταγράφουν ΕΡΩΤΉΜΑΤΑ
    2) αυτά θα διαβιβαστούν τη ΔΕΥΤΕΡΑ στη γενική δ/ντρια γιατί σήμερα λείπει
    3)Διευκρινίσεις , μου είπε, από Τρίτη
    4) Για τις 945 ρωτούν πολλοί αλλά:
               Α) προσωπική της γνώμη είναι ότι δεν μπορεί να τρέχουν 2 εγκύκλιοι μαζί,
               Β)Λογικά, είπε, αν δεν είναι ενσωματωμένες στις νέες, θα τις ενσωματώσουν
    5
)Οι αιτήσεις είναι ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ= ΘΕΤΙΚΟ
6) Συνέστησε μεγάλη προσοχή στις επιλογές γιατί με αυτούς που δε θα πιάσουν καμιά από τις 2 δεν ξέρουν τι γίνεται
Πάντως κι αυτή στα χάλια της ήτανε...[/list]

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4255 στις: Αύγουστος 16, 2013, 12:19:25 μμ »
Για ειδικότητες όπως αγγλικών και γυμναστές όσοι πάρουν μετάταξη μάλλον δεν θα έχουν πρόβλημα να συμπληρώσουν ωράριο ή να βρουν σχολείο. Μπορεί να πάρουν και οργανική στην α΄βάθμια. Για τις υπόλοιπες ειδικότητες τίποτα δεν είναι σίγουρο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.