*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331059 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4494 στις: Αύγουστος 17, 2013, 07:26:12 μμ »
@edolonen και εγώ όταν λέω να μην κάνουμε αίτηση εννοώ ΟΛΟΙ, θα τολμούσα να πω το 100%. Το ότι δεν θα καλύπτονταν οι θέσεις δεν είναι δικό μας πρόβλημα είναι του υπουργείου. Έτσι θα τους εξαναγκάζαμε να ανοίξουν κάπως τα χαρτιά τους. Τώρα ξέρεις τι κάνουν μας βάζουν μόνους μας να βγάλουμε τα μάτια μας.
Αν τους ενδιέφερε να μας δώσουν ένα "τράτο" για να έχουμε επιλογή γιατί α) δεν προχώρησαν ήδη τις εθελοντικές μετατάξεις των 900+ και β) γιατί δεν έλεγαν εξαρχής ότι και αυτές οι μετατάξεις θα είναι εθελοντικές?
Ένας τρόπος υπάρχει για να υποχρεωθεί το υπουργείο να απαντήσει: η μαζικότητα και η συλλογικότητα από μέρους μας. Ξέρω τι θα πουν οι περισσότεροι περί των συνδικαλιστών μας -και εγώ μαζί- αλλά αυτή τη φορά είναι ο μόνος τρόπος. Αν δεν δουν απέναντί τους σύσσωμο τον εκπαιδευτικό κόσμο τίποτα δεν θα γίνει προς όφελος μας.
Αν η μόνη μας δυνατότητα πίεσης είναι να ξεκινήσουμε αλληλογραφία με τον υπουργό ας το κάνουμε κι αυτό. Τι περισσότερο μπορεί να πάθουμε δηλαδή? μη μας απολύσουν? αυτό αν είναι να το κάνουν θα το κάνουν και χωρίς αλληλογραφία.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:22 »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4495 στις: Αύγουστος 17, 2013, 07:36:26 μμ »
@mat
Μαζί σου!! Δευτέρα 12μμ στο υπουργείο. Μέρες τώρα γράφω ότι σύλλογοι ανέβηκαν 14/8 στο Μαρούσι και κάποιον βρήκαν. Η ίδια έστειλα κείμενο σε ιστοσελίδες και ανέβηκε. Όσοι μπορούν ας κάνουν το ίδιο σε εφημερίδες, ιστοσελιδες, ραδιόφωνα τηλεοράσεις. Και για έναν λόγο παραπάνω.Είπα πριν, ότι όταν μίλησα με το υπουργείο μου είπαν ότι απλώς καταγράφουν ερωτήματα. Σε πόσα όμως από αυτά θα απαντήσουν??? Ο μόνος τρόπος είναι δια της επίσημης οδού. Μαρούσι-αίτηση-πρωτόκολλο κι ας απαντήσουν έστω κι εκπρόθεσμα. Τότε θα έχουμε κι ένα χαρτί στα χέρια μας.
 Έτσι κι αλλιώς εγώ λογαριάζω τον εαυτό μου ήδη εκτός εκπαίδευσης, αφού από τα 300χλμ μακριά με υποχρεώνει να πάω άλλα 200 μακρύτερα. Τι είχα τι έχασα λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4496 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:03:47 μμ »
 @ eidolonen, ξέρεις που σε στέλνουν ή αναγκαστικά δήλωσες την περιοχή που λες 200 χιλ. μακρύτερα από εκεί που είσαι?
  

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4497 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:03:53 μμ »
σχετικά με το link του/της piteroyl

Αν βλέπω καλά, στον ν. Χαλκιδικής βρίσκονται ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ (= ΠΛΕΟΝΑΖΟΥΝ κατά το υπουργείο) 20 εκπ/κοί ΠΕ02 και θα έπρεπε μάλλον να περιλαμβάνονται στο έγγραφο της 13-8-2013. Αλλά το έγγραφο αγνοεί αυτό το πλεόνασμα που μόνο μικρό δεν είναι. Αυτό ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ κενών-πλεονασμάτων σε  κ ά θ ε  νομό ;;  (και δεν ενδιαφέρει αν είναι φιλόλογοι ή όποια άλλη ειδικότητα)  Με πόσα μετρα και πόσα σταθμά ορίζεται η θέση μας ;
... Αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο που μας βλέπουν (χωρίς να δίνουν περαιτέρω εξηγήσεις οι ερευνητές της εκπαίδευσης στην κυβέρνηση) ως εκπαιδευτικούς... είμαστε κάτι σαν την διπλή φύση του φωτός... άλλοτε μας βλέπουν ως σωματίδια, άλλοτε ως ενεργειακά κύματα (προς ικανοποίηση των αριθμών) ... περίμενε με το καλό να κατασταλάξουν ;)

Κατά πάσα πιθανότητα έχουν πάνω από 12 χρόνια οπότε (κατά το υπουργείο και το ΠΔ) δεν πλεονάζουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:22 »

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4498 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:25:50 μμ »
@edolonen και εγώ όταν λέω να μην κάνουμε αίτηση εννοώ ΟΛΟΙ, θα τολμούσα να πω το 100%. Το ότι δεν θα καλύπτονταν οι θέσεις δεν είναι δικό μας πρόβλημα είναι του υπουργείου. Έτσι θα τους εξαναγκάζαμε να ανοίξουν κάπως τα χαρτιά τους. Τώρα ξέρεις τι κάνουν μας βάζουν μόνους μας να βγάλουμε τα μάτια μας.
Αν τους ενδιέφερε να μας δώσουν ένα "τράτο" για να έχουμε επιλογή γιατί α) δεν προχώρησαν ήδη τις εθελοντικές μετατάξεις των 900+ και β) γιατί δεν έλεγαν εξαρχής ότι και αυτές οι μετατάξεις θα είναι εθελοντικές?
Ένας τρόπος υπάρχει για να υποχρεωθεί το υπουργείο να απαντήσει: η μαζικότητα και η συλλογικότητα από μέρους μας. Ξέρω τι θα πουν οι περισσότεροι περί των συνδικαλιστών μας -και εγώ μαζί- αλλά αυτή τη φορά είναι ο μόνος τρόπος. Αν δεν δουν απέναντί τους σύσσωμο τον εκπαιδευτικό κόσμο τίποτα δεν θα γίνει προς όφελος μας.
Αν η μόνη μας δυνατότητα πίεσης είναι να ξεκινήσουμε αλληλογραφία με τον υπουργό ας το κάνουμε κι αυτό. Τι περισσότερο μπορεί να πάθουμε δηλαδή? μη μας απολύσουν? αυτό αν είναι να το κάνουν θα το κάνουν και χωρίς αλληλογραφία.

Έβαλαν τους συναδέλφους να κάνουν αίτηση για τις 900 μετατάξεις για να δουν ποιός θέλει τι και πόσα μόρια έχει για να μαγειρέψουν ανάλογα τις θέσεις στην Α΄θμια.Κάποιους φαίνεται τους συμφέρει αυτή η διαδικασία.Πρέπει να τους το χαλάσουμε.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4499 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:28:36 μμ »
Αν κάποιος πάει με μετάταξη στην πρωτοβάθμια χάνει τα μόριά που είχε στην δευτεροβάθμια, σε περίπτωση κυρίως που θέλει να επανέλθει αργότερα στη δευτεροβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4500 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:33:28 μμ »
 @ mat &  eidolonen

εύστοχες παρατηρήσεις + συμφωνώ !!

Όσο για το τι να κάνουμε, απορώ (πολύ απλοϊκά) με τους εκπροσώπους μας (αιρετοί - ΟΛΜΕ) : μόνο συνθήματα σε διαδηλώσεις και σε μανιφέστα μπορούν να αρθρώσουν;   Αν τους έχουν απαξιώσει τόσο από το υπουργείο (ή το κατάφεραν μόνοι τους), έστω, μια γραπτή αίτηση με ερωτήματα συγκροτημένα μπορούν να κάνουν - δύσκολο κι αυτό ή περιττό;; Μπορούν να συμβουλευτούν και νομικούς , δεν είναι ντροπή... Αλλά μάλλον είναι πιο εύκολο να μαζεύονται στοίβες ερωτημάτων προφορικά & γραπτά απ΄ όλη την Ελλάδα. Τελικά, όσο ολιγάριθμος είναι ένας κλάδος / ειδικότητα, τείνω να πιστέψω ότι έχει καλύτερη οργάνωση και αποτελέσματα στις διεκδικήσεις του.

 @ Garcia4

κάποιοι έχουν πολύ λιγότερα από 12 - σίγουρο. Άλλωστε, μη βιάζεσαι - είμαστε ακόμη στις υποχρ. μετατάξεις. Στο επόμενο level θα πάμε στις υποχρ. μεταθέσεις. Με τόσους νεολογισμούς και προτότυπες διαδικασίες, χάσαμε τον μπούσουλα (=πυξίδα) !

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4501 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:36:28 μμ »
Αν κάποιος πάει με μετάταξη στην πρωτοβάθμια χάνει τα μόριά που είχε στην δευτεροβάθμια, σε περίπτωση κυρίως που θέλει να επανέλθει αργότερα στη δευτεροβάθμια;

Το "χάνει" δεν είναι το ρήμα που περιγράφει την κατάσταση..
Θα γίνει "αναπροσαρμογή" των μορίων
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4502 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:36:42 μμ »
Υποπτεύομαι ότι έχουν δοθεί θέσεις για μετάταξη στη α΄βάθμια με σκοπό να μεταταχθούν -μετατεθούν ορισμένοι και κατόπιν να διατεθούν στην β΄θμια (μιλάω για μεγάλα αστικά κέντρα και εννοώ πολύ μεγάλα).

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4503 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:38:06 μμ »
Παιδιά συγνώμη, οι τεχνολογοι δεν πλεοναζουν πουθενά ?? ...καλα ότι να ναι...

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4504 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:43:18 μμ »
@  kamia elpida

μάλλον δεν το πρόσεξες... Δες απάντηση 4488, σε προηγούμενη σελίδα ;)

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4505 στις: Αύγουστος 17, 2013, 08:50:03 μμ »
Για να μην μιλήσουμε για ειδικοτητες άλλες που έχουν στρατιές στη διάθεση και δεν ´πλεοναζουν´ --- καλα το όλο θέμα των μεταταξεων είναι άκρως λανθασμένο ´ ....για να μην δώσω άλλο χαρακτηρισμό

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4506 στις: Αύγουστος 17, 2013, 09:02:50 μμ »
@ eidolonen, ξέρεις που σε στέλνουν ή αναγκαστικά δήλωσες την περιοχή που λες 200 χιλ. μακρύτερα από εκεί που είσαι?
Δεν ξέρω που με στέλνουν.
Γι΄αυτό ρωτάω οι θέσεις που είχαν συσταθεί στις 945 εδώ γιατί δεν υπάρχουν καθόλου?????

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2013, 09:35:48 μμ από eidolonen »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4507 στις: Αύγουστος 17, 2013, 09:03:34 μμ »
@mat
 Μαρούσι-αίτηση-πρωτόκολλο κι ας απαντήσουν έστω κι εκπρόθεσμα. Τότε θα έχουμε κι ένα χαρτί στα χέρια μας.
 Έτσι κι αλλιώς εγώ λογαριάζω τον εαυτό μου ήδη εκτός εκπαίδευσης, αφού από τα 300χλμ μακριά με υποχρεώνει να πάω άλλα 200 μακρύτερα. Τι είχα τι έχασα λοιπόν.
το έχω δοκιμάσει αυτό το δρομολόγιο (για άλλο υπηρεσιακό θέμα)και το επέστρεψαν στη δδε μου να το απαντήσει και να κοινοποιήσει την απάντηση σε εμένα και αυτούς ::) αυτό μάλιστα έγινε πριν κυκλοφορήσει αυτό:
http://dipe.pie.sch.gr/portal/2012_11_23_erotimata.pdf
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.