*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331703 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7168 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:33:41 μμ »
Κανονικα ειναι υποχρεωμενοι να τον ανακοινωσουν τον πινακα,για λογους διαφανειας και για να μπορουν να γινουν ενστασεις.Ομως ουτως η αλλως ολη η διαδικασια εναι εντελώς παρανομη απο παρα πολλεες παραμετρους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:02 »

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7169 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:34:14 μμ »
Με αφορμή κάποια μηνύματα για την απεργία.. Διαβάζω και θλίβομαι!

Αν δεν κάνουμε απεργία διαρκείας και τώρα ήμαστε άξιοι της μοίρας μας και καλά κάνουν ότι μας κάνουν! + συνέχεια κειμένου

Κάποιοι λένε ότι φταίει η ΟΛΜΕ επειδή λέει "όχι" σε όλα και δεν κάνει προτάσεις συμβατές με τη λογική της κυβέρνησης. Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε μια "καλή" ΟΛΜΕ που θα διαπραγματεύεται για μας -εμείς βέβαια δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι, αφού τους έχουμε αναθέσει να μας εκπροσωπούν.
Οι περισσότεροι συνδικαλιστές, ιδίως οι κυβερνητικοί, έχουν χάσει τ' αυγά και τα καλάθια· όχι όμως επειδή δεν διαβουλεύονται, αλλά γιατί ο "συνδικαλισμός" της διαπραγμάτευσης, του παζαριού, του διαδρόμου και του πολιτικού γραφείου έχει τελειώσει.  Κάποτε οι κυβερνήσεις τους είχαν ανάγκη ως διαμεσολαβητές για τη διασφάλιση της συναίνεσης. Τώρα πλέον δεν επιδιώκουν τη συναίνεση, αλλά την επιβολή δια του φόβου, την εμπέδωση της αντίληψης ότι "δεν γίνεται αλλιώς", ότι η λογική του δικού τους συμφέροντος είναι η κοινή λογική, ότι ο καθένας είναι μόνος του. Και βέβαια μια χαρά τα καταφέρνουν μέχρι στιγμής.

Συνάδελφοι, πρέπει να πω ότι εκφράσατε και οι 2 με τον καλύτερο τρόπο αυτό που σκέφτομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 12:36:07 μμ από ken »

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7170 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:35:28 μμ »
Ποια απεργία; Εδώ διαβάσαμε για ΟΛΜΕ και...Σοβιετική Ένωση! Όταν είναι γνωστό ότι στα υψηλά κλιμάκια της Ομοσπονδίας βασίλευε ο δικομματισμός.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7171 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:35:49 μμ »
Ρε παιδια οκ,ολοι μα θα πουμε και καμια κουβεντα για την ΟΛΜΕ ,για κινητοποιησεις κλπ.Αλλα εχουμε μπλεξει το θεμα των μεταταξεων με τις κινητοποιησεις και την ΟΛΜΕ.Υπαρχει ολοκληρη κατηγορια για κινητοποιησεις.Πατε εκει να τα πειτε,.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:02 »

Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7172 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:39:23 μμ »
Με αφορμή κάποια μηνύματα για την απεργία.. Διαβάζω και θλίβομαι!

Αν δεν κάνουμε απεργία διαρκείας και τώρα ήμαστε άξιοι της μοίρας μας και καλά κάνουν ότι μας κάνουν!

Τι άλλο περιμένεις συνάδελφε να σου συμβεί για να κάνεις κάτι? Υποχρεωτικά σε μεταθέτουν, υποχρεωτικά σε μετατάσουν, υποχρεωτικά σε κάνουν ότι θέλουν, σου μειώνουν το μισθό, σε αφήνουν με τα παιδιά να κάνεις μάθημα σε παγωμένες τάξεις, να είστε 30 στο τμήμα, να μην ξέρεις τι σου γίνεται μέχρι μέσα Σεπτέμβρη, να αλλάζουν το πρόγραμμα σπουδών κατά το δοκούν, να μετατρέπουν την παιδεία σε ότι τους βολεύει.. Δεν πήρες είδηση ότι γραφίτη στα φωτοτυπικά από του γονείς ζητάμε και για να πληρώσουν για πετρέλαιο θα κάνουμε έρανο σε λίγο.

Και εσείς γενναίοι συνάδελφοί μου, κατηγορείτε ο ένας τον άλλο για βύσματα, ότι δεν πιάνει εμένα, ότι δεν κάνει την δουλειά της η ΟΛΜΕ (βάλε εσύ υποψηφιότητα και καν'την), ότι διαφωνείς, ότι δεν σου φτάνουν τα χρήματα, ότι η γάτα σου πονάει το στομάχι της..  >:(

Του χρόνου δεν θα έχεις δουλειά να πληρώσεις το δάνειο που τώρα πληρώνεις (και για αυτό δεν απεργείς) δεν το σκέφτεσαι? ότι θα σε μετακομίσουν με την οικογένειά σου με υποχρεωτική μετάθεση δεν σε απασχολεί? ότι σε υποτιμούν και σε μειώνουν αποκαλώντας σε τεμπέλη και άλλα κοσμητικά δεν σε θίγει?  :o

Δικαιολογίες θα βρεις πολλές για να μην απεργήσεις! Ολοι σε ενοίκια ήμαστε 900χλμ μακρυά από το σπίτι μας, μια δόση κάπου όλοι έχουμε, ένα παιδί και μια οικογένεια πολλοί την έχουν. Ολοι έχουμε ανάγκη τα έχουμε τα χρήματα από την εργασία μας.. Ολοι στο ίδιο καζάνι ήμαστε.

Η μήπως δεν ήμαστε όλοι??

Μήπως εγώ είμαι σπίτι μου (δεν έχω παράπονω καλά είναι) και μήπως είμαι και με ΑΣΕΠ (δεν με απολύουν εμένα), μήπως είμαι πάνω από 12 χρόνια στην υπηρεσία (δεν με μεταθέτουν εμένα αυτά είναι για τους "μικρούς"), μήπως είμαι ΠΕ02 (που δεν πάθαμε και τίποτα από ωράριο(, μήπως έγώ δεν μπορώ για τους παραπάνω λόγους να απεργήσω;  :-\

Ξυπνάτε όσο δεν μιλάτε και του χρόνου από εσάς θα θυσιάσουν! Δείτε το πεζά όπως αυτοί. Ολα θέμα πίεσης είναι! Αν θέλετε να πιάσουν τα υπουργεία τους να βάλουν "ταξη" εκεί αντί να ασχολούνται με το εύκολο (διασπασμένο υπουργείο) πρέπει να αγωνισθούμε. Η ομάδα που δεν μιλάει θα τα λουστεί! Τόσο ΑΠΛΑ.

Υ.Γ. Οσο για τα λάθη της ΟΛΜΕ.. Σε κάθε πόλεμο οι στρατηγοί, αξιωματικοί μπορεί να κάνουν και κάποια λάθη (ή λάθη τα βλέπουν κάποιοι) δεν σημαίνει ότι οι στρατιώτες δεν πολεμάνε επειδή διαφωνούν! Τότε σίγουρα ο στρατός αυτός θα χάσει τη μάχη. Ο πιο μεγάλος κίνδυνος αποτυχίας ενός αγώνα είναι να μην τον δώσουμε

Συνάδελφε, για μένα, μία πρωτοποριακή αντίδραση στο χάλι της διαδικασίας των μετατάξεων θα ήταν οι εκπρόσωποι των κλάδων μας , αλλά και η ΟΛΜΕ, να βγαλουν ανακοίνωση να μην κάνει κανείς αίτηση μέχρι να διευκρινιστεί ακριβώς η διαδικασία, διότι ενδεχομένως να υπάρξουν παγίδες! Να μια κίνηση αποτελεσματική και ανέξοδη.
Οι απεργίες στα σχολεία όπως έχεις δει δε λειτουργούν. Σου είπα. Ο σκληρός πυρήνας Δάσκαλοι - Μαθηματικοί - Φυσικοί - Φιλόλογοι δεν έχει συγκλονιστηκές αλλαγές. Δεν θα αντιδράσει...

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7173 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:50:01 μμ »
-- αυτό ακριβώς, ieremia! :

 " Συνάδελφε, για μένα, μία πρωτοποριακή αντίδραση στο χάλι της διαδικασίας των μετατάξεων θα ήταν οι εκπρόσωποι των κλάδων μας , αλλά και η ΟΛΜΕ, να βγαλουν ανακοίνωση να μην κάνει κανείς αίτηση μέχρι να διευκρινιστεί ακριβώς η διαδικασία, διότι ενδεχομένως να υπάρξουν παγίδες! Να μια κίνηση αποτελεσματική και ανέξοδη."                 και σαφής και εύστοχη - προσθέτω!

-- για τους ΠΙΝΑΚΕΣ μορίων, τις ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ που ανάφερα πιο πριν, είναι πολυτέλεια?

Φοβάμαι με τέτοιο μπαράζ αυθαιρεσιών, μήπως συνηθίσουμε ....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2013, 12:52:15 μμ από 2013 »

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7174 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:51:00 μμ »
Ρε παιδια οκ,ολοι μα θα πουμε και καμια κουβεντα για την ΟΛΜΕ ,για κινητοποιησεις κλπ.Αλλα εχουμε μπλεξει το θεμα των μεταταξεων με τις κινητοποιησεις και την ΟΛΜΕ.Υπαρχει ολοκληρη κατηγορια για κινητοποιησεις.Πατε εκει να τα πειτε,.

Φυσικά και κάποιος μπορεί να δώσει μια απάντηση στο θέμα εφόσον εδώ τέθηκε.  Αν δεν γίνει κεντρικό θέμα, η κατάθεση μιας άποψης πάνω στην απεργία ή την ΟΛΜΕ μπορεί να βοηθήσει να προχωρήσει η συζήτηση. Αντίθετα, τα εκατοντάδες μηνύματα που επαναλαμβάνουν το ίδιο πράγμα με τα ίδια λόγια δεν νομίζω ότι  βοηθούν σε κάτι άλλο εκτός από την  προσωπική εκτόνωση και τη διάθεση για φλυαρία. 




Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7175 στις: Αύγουστος 24, 2013, 12:58:11 μμ »
Τη δημιουργία δημόσιων σχολών και ινστιτούτων που θα παρέχουν για πρώτη φορά στην Ελλάδα δωρεάν επαγγελματική κατάρτιση για όλους προαναγγέλλει με συνέντευξή του στα «Παραπολιτικά» ο υπουργός Παιδείας Κωνσταντίνος…
 
Αρβανιτόπουλος.
Ο ίδιος υπογραμμίζει ότι τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικά τον Σεπτέμβριο, παρά τις προειδοποιήσεις της ΟΛΜΕ για απεργιακές κινητοποιήσεις.
«Μέριμνα όλων και ιδιαίτερα ημών είναι η διασφάλιση της ομαλής λειτουργίας του εκπαιδευτικού συστήματος. Αυτό σημαίνει ότι τα σχολεία μας θα είναι ανοιχτά, οι εκπαιδευτικοί στη θέση τους, τα βιβλία στη θέση τους».
Ο κ. Αρβανιτόπουλος παρέχει επίσης διαβεβαιώσεις ότι καμία θέση εκπαιδευτικού δεν κινδυνεύει.
«Κατ’ αρχάς δεν έχει υπάρξει καμία απόλυση. Από τους 150.000 εκπαιδευτικούς τέθηκαν σε διαθεσιμότητα 2.100 όταν η δημοσιοποιημένη απειλή ξεπερνούσε τους 7.500.
Θέλω να διαβεβαιώσω το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας με τον πλέον ρητό και κατηγορηματικό τρόπο ότι καμία θέση εκπαιδευτικού δεν κινδυνεύει».
Επίσης, ο κ. Αρβανιτόπουλος αποκαλύπτει και την απόφαση του υπουργείου Παιδείας να αποκτήσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί από τον Σεπτέμβριο οργανική θέση στο σχολείο.
«Όλοι οι εκπαιδευτικοί από τον Σεπτέμβριο του 2013 αποκτούν οργανική θέση στο σχολείο χωρίς όρια ωρών και γραφειοκρατικά τερτίπια τοποθέτησης που γεννούν ανασφάλεια και αδιαφάνεια» καταλήγει ο υπουργός Παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος emmanouel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7176 στις: Αύγουστος 24, 2013, 01:00:40 μμ »
συναδελφοι μην εμπιστευεστε την ΟΛΜΕ, τους αιρετους σας, εχουν αποδείξει οτι για το χάλι της εκπαιδευσης φέρουν μεγάλη ευθύνη. Απλά τόσα χρόνια είχαν λόγο σε μεταθέσεις, αποσπασεις, τοποθετήσεις και τώρα που τους παίρνουν την μπουκιά απο το στόμα ξαναθυμήθηκαν απεργίες κ.α. Είδαμε τα μούτρα τους και στην πρόσφατη επιστράτευση με τις Πανελληνιες... Η ιστορία με τις μετατάξεις θα αποδειχθεί  μούφα και θα αναγκαστεί το Υπουργείο να στελεχώσει υποχρεωτικά τα γραφεία και τις διευθύνσεις με πλεονάζοντες, αλλα ακόμα δεν έχουν σκεφτεί πως. Οσο για την εκπληξη του Υπουργου, να χαμε να λέγαμε. Αυτο που θέλανε, τις εντυπώσεις στα πρωτοσέλιδα απο τα παπαγαλακια, οτι δηλ οι αιτήσεις φτάσανε τις 5300; το πετύχανε.Τώρα που θα παει κάποιος που έκανε αίτηση ο θεος βοηθός....ας πρόσεχε.
Δυστυχώς η πείρα έχει αποδείξει οτι ή μόνη λύση είναι τα δικαστήρια- βλέπε σχολικοι φύλακες.....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7177 στις: Αύγουστος 24, 2013, 01:06:12 μμ »
αυτό με την οργανική ειναι ύποπτο.... πολύ ύποπτο!!!! ( και το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό ειναι το ...
φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες!! ).....

πάω για καφέ να ξελαμπικάρω γιατί θα λαλήσουμε σαββατιάτικα!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7178 στις: Αύγουστος 24, 2013, 01:08:56 μμ »
Κάποιοι λένε ότι φταίει η ΟΛΜΕ επειδή λέει "όχι" σε όλα και δεν κάνει προτάσεις συμβατές με τη λογική της κυβέρνησης. Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε μια "καλή" ΟΛΜΕ που θα διαπραγματεύεται για μας -εμείς βέβαια δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι, αφού τους έχουμε αναθέσει να μας εκπροσωπούν.
....
Παρόλο που συμφωνώ πως δεν είναι το θέμα οι κινητοποιήσεις και η στάση της ΟΛΜΕ, επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση. @ioanna το πρόβλημα δεν είναι να κάνει η ΟΛΜΕ προτάσεις συμβατές με τη λογική της κυβέρνησης αλλά ότι δεν μπορεί να βγει προς τα έξω και να πει αυτό ακριβώς που συμβαίνει. Ότι η μη λειτουργία των σχολείων δεν θα οφείλεται στην απεργία αλλά στο ότι το υπουργείο είναι ανίκανο να προγραμματίσει και εν γένει να διοικήσει. Είναι τόσο απλό. Ας υποθέσουμε ότι τη Δευτέρα ή τη Τρίτη θα ανακοινώσει τις μετατάξεις, δηλαδή μέχρι τις 27/9. Ποιά είναι τα χρονικά περιθώρια μέχρι τις 2/9 όλοι να είναι τακτοποιημένοι και στις θέσεις τους όλοι οι εκπαιδευτικοί για να αρχίσει ο προγραμματισμός και η λειτουργία των σχολείων? Μη μου πείτε ότι πιστεύεται πως έχουν προβλέψει όλες τις ανάγκες των σχολείων (α/θμιας και β/θμιας) και όλα τα θέματα θα τακτοποιηθούν ως δια μαγείας :o
Ωραία μαθαίνεις τη Δευτέρα ότι πήρες μετάταξη στην α/θμια στη τάδε ΔΔΕ ή Περιφέρεια σε ποιά σχολική μονάδα θα τοποθετηθείς και πότε?
Α και κάτι που μου ήρθε ως "φλασιά" τώρα. Αυτοί που θα πάρουν μετάταξη θα πληρωθούν κανονικά στις 27/9 από την παλιά τους θέση στη β/θμια? (από όσο έχω καταλάβει και γνωρίζω οι μισθοδοσίες στην ΕΑΠ για κάθε επόμενο μήνα βγαίνουν κάπου στις 13 του προηγούμενου) Η μισθοδοσία τους στη νέα θέση πότε θα ξεκινήσει? άμεσα ή θα πρέπει να περάσει κανένα δίμηνο μέχρι να τακτοποιηθούν τα μισθολογικά τους όπως στους νεοδιόριστους?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7179 στις: Αύγουστος 24, 2013, 01:17:57 μμ »
Επίσης, ο κ. Αρβανιτόπουλος αποκαλύπτει και την απόφαση του υπουργείου Παιδείας να αποκτήσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί από τον Σεπτέμβριο οργανική θέση στο σχολείο.
«Όλοι οι εκπαιδευτικοί από τον Σεπτέμβριο του 2013 αποκτούν οργανική θέση στο σχολείο χωρίς όρια ωρών και γραφειοκρατικά τερτίπια τοποθέτησης που γεννούν ανασφάλεια και αδιαφάνεια» καταλήγει ο υπουργός Παιδείας.

Εν τάξει ο τύπος μας δουλεύει κανονικά ::) Τόση φασαρία, τόσο χαρτί και τόσο μελάνι χαλάσαν για να προσδιορίσουν τους πλεονάζοντες, να επανακαθορίσουν πότε κάποιος παίρνει οργανική σε σχολείο (12 ώρες από 11). Έβγαλε πλεονάζοντες, οδήγησε τον κόσμο σε υποχρεωτικές μετατάξεις και τώρα μας λέει ότι αφήνει στην μπάντα τα "γραφειοκρατικά τερτίπια τοποθέτησης που γεννούν ανασφάλεια και αδιαφάνεια"?
Δηλαδή, όλα όσα μας συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό ήταν γραφειοκρατικά τερτίπια και ως δια μαγείας, ως άλλος Μ. Αλέξανδρος έσπασε το γόρδιο δεσμό της γραφειοκρατίας?
Μεγάλο κακό θα μας έβρει από την Τρίτη μου φαίνεται και πάλι θα ψαχνόμαστε :o
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος no-body

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7180 στις: Αύγουστος 24, 2013, 01:19:30 μμ »
....
Επίσης, ο κ. Αρβανιτόπουλος αποκαλύπτει και την απόφαση του υπουργείου Παιδείας να αποκτήσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί από τον Σεπτέμβριο οργανική θέση στο σχολείο.
«Όλοι οι εκπαιδευτικοί από τον Σεπτέμβριο του 2013 αποκτούν οργανική θέση στο σχολείο χωρίς όρια ωρών και γραφειοκρατικά τερτίπια τοποθέτησης που γεννούν ανασφάλεια και αδιαφάνεια» καταλήγει ο υπουργός Παιδείας.


Αρα για να καταλαβαίνω,....πρώτα "διευκρινίζει" ότι αν έχεις οριστική τοποθέτηση , ή είσαι "υπεράριθμός" δε χρειάζεται να κάνεις αίτηση μετατάξης και αφου τελειώσουν αυτές σου λέει ότι απο τις 27/8 όλοι θα έχουν οργανική-οριστική τοποθέτηση.

Άρα, στο β' φάση μετατάξεων  ....θα είναι όλοι μέσα? (και οι έχοντες οριστική τοποθέτηση)

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7181 στις: Αύγουστος 24, 2013, 01:25:22 μμ »
Με τη μεταφορά των οργανικών από το Υπουργείο στα σχολεία μπορεί να βγάλει σε διαθεσιμότητα όλους οσους βρίσκονται σε διάθεση ΠΥΣΔΕ χωρίς να χρειάζεται να καταργήσει άλλους κλάδους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.177 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.