*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4388174 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4844 στις: Αύγουστος 19, 2013, 01:53:10 μμ »
Αυτό πάλι που σε υποχρεωνουν να ταξιδεψεις 400+ χιλιόμετρα για να τους πεις: αυτος ειναι ο αριθμος πρωτοκολλου; Σε τι εξυπηρετει; Εγω που ανηκω σε σχετικα μικρο νομο, απο το τηλεφωνο και μονο αναγνωρισαν ποια ειμαι πριν καν τους πω το ονομα μου...
 Τι κι αν τους προτεινα courier ή εναλλακτικά να την πάει άτομο της οικογένειας με εξουσιοδοτηση επικυρωμενη απο την αστυνομια, αυτοί επέμεναν : αυτοπροσώπως.
Όχι ότι γενικά δεν είναι συνεργάσιμοι, το αντίθετο μάλιστα, αλλα τα'χουν κι αυτοι χαμενα με αυτη τη χαωδη κατασταση...
Θα μου πεις και ποιος δεν τα'χει; Αφου κι εγω ακομη δεν εχω αποφασισει, πολυ ομιχλωδες το τοπιο...

Μαρία,

έχουν υποχρέωση να δεχτούν την εξουσιοδότηση.  Από τη δική μου δευτεροβάθμια μου είπαν ότι δεν μπορούν να αρνηθούν.  Πάρε τηλέφωνο και πες τους ότι οι άλλες διευθύνσεις το δέχονται και είναι μια καθ' όλα νόμιμη διαδικασία.  Γι αυτό το λόγο υπάρχει άλλωστε η εξουσιοδότηση.  Για όταν δεν μπορείς να πας αυτοπρόσωπος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:56 »

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4845 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:02:32 μμ »
Τελικά γνωρίζουμε με σιγουριά ότι δεν θα εκδοθεί διευκρινιστική η είναι εικασία; Και τι κανουμέ λοιπόν; Όποιος κατάλαβε κατάλαβε και ότι θέλει ο καθένας κάνει; Πήρε κανείς ξανά τηλ στο Υπουργείο; Εγω δεν βγάζω γραμμη και στη ΔΔΕ που ανήκω δεν γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Απόγνωση! Και έχει περάσει και μια εβδομάδα!

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4846 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:08:36 μμ »
Γεια σας και από εμένα... πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο πριν λίγο και μου είπαν ότι μάλλον οι προηγούμενες μετατάξεις ακυρώνονται.. και  για τις καινούργιες μετατάξεις :αφού κάνουμε αίτηση θα πρέπει να πάμε στο μέρος τις οργανικής μας για ταυτοπροσωπία... αλλά θα βγει και διευκρινιστική...

Αποσυνδεδεμένος papagena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4847 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:10:31 μμ »
Τι θα πει "μάλλον"; Θα εκδοθεί ή δε θα εκδοθεί είναι η πληροφορία! Πάντως αν δεν εκδοθεί κάτι δεν διατίθεμαι να κάνω καμία αίτηση! Και ότι θέλει ας γίνει!  Θα ξεκινήσω απο Θεσσαλονίκη για Ρόδο να ταυτοποιηθώ και ξανά τα ίδια σε μια εβδομάδα για να παρουσιαστώ! Κι όλα αυτά για να κάνω μια αίτηση που ούτως ή άλλως είναι μια παρωδία! Για να καταφέρω τι τελικά; Αφού μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι η όλη κατάσταση!

Το "μάλλον" το έβαλα γιατί όσοι ξέρουν τα εσωτερικά του ΥΠΑΙΘ γνωρίζουν ότι ενώ τη μια μέρα λέμε αυγά την άλλη λέμε πασχάλια...και δεν ήθελα να μεταφέρω την πληροφόρηση που είχα ως βεβαιότητα (αν και η πηγή μου θεωρείται αξιόπιστη)....Σας μετέφερα την πληροφορία που είχα (αν και δεν είχα την υποχρέωση), επομένως η οποία επιθετικότητα (αν και κατανοητή) είναι περιττή...
Όπως και να έχει σου εύχομαι το καλύτερο....
Δεν είχα σκοπό να επιτεθώ σε κανένα και συγγνώμη αν το εξέλαβες έτσι. Όταν κυριολεκτικά κρέμεσαι από μια τέτοια διευκρινιστική έστω να ξεκαθαρίσει 2-3 πράγματα όταν το αγχος σε κατακλύει ζητάς να πιαστείς από μια αλήθεια έστω και αρνητική αλλά αλήθεια!!!! Καλή τύχη και σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:56 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4848 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:10:54 μμ »
Μαθήματα είναι αυτά!!! Στις επόμενες εκλογές ας ξαναπάνε οι γονείς μας και οι λοιποί συνταξιούχοι να τους ξαναψηφίσουν... αλλά ο Έλληνας γοργά ξεχνά!!! Κι όμως να το δείτε... Θα ξαναπάααανε!!!... Θα ξαναπάνε... Ellada: Από τα λίγα κράτη που έχουν αυτό το "προνόμιο"... ένα κράτος που δεν σε υπολογίζει... και που σε κάνει να αισθάνεσαι μετανάστης μέσα στην ίδια σου την χώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 02:12:55 μμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4849 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:13:52 μμ »
@ white

Καταρχήν ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας ότι σου μετέφεραν. Τι εννοούσαν όμως ότι ακυρώνονται; Μήπως ρώτησες κάτι παραπάνω; Εννοούσαν τις προηγούμες εθελοντικές μετατάξεις στην πρωτοβάθμια; Τελικά θα δώσουν διευκρινίσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2013, 02:18:49 μμ από arth »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4850 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:15:22 μμ »
Μαθήματα είναι αυτά!!! Στις επόμενες εκλογές ας ξαναπάνε οι γονείς μας και οι λοιποί συνταξιούχοι να τους ξαναψηφίσουν... αλλά ο Έλληνας γοργά ξεχνά!!! Κι όμως να το δείτε... Θα ξαναπάααανε!!!... Θα ξαναπάνε... Ellada: Από τα λίγα κράτη που έχουν αυτό το "προνόμιο"... ένα κράτος που δεν σε υπολογίζει... και που σε κάνει να αισθάνεσαι μετανάστης μέσα στην ίδια σου την χώρα...
Στις εκλογές φίλε βλέπεις κάτι χούφταλα που την τελευταία φορά τα είχες ξαναδεί πριν 4 χρόνια στις προηγούμενες εκλογές. Τους κρατάνε ζωντανούς για να ψηφίζουν κάθε 4 χρόνια. Και η νεολαία φραπέ και παραλία φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4851 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:18:59 μμ »
@ white

Καταρχήν ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας ότι σου μετέφεραν. Τι εννοούσαν όμως ότι ακυρώνονται; Μήπως ρώτησες κάτι παραπάνω; Εννοούσαν τις προηγούμες εθελοντικές μετατάξεις στην πρωτοβάθμια;
... Άλλα η μία ΔΙΔΕ και άλλα η άλλη... σαν δεν ντρεπόμαστε λίγο... φορείς της ίδιας κεντρικής υπηρεσίας και συμπεριφέρονται σαν να είναι αυτοδιοίκητοι σαν το Άγιον όρος και το Βατικανό...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4852 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:19:26 μμ »
Το να ζητάνε επιβεβαίωση είναι λογικό (αλλιώς ο καθένας που ξέρει τα στοιχεία μπορούσε να κάνει τις επιλογές άλλων).
Το παρανοικό είναι να μην δέχονται εξουσιοδότηση. Αλήθεια αυτοί που δεν δέχονται εξουσιοδότηση δέχονται να δώσουν το ονοματεπώνυμο τους και να στείλουν γραπτώς από ποια νομοθεσία απαγορεύεται η εξουσιοδότηση; Δηλαδή άμα βρεθώ σε Νοσοκομείο η αίτηση μου είναι άκυρη; Αυτά παθαίνεις άμα σε κάθε ανευθυνουπεύθυνο δίνεις καρέκλα...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4853 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:21:38 μμ »
Αυτό πάλι που σε υποχρεωνουν να ταξιδεψεις 400+ χιλιόμετρα για να τους πεις: αυτος ειναι ο αριθμος πρωτοκολλου; Σε τι εξυπηρετει; Εγω που ανηκω σε σχετικα μικρο νομο, απο το τηλεφωνο και μονο αναγνωρισαν ποια ειμαι πριν καν τους πω το ονομα μου...
 Τι κι αν τους προτεινα courier ή εναλλακτικά να την πάει άτομο της οικογένειας με εξουσιοδοτηση επικυρωμενη απο την αστυνομια, αυτοί επέμεναν : αυτοπροσώπως.
Όχι ότι γενικά δεν είναι συνεργάσιμοι, το αντίθετο μάλιστα, αλλα τα'χουν κι αυτοι χαμενα με αυτη τη χαωδη κατασταση...
Θα μου πεις και ποιος δεν τα'χει; Αφου κι εγω ακομη δεν εχω αποφασισει, πολυ ομιχλωδες το τοπιο...

Ακριβή, στην δικη μου δευτεροβαθμια δεν το δεχονται...
... Για το ότι δεν μπορούν ζήτα τους εγγράφως απάντηση με υπογραφή... αλλιώς πες τους θα το υποβάλλεις ερώτημα προς την κεντρική διοίκηση για ποιόν λόγο δεν το δέχονται...

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4854 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:25:32 μμ »
..@  arth..
 ..με το υπουργείο που μίλησα μου είπαν ότι προφανώς ακυρώνονται οι μετατάξεις οι προηγούμενες (δηλ. του Μαρτίου..που κάναμε αίτηση). Διότι βγήκε αυτή η εγκύκλιος.... θα βγει και διευκρινιστική.. άλλα πότε όμως;;;

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4855 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:26:20 μμ »
δεν είναι εγκύκλιος...
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4856 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:26:31 μμ »
Καλό θα είναι, όσοι είχαν κάνει αίτηση για τις εθελοντικές μετατάξεις του Απριλίου, να ζητήσουν ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ απάντηση από το υπουργείο σχετικά με την πιθανότητα ακύρωσης των μετατάξεων αλλά και το λόγο για τον οποίο θα ακυρωθούν. Κάθε δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει επίσημα σε οποιδήποτε έγγραφο αίτημα πολίτη.

Ξέρω ότι θα ανακοινωθούν οι τυπικοί λόγοι αλλά καλό είναι να έχετε μια έγγραφη απάντηση στα χέρια σας, για την περίπτωση που τις ίδιες θέσεις για τις οποίες κάνατε αίτηση τις δώσουν κάπου αλλού στο άμεσο ή στο μακρινό μέλλον. ;)

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4857 στις: Αύγουστος 19, 2013, 02:29:33 μμ »
Καλό θα είναι, όσοι είχαν κάνει αίτηση για τις εθελοντικές μετατάξεις του Απριλίου, να ζητήσουν ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΓΓΡΑΦΗ απάντηση από το υπουργείο σχετικά με την πιθανότητα ακύρωσης των μετατάξεων αλλά και το λόγο για τον οποίο θα ακυρωθούν. Κάθε δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει επίσημα σε οποιδήποτε έγγραφο αίτημα πολίτη.

Ξέρω ότι θα ανακοινωθούν οι τυπικοί λόγοι αλλά καλό είναι να έχετε μια έγγραφη απάντηση στα χέρια σας, για την περίπτωση που τις ίδιες θέσεις για τις οποίες κάνατε αίτηση τις δώσουν κάπου αλλού στο άμεσο ή στο μακρινό μέλλον. ;)
... ξαναγράψτο σε παρακαλώ... γιατί έχει σε πολλά διοικητικά πόστα αυτή η χώρα άτομα, που έχουν καταλάβει θέσεις ευθύνης και παίρνουν μια χαρά τα επιδόματα ευθύνης, αλλά όταν έρθει η ώρα να βάλουν την τζίφρα τους τους πιάνει δυσκοίλια!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32328
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162261
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 620
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.