*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4388039 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4858 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:30:27 μμ »
black 21
έχεις δίκιο έγγραφη απάντηση.. πρέπει να ζητήσουμε.. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:02 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4859 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:32:23 μμ »
Καλό θα είναι, όσοι είχαν κάνει αίτηση για τις εθελοντικές μετατάξεις του Απριλίου, να ζητήσουν ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ απάντηση από το υπουργείο σχετικά με την πιθανότητα ακύρωσης των μετατάξεων αλλά και το λόγο για τον οποίο θα ακυρωθούν. Κάθε δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει επίσημα σε οποιδήποτε έγγραφο αίτημα πολίτη.

Ξέρω ότι θα ανακοινωθούν οι τυπικοί λόγοι αλλά καλό είναι να έχετε μια έγγραφη απάντηση στα χέρια σας, για την περίπτωση που τις ίδιες θέσεις για τις οποίες κάνατε αίτηση τις δώσουν κάπου αλλού στο άμεσο ή στο μακρινό μέλλον. ;)

Εσύ καλά τα λες. εγώ τώρα γιατί σκέφτομαι το "Οι έκτακτες ανάγκες που περνά η χώρα - αντίστοιχες με κατάσταση πολέμου - μας αναγκάζουν να πάμε σε πρωτογνωρες καταστάσεις. Καταστάσεις που είναι πέρα από την θέληση των συμφερόντων των συντεχνιών. Καταστάσεις που για να σωθεί η χώρα πρέπει να μας αναγκάσουν να αλλάξουμε νοοτροπίες". "Το χειρότερο είναι αυτό που εννοούν...."δεν φτάνει που σου κάνω την χάρη και δεν σε απολύω θα μου πεις και που θα σε στείλω και πως θα σε στείλω; εξάλλου εγώ σήμερα είμαι και άυριο σκασίλα μου για το χάος που θα αφήσω πίσω. σάμπως εγώ και τα παιδιά μου ασχολούμαστε με το Δημόσιο. Χ.... σας έχουμε..."
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 02:35:58 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4860 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:33:40 μμ »
Να ζητήσουμε έγγραφη απάντηση, αλλά κάθε υπηρεσία έχει περιθώριο 50 ημερών να απαντήσει. Αργήσαμε πολύ μου φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4861 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:35:24 μμ »
Εσύ καλά τα λες. εγώ τώρα γιατί σκέφτομαι το "Οι έκτακτες ανάγκες που περνά η χώρα - αντίστοιχες με κατάσταση πολέμου - μας αναγκάζουν να πάμε σε πρωτογνωρες καταστάσεις. Καταστάσεις που είναι πέρα από την θέληση των συμφερόντων των συντεχνιών. Καταστάσεις που για να σωθεί η χώρα πρέπει να μας αναγκάσουν να αλλάξουμε νοοτροπίες". "Το χειρότερο είναι αυτό που εννοούν....δεν φτάνει που σου κάνω την χάρη και δεν σε απολύω θα μου πεις και που θα σε στείλω και πως θα σε στείλω; εξάλλου εγώ σήμερα είμαι και άυριο σκασίλα μου για το χάος που θα αφήσω πίσω. σάμπως εγώ και τα παιδιά μου ασχολούμαστε με το Δημόσιο. Χ.... σας έχουμε...
[/quote

Μια χαρά τον κάνεις τον Κούλη. Ξανασκέψου το!! Χαραμίζεσαι στην εκπαίδευση!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4862 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:35:47 μμ »
@ White

Ευχαριστώ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4863 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:38:15 μμ »
Εσύ καλά τα λες. εγώ τώρα γιατί σκέφτομαι το "Οι έκτακτες ανάγκες που περνά η χώρα - αντίστοιχες με κατάσταση πολέμου - μας αναγκάζουν να πάμε σε πρωτογνωρες καταστάσεις. Καταστάσεις που είναι πέρα από την θέληση των συμφερόντων των συντεχνιών. Καταστάσεις που για να σωθεί η χώρα πρέπει να μας αναγκάσουν να αλλάξουμε νοοτροπίες". "Το χειρότερο είναι αυτό που εννοούν....δεν φτάνει που σου κάνω την χάρη και δεν σε απολύω θα μου πεις και που θα σε στείλω και πως θα σε στείλω; εξάλλου εγώ σήμερα είμαι και άυριο σκασίλα μου για το χάος που θα αφήσω πίσω. σάμπως εγώ και τα παιδιά μου ασχολούμαστε με το Δημόσιο. Χ.... σας έχουμε...
[/quote

Μια χαρά τον κάνεις τον Κούλη. Ξανασκέψου το!! Χαραμίζεσαι στην εκπαίδευση!!! ;)


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Κοίτα το ότι με ενοχλεί μια πραγματικότητα δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην την διαπιστώνω κιόλας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4864 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:39:08 μμ »
Νομίζω πως ο αιρετός δεν ξέρει τι του γίνεται:
Άρθρο 73 παρ 1 και 2:
1. Η παρ. 4 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013 (Α' 167) αντικαθίσταται ως εξής:

«4. Οι εκπαιδευτικοί της προηγούμενης παραγράφου μετατάσσονται υποχρεωτικά με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, από την 22η Ιουλίου 2013, στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού, της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.»

2. Στο τέλος του δευτέρου εδαφίου της παρ. 11 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013, οι λέξεις «οργανικών θέσεων της αυτής ή ανώτερης κατηγορίας.» αντικαθίστανται από τις λέξεις «οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.».

Όμως η παρ 4 του Άρθρου 82 του 4172 αναφέρεται σε όσους εξαιρέθηκαν της διαθεσιμότητας. Μάλιστα διαβάζοντας την ίδια την εγκύκλιο του υπουργείου, είδα οτι παραπέμπει στα σα συγκεκριμένα άρθρα, τα οποία όμως αναφέρονται ρητά σε όσους εξαιρέθηκαν τις διαθεσιμότητας. Η τροποποίηση αφορά την προσθήκη: "ή και κατώτερης κατηγορίας". Η παράγραφος 11 αναφέρεται στις μετατάξεις και καταλαβαίνω πως η μετάταξη είναι υποχρεωτική για όσους εκδηλώσουν ενδιαφέρον (δηλαδή καταθέσουν αίτηση). Δηλαδή όποιος ρισκάρει να πάει πιο κοντά στο σπίτι του ή να πάρει μια θέση της επιλογής του, κινδυνεύει αν δεν έχει πολλά μόρια να βρεθεί και πιο μακριά. Από την άλλη σε κάποιες ειδικότητες (πχ πληροφορική) ίσως το να ρισκάρεις για να πάρεις μια οργανική θέση να αξίζει, γιατί και μετά τις μετατάξεις θα παραμείνουν 5.500 συνάδελφοι στη δευτεροβάθμια. Αριθμός πολύ μεγάλος. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
συνάδελφε ή δε ξέρει τι του γίνεται (οπότε να μάθει πριν βγάζει ενημερωτικά) ή το κάνει επίτηδες (γιατί κάτι τέτοιους δε τους έχουμε στείλει σπιτάκι τους?):
http://www.pde.gr/index.php?topic=4286.msg699138#msg699138
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4865 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:46:20 μμ »
Καλό θα είναι, όσοι είχαν κάνει αίτηση για τις εθελοντικές μετατάξεις του Απριλίου, να ζητήσουν ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ απάντηση από το υπουργείο σχετικά με την πιθανότητα ακύρωσης των μετατάξεων αλλά και το λόγο για τον οποίο θα ακυρωθούν. Κάθε δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει επίσημα σε οποιδήποτε έγγραφο αίτημα πολίτη.

Ξέρω ότι θα ανακοινωθούν οι τυπικοί λόγοι αλλά καλό είναι να έχετε μια έγγραφη απάντηση στα χέρια σας, για την περίπτωση που τις ίδιες θέσεις για τις οποίες κάνατε αίτηση τις δώσουν κάπου αλλού στο άμεσο ή στο μακρινό μέλλον. ;)

Εσύ καλά τα λες. εγώ τώρα γιατί σκέφτομαι το "Οι έκτακτες ανάγκες που περνά η χώρα - αντίστοιχες με κατάσταση πολέμου - μας αναγκάζουν να πάμε σε πρωτογνωρες καταστάσεις. Καταστάσεις που είναι πέρα από την θέληση των συμφερόντων των συντεχνιών. Καταστάσεις που για να σωθεί η χώρα πρέπει να μας αναγκάσουν να αλλάξουμε νοοτροπίες". "Το χειρότερο είναι αυτό που εννοούν...."δεν φτάνει που σου κάνω την χάρη και δεν σε απολύω θα μου πεις και που θα σε στείλω και πως θα σε στείλω; εξάλλου εγώ σήμερα είμαι και άυριο σκασίλα μου για το χάος που θα αφήσω πίσω. σάμπως εγώ και τα παιδιά μου ασχολούμαστε με το Δημόσιο. Χ.... σας έχουμε..."



Δε με ενδιαφέρουν τα όσα γράφεις ότι θα μου απαντήσουν. Δε μου κάνει κανένας καμία χάρη.
Στο κάτω κάτω δημοκρατία λένε ότι έχουμε, ας μου τα πουν όλα αυτά που γράφεις γραπτώς και μετά βλέπουμε τι κάνουμε και κατά πόσο αυτοί οι λαϊκισμοί στέκουν ως επιχειρήματα.
Άλλωστε υπάρχει και ένα θέμα με το ενδεχόμενο τις ίδιες θέσεις να τις δώσει κάπου αλλού...
Μη το ξεχνάμε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4866 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:46:44 μμ »
Γεια σας και από εμένα... πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο πριν λίγο και μου είπαν ότι μάλλον οι προηγούμενες μετατάξεις ακυρώνονται.. και  για τις καινούργιες μετατάξεις :αφού κάνουμε αίτηση θα πρέπει να πάμε στο μέρος τις οργανικής μας για ταυτοπροσωπία... αλλά θα βγει και διευκρινιστική...


Τι θα πει "μάλλον"?Ωραία πληροφόρηση,κατατοπιστικότατη...Με έπεισε.Άμα δεν το δω σε επίσημη ανακοίνωση δεν το πιστεύω.Άκυ "μάλλον"!!!!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4867 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:47:01 μμ »
Δεν είχα προσέξει το δημοσίευμα σου και οτι έγραψες ακριβώς το ίδιο αρκετά νωρίτερα από μένα. Όντως, ο αιρετός θα έπρεπε τουλάχιστον τα ζητήματα των εκπαιδευτικών νόμων να τα παίζει στα δάχτυλα του. Δεν είναι απλός συνδικαλιστής, είναι μέλος υπηρεσιακού συμβουλίου. Όργανο διοίκησης είναι τι σκ@τ@ αποφάσεις παίρνει στο υπηρεσιακό συμβούλιο που συμμετέχει, όταν δείχνει να μη γνωρίζει νόμους που αφορούν υπηρεσιακές μεταβολές.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4868 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:52:57 μμ »
Βρε παίδες.
Καταλαβαίνω ότι είμαστε στην τσίτα και έχουμε νεύρα.
Από κει και πέρα καταλάβαιτε και εσείς κάτι. Αν και βγαίνουμε εκτός topic.
Αυτήν την στιγμή και επί 3χρόνια και κάτι μήνες ζούμε το ίδιο παραμυθάκι.
Οτι γουστάρουν κάνουν και όπως θέλουν το δικαιολογούν.
Μαζί τους έχουν την σιωπηρή "πλειοψηφία".
Μου λέτε πως θα δικαιολογήσουν το ένα και πως το άλλο.
Όπως δικαιολόγησαν τόσα και τόσα.
Με σοβαρά ή γελοία επιχειρήματα.
Και έστω ότι το επιχειρημα είναι γελοίο.
Θα τους πάμε δικαστικώς; Οπως πήγαν και πήγαν τόσα θέματα.
Γράφουμε κατεβατά ολόκληρα και στηριζόμαστε σε Νόμους. Τους Νόμους ποιος τους φτιάχνει ποιος τους αλλάζει και ποιος τους δικάζει αν εφαρμόζονται ή όχι;
Τυχαία κάθε εξουσία προσπαθεί να προωθήσει τους δικούς της στις υπόλοιπες μορφές εξουσίας;
Καταλάβετε το αλλαγές γίνονται κάθε εκλογές. Αρκεί αυτός που θα έρθει να μην είναι "μεταμφιεσμένος".

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4869 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:54:08 μμ »
@guestteacher
Δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι αλλά ως performer/entertainer θα είχες λαμπρή καριέρα μπροστά σου!!
Και δηλ. ο Κούλης καλύτερη φάτσα έχει και τα λέει τσεκουράτα ??
 Σκέψου λοιπόν, κοινό 10.000.000 Ελληναράδες που κρέμονται από τα χείλη σου, λατρεύουν την τρομολαγνεία, οι μισοί από δαύτους θα σε ξαναψηφίσουν σίγουρα, το πακέτο είναι σαφώς καλύτερο από τα 900? τα 1000? άντε βαριά -βαριά τα 1300 που παίρνεις τώρα, + βουλευτικό αυτοκίνητο+έξοδα κίνησης+...+...
Και να έχουμε κι εμείς έναν δικό μας άνθρωπο να τα λέει. Αλλιώς τα δέχεσαι από το δικό σου άνθρωπο άλλωστε...
Υ.Γ.: Εννοείται ότι κάνω πλάκα. Κλαυσίγελως στον πόνο μας....

Αποσυνδεδεμένος Massimoap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4870 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:55:07 μμ »
τα μόρια της χρονιας τα υπολογίσατε με συντελεστη 2 ή 2,5???

Αποσυνδεδεμένος chrysana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4871 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:55:21 μμ »
Γεια σε ολους σας και καλη δυναμη! Για να μην πολυλογω, εγω τηλεφωνησα στην ΔΔΕ που ανηκω, μου ειπαν  οτι δεν ηξεραν κατι παραπανω απο τα ηδη γνωστα και μου ζητησαν...αν μαθω κατι να τους το πω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162253
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.