*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4334472 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7406 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:52:38 μμ »
Νεαροί και νεαρές με μεταπτυχιακά έρχονται με τη μαμά για να κάνουν μια αίτηση και την αίτηση τη συμπληρώνει η μαμά που τελείωσε το λύκειο πριν 35 χρόνια.

Μεγάλη αλήθεια είπες! Φοβερό αλλά το έχω δει και εγώ να συμβαίνει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:51 »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7407 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:53:43 μμ »
τις μερες αυτες εχω μιλησει με 2-3 αιρετους απο ολο το πολιτικο συνδικαλιστικο φασμα..αλλος ειπε οτι αν δεν πιασεις τις 2 επιλογες σου, το συστημα σε στελνει οπουδηποτε (με ποια κριτηρια, αγνωστο)..αλλος ισχυριζεται οτι επιστρεφεις στην οργανικη σου κ ακολουθει β φαση μες τη βδομαδα σε επιπεδο πυσδε αυτη τη φορα, με τους τελευταιους αξιολογικα υπεραριθμους να μετατασσονται στο αντιστοιχο πυσπε (μαντεψτε απο ποιο πολιτικο χωρο ηταν  ;D ;D ;D)..ο τελευταιος ειναι βεβαιος οτι οσοι περισσεψουν βγαινουν σε διαθεσιμοτητα εντος ημερων...αυτο που θελω να πω οτι ουδεις ξερει με βεβαιοτητα τι θα συμβει..ο,τι ακουγεται ή λεγεται (κυριως εδω μεσα) ειναι απλως εικασιες, οσο κι αν την εχουν δει καποιοι εργατολογοι κ συνταγματολογοι..ευχη μου (ολων) ειναι να μην επαληθευτουν τα χειροτερα σεναρια..ακομα κ αν τη γλιτωσουμε τωρα, η χρονια προβλεπεται μεγαλη γεματη εκπληξεις...δυσαρεστες μαλλον
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7408 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:55:25 μμ »

My precious, μη γίνεσαι κακός! Bitch, εσύ που 'σαι... διοικητικιά (φοβερά τα Ελληνικά μου, ε;) και είσαι και συνάδελφος - συνάδελφος (ΠΕ06, όπως οι μονάχους - μονάχους και οι καρέτα-καρέτα ένα πράμα) για πες μας: γιατί το υπουργείο δεν ανακοίνωσε πλεονάσματα στην ειδικότητά μας σε διευθύνσεις που έχουν ένα σωρό άτομα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (βλ. Πειραιάς); Ξέρεις τίποτις;

Νομίζω ότι στον Πειραιά αποφάσισε το ΠΥΣΔΕ από το Μάη κιόλας να μη δηλωθεί κανείς εκπαιδευτικός ως πλεονάζων-υπεράριθμος. Ιδού: http://bit.ly/1df3xCE

Μπα, δεν παίζει αυτό. Ήταν πρόταση των αριστερών αιρετών της ΕΛΜΕ, την οποία φυσικά απέρριψε η διευθύντρια της διεύθυνσης, η οποία έστειλε αριθμούς πλεοναζόντων και πολύ... γαλαντόμους μάλιστα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7409 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:58:19 μμ »
Έχω να γράψω καιρό στο forum και λέω να μοιραστώ την εμπειρία μου πάνω στο γνωστό θέμα. Τετάρτη έκανα την αίτηση, Πέμπτη πρωί την ταυτοποίηση και μετά τις διευκρινήσεις του υπουργείου Πέμπτη μεσημέρι, την Παρασκευή το πρωί στέλνω στο e-mail του helpdesk του συστήματος αίτημα τροποποίησης των προτιμήσεων μου ζητώντας και ενημέρωση για την εξέλιξη του αιτήματος μου. Μετά από μία ώρα περίπου με παίρνει μία κοπέλα από το 2103442271 και μου λέει που δεν έχουν οδηγίες για κάτι τέτοιο και πως η απάντηση είναι όχι δεν μπορεί να γίνει τροποποίηση και αν θέλω ας κάνω ένσταση. Αν έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία ή αν γνωρίζει τη διαδικασία ένστασης ας το αναφέρει.
[/quo


Συνάδελφε έκανες τελικά ένσταση; Το ψάχνω κ γω γτ είμαι κ γω θύμα της παραπληροφόρησης τους. Τροποποιητική ούτε εμένα με άφησαν από την διεύθυνση να κάνω.Μόνο αίτηση ακύρωσης μου είπαν κ πάλι δεν είναι σίγουρο οτι θα γινόταν δεκτή... Εγώ λέω μήπως πρέπει να οργανωθούμε όσοι θιγόμαστε από την τελευταίας στιγμής διευκρίνηση και να στραφούμε δικαστικά για παραπλανητική διαδικασία και ελλειπή εγκύκλιο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:51 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7410 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:59:52 μμ »
άντε , και επειδή αναφερθήκαμε σε Μηχανικούς , να κι ένα βιντεο που τους βγάζει ασπροπρόσωποους !!!

τα πράγματα των διακοπών μίας εβδομάδας σε ένα σακίδιο πλατης !!! respect!!!

http://chirkup.me/how-to-pack-like-an-engineer---im-shocked.html?utm_source=Facebook&utm_medium=LIB&utm_campaign=Life278
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7411 στις: Αύγουστος 25, 2013, 06:00:55 μμ »
Παράθεση
εσυ γιατι μπορεις ρε τρολλ;αν σε κατι φταιει το εκπαιδευτικο συστημα ειναι οτι τους επιτρεπει να γινουν μελη του...τα οποια θα βοηθησουν (sic) τους υποψηφιους να συμπληρωσουν το μηχανογραφικο τους..κ θα αποτυχουν..κοκ..

Το ζήτημα δεν είναι αν μπορεί το troll, το golum, o Xάρρυ Πότερ..

Μπορεί για λόγους συγκρότησης της προσωπικότητας τους να μπόρεσαν.

Μας ενδιαφέρει το εκπ/κο σύστημα να έχει τη δύναμη να "κατεργάζεται"
το έμψυχο υλικό του. 

Και να φτάνει σε σημείο και εκείνος που "δεν το είχε" να το αποκτήσει
.
Αυτό θα ήταν επιτυχία εκτός της εισαγωγής σε μία Τρίτου Βαθμού Σχολή.

αν το καταφερει αυτο, η εισαγωγη στο πανεπιστημιο καθισταται ελασσονος σημασιας ζητημα..συμφωνω απολυτως..δυστυχως ομως ειμαστε μακρια απο μια τετοια προοπτικη..κ οσο ειμαστε μακρια, αυτοι θα ζουν αναμεσα μας..το λεει κ ο Λιακοπουλος, αλλωστε..δεν ξερω αν θα μπορουσε ο εκπαιδευτικος μεσα στην ταξη να αναπτυξει τετοιες 'δεξιοτητες' στους μαθητες του..εννοω, δεν μπορω να σκεφτω τα εργαλεια...
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7412 στις: Αύγουστος 25, 2013, 06:09:22 μμ »
όταν ήμουν υπεύθυνη ΓΡΑΣΕΠ είχα μάθει στα παιδιά  πώς
- να συντάσουν μια αίτηση
- να γράφουν βιογραφικό
- να υποβάλουν αίτημα σε υπηρεσία
- να κάνουν αναφορά
- να ψάχνουν στο ίντερνετ
- να γράφουν μια μικρή αγγελία
- να γράφουν ένα δελτίο τύπου

τους άρεσε πάρα πολύ.... θεωρώ ότι όλοι μπορούν να το κάνουν ! Είτε στο μάθημα του ΣΕΠ είτε στα projects.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7413 στις: Αύγουστος 25, 2013, 06:19:39 μμ »

My precious, μη γίνεσαι κακός! Bitch, εσύ που 'σαι... διοικητικιά (φοβερά τα Ελληνικά μου, ε;) και είσαι και συνάδελφος - συνάδελφος (ΠΕ06, όπως οι μονάχους - μονάχους και οι καρέτα-καρέτα ένα πράμα) για πες μας: γιατί το υπουργείο δεν ανακοίνωσε πλεονάσματα στην ειδικότητά μας σε διευθύνσεις που έχουν ένα σωρό άτομα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (βλ. Πειραιάς); Ξέρεις τίποτις;

Νομίζω ότι στον Πειραιά αποφάσισε το ΠΥΣΔΕ από το Μάη κιόλας να μη δηλωθεί κανείς εκπαιδευτικός ως πλεονάζων-υπεράριθμος. Ιδού: http://bit.ly/1df3xCE

Το ΠΥΣΔΕ αποφάσισε, αλλά τελικά η διευθύντρια της Δ.Ε Πειραιά έστειλε πλεονάσματα.
Όμως τα πλεονάσματα και τα κενά  για τις μετατάξεις δεν έχουν σχέση με τη διαδικασία του Μαΐου. Ζητήθηκε εκ νέου και άτυπα από τους διευθυντές εκπαίδευσης (τα ΠΥΣΔΕ δεν ενεπλάκησαν καθόλου) να στείλουν πλεονάσματα στις ΠΔΕ, μετά από εκτίμηση των συνταξιοδοτήσεων των επόμενων 2 ή 3 χρόνων, καθώς και των λειτουργικών αναγκών και με βάση τα νέα ωρολόγια προγράμματα (που στο μεταξύ ...άλλαξαν). Από εκεί και πέρα φαίνεται πως έγινε μαγείρεμα σε επίπεδο ΔΔΕ (ή κάποιες ΔΔΕ/ΔΠΕ δεν έστειλαν στοιχεία), μετά σε επίπεδο ΔΠΕ και τέλος από το υπουργείο. Κι από τη βιασύνη να προχωρήσει όπως όπως η διαδικασία, έγινε αυτό το μπάχαλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2013, 06:29:21 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7414 στις: Αύγουστος 25, 2013, 06:26:00 μμ »
τις μερες αυτες εχω μιλησει με 2-3 αιρετους απο ολο το πολιτικο συνδικαλιστικο φασμα..αλλος ειπε οτι αν δεν πιασεις τις 2 επιλογες σου, το συστημα σε στελνει οπουδηποτε (με ποια κριτηρια, αγνωστο)..αλλος ισχυριζεται οτι επιστρεφεις στην οργανικη σου κ ακολουθει β φαση μες τη βδομαδα σε επιπεδο πυσδε αυτη τη φορα, με τους τελευταιους αξιολογικα υπεραριθμους να μετατασσονται στο αντιστοιχο πυσπε (μαντεψτε απο ποιο πολιτικο χωρο ηταν  ;D ;D ;D)..ο τελευταιος ειναι βεβαιος οτι οσοι περισσεψουν βγαινουν σε διαθεσιμοτητα εντος ημερων...αυτο που θελω να πω οτι ουδεις ξερει με βεβαιοτητα τι θα συμβει..ο,τι ακουγεται ή λεγεται (κυριως εδω μεσα) ειναι απλως εικασιες, οσο κι αν την εχουν δει καποιοι εργατολογοι κ συνταγματολογοι..ευχη μου (ολων) ειναι να μην επαληθευτουν τα χειροτερα σεναρια..ακομα κ αν τη γλιτωσουμε τωρα, η χρονια προβλεπεται μεγαλη γεματη εκπληξεις...δυσαρεστες μαλλον
Προφανώς οι απαντήσεις θα ποικίλλουν, ανάλογα με την κομματική τοποθέτηση του κάθε αιρετού! Τι μας κάνει αυτός ο κομματισμός.................
  

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7415 στις: Αύγουστος 25, 2013, 06:31:50 μμ »
τις μερες αυτες εχω μιλησει με 2-3 αιρετους απο ολο το πολιτικο συνδικαλιστικο φασμα..αλλος ειπε οτι αν δεν πιασεις τις 2 επιλογες σου, το συστημα σε στελνει οπουδηποτε (με ποια κριτηρια, αγνωστο)..αλλος ισχυριζεται οτι επιστρεφεις στην οργανικη σου κ ακολουθει β φαση μες τη βδομαδα σε επιπεδο πυσδε αυτη τη φορα, με τους τελευταιους αξιολογικα υπεραριθμους να μετατασσονται στο αντιστοιχο πυσπε (μαντεψτε απο ποιο πολιτικο χωρο ηταν  ;D ;D ;D)..ο τελευταιος ειναι βεβαιος οτι οσοι περισσεψουν βγαινουν σε διαθεσιμοτητα εντος ημερων...αυτο που θελω να πω οτι ουδεις ξερει με βεβαιοτητα τι θα συμβει..ο,τι ακουγεται ή λεγεται (κυριως εδω μεσα) ειναι απλως εικασιες, οσο κι αν την εχουν δει καποιοι εργατολογοι κ συνταγματολογοι..ευχη μου (ολων) ειναι να μην επαληθευτουν τα χειροτερα σεναρια..ακομα κ αν τη γλιτωσουμε τωρα, η χρονια προβλεπεται μεγαλη γεματη εκπληξεις...δυσαρεστες μαλλον
Kαλο θα ηταν και οι αιρετοι να μη λενε ο καθενας το κοντο και το μακρυ του ,διοτι εχουν να κανουν με ανθρωπινες ψυχες που θα επρεπε να σεβαστουν τις οποιες ανησυχιες και τα οποια προβληματα  μπορει να εχουμε να σηκωσουμε στους ωμους μας.... και που μαλλον για χρονια θα πρεπει να σηκωνουμε.Επισης θα ηταν ισως καλο να μη μεταφερονται εδω γνωμες αιρετων...το ποσο αξιοπιστες ειναι φαινεται απο το ποσο διαφορετικα προσεγγισαν αυτοι οι 2-3 αιρετοι το θεμα αυτο.ΕΛΕΟΣ βρε παιδια φτανει πια θα παθουμε τιποτα Κυριακατικα....κριμα ειναι...... >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:( !!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος el

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"ΕΛΥΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7416 στις: Αύγουστος 25, 2013, 06:33:40 μμ »
el

αναφέρεται στον υπαλληλικό κώδικα - στο σημέιο για τις μετατάξεις.

Άρθρο 73
Διαδικασία μετατάξεων

1. Δεν επιτρέπεται μετάταξη υπαλλήλου πριν τη συ­μπλήρωση δύο (2) ετών από το διορισμό του.

2. Οι αιτήσεις μετάταξης εισάγονται στο υπηρεσιακό συμβούλιο εντός μηνός από την υποβολή τους και στην περίπτωση της παρ. 1 του άρθρου 71 από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων. Το υπηρεσιακό συμβούλιο οφείλει να αποφανθεί εντός δύο (2) μηνών το αργότερο, αφού συνεκτιμήσει τόσο την καταλληλό­τητα του υποψηφίου για την άσκηση των καθηκόντων του κλάδου στον οποίο ζητεί να μεταταγεί, όσο και τις ανάγκες της υπηρεσίας.

3. Οι αιτήσεις μετατάξεων των άρθρων 69 και 70 υπο­βάλλονται στην αρμόδια υπηρεσία προσωπικού κατά τους μήνες Μάρτιο και Οκτώβριο κάθε έτους και συνε­ξετάζονται από το οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο.

4. Σε περίπτωση υποβολής περισσότερων αιτήσεων για μετάταξη στην ίδια θέση σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 69-71 του παρόντος, το υπηρεσιακό συμ­βούλιο λαμβάνει υπόψη την απόδοση των υπαλλήλων, το χρόνο συνολικής υπηρεσίας στο βαθμό και τον κλάδο, καθώς και τα λοιπά στοιχεία του προσωπικού τους μητρώου.

5. Θέσεις για τις οποίες εκδόθηκε προκήρυξη πλήρω­σης τους με διορισμό δεν καλύπτονται με μετάταξη.

συγγνωμη αλλα αυτο ειναι το μονο που βλεπω εγω να αναφερεται ως περιορισμο.καταλαβαινω κατι λαθος η ειναι κ κατι αλλο που δεν το βλεπω?  ???
cease the day!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7417 στις: Αύγουστος 25, 2013, 06:36:52 μμ »
ελ

αν διαβάσεις και το άρθρο για τη μονιμοποίηση των δ.υ. ( μαζί με τα σχετικά του 4024 ) θα δεις πως μετά τα δύο πρώτα χρόνια απο τον διορισμό του ο υπάλληλος μονιμοποιειται.
Αυτο δεν γινεται ( η μονιμοποίηση δηλαδή) αν ο υπάλληλος δεν έχει υπηρετήσει την διετία αυτή.

στις γενικές περί μετατάξεων διατάξεις, αναφέρεται επίσης πως προκειμένου να αιτηθεί υπάλληλος μετάταξης πρέπει να έχει υπηρετήσει επι΄πενταετία στην θέση την οποία έχει διορισθεί αρχικά.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος el

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"ΕΛΥΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7418 στις: Αύγουστος 25, 2013, 06:44:34 μμ »
ελ

αν διαβάσεις και το άρθρο για τη μονιμοποίηση των δ.υ. ( μαζί με τα σχετικά του 4024 ) θα δεις πως μετά τα δύο πρώτα χρόνια απο τον διορισμό του ο υπάλληλος μονιμοποιειται.
Αυτο δεν γινεται ( η μονιμοποίηση δηλαδή) αν ο υπάλληλος δεν έχει υπηρετήσει την διετία αυτή.

στις γενικές περί μετατάξεων διατάξεις, αναφέρεται επίσης πως προκειμένου να αιτηθεί υπάλληλος μετάταξης πρέπει να έχει υπηρετήσει επι΄πενταετία στην θέση την οποία έχει διορισθεί αρχικά.
τα γνωριζω αυτα που λες αλλα δεν βλεπω να αναφερεται κατι περι μονιμοτητας στη διαδικασια των μεταταξεων αλλο η παρελευση διετιας απο διορισμου κ αλλο η μονιμοποιηση του εκπ/ου.και για να το κανω πιο συγκεκριμενο εγω διοριστηκα το 2009.παρόλα αυτα λογω 2 συνεχομενων κυησεων κ αδειων ανατροφης δεν συμπληρωσα το απαιτουμενο 5μηνο πραγματικης παρουσιας στην ταξη (σου μεταφερω αυτο που μου ειπαν απο τη δ/νση) προκειμενου να αξιολογηθω κ να προχωρησει η διαδικασια της μονιμοποιησης.επισης υπαλληλος του τμηματος μεταταξεων στο υπουργειο την ανοξη που ειχα ρωτησει μου ειπε οτι η πενταετια ισχυει συνολικα συνυπολογιζομενης κ της πιθανης προυπηρεσιας κ οχι απο το διορισμο κ μετα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2013, 07:16:46 μμ από el »
cease the day!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7419 στις: Αύγουστος 25, 2013, 07:11:43 μμ »
Πάντως, ούτε στη διάταξη  βάσει του οποίας γίνονται οι υποχρεωτικές μετατάξεις (ν. 4172/13 άρθρο 82 παρ. 11), ούτε στην (ο θεός να την κάνει) υπουργική απόφαση γίνεται παραπομπή σε άλλες διατάξεις περί μετατάξεων (εκτός από τις πολύ γενικές του 1566/85 και του 3848/2010 ). Κανονικά, βέβαια, εφόσον δε γίνεται ρητή αναφορά για κατάργηση ή αντικατάσταση διάταξης, αυτή συνεχίζει να ισχύει. Από την άλλη, όμως, οι μετατάξεις αυτές είναι υποχρεωτικές, οπότε μπορεί να μην ισχύουν οι προϋποθέσεις που ορίζει η νομοθεσία για τις κανονικές μετατάξεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159898
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.